Klimatizácia bez súhlasu vlastnikov v paneláku

uznetusim
3. aug 2022

Ahojte, chcem sa opýtať ci nemáte skúsenosť…. Bývame v zateplenom paneláku na 1 poschodí (pod nami nieje uz žiaden byt). Chcem si dat namontovať klimatizáciu od ZSE. Viem aké su ,,móresy” a co sa patrí. Ale kedze aj vopred viem, ze suhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov by som nedostala, chcela som vediet aka pokuta mi hrozí, ak ich obidem. Jeden sused klímu namontovanu ma na balkóne ale na vonkajšej strane, Cize vidno ju z ulice. A druhy sused nad nami si ju namontoval priamo na zateplenu fasádu, bez toho aby sa vlastníkov pýtal. Vraj mu max hrozí pokuta vo výške cca 140€. Ale neviem odkiaľ ma takú info. Teraz neviem ci mam byt tiez za hulvatku (co asi budem) ….chcela by som hlavne vediet co mi hrozí. Vďaka. Prosim, teraz nemam záujem o žiadnu kázeň. Len info ak to niekto takto riešil. Vďaka.

melanta
3. aug 2022

Móresy? Ak poškodíte vonkajší plášť fasády, tak teoreticky môžete platiť opravu fasády a všetky škody, ktoré narušením nastanú, bavíme sa o sume niekoľko desiatok tisíc. A ako majiteľka ktorá prenajíma byty, k tomu, že do cudzieho bytu namontuješ niečo bez súhlasu vlastníka, tak to ani nehovorím.

uznetusim
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
3. aug 2022

@uznetusim odpoveď k otázke je, že ti hrozí platiť škody za niekoľko desaťtisíc eur.

ajko2011
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabika128
3. aug 2022

My sme sa veru nikoho nepýtali 😅 mame byt pod strechou a v lete tu je aj 31 stupňov. Klímu sme si dali priamo na balkón, čiže nešpatí panelák a kondenz ide priamo do odkvapovej rúry.

laurita285
3. aug 2022

Ak stavebník uskutoční stavebnú úpravu bez ohlásenia stavebnému úradu, môže mu byť uložená pokuta do 331 eur. Ak si stavebná úprava vyžadovala vydať stavebné povolenie, pokuta môže byť uložená až do výšky 830 eur...

V podstate väčšina si ju dá aj tak bez oznámenia.

laurita285
3. aug 2022

A či si vyžaduje stavebné povolenie záleží od uloženia, ak je len položená na balkóne, tak nemusíte robiť stavebné povolenie, stačí oznámenie. Ak sa niekde zavesuje, tak zvyčajne úrady pýtajú aj stavebko.

gabika128
3. aug 2022

@laurita285 stavebné povolenie na klímu? To by ma zaujimalo či sa potom dáva aj na vonkajšie satelitme paraboly 😳

melanta
3. aug 2022

@gabika128 ale ty si si ju dávala zrejme do vlastného bytu. Ona si ju chce dať v prenájme bez súhlasu vlastníka bytu a to je dosť mimo.

uznetusim
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luliu
3. aug 2022

@uznetusim súhlas nepotrebuješ ak si ju dáš dovnútra balkónu, ak zvonka na fasádu, súhlas musíš mať, pokuty môžu byť veľmi veľmi vysoké, ak sa niečo poškodí na zateplení alebo fasade

uznetusim
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
3. aug 2022

@uznetusim tak za ten nájom sa ospravedlňujem, neviem kde som to vyčítala. A prečo si myslíš že by ste nedostali súhlas nadpolovičnej väčšiny?

uznetusim
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hviera81
3. aug 2022

no to ma prekvapuje ze treba suhlas vlastnikov. mna pekvapilo aj ked jedna suseda chcela zasklit balkon a chodila pre podpisy. (sused vedla asi nic neriesil....) a tu klimu som teda nikdy nepocula.... ale dobre vediet

uznetusim
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janinah
3. aug 2022

Min. jedna suseda u nás klimatizáciu má a teda nijaký súhlas od nás nik nepýtal.

viky_21
3. aug 2022

Ja tiez teraz riesim klimu ale vobec som netusila, ze na nieco take potrebujem suhlas. My ju budeme mat namontovanu na balkone cize ju nikto ani neuvidi

luliu
3. aug 2022

@viky_21 ak ju budeš mať vnútri na balkóne, súhlas nepotrebujes

lucyl13
3. aug 2022

@uznetusim my sme dávali klímu tento rok na jar a boli sme za domovnikom a povedal, že si to možme namontovať - to bola cela vec 😊 pomaly polovica nášho paneláku ma klímu - niektorí aj 2 a nikdy sa nás nikto na súhlas nepýtal. Klímu mame všetci vedľa okien.

uznetusim
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
3. aug 2022

@uznetusim každá bytovka to má ináč. My nemôžme vôbec dávať na vonkajšiu fasádu ani vývod kvapkajúci na ulicu. všetci máme schovanú na balkonoch

mogaa
3. aug 2022

@uznetusim tak u nás majú z vonkajšej strany paneláku 2nájomníci klímu a teda nadávame na nich všetci....z tej klímy im kvapká voda, takže ostatných to obťažujem ak sa majú vyhýbať miestu pod klímou aby im nekvapkalo na hlavu....
tiež som za to že kto chce klímu nech si ju namontuje na balkón alebo si to porieši inak a nie obmedzovaním druhých....

uznetusim
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
3. aug 2022

@uznetusim tak potom by som to neriešila a klímu namontovala

uznetusim
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucyl13
3. aug 2022

@uznetusim áno mame zateplený cinziak. Presne tak, už keď sú leta,že viac dni po sebe 38 stupňov, to už je klíma pomaly nevyhnutnosť - v podstate je u nás pomaly ako v Egypte 😊 u nás dokonca majú klímy aj tak, že vyjdeš z vchodu a sem tam Ti kvapne na hlavu - nikdy mi to nijak nevadilo - myslím, že 3 kvapky raz za čas nikomu neuškodia v lete. Ako keby Sa mi voda z klímy doslova leje na hlavu, to by mi vadilo - ale ako vravíš, leta budú stále horúcejšie, takze ten, kto sa nebude chcieť uvariť vo vlastnej stave v byte a našetrí financie, si tu klímu skôr či neskôr zaobstará.

uznetusim
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hviera81
3. aug 2022

@uznetusim ja som pri podpise zmluvy so spravcom dostala domovy poriadok vo vytlacenej podobe

kittykat22
3. aug 2022

@uznetusim nasi susedia maju navrtanu dieru v skle na vonkajsom okne a maju to nejako zapezpecene. Mame okna s 2 ramami. A v lete tam len supnu ruru kt. tam drzi a v zime to maju zakryte. ALe je to klima do jednej izby, nie do celeho bytu.