Klimatizácia v byte

really8
30. jún 2024

Ahojte, byvame v byte 4kk, obyvacka a kuchyna na juh, spanie na sever. V tychto horucich dnoch je to na umretie po obede. Aktualne sa varilo a v kuchyni je 31 stupnov.
Zvazujem klimatizaciu, ktorej som sa dlho branila. Ide o to, ze balkon je v detskej, takze klimatizacia by asi tym padom musela byt v detskej ci? Nechcem tahat trubky 15x15 cm cez byt aby som ju dostala do obyvacky.
Prosim vas mate niekto klimu riesenu inak? Resp. Ako mate riesenu klimatizaciu? Neviete si cu aj ine moznosti?
Dakujem za nazory. Aktualne sa len zacinam rozhliadat a zistujem si moznosti, pre a proti.

dusankomoj
30. jún 2024

Nemusí byť na balkóne klíma. Vedia ti ju dať hocikam. V byte sme mali klímu v obývačke a balkón sme nemali vôbec. Skús osloviť nejakú firmu a oni ti povedia možnosti aj nezáväzne.

viestta
30. jún 2024

Na balkon das len vonkajsiu jednotku. Vnutorna moze byt hocikde v byte, ale bez tahania rur to nepojde. Ak mate sedrokartonove podhlady, tak sa to da skryt do nich, ked nie, daju sa skryt pod dekoracne listy pod stropom, nemusia byt len v tych hnusnych najlacnejsich

beataxxx
30. jún 2024

Ide o to, ze vonkajsie jednotky nie su na niektorych domoch povolene na viditelnych miestach - dcera byva v bytovom dome v centre mesta a tam klima do ulice nesmie byt, mozno je to tak aj u Vas? Balkon je aspon u nich, jedina moznost

maca1984
30. jún 2024

Oslov firmu určenú na to, oni ti poradia .
My sme pred xy rokmi dávali montovať klímu do bytu , vonkajšia jednotka je na balkóne ( ten byť nemusí) a vnútorná v kuchyni .
Aktuálne byt už dlhšie prenajímame a dali sme namontovať druhú vnútornú jednotku, do obývačky.
Rúry sú ťahané pod stropom v lište.
Kto sa na to nezamerá, neuvidí.

ajko2011
30. jún 2024

Ja mám vonkajšiu jednotku z vonku na bytovke. Žiaden balkón. Dávali sme klímu do obývačky tak vonkajšia jednotka je ako mám obývačku len z vonku a pod oknom. 💁

really8
autor
30. jún 2024

Aj u nas je balkom jedina moznost lebo na fasadu nesmieme nic dat. Samozrejme pobehame aj firmy len som tak chcela mat trosku prehlad ako maju ini vyriesene klimy nech viem na co sa pripadne popytat. Provlem je este ten ze stena na ktorej by sa tahala je panel a tam netusim kto by to zasekaval. Podhlady nemame.
Ake velke su tie rury?

koniarova
30. jún 2024

@really8 nemusí sa to zasekavať. Dajú to pod lišty.

maca1984
30. jún 2024

@really8 nič nezasekávali, dali do líšt.
Aj to nám dali ešte viac možností na výber, aj kadiaľ lišty ťahať.
Fakt najlepšie je- osloviť firmu..

really8
autor
30. jún 2024

No ved a ake velke su tie privody? Ved to nebude listicka ako na kablik ale ovela vacsia ci?
Firmy samizrejme oslovime. Robim si prehlad sama pre seba zatial.
Inak je nieco na co si dat pri vybere pozor? Alebo co by ste vybrali inak? Alebo riesili inak? Nieco co vam prislo velmi dolezite pri vybere a nakoniec je to uplna zbytocnost? Alebo naopak, co povazujete za uplnu topku? Ako napr ovladanie na dialku cez mobil a podobne srandy.

ninusa221
30. jún 2024

@really8 máme klímu týždeň je to najlepšia vec na svete máme ju v obývačke fúka aj do spálne. Von je na balkóne. Druha je v detskej izbe tiež na balkóne slabšia. Oproti v paneláku majú vonkajšiu tu buxu pod oknom.

really8
autor
30. jún 2024

@ninusa221 ja som nechcela lebo s manzelom mame dost rozdielny nazor co je prijemna izbova teplota. Ale uz chcem aj ja😀

ninusa221
30. jún 2024

@really8 učíte takú klímu ktorú si vieš zapnúť cez mobil je top. My ideme napríklad z kupka a zapnem ju kým prídeme máme vychladené.

ninusa221
30. jún 2024

@really8 my bývame na 7 poschodí tu je ako v pekle. 🤣

viestta
30. jún 2024

@really8 rury na klimu zasekat nemozes, tie su moc hrube na to aby si do panelov robila horizontalne drazky. Rurky su asi 1 cm v priemere, dve a este je tam kabel na elektriku. Schovava sa to do listy, netrcia rury po vonku. Aku listus si vyberiete, to uz je na vas. Bezne sa davaju podobne tymto https://kortec.sk/kategoria-produktu/prislusens...
ale daju sa zohnat aj ine, estetickejsie

ninusa221
30. jún 2024

Ešte čo sa týka tých povolený tak povedal nám správca bytu že zákonom to ešte nieje nijak podložené a že nám netreba suhlas ani od susedov tak sme napísali len oznam že bude prebiehať rekonstrukcia. To len hore v rohu navŕtali dieru prepchal rúru potom cez listy potiahol k zástrčke. Oni ti aj poradia. Nám to vychladli riadne aj spálňu.

really8
autor
30. jún 2024

@ninusa221 a zapinas aj ked ste doma?

ninusa221
30. jún 2024

@really8 ano aj teraz ju mám zapnutú je tu príjemne 😀

maca1984
30. jún 2024

@ninusa221 to nie je rúra, " rúra" jak do komína 😁

maca1984
30. jún 2024

Ja by som nič nemenila .
Nám všetko z tej danej firmy poradili, ako by oni riešili, ako to vychádza najrozumnejšie ( nie najlacnejšie), dali xy možností, my sme si vybrali.

sella38
30. jún 2024

tie lišty sú škaredé, hrubé. My mám vonkajšiu jednotku na balkóne (inde sme nesmeli) a ten je z detskej. Klímu máme v obývačke, ale rúrky sme schovávali pod sadrokartónový plafón, čiže v byte nemám ani milimeter lišty.

really8
autor
30. jún 2024

@viestta no a tak co mam robit s tymi rurami? Ked dam vonkajsiu jednotku na balkon a vnutornu napr na chodbu musim niekade potiahnut tu relativne hrubu ruru na privod vzduchu ne?

maca1984
30. jún 2024

@sella38 nie sú škaredé a hrubé.
Keby som bola v byte, odfotím to.
Všetko je len o tom, koľko si ochotná investovať.

sella38
30. jún 2024

@maca1984 nech je akákoľvek, vždy je to lišta, ktorá ide cez celú izbu.

ninusa221
30. jún 2024

My to máme robené cez tie lišty a teda vidno možno pár cm vôbec to nevyzerá strašne.

viestta
30. jún 2024

@really8 samozrejme, das ich do nejakej listy. Akej, to uz je na tebe a na tom co su ti schopni dodat. Ta rura nie je velka opacha, neviem aku si ty predstavujes. Od vonkajsej k vnuteprnej jednotke vedu tri tenke rurky, dve na chladivo, jedna na kondenzat a kabel.

ninusa221
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
really8
autor
30. jún 2024

@viestta no taku jak moja ruka😀

sella38
30. jún 2024

@ninusa221 lenže ty to máš na kúsku od klímy k oknu. Ona by takúto "rúru" ťahala cez celú izbu až do obývačky. Veď čítajte, čo píše.

viestta
30. jún 2024

@really8 no tak cela lista nie je ako tvoja ruka (a to nemyslim ruku vymakaneho zapasnika)

kiwi3
30. jún 2024

Tiež sme mali taky problém. Myslela som, že budú aspoň 2 jednotky, ale keďže sa nedalo ťahať cez celý byt a vonkajšia môže byt len na balkone, mame len 1. U nás je jediná výhoda, že balkon je pri obývačke a trochu to dotiahne aj do spálne.