Je povinnosťou každého občana triediť odpad?

5. apr 2022

Ahoj mamičky,
Je povinnosťou každého občana triediť odpad ? Alebo je to na báze dobrovoľnosti? 🤔

Ps: u nás triedime iba plast , sklo

pribinak
5. apr 2022

Morálna povinnosť určite.

andrea_82
5. apr 2022

my sme napr. podpisovali dohodu s obcou o kompostovaní kuchynského odpadu. Inak by sme museli platiť vyššie poplatky za smeti.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamina0078
5. apr 2022

Pre obcana to urcite povinnost to nie je. Teda pravna povinnost o nejakej moralnej by sa dalo diskutovat.

zmrzlinka2021
5. apr 2022

Plati ze cim vyspelejsia spolocnost, tym vyssia naklonost k ekologii a taketo veci samozrejmostou, ako ked si po velkej rit utries...

renka30
5. apr 2022

Zakonna povinnost nie. Pre mna ale urcite nevyhnutnost - keby sme doma netriedili tak mi nestaci jeden vyvoz komunalu za tyzden, teraz mame jeden vyvoz za dva tyzdne (je nas 6 + 3 macky a 1 pes 🙂). Separujeme sklo, papier, plasty, po novom uz aj zalohovane flase, plus mame kontajner na zahradny odpad a dva kompostery. Neviem si predstavit hadzat to vsetko do komunalneho odpadu.

janarochester
5. apr 2022

Mesto,v ktorom bývam,má vo svojich stanovách zakotvené,že jeho obyvatelia majú povinnosť triediť odpad. Pani,ktorá sedí na mestskom úrade na životnom prostredí chodí náhodne a samozrejme neohlásene kontajnery kontrolovať. Keď bývaš v rodinnom dome,automaticky k Tebe pristupujú,že kompostuješ a keď ti náhodou vyššie spomínaná pani nájde v smetnej nádobe melónové šupky,máš reálny problém. Ale určite takíto dôslední nie sú všade. Súhlasím s tým že minimálne morálna povinnosť každého z nás je to určite.

simca06022011
5. apr 2022

@janarochester aky reálny problém ma človek? U nas v obci nikto žiadny, realne sa akurat dočítame v novinách ako občania netriedia odpad. Nic viac.

janarochester
5. apr 2022

@simca06022011 peňažnú pokutu

simca06022011
5. apr 2022

Nie je to nijakým zakonom dana povinnosť, ale určite je to jedna z tych uzitocnych, ekologickych, ohľaduplný veci, ktorá sa oplatí robiť. Čiže aj keby to dali ako povinnosť, tak by to bolo logicke. V nasom byrokratickom svete jedna z mála logickych užitočných cinnosti 😁
Triedenie odpadu je jednoduché, bohuzial veľa obci to nemá dobre vymyslene (napr. Aj Naša, kvoli comu sa ani ja nejdem pretrhnut, realne ak triedim vsetko mam za tyzden max jeden 40l sacok smeti) a ľudia nemajú záujem. Az keď clovek zacne triedit, uvedomi si, co všetko produkuje. A kolko odpadu zbytočne... Ale to je uz mimo otazku

simca06022011
5. apr 2022

@janarochester no to by som si pozrela 😂 u nas veru také nie je

misinka0611
5. apr 2022

Nieje to povinnosť, no ja to vnímam skôr už ako bežnú vec a nerozumiem ak niekto netriedi minimálne aspoň ten plast, to je minumum.. na našej ulici 95 domácnosti vylozi to vrece.. no jedna domácnost ho nemala ani raz vyložené a ja tomu nerozumiem popravde 😏

katulienkax
5. apr 2022

u mna je to tak vnutorne nastavene triedit, nerobim to kvoli tomu zeby mi niekto prikazal ale proste nemam to srdce vyhodit sklo, papier alebo plast do bezneho odpadu. Druha vec je co s nim robia potom, ci to naozaj triedia alebo spaluju ale s tym moc neurobim. Teraz som zacala zbierat pre skolu papier lebo o tom viem ze konci v zberni, ten v modrom kosi nevieme kde konci. Co ma ale trapi preco vsetko davaju do kartonovych krabic a kartonovu krabicu do dalsej kartonovj krabice. Sme my ludia normalni?

stastna17
5. apr 2022

no u nas pred blokom su kontajnery na triedenie odpadu pootvarane , byvame pri luniku, cigani si to pekne vyberaju , porozhadzuju, poprehadzuju , aj to co bolo triedene uz nie je, takze aj by som ,len je to zbytocne, potom pride jedno auto a vsetky tie pomiesane veci da do jedneho auta a ide..

andrejka999
5. apr 2022

je to o kulture a myslení človeka, my triedime všetko - plasty, sklo, papier, tetrapaky, kov, kuch. a záhr. odpad. Zmiešaný komunalny odpad mame minimum. Myslim, že aj cca 95 % odpadu sa dá roztriediť, ked sa chce.

evaachesa
5. apr 2022

Nie, povinnosť to nie je, ale treba si vstúpiť do svedomia a začať separovať poriadne. Ideme tým príkladom hlavne našim deťom. Môj 2,5 ročný už vie kam hádžeme papier a plast a pekne triedi. Triedime aj sklo, plechovky, použitý olej nosíme na benzínku (už aj pred Kauflandom majú nádobu na olej). Nepoužité lieky odovdám do lekárne, použité kefky do Curaprox stánku (oni ich vedia zrecyklovať...ak ich hodíš len do plastu, tak nie). Batérie a elektroodpad do Hornbachu, kde majú na to nádoby. Vrchnáčiky mimo zálohovaných fliaš dávame do DMky. Prijala by som keby nám dali aj kontajner na kuchynský odpad....snáď v dohľadnej dobe.

sszuzu8
5. apr 2022

Ježiš je problem dat plastové veci do špajze do tašky a raz za týždeň odniesť do kontajner na. Plasty? A papier tiež.. Sklo. Detto. Niektoré veci ani ja neviem kam patria tak do zberného dvora tam to. Dajú do poriadku. Budme ľudia nikoho toto nezabije

simca06022011
5. apr 2022

@sszuzu8 je, ja si smeti v spajzi nedrzim, ja tam drzim potraviny, smeti autom nikde vozit nebude a duplom nie do zberneho dvora. Tam som ochotna niest stavebny odpad, nadrozmerne veci. Nic viac. Triedim, a hlavne snazim sa neprodukovat tolko odpadu, ale platime dost vela za smeti, na to aby obec zabezpecila kontajner v dostatocnom pocte, s dostatocne castym vyvozom a dostupne v primeranej vzdialenosti. Ak to je a ludia netriedia, je to hulvatstvo...

h2
5. apr 2022

Separujem všetko, čo môžem, ešte aj kolegov v práci buzerujem, keď hádžu plasty do bežného koša (podľa nich separovanie plastov sa týka len pet fliaš 🙄). Myslím, že to je fakt to najmenej, čo môžeme urobiť.

simca06022011
5. apr 2022

@h2 toto som si aj ja vsimla, my vykladame bud kos, alebo niektori vrecia s plastom a teda niekde maju vyslovene iba flase, nic ine, cize aby sa nepovedalo separuju = iba flase. Aj to kym sa nezalohovali, tak normlane nafuknute a nesplasnute :D teraz nebudu mat asi nic tym padom.

mamamasama
5. apr 2022

@viestta zijem v zahranici... Tu chodia kontrolovat odpad a nedaj Boze, ak je papier v plaste, alebo neumyty kelimok od jogurtu...normalne pokuta... Takze ja som tak vycvicena, ze aj ked som na Slovensku, tak triedim o 106 😁

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
basska_b
5. apr 2022

Nie je to povinnost. Je to skor moznost. Teraz sa napr. zavadza zber kuchynskeho odpadu z domacnosti v BA. Mozno to vas motivovalo k otazke. Tiez ma zaujalo slovo "povinnost" v letaku, ale je to len povinnost mesta toto umoznit. Neviem sa dockat, ako budem kosti a plesnive jogurty vykydavat do sacikov... a to som inak pozitivne naladena na recyklovanie, aj som k tomu bola vedena... zeleninu a ovocie davame do kompostu na zahrade. Ale kuchynske zvysky nie, kvoli potkanom.

zara0201
5. apr 2022

@janarochester tak pani ešte asi diviak nevyvalil plot keď sa snažil dostať do kompostéra.

simca06022011
5. apr 2022

@mamamasama no a napr nechapem logiku umyvania odpadu. Voda je vzacna, mam ju míňať na umyvanie smeti? Ja teda sledujem aj pokyny na triedenie, a nei raz bolo a je uvadzane, ze sa nic nemusi umývať...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
5. apr 2022

@basska_b a potom zo sáčkov to budeš vykydavat do kontajnera.. Lebo sacky tam nepatria (u nas to riešili, ludia to tam aj s taskami hadzali a nepacilo sa to nikomu) . V lete smrad široko daleko... Ono dufam, ze ludí to motivuje a budu sa snazit neplytvat aby ten kontajner nemuseli pouzivat..

anshelia
5. apr 2022

Samozrejme, že triedime. Plasty (doteraz nie iba fľaše, ale aj sáčky, kelimky a pod.), papier, bioodpadu (máme uzatvaratelny kyblik a tam dávam všetko, šupky zo zemiakov, zvyšky jedla - toho je máličko,..) a raz za týždeň idem vysypať a predstavte si, ešte mi kvôli tomu, že je kontajner 1 km vzdialený, neubudlo z krásy 😉 v obci máme vývoz 120 l smetiaka buď 2x za mesiac, alebo 1x za mesiac. Pre nás 4 člennú rodinu úplne stačí ten 1 vývoz za 4 týždne

mogaa
5. apr 2022

nie povinnosť to nie je...

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz