Byt verzus dom

28. okt 2021

Ahojte, rada by som sa poradila, prípadne iba prečítala si názor, plusy, mínusy a pod.
Bývame v jednom byte, máme ešte jeden byt, väčší, ale tam býva môj otec. Môj muž má ešte dom, ale tam bývajú jeho rodičia je cca 30km od nášho mesta. Ja stále snívam o dome, môj muž doteraz o tom nechcel ani počuť, že by sme si kúpili dom. Museli by sme predať obidva byty a zobrať môjho otca so sebou. Išli by sme max 10 km od mesta, máme dve autá a dedovi by sme chceli urobiť osobitné bývanie, niečo ako jednoizbový byt v dome. MM žil 25 rokov v dome, takže sa obracať vie aj vie čo to obnáša. Máme dve deti a mm má taký plán, že jeden byt necháme jednému, druhý byt druhému a my pôjdeme na dom... Lenže kedy? So svokrovcami si absolútne nerozumiem a mm by s nimi bývať tiež nechcel.Cakali by ste, kým sa dom "uvoľní" čo môže byť aj 20 rokov, alebo by ste išli po vlastnej línii? Sama neviem, bývať v meste má svoje výhody ale aj hrozné nevyhody...

hipuska
28. okt 2021

Keď muz nesúhlasí, asi ti je úplne zbytočne snívať momentálne o dome. A čo sa týka údržby....všetko záleží v akom stave kúpiš nehnuteľnost. Či keď prídeš z roboty, budeš musieť behať okolo stavby. Ja mám deti, my sme prišli s mesta na malú dedinu. Nie je tu nič. Ani posta, ani lekár. Ani nejaká možnost krúžkov pre deti. Ale, čo je pre mňa najväčšia výhoda, je tá "relatívna" bezpečnosť. Každá tetka na ulici ti požaluje, čo tvoje Deco stvaralo, drogy a tieto veci sú tu bežné neni. Alkohol im nikde nepredajú, lebo vedia koľko majú rokov . Nie som naivná a viem, že sa k tomu môžu dostať ale aj tak mi to príde lepšie ako bolo v meste

manqua
28. okt 2021

Najlepsie je spisat si vsetko, vyhody a nevyhody, a uvidis, ze co ti bude prevazovat. Ja by som radsej osobne bola sama v byte ako s niekym v dome, neviem nie je nad to mat svoj klud.

miusa00
28. okt 2021

Ja neviem, neviem ako to presne mate, ale ja tiez raz zdedim dom a 2 byty (rodicia si rozvedeni), ale neberiem to tak, ze je to teraz moje… cize, ak to mate aj na seba napisane, rodicov odtial ani jednych snad nevyhodite, cize ja by som na vasom mieste s takymi nehnutelnostami vobec neratala ako hovoris, moze to byt aj o 20 rokov…

evkamotka
28. okt 2021

Vsak deti su male(teraz im byt netreba). Chodte byvat na vlastny dom teraz a ked deti o 20r vyrastu, predate dom po svokrovcoch a kupite detom 2 byty. No a dovtedy si s detmi uzijete cele detsvo na dome

zuzanka.zuzu
28. okt 2021

nechcem byt zla, ale vy nemate 2 byty a 1 dom... vy mate 1 byt a este aj to ten najmensi z vymenovanych 🙄 a uz dedite... daj precitat vsetkym 3 zivym rodicom (hlavne svokre) nad cim premyslas a hned to rozhodnu za teba, neboj 😉

h2
28. okt 2021

A to ste vy vlastníkmi všetkých spomínaných nehnuteľností?
Ak muž chce čakať, kým sa uvoľní dom po jeho rodičoch, potom sa tam nasťahujete a následne budete mať 2 byty pre deti, tak to môžete tie byty predať rovno, ísť do domu a voľný dom po rodičoch po čase predať a kúpiť za to deťom byty. Vy už budete zabývaní vo svojom, nebudete sa musieť na staré kolená sťahovať a deti si kúpia byty podľa vlastného výberu.
Len teda, veľmi by som zvážila bývanie s otcom...

sasa1310
28. okt 2021

len aby tvoj muž neotočil kopytá skôr ako jeho rodičia. Že čakať kým sa dom uvoľní. Už som tu asi čítala všetko. Keď chcete dom sa starajte a kúpte si sami.

orangiiina
28. okt 2021

Ty už beries nehnuteľnosti vašich rodičov za svoje? Toto je masaker. Ja sa modlim, aby moji rodičia boli medzi nami, čo najdlhšie, ale rozmýšľať, že keď umrú, budem mat ich dom. Ooo bože...
A že ma to pár hacikov a ktoré, že ešte žijú? To hádam nemôžeš myslieť vážne.

marsmykkok
28. okt 2021

a nejaká záhradka/záhradná chatka? Ked bude pekne vypadnete tam, nie je to také drahé ako dom, zároveň v nečase môžete využívať výhody mesta a bytu a aj deti ked budú školáci a v puberte určite kvôli možnostiam a koníčkom viac ocenia bývanie v meste ako na dedine. Kto ich bude do mesta voziť, čas čo strávia cestovaním do školy, na krúžky a tak im spôsobí že nebudú sa mať kedy učiť a tak. A raz ked budete starší môžete ísť do domčeka.

oli18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
28. okt 2021

@hipuska napísala som, že doteraz o tom nechcel ani počuť, znamená to že začíname o tom uvažovať...

jajka71
28. okt 2021

známi si postavili maličký domček so záhradkou a trávili tam dovolenky, predĺžené víkendy a presťahovali sa tam na dôchodok a chodili tam vnúčatá kým boli malé na prázdniny. Musíte si ujasniť, či viete zvládnuť rannú a poobedňajšiu logistiku ohľadom cesty do práce, z práce, deti do škôl a na krúžky....ja som bývala v byte pár rokov po svadbe so svokrou a už by som nechcela bývať v byte ani bez nej, nevedela by som si zvyknúť, chýbala mi pidi záhradka, ktorú sme mali za domom, keď som žila s rodičmi. Aj môj oco vymenil dvojposchodový dom za bungalov pred nástupom do dôchodku, lebo si v byte nevedel už predstaviť život i keď vlastnil byt, ktorý bol ich akoby štartovací s mamou a nami keď sme boli malí my starší súrodenci....
treba si zvážiť plusy a mínusy a reálne zhodnotiť to, či dokážete opustiť pohodlie mesta, kedy sa zrejme všade dostanete za pár minúť....ja som bola veľmi rada, že obdobie bez škôlok sme zvládli aj vďaka záhradke a tomu, že sme v dome, lebo deti sa mali kde a ako realizovať, viacero rodín v rodine máme v malom byte bez balkóna a samy hovorili, že to bol záhul....
spoliehať sa na to, že dostanete dom o dvadsať rokov je absolútne zbytočné, lebo nevieme čo bude o rok o dva a nie čo bude o 20 rokov s našimi rodičmi, moja mama sa nedožila ani päťdesiatky....
mám známu ktorá kúpila záhradku v záhradkárskej štvrti, a byt oproti škole detí by aktuálne nedala za nič, deti si užijú dom so záhradkou, keď idú na prázdniny....sú rodiny, ktoré si existenciu mimo mesta alebo v dome nevedia ani len predstaviť.....vy musíte zvážiť vaše potreby a možnosti, ale hlavne sa k tomu postaviť, čo môžete mať vy do päť rokov nie čo bude potom, keď tu rodičia nebudú.....veci sa dovtedy môžu otočiť ......

autor
28. okt 2021

@miusa00 všetko je naše, iba dom je iba mužov... A samozrejme počítam s tým že by tam otec išiel dobrovoľne, nie na silu predsa.

autor
28. okt 2021

@evkamotka za ten dom by sme dva byty nekúpili určite, ale aj toto mi napadlo, len tie byty idú strašne hore a hore... O chvíľku budú stáť strašne peniaze... Preto aj to rozhodovanie je ťažšie 😔 chceli sme mať deti zapezpecene.

autor
28. okt 2021

@zuzanka.zuzu my máme 2 byty a jeden dom!!!napísala som že tam bývajú! Vlastníci sme my!

sasa1310
28. okt 2021

to je jedno, že je vlastníkom tvoj muž len. To znamená, že mu ho darovali. A vy teraz čakáte, kedy sa uvoľní. Fakt hrozné

autor
28. okt 2021

@h2 áno, ako píšem, sme vlastníci.

autor
28. okt 2021

@h2 bohužiaľ inak to nejde, otec ma vyše 70 rokov, bez bytu v ktorom býva dom nekupime...

autor
28. okt 2021

@sasa1310 ako toto dúfam sa nestane... Práve preto chceme si to riešiť sami a jeho rodičov nechať na pokoji aj s tým domom, ktorý síce vlastní MM ale to je tak všetko, o ničom tam nerozhoduje, jeho rodičia tam majú doživotné právo... Čiže nič iné nam neostáva iba čakať, alebo ísť do svojho.

autor
28. okt 2021

@orangiiina sú to NASE NEHNUTELNOSTI!!! Všetky tri!

jajka71
28. okt 2021

a co tak poriesit si hlavne teraz bývanie, ktoré Vám bude vyhovovať, hoci bungalov, a zriadiť deťom sporenie a sporiť im peniaze, neviete či deti ostanú na Slovensku a či budú chcieť bývať v byte, keď im budete sporiť, raz si budú môcť zariadiť svoj život so štartovacím príspevkom od Vás.
Naša bývalá suseda sa odsťahovala po smrti manžela z trojizbového bytu (ktorý prenechala synovi, ktorý to prenajíma, kým dcéry neodrastú) do trojposchodového domu s dcérou, na prízemí ma vlastné bývanie, kde chodia vnúčatá na obedy....na poschodí býva dcéra s rodinou a podkrovie je ešte neobývané, ale ráta sa s tým, že tam si to zariadi jedno z detí dcéry.....
možno aj pre Vás by to bolo riešenie, nájsť dvojgeneračný dom v okrajovej časti mesta ako má dcérka bývalej susedy, deti nemajú problém s logistikou do školy a mama sa cíti aj naďalej užitočná a keď niečo potrebuje má deti a vnúčatá "po ruke"

autor
28. okt 2021

@orangiiina nechápem o čo ti ide! Môj otec je Za a čo robia svokrovcom mi je ukradnuté, nech si tam žijú dokedy chcú! Dom je MM ale nerobíme si naň absolútne žiadne nároky!

autor
28. okt 2021

@marsmykkok no toto sa nedá, toľko peňazí nemáme aby sme kúpili 4 nehnuteľnosť 😁

loginexistuje
28. okt 2021

ak je to tvoj byt tak predajte oba a otec nech sa zariadi a ide kam chce ved su to vase nehnutelnosti ci ?

autor
28. okt 2021

@oli18 nám nejde o žiadne dedičstvo. Byty sú naše a dom môjho muža, ale ten dom neberieme za nás, kým nieje prázdny...

ukulela
28. okt 2021

Tak pre toto neprepisem za zivota dom na syna. Aby nejaka drnda vyhlasovala, ze je ich a mam tam len pravo dozitia. No dpc.

autor
28. okt 2021

@jajka71 presne tak...

h2
28. okt 2021

Predpokladám, že ten dom a byt, v ktorom býva otec, vám oni darovali. Takže možno ste papieroví vlastníci, ale ináč s tými nehnuteľnosťami nemôžete narábať podľa vlastnej vôle. Ináč by asi Tvoj otec nežil sám vo väčšom byte, než vy všetci 4 spolu. Ak má otec už nad 70, možno bude časom potrebovať opateru. Predpokladám, že starať sa oňho budeš musieť Ty, takže zrejme by som sa ho snažila presvedčiť na spoločné bývanie v dome. Viem, že spoločné bývanie nerobí dobrotu, ale ak je otec sám, možno to nebude taký problém. Lebo ak by bol časom odkázaný na pomoc, musela by si k nemu dochádzať. Ja by som na Tvojom mieste asi riešila spoločný dom s otcom. A mužov dom po smrti svokrovcov predala a peniaze rozdelila deťom.

autor
28. okt 2021

@ukulela ty si trápna, ako sorry, ale vieš o Tom celom veľké nič a ideš tu vypisovať somariny! Napísala som že som je MM ale absolútne s ním nepočítame, kým nieje prázdny!

autor
28. okt 2021

@h2 nie nedarovali! Všetko máme kúpené! Iba dom je predpísaný na MM to je celé, ale s tým nepočítame kým nieje prázdny!