Chcem kúpiť dom, ktorý nie je pripojený na kanalizáciu

lenuska333
19. jan 2021

Ahoj chcem sa opýtať chceme kúpiť dom problém je ze nieje pripojený na kanalizáciu ale cez žumpu a kanalizácie vedie cez cestu ktorú obec v 2020 robila novú a vraj my obec septik nepovolí ak je vedená kanalizácia a tiež nemusím dostať súhlas na pripojenie na kanalizáciu keďže minulý majitelia boli pred robenim cesty upozornený na to aby sa pripojili na kanalizáciu co robiť a to iste je z pripojením na obecnu vodu ale dom má dve studne jedna vonku jedna v dome co robit

pribinak
19. jan 2021

Pohľadať iný dom

baccio
19. jan 2021

@lenuska333 vodu by som si dala otestovať či ju máte dobrú.Ak áno tak obecnú vodu by som neriešila.A čo sa týka žumpy tak ta tam už stojí nemôžu vám ju zakázať.Jedine čo môžu tak je najazat vám pripojiť sa na tú kanalizáciu....ne nelogické aby vám to nepovolili ak ju obec má .To ste sa pýtali priamo v obci ? Lebo to že mali spor s predchádzajúcim majiteľom neznamena, že ho budú mať aj s vami.

lenuska333
autor
19. jan 2021

@baccio áno vravel ze nám obec nedovolí mat žumpu keď je tam kanalizácia a kanalizáciu vraj musíme riešiť s košickým krajom ci co koli tej robene ceste a nieje iste ci nám povolia

baccio
19. jan 2021

@lenuska333 tak kanalizáciu v obci má v správe obec nie? Ona vám musí povoliť pripojiť sa. Jediné čo môže byť problémom že cesta je v správe nie obce ale košického kraja a o jej prekopanie by ste museli žiadať kraj .

alberto1
19. jan 2021

A.mať vlastnú čističku odp vôd? Asi 1000 eur ale netreba platit stočné

baccio
19. jan 2021

@lenuska333 a čo viem tak pripojiť sa na kanalizáciu nemusíte vtedy ak je príliš finančné náročné alebo sú tam nejaké iné zásadne prekážky.Takze ak by vám kraj nedovolil prekopať cestu tak to je zásadná prekážka a to by vám potom nemohli brániť v používaní žumpy, ktorá je už v tom dome skolaudovaná dávno.

deny3
19. jan 2021

Ak je v dosahu kanalizácia, podľa zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách, ste povinní sa napojiť na kanalizáciu. Kanalizácia je bud v správe obce alebo vodárni. Ak bod napojenia na kanál je na opačnej strane cesty, je potrebné požiadať správcu komunikácie a cestný správny orgán o povolenie. Vzhľadom k tomu, že ako píšeš, je cesta nová, s veľkou pravdepodobnosťou budete musieť spraviť pretlak popod komunikáciu.

6mia6
19. jan 2021

@deny3 lepšie sa to nedá vysvetliť 👍

deny3
19. jan 2021

@6mia6 🙂 profesionálna deformácia 🙂

lenuska333
autor
19. jan 2021

@baccio áno to povedal ale ze nám nemusí povoliť a keby sa urobil podzemný pretlak to by nám mali dovoliť len to bude dosť drahé aj to je problém ale ak hovoríte tak my žumpu nemôže zakázať obec ak ju tam už mám?

casavina
19. jan 2021

@lenuska333 kde chcete kúpiť?

baccio
19. jan 2021

@lenuska333 "Ak je majiteľ pozemku alebo domu, kde prevádzkuje žumpu a má dostupnú verejnú kanalizáciu v obci, má povinnosť sa do roku 2021 pripojiť. Samozrejme, ak je to technicky možné a ekonomicky únosné," uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák. PlusJe aj možnosť udeliť výnimku, ak je to ekonomicky neúnosné. To znamená, ak náklady na pripojenie presahujú možnosti alebo by značne skomplikovali život rodine alebo niekomu v životnej situácii, môže dostať výnimku.......to len k tým vinimkam.

hapkova
19. jan 2021

ak je tam tolko problemov a jedno cez druhe sa vylucuje, tak by som si asi pohladala iny dom, kde to bude proste na poriadku, aby stee sa nestali akymi si rukojemnikmi

baccio
19. jan 2021

@hapkova aj to je fajn riešenie.Nieje nič horšie ako sa doťahovať s úradmi.

lenuska333
autor
19. jan 2021

@baccio no áno ale problém je ze mi sme už niečo aj vyplatili takže neviem ci môžem odstúpiť od kúpi a dom je veľký aj pozemok má cez 1000m2

natal
19. jan 2021

@lenuska333 V prvom rade by som to riesila so starostom obce este pred kupou nehnutelnosti.

martina1201
19. jan 2021

@lenuska333 ahoj a ty si o týchto veciach pred vyplatením zálohy nevedeli? Ak nie ale vás informoval až po zaplateni zálohy tak vás vedome oklamal a odstúpiť od kúpy môžete podľa mňa. Ale lepšie je informovať sa na úradoch či to povolia. Inak nepochopím prečo majiteľ nesúhlasil s kanalizáciou keď sa robila a vedel že dom bude chcieť predať....

martul
19. jan 2021

@lenuska333 vraj ti nepovolí?! Najlepšie sa ísť informovať na obecný úrad. Ako to fungovalo doteraz, majitelia čo hovorila?

liliana363
19. jan 2021

@baccio My tiez mame zumpu. Na kanalizaciu je problem sa pripojit, lebo nam to susedia kade by to bolo najkratsie neumoznia, a ist po chodniku dookola sa neda, kedze je tam uz zakopana elektrika, voda, plyn a nikto nevie ze kade, a este to ide aj popred vchodove dvere dalsich 2 domov. Tak sme si dali ziadost o cisticku. doteraz nas len papiere stali cca 700e, a oni nam ju zamietli. tak som im napisala, ze to skutocne nemame ako inak riesit. tak uvidim, ale velku sancu tomu nedavame

lenuska333
autor
19. jan 2021

Našla som tento článok tak podľa tohto by som tu žumpu mohla používať neviete poradiť komu zavolať a overiť si ci my obec môže naozaj zakázať používanie žumpy?

hipuska
19. jan 2021

Veď ktovie ako to je..keďže stari majitelia boli vyzvaní na pripojenie ale odmietli. Takže, ak má toto úrad dajak písomne, budeš si to musieť na vlastné náklady?

lenuska333
autor
19. jan 2021

@hipuska oni ti majitelia že vraj majú nejaký papier na to ze sa budem môcť pripojiť na tu kanalizáciu pošle mi ich tak uvidím ze co je to za papier

simca06022011
19. jan 2021

@lenuska333 no nechaj toto na majitelov,. nech si to doriesia ak chcu stavbu predat. Nekupujte to ak nebudete mat jsne stanovisko od nich a od obce ako to bude s napojenim. Zmluvu na zaklade, ktorej ste platili nejaku zalohu, si dobre precitajte, toto je dost zavazna vec a podla mna ak nenajdete cestu, tak samozrejme aj na odstupenie. Nie je to nevyriesitelne (len si treba vsetko pozistovat a nie od JPP, ale od ludi co to naozaj budu riesit), ale vsetko to bude stat dalsie eura, cize minimalne na zlavu by som tlacila z kupnej ceny. My tu mame kanalizaciu a stale su tu stavby, ktore sa ani neplanuju napojit, lebo napr. chaty, domy dalej od hlavnej cesty a na druhej strane v dedine sa pripajali domy a normlane cestu prekopali, zase nie durch, lebo kanalizacia je vedena po kraji cesty. Velka skoda, ze aspon krepu pripojku si nedali urobit majitelia.. to by uz mali ruru pripravenu vopred bez kopania...
Studnu mam aj ja v dome, na vodovod napojeny nie sme.. nie je to problem.

hopsadobrandejsa
19. jan 2021

Dost komplikovane......najlepsie riesenie by naozaj bola kupa ineho domu.

Co do istej miery plati a co je aj smutne je, ze kolkokrat si obec, mesto, urad ci VUC vyklada zakon po svojom. VUC ti povie, ze sa da, obec ti povie, ze nie....

Ak cestna komunikacia spada pod spravu kraja, treba tento problem najprv riesit s krajom a zistit ci ti bude udelene povolenie na prekopanie alebo nie. Ak ano, treba dalej riesit firmu ktora Vam pripojku urobi a zistit kolko to bude stat. Tak ako dievcata pisali, ak by to bolo financne nerentabilne, obec Vam septik zakazat nemoze a bude Vam udelena vynimka.

Ak Vam kraj prekopanie zakaze, treba sa u nich dalej informovat ako postupovat a ci mozete poziadat o vynimku.

Ci uz jedno alebo druhe, kanalizaciu mat doriesenu musite a ak Vam bude udelena vynmka, obec si moze ist piskat aj s celym ich zastrasovanim. Vravim, rieste to najprv so spravcom komunikacie.

lenuska333
autor
19. jan 2021

Toto je napísané v inzeráte preto som si nemyslela ze stým bude problém

deny3
19. jan 2021

ja toto nechápem, vyhliadli ste si dom, asi sa vám páči, pekný pozemok a asi aj dobrá cena, a teraz vidíte zádrhel v kanalizácii? ako som vyššie napísala, máte povinnosť sa napojiť na kanalizáciu, nový asfalt - žiadne prekopanie cesty, jedine pretlak, nech stojí aj 2000 €, stále to nie sú neúmerne vysoké náklady, toto vám nikto nezožere. Navyše aj vývoz žumpy niečo stojí, u nás cca 50 - 60€, to minimálne raz mesačne, náklady na kanalizačnú prípojku sa veľmi skoro vrátia. Navyše to pohodlie kanalizácie,

barbora01
19. jan 2021

@lenuska333 je ten dom riadne skolaudovany a zapisany v katastri? Pokial ano, tak nemusis nic riesit. Ak je dom skolaudovany so zumpou, preco by si sa mala pripajat na obecnu kanalizaciu? Ved je povoleny tak ako je, takze uzivat ho mozes

barbora01
19. jan 2021

@deny3 povinnost napojit sa ma novy rodinny dom, takze keby chceli postavit nov dom na prazdnom pozemku, eistujuci skolaudovany dom sa nemusi, ved splnil podmienky vtedy platne, inak by ho neskolaudovali

deny3
19. jan 2021

@barbora01 zákon o verejných vodovodoch a kanalizáciach, § 23
(2)
Vlastník stavby alebo vlastník pozemku je povinný pripojiť stavbu alebo pozemok, kde vznikajú odpadové vody, na verejnú kanalizáciu a splniť technické podmienky týkajúce sa najmä miesta a spôsobu pripojenia na verejnú kanalizáciu a uzatvoriť zmluvu o pripojení s vlastníkom verejnej kanalizácie, ak v obci, na ktorej území sa stavba alebo pozemok nachádza, je zriadená a vlastník stavby alebo vlastník pozemku nemá povolenie príslušného orgánu štátnej vodnej správy na iný spôsob nakladania s odpadovými vodami. Vlastník stavby alebo vlastník pozemku, na ktorom bola povolená žumpa, je povinný pripojiť stavbu alebo pozemok na verejnú kanalizáciu, ak je to technicky možné a nevyžaduje si to neprimerane vysoké náklady.

lenuska333
autor
20. jan 2021

@deny3
@barbora01 áno vraveli ze je skolaudovaný aj zapísaný v katastri