Dom bez bleskozvodu

bielavila
6. aug 2023

Baby taka aktualna tema, burky🙂 pred cca 4 rokmi som prerabala starsi dom a nedala som bleskozvod, neviem preco, mna to nenapadlo proste, nikto nic nevravel ani pri kolaudacke, no teraz co su vsade burky, hromy, blesky a mne je az zle ze ho nemame, kamoska mi vravi, ze ani oni nemaju, ale ze maju vedla sesedia a ze tym padom je ich dom chraneny kedze blesk by isiel do susedovho bleskozvodu, viete mi poradit ci to je pravda? Ja si ho chcem dat urobit, chcela som hned lebo som pokakana od strachu, ale co guglim ceny a celkom palky, 1500e, to si nasporim tak za pol roka, len aby som dovtedy mala dusu na pokoji, ze ked ma sused bleskozvod ( co nas sused vedla ma) tak ci to je nejaka ochrana pre mna? Neviete?alebo skor vasi muzi lebo to skor oni take veci vedia. Dakujem

citron25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bielavila
autor
6. aug 2023

@karinka223 momentalne na to nemam financie

bielavila
autor
6. aug 2023

@citron25 su aj vyssie budovy okolo nas, vedla ma sused bleskozvod, potom dalsi dvaja veda a oproti nemaju

dori2
6. aug 2023

@bielavila pri kolaudacii je to povinne tak sa divim ze to preslo :/ u nas tiez domy okolo nemaju, neviem ci spolihaju na nas alebo co :D

mimka11111
6. aug 2023

@bielavila pozdav kamošku a odkaz jej,že sa kúsok mýli...... môj osobný zážitok len s pred pár dní je, že do susedovho domu udrel blesk....dom je bez bleskozvodu a všetky domy okolo neho bleskozvod majú 🤔....ako je to možné? Asi to nebude veľkom tak,ako to tvoja kamoška hovorí

doriiis
6. aug 2023

Pri prerabke starého domu treba kolaudáciu? Však ten už raz skolaudovaný bol,nie?

mamamasama
6. aug 2023

@dori2 Bleskozvod na budove nie je povinný. Ak sa bleskozvod nenachádza v projekte výstavby, tak ani jeho montáž nie je povinná. Ak je však zakreslený v projektovej dokumentácií, tak sa musí nachádzať aj na dome či hocakej inej budove, inak stavba neprejde kolaudáciou.

viestta
6. aug 2023

@bielavila blesk si nevybera najvyssi bod na okoli. Kiez by to tak bolo. Je len vyssia pravdepodobnost, ze udrie prave tam. Na vlastne oci som vudela ako svaclo do rodinneho domu, aj ked cez cestu je dvanasposchodovy panelak s antenami mobilnych operatorov a aktivnymi bleskozvodmi. U nas na sidlisku pred par rokmi blesk udrel do budky na zastavke, aj ked okolo nej bolo viac vysokych stromov a 20 metrov od nej dvanasposchodovy panelak.
A kedze veci sa hybu pomaly, tak si daj aspon projekt vypracovat, na to treba tiez peniaze, potom budes mesiace zhanat firmu, budes rada ak do buduceho leta budes mat na bleskozvod.

dori2
6. aug 2023

@mamamasama no v dnesnej dobe chcem vidiet projektanta co ho nezakresli…

viestta
6. aug 2023

@doriiis zavisi od rozsahu rekonstrukcie, ak to bola prerabka s potrebou SP, tak na nu je potrebna kolaudacia

dori2
6. aug 2023

@doriiis ak mas velku rekonstrukciu so stavebnym povilenim tak ano

marca12
6. aug 2023

@doriiis ano,treba. Ak robis rozsiahlejsiu rekonstrukciu,tak musis mat stavebne povolenie a nasledne kolaudaciu

zooeynka
6. aug 2023

Bleskozvod u suseda je tebe nanic. U nas udrelo do susedovej slivky a pretalo ju. Dom o par metrov dalej v zahrade netrafilo. Blesk udiera kam chce, v okoli boli aj vyssie stromy, schytala to priemerna slivka. Stary dom si urcite nekolaudovala, lebo bleskozvod je povinnost minimalne 10 rokov....

doriiis
6. aug 2023

@marca12
@dori2
@viestta ...aha,super.Dobre vedieť.Lebo aj my roky prerabame a tak ma to zaujalo.My sme však k ničomu stavebné povolenie nepotrebovali.

liusa82
6. aug 2023

@bielavila ani my ho nemáme a minule v noci takú šlahlo až sa mi postel normálne zatriasla.Tuto na okolí niekto má a niekto nie.Ale čo ti napísať.Aj ked má dom bleskozvod,tak ti nezaruči že ti tam nebuchne.Aj minule som dakde čítala článok že bleskozvod mali a aj tak im zhorelo podkrovie ked do domu šlahlo.Tak si vyber.To je bud hop alebo trop

lanah
6. aug 2023

@dori2 u nás to povinné nie je

karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamamasama
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maryetta
6. aug 2023

Neviem ci ta to upokoji. Ale. Moji rodicia maju vysok dom. Maju aj bleskozvod.
Uz tolkokrat udrel blesk ze… sa to zratat neda. Niekto mmae hovoril ze asi pred 2-3rokmi aj gulovy blesk stiahol nastastie. To boli aj vonku vtedy pozerat lebo bol rachot aj smrad. Az potom niekto z okolia ze to bol gulovy.
Zase susedia vedla ani z jednej strany nemaju.

Ale ked je burka tak uz ako stiahne neviem ci to ma suvis ale jednym susedom tak odisla telka pocas burky. Dalsim tiez nieco. A nasim zrovna vcera uz asi piaty modem od internetu 😂😂😂

karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aniele
6. aug 2023

@liusa82 Možno to boli naši susedia, pred cca 15 rokmi. Práve bleskozvod to vraj pritiahol. Práve dokončili podkrovie (dostavba starého domu), mohli robiť nanovo, kompletne vyhorelo. Našťastie tam nespali, mali to ako chalupu. Ale blesk bol guľový.

liusa82
6. aug 2023

@aniele Možno sa ten článok dá ešte dohladať.Nie, oni to nemali tušim ako chalupu.Ešte si pamatám ako to bolo spomenuté že bolo šťastie že nikto v podkorví vtedy tušim nebol lebo spali dole.To bol normálne obývaný dom celoročne

andreatytler
7. aug 2023

@bielavila Tu kde zijem prestali davat na domy bleskozvody. Neoplati sa to financne. Instalacia a udrzba boli ovela drahsie ako to ked sa dom prerobi po skode. Mas dom poisteny?

bielavila
autor
7. aug 2023

@andreatytler samozrejme dom je poisteny

hiro
7. aug 2023

@bielavila "ale ze maju vedla sesedia a ze tym padom je ich dom chraneny kedze blesk by isiel do susedovho bleskozvodu"
Nuz, jedine ze by nie 🙂 Tycovy bleskozvod chrani oblast podla jeho vysky pod 112 stupnovym uhlom. Paci nazorna ukazka:

hiro
7. aug 2023

@liusa82 "Aj ked má dom bleskozvod,tak ti nezaruči že ti tam nebuchne... že bleskozvod mali a aj tak im zhorelo podkrovie ked do domu šlahlo" - ked je dobre spraveny tak je nemozne ze blesk prejde do domu. To je fyzika. Ako ked mas doma zapojenu elektrinu tak sa ti nesiri stenou, plavajucou podlahou, ci skrinkami - no a preco? Lebo sa jej lahsie bezi cez drot a nejde pomimo. Tak aj blesk ide pekne krasne bleskozvodom do zeme, ani ho nenapadne ist inde. Ale ked ho mas niekde preruseny, neuzemneny, dotyka sa nejakeho ineho zeleza (alebo je v dostatocnej vzdialenosti) ci uz na streche alebo popri stenach tak to je ako keby ani nebol a je jasne ze dom zhori.

selena_luna
7. aug 2023

autorka , trochu sa obavam, ze aj ked mas dom poisteny, ci ti bude vyplatena poistka, ak nedajboze udrie blesk do domu, ty vyhoris a poistovna zisti ze si nemala bleskozvod.
a chapem, ze na to financne teraz asi nemas, ale spocitaj si, ake skody budes musiet platit, ak si ten blesk vyberie vas dom... podla mna radsej rychlo urobit, pozicat si a splatit za pol roka, ako sice setrit, ale strasne riskovat.

slovakboy
7. aug 2023

@maryetta elektrické śotrebiče odchádzajú vtedy keď nemajú pripojený bleskozvod aj na veľké kovové objekty v dome a keď nemajú prepäťovú poistku. Ta poistka sa dá kúpiť myslím že je vo forme zásuvky. Spýtam sa kamoša on to riešil

maryetta
7. aug 2023

@slovakboy tu prepatovu poistku uz riesili. Kedze ozaj velmi casto pocas burky odchadzali veci. Neviem ci to ma suvis. Naposledy ako udrel blesk tak odpalilo modem nam a dalsim 3-4susedom. A ano oni bleskozvod nemaju.