Dom verzus byt

12. mar 2024

byvam cely zivot v byte..STACILO....
mam chut na zmenu...

chapem- viac prace, vacsie naklady...na dom
stale robota skrz dom, zahrada....

ale nie je Dom lepsie ako byt?
hlavne ked uz mi vadia 4 steny?

dakujem za vase skusenosti.

13uzivatelka11
12. mar 2024

Ja si občas tak pomyslím o koľko viac peňazí by sme mali kebyže žijeme v byte. Ale.. Aj tak by som do bytu už nešla a neľutujem ani euro naviac.

autor
12. mar 2024

@13uzivatelka11 ved prave. toto zvazujem ja.

doriiis
12. mar 2024

Nikdy by som už nešla do bytu.3 roky úplne stačilo.O tom všetkom,čo nám dovoľuje dom mať,by sme mohli v byte iba snivat

viera77
12. mar 2024

Minulé leto sme vymenili byt za dom - naše najlepšie rozhodnutie ohľadom bývania😍

autor
12. mar 2024

@doriiis 3 roky, ja cely zivot.

lilinka76
12. mar 2024

Ja by som sa do bytu tiež nevrátila. Milujem záhradničenie, dopestujem, pozaváram plnú špajzu, máme 8 sliepočiek. V lete rozložíme bazén, grilujeme, pečieme placky na dvore, varíme guláš. Na druhej strane sú vyššie náklady, raz na semienka, hnojivá, postreky, palivové drevo atď. Ale náš dom je náš hrad.

mandzula
12. mar 2024

@autor ja som zas po 42 rokoch vymenila dom za byt a neviem si byt vynachvalit. Ziadne starosti!

autor
12. mar 2024

@lilinka76 nakaldy kaslem, ale pohodlie a celkovo stoji za vsetky peniaze.

autor
12. mar 2024

@mandzula mame to opacne.

lelelienka
12. mar 2024

Mne stacilo v dome 10 rokov a viac by som nechcela. Byty si mozete teraz vybrat krasne, s velkymi terasami, bez starosti. Pre mna jasna volba.

mandzula
12. mar 2024

@autor rozumiem, len tym chcem povedat, ze dom vie oproti bytu neprijemne prekvapit.

h2
12. mar 2024

Prvých 34 rokov svojho života som prežila v malých bytoch, teraz už 15 rokov žijem v dome a do bytu by som sa už nevrátila, ani za nič. Možno jedine, keď už budem stará a bezvládna. Tá kvalita života sa nedá porovnať.

autor
12. mar 2024

@lelelienka mne vadia susedia. / a celkovo chcem uz pit kavu na terase a v lete sa hodit do bazena.

lilinka76
12. mar 2024

Ak to cítiš tak, že byt nie je tá správna voľba, choď do toho. Budeš spokojná.

autor
12. mar 2024

@mandzula tak ja uz som zazila hocico a ano chapem v dome stale daco treba riesit.

suzitok
12. mar 2024

My sme boli "mestskí" ľudia...v živote by sme do domu nešli...a stalo sa, výhodná kúpa, 10 minút autom od mesta, ale to ticho, pokoj stojí za všetko, robíme si čo chceme, kedy chceme, v podstate sme dom prerábali po nociach...a áno, sú aj náklady, stále do toho treba dávať...ale keď prídem do bytu, vadí mi, že sedím na WC a zároveň tam počujem aj suseda, v sprche detto...chodia mi nad hlavou, ľahnem do postele a za panelom spi niekto iný, ktorého počujem chrápať., atd.....nikdy by som nepovedala, že si budem raz tieto veci uvedomovať, kým sme žili v byte, neriešila som to...teraz sa v byte necítim dobre, mám pocit, že som v nejakej spoločnej ubytovni...ale stále ho máme k dispozícii, možno na starobu zmeníme názor a vrátime sa tam, uvidíme, čo bude pre nás vtedy priorita...

diaszoky
12. mar 2024

Urcite usetris viac v dome . Ale.. my sme s mutim obaja z domu a ked sme dosli do bytu ok vylozime nohy neriesim dvor kvety atd.. dokym nedoslo dieta! Ako nahle sa narodula mala v byte je to peklo! By ame na jednotke pod nami chladna chodba kde sa ozyvaju hlasy ked sa ludia debatuju chodia do pivnic vsetko pocujeme.. takisto vecer. Buchanie ako keby klepanie rezni ci orechov?! Pocut denne v tu istu hodinu vecer dodnes nevieme , ked niekomu nieco pada pocut ked niekto buchne po radiatori pocut a len trpneme aby sa mala nezobudila. To, ze fajcia pred vchodom cez vetrak citit vsetko uz sni nehoovrim plus presne pod nasim balkonom su tie blbosti na cvicenie na ktorych sa deri vlaznia keicia uz teraz sa tesim na leto☹️
Ked hodis auto do dvora nik ta mevidi tu vida susedia kazdy nakzp vystup vstup do auta vidia tvoj pohyb kedy l kókej skym ides d/z bytu.. a ked nam nala nechcela spar vobku ani na balkone sme kocikovali a ked nas to preslo tak sti pred vchodom
A
Kocikom peklo!

lakebabe
12. mar 2024

Ja som išla z bytu v centre mesta do veľkého domu 30 km od centra. Muž celý život v dome do bytu by nešiel ani za nič tak som išla ja. Aj po rokoch mi napríklad vadí, že všade musím ísť autom. Co je po centre kde bolo všetko do desať minút peši sok . Tak rátaj dve autá inak budeš mat problém s dochádzanim. Vyššie náklady oproti bytu, omnoho dlhšie trvá upratovanie ako na byte.
Niekedy mi chýba to ze som vyšla z bytovky a všade bolo vela ľudí obchody kultúrne vyžitie na dosah ruky.
Ale keď ráno vstanem v lete sadnem si na terasu avypijem kávu je to na nezaplatenie. Takisto letná kuchyňa vonku, v lete sme v altánku nonstop, grilujeme kazdy deň, postavili sme bazén, cele leto sme vonku na lehátku pri bazéne, zasadili svoje ovocné stromy , kríky, mame vlastne ovocie. tak už by som nemenila.

andrejka1974
12. mar 2024

Ja som celý život bola v byte a teraz pred 7rokmi sme si kúpili starší dom,ktorý si sami postupne rekonstrulujeme vlastne ho už mame hotový ale my cez týždeň sme v byte a na dom chodíme tak raz za dva týždne cez víkend mame tam už malý wellness vírivku a bazén dopestujeme si niečo proste tam relaxujem alebo makáme prvý rok bol ťažší makali sme tam každý víkend od štvrtka do nedele v kuse a prvý voľný víkend sme mali voľný od 10.8 až na Vianoce ale teraz to stojí za to a plánujeme sa tam na dôchodok presťahovať

autor
12. mar 2024

@andrejka1974 ano s tymto pocitam 🙂

vlabe
12. mar 2024

Predali sme byt, šli do domu a po 5 rokoch sme dom predali a sme opäť v byte - pre mňa konečne. Som mestský typ, potrebujem kompletnú občiansku vybavenosť, minimálne dochádzanie za prácou, školou a krúžkom... Ale samozrejme, záleží aj od toho, kde ten dom máš, ak by bol v meste, tak by som brala-no ale tu už sa bavíme o iných cenách....A okrem iného radi cestujeme, tak keď je voľno, sme mimo byt...a to isté bolo aj počas bývania v dome, takže my sme si príliš tu terasu a záhradku ani neužívali

autor
12. mar 2024

@lakebabe

toto

Ale keď ráno vstanem v lete sadnem si na terasu avypijem kávu je to na nezaplatenie. Takisto letná kuchyňa vonku, v lete sme v altánku nonstop, grilujeme kazdy deň, postavili sme bazén, cele leto sme vonku na lehátku pri bazéne, zasadili svoje ovocné stromy , kríky, mame vlastne ovocie. tak už by som nemenila.

je to co chcem

autor
12. mar 2024

@vlabe uz zijem dlhsie 10km od mesta v malom mestecku mesto asi moc nechcem.

h2
12. mar 2024

@lakebabe Nie každý byt je v centre, tak isto, ako nie každý dom je "na samotě u lesa". Autorka nepíše nič o polohe, len dom vs. byt.

autor
12. mar 2024

@lakebabe mne vela ludi praveze uz zacina riadne vadit.

lakebabe
12. mar 2024

Pre mňa je toto pre človeka z panelaku super. Zimy sú horšie to tiež nie je veľmi čo robiť, ale zas fakt mesto mame kúsok v podstate sme tam skoro denne takže čo potrebujem si vybavím obchody a tak. Ale už by som nemenila

autor
12. mar 2024

@h2 nemam problem u lesa, ale nie na samote, to by som sa asi pototo vecer :D

autor
12. mar 2024

@lakebabe nevadia susedia napriklad ci hluk z ulice?

guiseppinka
12. mar 2024

Vyrastala som v byte bez balkona. Zijem v radovke v malom meste s mini zahradkou. Presne toto: vypit si rano kavu na terase sa absolutne neda, lebo z oboch stran sme mali susedy, ktore v ktorukolvek dennu a aj nocnu hodinu vypalovali (jedna je uz prec, ale ma prist nova rodina) a druha vypaluje stale... o 6 rano pocujem ako pleskne s dverami a ide von, o pol noci este kasle pred vchodovymi dverami a huli tam... na terase sedim sama minimalne, lebo zaladna strana a prazi tam neskutocne a aj decka cez leto su najradsej dnu alebo potom na roznych ihriskach...

lakebabe
12. mar 2024

@h2 však jasne ze to je o polohe všeobecne v meste máš všetko bližšie občianska vybavenosť kultúra obchodaky ale keď máš dobrú polohu domu tak je to super. My sme kúsok od mesta ale máme klud sme v slepej ulici vedľa poli takže je to super a keď potrebujem mesto idem a za 15 20 minút som tam autom