Je reálne mať dve deti v 2-izbovom byte?

28. jan 2023

Momentálne som v takom divnom rozpoležení, všetky moje kamošky sú tehotné. Ja jedno skoro 2 ročné dieťatko mám. Je nám dobre ale ja by som chcela aj druhé. No ale problém je že máme malý 49m2 2 izbový byt. Samozrejme plánujeme ísť do väčšieho, len na to si potrebujeme najprv našetriť peniaze a tento byt aj tak ešte nemôžeme predať keďže ešte neprešlo 5 rokov od odkúpenia…
Moje srdce piští po druhom dieťatku, bol by to aj super vekový rozdiel, mala by som ešte aj fajn materskú… muž sa k tomu momentálne nevyjadruje, ale viem že by chcel. Ďalšie riešenie je, že by som nastúpila aj do práce - kde by bolo jednoduchšie dostať sa k väčšej hypotéke - ale viem že v robote ma asi chcieť nebudú keďže si našli náhradu… čiže by som si musela nájsť druhu prácu, ktorá už určite nebude tak dobre platená… neviem čo robiť. Počkať ešte s dieťaťom, pracovať, mať väčšie bývanie? Alebo sa dá žiť s 2 deťmi v 2 izbovom byte? Aspoň nejaký čas, samozrejme nie navždy. Pokiaľ budú detičky menšie.

pribinak
28. jan 2023

Samozrejme

sussana29
28. jan 2023

Mala som susedov, ktorí bývali dlho v byte o veľkosti 40 m2 s dvomi deťmi. Neskôr sa presťahovali do trojizbového bytu. Tiež mám známych, ktorí bývajú v dvojizbovom byte - 54m2 s dvomi deťmi a sťahovať sa zatiaľ neplánujú. Vravia, že aj tak tam trávia tak max. 4 hodiny denne, keďže zbytok času sú v práci a škole, takže väčší byt nepotrebujú.

zdenkak87
28. jan 2023

Tiez mame 2i byt a 15 mesacne babo, pokusame sa momentalne o dalsie. Kym su malinke sa to da a ked sa vratim do prace poriesime hypo na vacsi byt

nelca84
28. jan 2023

Mozne to urcite je, ale ja osobne by som takto stiesnene nechcela zit.

leonie35
28. jan 2023

Moji znami byvali s 2 detmi vo vacsom 1izb.byte 5 rokov 🙂 Teraz si postavili domcek.

thoughtfulweirdo
28. jan 2023

Máme to tak, deti takmer 5 a 2. Viem si samozrejme predstaviť mať aj väčší byt, ale nijak ma ten malý priestor netrápi ani neobmedzuje 🙂 ale ja som žila tak "stiesnene" vlastne celý život, s rodičmi a sestrou najskôr v 1izbaku, potom 5 ľudí v 3izbovom, potom internát, s manželom najskôr v garzónke, takže mi to príde úplne v pohode.

marianarem
28. jan 2023

Kamoska ma v 2izbovom 3 deti, dvoch skolakov na 1. stupni a jednu skolkarku. A ide to. Maju v plane stavat dom, teda v najblizsich rokoch uz pojdu do vacsieho, ale do takehoto veku sa to este da. Deti si svoje izby zatial nepytaju, su uplne v pohode.

fiftyshadesofgrey
28. jan 2023

My máme susedu sú v jednoizbovom piati...rodičia a tri deti...fungujú tak už roky...a suseda vedľa tiež býva v trojizbovom 67m2 otec mama a sedem detí 😁 všetko sa dá

petamich
28. jan 2023

mozne - ano, ci by som tak chcela zit - nechcela 🤷‍♀️ ale to uz je na tvojom rozhodnuti, ja som poznacena mojim detstvom a fungovanim v malom byte a este aj s babkou a pre moje dieta a moju rodinu toto nechcem

lauriik
28. jan 2023

Pozri, urcite sa to da. Otazka je, chces tak byvat ty? Nevadi to tebe/muzovi? Lebo ak si teraz spravite dalsie dieta tak realne dalsie skoro 4 roky do prace nepojdes (ak nechces ist skor ako v 3r dietata) a to uz bude mat starsie dieta skoro 6r. A to len v pripade, ze vam to vyjde hned.
A muz neni schopny ufinancovat vacsi byt/dom sam?

petricka22
28. jan 2023

Jasne, ze sa tam zmestite aj s dalsim babatkom. Male deti tolko priestoru nepotrebuju a neskor pojdete do vacsieho.

nely1704
28. jan 2023

Radšej skromnejšie bývanie ako ísť na LTT a deti po byte,, hľadať "
Do väčšieho pôjdete neskôr a viac sa z toho budete tešiť. Ľudia žijú rôzne a v horších podmienkach 😉

cimage
28. jan 2023

Viem si to predstavit, zila som s nasimi a bratom v 2izb byte. Necitila som sa stiesnene, lebo bol velky. Zalezi od m2. Zila som aj v 2izb podnajme a byt bol malinky.

katarinka1990
28. jan 2023

Ahoj, my mame tiez 47,5 m byt, a mame 3 deti, oni maju svoju izbu, my mame sklopnu postel velku v obyvacke. Je to super, ale iba v tom ze mame obrovsku zahradu, kde v lete travime vela casu a uz staviame aj domcek. Ale mat byt, deti a nemat kde ist a travit cas by bolo o dusu. 2 su ale este v poho do 2izbaku. To by ste zvládli.

simonettasimonova
28. jan 2023

To je fakt malička dvojka ale určite sa to dá zo začiatku prežiť

nely1704
28. jan 2023

Naši rodinný známy -5 ľudí celý život v 2 izbaku.. rodicia spali celý život v obyvacke kde mali aj skriňu a deti mali izbu s poschodovou posteľou.
Vravia, že nikdy nemali dôvod ísť do väčšieho... Teraz keď deti odišli majú spálňu v ich detskej izbe.

divokykonik
28. jan 2023

My sme žili piati v dvojizbovom byte, prežila som tak štvrťstoročie a pohoda. Aspoň som sa musela naučiť vychádzať so súrodencami, keďže som o nich pomaly zakopávala. 😂 Teraz bývame s mužom a malým v trojizbovom byte a 1 izbu vôbec nepoužívame a aj keby máme druhé, stále by sme boli ako keby v dvojizbáku. 😂

dankabetka
28. jan 2023

Ahoj, napisem za mna, my sme 4 a byvame v 2 izbaku v Ba a uplne dobrovolne....
Detom sme s nasej spalne urobili izbu a my mame obyvacko spalnu.... nemam pocit , ze sa tlacime, realne v tom byte sme iba vecer.. Mimo mesta sa sťahovať nechceme a ani do domu, mame byt s vyhladom na cele mesto, uzastnych susedov a to nemusi byt vsade. Vikendy doma nikdy niesme, ja som velmi spokojna, obcas mam pocit, ze ludia dookola nas riesia ci nam neni tesno viac ako my. Pravda ale je, ze vedla nas je starsia suseda v garzonke a uz sme sa bavili, ze ak ju bude chciet predat mame zaujem a pripojime si ju k bytu, ale to je hudba buducnosti. Zatial nevidim problem byvat 4 v 2izbaku 😉

martinka13
28. jan 2023

V dvojizbovom nevidím problém, kým budú deti malé. Potom určite do väčšieho ak je to možné.

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
28. jan 2023

Ja som s rodičmi bývala celý život v 1 a potom v 2 izbovom byte… nestazovala som sa.
Mohli by sme ísť teraz hneď do väčšieho bytu alebo domu určite, lenže pri týchto úrokoch je to samovražda. Vedeli by sme utiahnuť aj tento byt + dom alebo väčší byt, ale bolo by to vážne veľa. Keďže tento byt ešte nemôžme predať. Je to fakt ťažko a úprimne ľutujem že sme kúpili tento menší byt, aj keď sme si mohli dovoliť väčší… len tu sme sa cítili dobre (aj sa cítime) a prerobili sme si ho podľa nášho vkusu.. akože dokážem si predstaviť bývať tu s 2 deťmi ale my dospeli by sme tým pádom spali na gauči inak si to prestaviť neviem 😒😂 moji rodičia tak spali 20 rokov… viem že ja by som tak dlho isto nespala na gauči ale aj tak…

malasandrika
28. jan 2023

Žiť by som takto dlhodobo nechcela, žiadne súkromie, málo priestoru pre všetkých. Neviem si to predstaviť, keď sú už deti staršie, a už vôbec nie v puberte.

leeenka26
28. jan 2023

Ono zalezi aj od viac faktorov. Ako dlho ste sa snazili o dieta, nez sa podarilo? Ci bola ta cesta dlha alebo priemerna? Aky je vas vek, atd. Je vela faktorov ktore treba zvazit a aj tak ked si to naplanujes neviem ako dokonale, nemusi to vobec tak vyjst. Z vlastnej skusenosti hovorim. Vela veci som potom aj sama uznala ze bolo lepsie, ked dietatko prislo neskor. Ono vie same kedy ma prist. Sme lepsie zabezpeceni, deti su vacsie a vladne lepsia harmonia aj atmosfera.

leeenka26
28. jan 2023

Inka co sa toho tyka co pises, my sme s rodicmi ako deti boli v 1 alebo 2.izb. byte. Nemali sme nikdy 3.izb. az ked nasi kupili dom a to sme uz boli vacsi. A aj to sme mali dlhy cas s bratom spolu izbu. Nasi spavali v obyvacke. Ale viem ze mama nikdy z toho nebola nadsena. Nikdy sa nemala kam zasit. Ale to je iny pribeh.

deti95060810
28. jan 2023

v pohode...
my sme boli v jednej manž. posteli s 2 deťmi a vedľa v postielke som mala malé bábo... takže 5 ľudí v jednej izbe....v ďalšej izbe syn...
s manželom na tieto chvíle spomíname ako na najkrajšie v našom živote... potom sme sa presťahovali do svojho ...

sunshine_18
28. jan 2023

Dočasne áno, no určite by som hľadala niečo väčšie

althejka
28. jan 2023

My sme boli tri sestry a rodicia v dvojizbaku. Zacalo to byt vesele az ked sme boli od puberty vyssie a chvalabohu nas to nakoplo sa aj skor osamostatnit. Takze aj moj syn ma najmensiu izbu v byte teraz 😁😁😁

ibajaanikiny
28. jan 2023

Da sa vsetko,ale obdivujem vsetkych,ktori takto ziju-z roznych dovodov. Ja som mala dvojizbak a ked prisla mala,tak som sa uz “dusila”. Byt bol pri tom minimalisticky zariadeny,neucila som malu na mnozstvo hraciek a neskreckovala veci,no aj tak…hypo som chcela poriesit este pred druhym babom,ak by sme sa nahodou rozhodli…ale samozrejme,su ludia,ktorym to nevadi,kazdemu vyhovuje nieco ine a kazdy ma ine moznosti…za mna,ak su dve deti,uz potrebuju svoj priestor. A aj rodicia…

zuzanka.zuzu
28. jan 2023

a prečo by ste ho nemohli predať? tak zaplatíte daň. no a čo? sama píšeš že by ste dokonca utiahli aj 2 byty na tesno, tak žiadny problém kúpiť väčší

danulicek
28. jan 2023

My byvame v 56 m2 dvojizbaku, dve deti. Ja som to tu vždy mala rada, veľkostne mi to maximalne vyhovovalo - na to, že som bola sama doma s dieťaťom (potom dvomi) väčšinu času, mi to úplne stacilo. cez vikend sme aj tak nikdy neboli doma. Alebo boli zase len ja a deti. Chalani majú od cca 3 rokov svoju plnohodnotnú izbu, v ktorej ale doteraz (7 a 9 r), trávia minimum času 😂 Radsej sa mi hrajú “pod nohami” v obývačke. Vobec nemajú s tým zatiaľ problém, sú partaci, rozumejú si a rešpektujú sa. Úlohy robia v kuchyni za stolom, zatiaľ nam to úplne vyhovuje, ale uvedomujem si, že casom to nebude stačiť. My sme tu ale s deťmi spokojní. Aj tak sme cez týždeň 6.30-16.00 preč, cez vikendy sme väčšinou doma sami. manzel, keďže býval v dome a mal izbu sám pre seba, sa tu vraj citil vždy veľmi stiesnene.

Ale napr poznám aj rodinku, kde majú 4 malé deti v 2izb a z nich ide taká harmónia, pohoda, absolútne neriešia zatiaľ “stiesnenosť”. Vyhovuje im to. Takze základ je, aby ste sa na tom zhodli s manzelom, urcite sa dá v pohode bývať v 2izb aj s dvomi deťmi. Minimálne do predškolského veku. A podľa mna aj tak, aby ste sa doma citili prijemne a nie sa tlačili v malom. Ako u nás stále riesi niekto, kto s nami ani nežije.