Byt v meste alebo dom v satelite

vazka1
24. jún 2024

Ahojte, ti co ste zili v panelaku v meste a potom (predtym) aj v dome mimo mesta (v nejakom satelite), mohli by ste sa prosim podelit so svojimi skusenostami? Ktore byvanie vam viac vyhovuje a preco? Momentalne byvame v 3i byte v panelaku v Bratislave s 2 malymi detmi. Zvazujeme ci sa prestahujeme do vacsieho bytu a mozno by sme si zaobstarali aj nejaku zahradku alebo ci sa zacneme obzerat skor po nejakom dome. Ja ani muz sme v dome nikdy nebyvali ale velmi by sme chceli zahradku. Zaroven vidim, ze pre deti by bolo super keby sa mohli na zahrade vyblaznit. Tiez sa mi to vidi ako super zmena oproti sidliskovym prechadzkam, ked je stale nejaka cesta alebo cyklista. Tiez ma uz prestva bavit, ze sme stale chori, co dost pripisujem vytahu v nasom vchode, nakolko je tu cca 50 bytov a cca 1/3 su rodiny s malymi detmi. Ja som momentalne na MD a muz robi cca polovicu casu z domu, takze cestovanie do prace vy nebol az taky problem. Coho sa obavam je, ze do domu pojde stale vela penazi a casu. Tiez neviem ako to bude ked budu vacsie co sa tyka skoly a kruzkov. Tak ja vobec neviem..

colsami
24. jún 2024

Ake stare su deti? To je dost zasadna otazka vzhladom na rozvazanie, skolka skola kruzky a budete jazdit hore dole, presne ako hovoris.

kacena4
24. jún 2024

nepises ako stare deti mate, nakolko skolopovinne treba vozit do skoly zo skoly na kruzky... (min. 1 stupen) toto si treba uvedomit ak chcete ist do satelitu. v meste to mate vsetko v dosahu. ak je tam obcianska vybavenost preco nie? do skoly mozu chodit do satelitu a ked budu vacsie uz budu vediet dochadzat autobusom do skoly - toto u nas zohralo najvacsiu rolu v rozhodovani. a na druhej strane deti o chvilu vyrastu a uz s nimi nebudete behat po sidlisku budu chciet chodit von same takze nebudu potrebovat vas dohlad takze chvilu vydrzat a bude to jednoduchsie s detmi a nemusite behat okolo domu ci zahrady a cas mozete v bytovke venovat svojmu vlastnemu rozvoju...

basulaak
24. jún 2024

Som sidliskove petrzalske dieta aj moj muz. Byvame v dome v satelite v slovenskom grobe, v Ba som velmi casto aj kazdy den. Odkedy tu mame dialnicne napojenie je to balada. V praci som rychlejsie ako keby som byvala v BA. Parkovat mame kde aj 3-4 auta. V lete zahrada, grilovacky, oslavy, kupanie v bazene, vlastne bylinky zo zahona, pes na zahrade, je to proste idylka. Toboz s malymi detmi. Do statnej skolky (novej co tu postavili) mi ho vzali bez problemov. Mna by uz do BA nik nedostal byvat. Okolo domu treba vsak vediet co to spravit. Ak ma muz ruky od roboty neni to najlepsia volba.

belllinka
24. jún 2024

@vazka1 Na MD nebudeš večne a ani deti nebudú doma večne, za chvíľu začneš riešiť dochádzanie do práce, rozvoz detí, škôlka škola a budeš nonstop v aute 🙂 Čo sa týka prechádzok, prečo myslíš, že v satelite to bude lepšie? Tiež sú tam samé cesty, cyklisti a hlavne ani nemáš kam ísť. Na prechádzky iste horšie ako na sídlisku. Ten mikrotrávniček na dvore bude deti baviť iba kým budú maličké, potom im bude chýbať ihrisko a iné deti. Dochádzanie na krúžky bude tiež problém, ľutujem tie matky u nás v klube, čo zavezú dieťa na tréning a ani sa im neoplatí ísť domov v zápche do satelitu, iba sa tam potulujú, sedia v aute a čakajú. A puberťáci sa ti na záhradu tiež vykašlú, keď nebudú môcť byť s kamarátmi lebo všetci budú v meste.

vazka1
autor
24. jún 2024

@colsami maju 1,5roka (dvojicky)

katarinaba
24. jún 2024

Byvala som 20 rokov v panelaku, potom som isla do domu. A popravde - vsetko ma svoje vyhody a nevyhody. Tej roboty okolo domu je naozaj strasne vela, to si clovek uvedomi az ked tam byva. Preto aj moj travnik vyzera ako vyzera. Kym su male deti, si vacsinu casu doma, tak sa to da. Ale ked pojdu do skoly a ty do roboty - potom co? Kam budu chodit deti do skoly? Na satelite, ci do mesta? A kde budes pracovat ty?
Ja pracujem v meste a deti tu vzdy chodili do skoly. Mam tu mamu, ak treba, o deti sa vie postarat, ja z roboty to mam 10 minut do ich skoly. Keby chodili do skoly tam kde byvame - no amen tma. Jedno dieta v skole, druhe vybrat - kam s nim, kym druhe skonci? Lietat hore dole, to je o hubu. Dalsou nevyhodou su kamarati - pokial budu z dediny a deti budu chodit do skoly z mesta - tie vazby budu take vlazne. Do mesta budu musiet za kamosmi dochadzat. Kedze moje deti maju aj treningy, domov chodime v podstate hlavne spavat. A tiez je dolezita poloha domu - kolko ciest mas do BA? Ja mam moznost ist tromi kombinaciami. Auto je podla mna nutnost.
No na druhej strane dom je na nezaplatenie. Ziadni posahani susedia, ten mini travnik je pokladom, kedze milujem zvierata, tiez mozem chovat takmer co chcem.
Ak by som mala kopu penazi, kupila by som rodinny dom v Bratislave. Takto som rada, ze som na dedine v rodinnom dome. U mamy sa uz tak doma necitim ako pred tym, ked som tam byvala, je mi to take stiesnene.
Bude to zmena. Ale ked pre vas bude ta zmena mat viac plusov ako minusov, tak do toho chodte. Ja by som napriek vyssie napisanemu nemenila. Ale ja som plne mobilna - mam svoje auto (nezavisla som bola aj ked som bola este vydata, muz mal tiez svoje), soferujem snad v akychkolvek podmienkach, takze nie som nijako obmedzovana.

zmrzlinka2021
24. jún 2024

@vazka1
Kedze sme roky fungovali v satelite pri BA mozem ti zodpovedne povedat, ze uz nikdy v zivote.
Dôvody za mna preco nie:
- zavislost na aute, v BA mame relativne fajn MHD - pre mna znacna sloboda
- neminas benzin, neminas peniaze - toto sme my dost pocitili na rozpocte
- robit dietatu taxikara - no go pre mna! Co poznam deti, co dochadzaju do BA zo satelitov na gympla busmi, to su chudence, fakt skoro z domu...prezit zapchu
- cas, cas, cas a tu mi zabepeci dobra lokalita. V praci od zamknutia bytu do prichodu do budovy - do 30 minut vzdy. Manzel 15 minut peso.
- si typicky dedinsky typ alebo milujes kulturu, mesto, ludi, aktivny zivot? Lebo napr. co ja poznam ludi, vela z nich zistilo, ze zivot v tom satelite ich nenaplna, vacsinu casu travia aktivitami v BA

guudy
24. jún 2024

@vazka1 my sme toto riesili pred cca 15 rokmi a rozhodli sme sa prave kvoli dostupnosti skol a kruzkov ostat v meste. Mame byt blizko centra, s dobrym napojenim na obchvat. Mame mensiu terasu s vyhladom do lesa. Slepa ulica. Takze uplne ticho.
Neolutovali sme ani na chvilu. Uz niekolko rokov sa ludia zo satelitov vracaju naspat do mesta, kvoli skolam a spol.

hiro
24. jún 2024

@zmrzlinka2021 "neminas benzin" - ako som do prace zacal chodit mestskou tak uz som 2 mesiace netankoval benzin :D Ci idem 10 minut ci 20 minut do prace je mi v podstate jedno. Takze auto pouzivame vlastne len cez vikend na vylety po okoli. A ta sloboda - hocikedy si mozem dat pivko na namesti a sup na bus, cez centrum chodia kazdu chvilku ani nemusim pozerat kedy ide dalsi.
Inak mne by na dedine chybal bazen - takto to mame na skok, s jednym 2x tyzdenne chodime plavat a teraz velke letne kupalisko, to je super 🙂 Kina - ci uz my alebo oni s kamaratmi, nemusime nikde daleko jazdit, pozerat vecerne spoje...

vevebono
24. jún 2024

Ja som vyrástla v bytovke a teda viac by som tam nešla. Som na dedine, a som za to vďačná. Mám svoje súkromie a svoj kľud. V byte stále výťah hore dole, hádky od susedov, diskotéky z paneláku oproti. Ale napríklad deti (14,11) nemajú také možnosti ako decká z mesta. Kino, zmrzlina a podobne vymoženosti.
Ale skôr je to o tvojom štýle, čo chceš od života.
Okolo domu je roboty koľko chceš aby bolo. Napríklad moja mama strašne túžila po dome. Postavila si, tešila sa rok, potom začala frflať a zrušila trávnik. Bum známková dlažba, štrk. 🫣

guudy
24. jún 2024

Offtopic, moje dieta je prave v kine. Slo rovno zo skoly ;)

@vazka1 Pri vybere nehnutelnosti a zavazku na vela rokov myslite s muzom dopredu. Na zivotny styl, ktory budete chciet zit o 5-10-15 rokov

tarvika
24. jún 2024

Pred 3 rokmi sme sa prestahovali z ba do satelitu par km od ba. v tejto vzialenosti je to jeden z tych lacnejsich, cize vybavenost zatial nic moc. Napriek tomu som strasne rada ze sme sa prestahovali a uz by som sa do bytu nevratila. Okolo domu (noveho) zatial toho nie je vela, max pokosit travnik, nejaka mensia udrzba dlazby bazena atd. Pre mna je to super, moc si kedykolvek vyjst do zahrady, posediet na terase, odtrhnut si cerstvu paradajku ci malinu. Skolu mame v pesej dostupnosti, dcera chodi na bicykli, ja robim z domu. Hlavne by som sa pozrela podla konkretnej lokality, ci tam mas napeso to co potrebujes mat napeso.

zmrzlinka2021
24. jún 2024

@hiro
Nehovoriac ze drviva vacsina tzv. domov s pidi pozemkom je new kralikaren. Staci ist po hradzi vedla hamuliakova, ci cez rovinku... dost ze je to u prdele, ale este to je byt s velkou terasou

@guudy vraj slnecnice su plne navratilovcov

simca06022011
24. jún 2024

Primerane veľký byt aby sa všetci zmestili + chata. Pozri nie len bývanie (priestor, zahrada) ale aj životný štýl aký mate, budet4 mať. Dochadzanie deti, kamaráti, spolužiaci.. ja osobne by som už do domu nikdy viac nešla. Kopa roboty stále a dostupnosť všetkého 10+km na to nie som zvyknutá, rozmýšľať ci idem, ci nejdem.. koľkokrát len cesta hore dole 45+ minút. Ďakujem viac neprosím. Predtým som bola v tichom centre mesta, všetko do par minút, víkendy sme vyletovali, športové aktivity/ stretnutie s kamoškou my netrvalo celu vacsnost. Dcéra detto. Už je vo veku ze deti samé von, do mesta... spojenia na figu, stále je ochudobnena o kamošky kvôli vzdialenosti

44janica44
24. jún 2024

Bývala som v dome, teraz bývam v byte a mame záhradu s malou chatkou asi 5 min autom (20 min peso) od bytu - za mňa ideálne. Dieťa 2,5 roka.

Dom - viac miesta a áno zahrada nonstop k dispozícii. Ale veľa roboty, času na užívanie záhrady nie je tak veľa...Súkromie no dá sa polemizovať stačí jeden trafeny sused a máš o zábavu postarané a to nemusí bývať ani blizko teba (zazila som magora a to byva na vedlajsej ulici no cosi strasne). A ak nemáš suseda par desiatok metrov od terasy tak počuješ všetko- on teba ty jeho. Mne domy na cca 500-600 m pozemkoch prídu na súkromie rovnako ako bytovka.

Byt rýchlo upratané, všetko blízko, plno casu na vylety + zahrada ak chceme ideme tam ak nie nestve ma nepokoseny trávnik lebo ho nevidím nonstop z okna.
Mysli na to ze deti si uziju záhradu tak do 10 r. Potom ich viac zaujímajú kamoši a na ihrisko na záhrade kašlú. V meste je viac krúžkov k dispozícii a nie je problem sa dostať domov ked idú s kamošmi napr. do kina co pri bývaní v satelite problém byt môže a ty budeš robiť po práci kyvadlovu dopravu a taxikára na telefóne.
Bývala som 20 km od mesta ako stredoškolácka a vysokoskolacka a bola to otrava stihnúť posledný bus keď som si chcela posedieť s kamoškami večer. A dat 20 e za taxi domov v tom čase no radšej som si kúpila niečo na seba 🙂))

hiro
24. jún 2024

@zmrzlinka2021 Fuha, to Hanuliakovo vyzera ako susedstvo basy 🙂 Samy beton vsade od zeme po betonove ploty vyssie ako clovek...

guudy
24. jún 2024

@zmrzlinka2021 je to mozne, ale slnecnice su uz taky polosatelit pre mna 🙂

timilv
24. jún 2024

@vazka1 bývali sme s mužom najskôr v centre mesta v byte a teraz síce nie sme v satelite, ale sme na okraji mesta. Bývame však v takej časti mesta, že tu bez dvoch áut fungovať rodina nevie. Za mňa by som ale nemenila. Je tu kľud, veľa možností na prechádzky, dom má celkom slušne veľký dvor kde sa deti vybláznia. Nemusím riešiť na ktoré ihrisko pôjdeme. Máme bazén, čo je v lete za mňa top. Deti sú vonku, ja si pri nich porobím čo potrebujem🙂 my sme celkovo veľmi veľa vonku na dvore, naše deti by asi trpeli v byte. A to sme naozaj mali byť v centre odkiaľ som mala všetko podstatné na pár minút na pešo.
Vy si musíte sadnúť a spýtať si pre a proti, nie každému sadne dom a hlavne nie každému sadne tá viazanosť na auto ak idete do satelitu. Niekto má rád život v meste a v satelite si nezvykne. Aj tu bolo pár rodín čo do roka -dvoch odišli nazad do mesta.
A áno, keď si to porovnám, na začiatku to boli veľké výdavky, veď len základ - zariadiť dom, dať dokopy pozemok, rastliny, deťom srandy ako domček, bazén pieskovisko, hojdačky, lavičky, terasový nábytok.. Potom potrebuješ kosačku, musíš striekať a hnojiť rastliny tam potrebuješ postrekovač, pri inej veci potrebuješ rebrík atď. Ale toto sú veci čo kúpiš raz a máš X-rokov pokoj. Sú situácie kedy sa ti pokazí to raz niečo iné, ale tak ak nepôjdete po finančnej stránke nadoraz, všetko sa dá zvládnuť 🙂
A samozrejme v byte máš určite viac voľna- upraceš len byt a hotovo. Pri dome musíš kosiť, starať sa o rastliny, ak máš terasu, pravidelne ju upratovať. Veľakrát keď sme niečo robili vonku sme s mužom skonštatovali že v byte by sme už na balkóne kávičkovali 😂 ale nemenili by sme, nám to sadlo určite viac a sme tu spokojní aj po X-rokoch

subartic
24. jún 2024

ja som sa z mesta presťahovala na dedinu a bol to jeden z najlepších krokov v mojom živote. Som tri km od mesta , do centra to mám 4,5 km . A som na takej dedine kde doslovne platí heslo : Dedina je to že keď ideš si k susedovi pre mlieko a sa vrátiš nadrbaný ako prasa , bez mlieka. Jednoducho tu to žije, susedia sa stretávajú , pomáhajú si , grilujú degustujú . Moje deti celé dni vonku ak nemajú tréningy na ktoré chodia autobusom . Bazén , ihriská , bicikle , lopty atď. Z mestskej školy som ich dala na dedinskú , ďalší dobrý krok . Malá škola, menej detí v triede , viac skúšania, viac času na deti jednotlivo , veľký dvor , ihrisko , veľká telocvičňa. Nie je to také masové ako v mestských školách .

otilia16
24. jún 2024

My sme na dedine, deti majú 3 a 1 r
, ráno o 9tej vybehneme na dvor, neriešim či sme upraveni, alebo mám vlasy len v drdole a stare teplatky. Keď sa mi proste nechce, tak môžem ísť aj ako strašidlo, veď som na svojom dvore,,, to by mi asi v meste nebolo príjemné tak chodiť
Deti sa hrajú na dvore, máme detské ihrisko, pieskovisko, bazenik, kolobežku, slapaci traktor, hojdačky... Je toho dosť s čím sa deti vedia zabaviť, takže celé doobeda sme na dvore, ja pod altankom môžem vypiť kávu, máme aj letnú kuchyňu, tam dvojplarnicku a môžem variť, alebo v altánku šúpať zemiaky, mať varenie na šporáku vnútri (napr polievku) a zároveň som s deťmi vonku, kde sa vedia zabavit. To by asi v meste v byte neprešlo, nechať piecť mäso a vyjsť von na ihrisko...
Za mňa toto najväčšia výhoda 👌

44janica44
24. jún 2024

@hiro to susedstvo basy - ja to vnímam ako byt s trávnikom- byt sú 4 steny, tieto ploty co majú zabezpečiť akoze sukromie je zivot medzi 4 stenami tiež iba s troškou trávnika 🙂

guudy
24. jún 2024

Poviem uprimne, som mestske dieta, pre mna je byvanie na dedine nocna mora. Myslim najma tie dedinske vztahy so susedmi. Brrr. Opat sa potvrdzuje, ze kazdy sme iny ;)
V nasom bytovom dome je na poschodi len 1 byt, takze susedov ani nestretavam. Hrube tehlove steny dobre odhlucnuju. Jedine co je pocut zvonka su stekajuci hafani a kostol (ten by ozaj mohli vynechat). Jaaaj a o kus vyssie ma nejaka rodina vo voliere rodinneho domu papagaja a sliepky. Ano, byvale kusok od uplneho centra Ba😁

betulinka1
24. jún 2024

@vazka1 byvame v dome a v meste ale aj tak robim rozvoz autom, deti maju 10 rokov, este ich nepúšťame samých. Ale co je velka vyhoda, sme v takej štvrti kde je kopec mladych rodín s detmi, Cize deti vypustíme von a oni su cele dni vonku alebo kade tade u niekoho na dvore. Tu na ulici dozor nepotrebuju. Cize ak vyberáte nejake miesto skor ist tam, kde budu mat skolu aj kruzky, lebo je rozdiel odist autom 5 minut na kruzky, mnoho z nich je priamo v skole alebo robit rozvoz do väčšieho mesta 15 km, to by ma nebavilo. Plus si vyberat novšie štvrte, kde je sanca rovesníkov pre deti. Toto je na nezaplatenie, ked su fajn susedia s detmi v rovnakom veku a vytvoria partiu a behaju si.

oblecenie99
24. jún 2024

My sme to riesili dosť dlho a táto otázka bola u nás na pretrase dosť často, ale my sme z KE. A tu sú tie napojenia do mesta, až na niektoré predražené výnimky, naozaj nešťastné, a čo ja mám z trávnika a domu, keď si to všetko "užijeme" vyflusnuty až večer. Mám tri dobré kamošky, ktoré vidím dva krát do roka, ak vôbec, lebo všetky išli bývať mimo mesta. A je to "len" tu, "len" 25 minút v nedeľu doobeda mimo špičky k tabuli mesta, ale jednoducho sa nevieme dokopat k stretnutiu, odkedy majú aj oni deti, ktoré rozvazaju do škôlok, škôl, na krúžky, k lekárovi a seba do práce, na nákupy, vybavovacky. Proste sú od ruky, sú radi, ked majú konečne pokoj a môžu byť doma, kávička v meste či obed s nimi nehrozi.
Treba dodať, že máme únik na dedinu k starým rodičom, ktorí bývajú do cca 2 hodín autom, čiže je tam istá kompenzácia, keď máme už mesta dosť.
Byť na vašom mieste, zvažujem chatu.

guudy
24. jún 2024

@otilia16 jasne, vidim vyhody vlastneho dvora. Na druhej strane sa ti deti malo socializuju… ;)

pralinka25
24. jún 2024

na toto neexistuje odpoved.
moje deti nie su zahradne typy. mame na zahrade vsetko mozne, hupacky smyklavku trampolinu, bazen, futbalove branky, terc, kadeco na co si spomenies. gril ohnisko ....
bavi ich to tam mozno prve dva dni letnych prazdnin. inak nie. jedine ked si zavolaju kamosov. a uprimne pre mna je to starost navyse este dozerat na cudzie deti aby sa niekomu nieco nestalo. dnesne deti su ine ako sme boli my. oni stale doliezaju a stale vyzaduju pozornost myslim aj tie cudzie takze nie je to ze sa vyhraju a ja mam pokoj.
na ihrisku mas rozne deti, rozne hracie prvky. tie co mas doma sa velmi rychlo okukaju a taka ta predstava ako supnes deti na zahradu a ty si porobis je utopia - cest vynimkam. na tej zahrade im je treba robit stale animatora, alebo zohnat partakov, neustale sa nosi a odnasa jest pit, hracky ....
pre mna je jednoduhsie niekam s nimi vyrazit ako toto.
a teda po 9 roku uz zahrada nezaujima vobec nikoho. absolutne. potrebuju chodit von medzi decka, sporty, zaluby.
ale ako pisem kazdy to ma inak. len niekedy ma clovek romanticke predstavy a potom je sklamany.
ine ti povie introvert, so zalubami v kopkani si zahradky a ine ti povie svetobeznik co neobsedi na mieste. ine ti povie mama s rocnymi detmi na materskej a ine mama deviataka.

simona92101
24. jún 2024

@vazka1 my sme s muzom ako bezdetni byvali v centre mesta v bytovke-za mna najhorsia kupa.kym som sa dostala do orace a presla centrum mesta tak rano dobrych 20-30 minut.v byte velky hluk od susedov,neustale spory,ospravedlnovanie ze si chceme daco prerobit,susedia zvacsa dochodcovia neustali stazovatelia..prestahovali sme sa na dedinu do rod.domu novostavba v satelite,mame tu po ruke vsetko.aj skolku aj skolu,ihriska,3 obchody,lekaren,posta.do mesta 10 minut autom,do prace kusok.deti tu maju kopec rovesnikov,staci vyjst na ulicu pred dom.za mna naj vec,ze decka vyhodim na zahradu a cez terasu na ne pozeram,kym si ja varim atd.zahradku mame taku akurat,aj miesto na bazen,aj mame troska posadene,decka si chodia same natrhat ovocie,mame psa..ja by som nemenila
Este chcem dodat,ze ked sa deti nudia,raz dva ich posadim do auta a ideme do mesta/na vylet,mesto mam kusok.ale teraz mame babatko,cize ta zahrada mi velmi padne vhod,lebo nie vzdy sa mi pri babatku da so starsimi behat po ihriskach.a este jedno velke plus,so susedmi sme vacsinou rovnako stari,mame deti priblizne v rovnakom veku,pomahame si,vyzdvihujeme zo skolky ked treba,mame hromadny chat-ked je daco urgent len napisem spravu a kazdy ochotne pomoze.toto sa mi v meste nikdy nestalo...

milanemila
24. jún 2024

@vazka1 mam viacero znamych, kt s vidinou super zahradky, domu, sukromia atd isli z bytu v BA do satelitu. Skoro vsetci lutuju. Viacero tychto satelitov ma problematicke spojenie, cize ak niekam chcu ist musia ist autom, su relativne odstrihnuti, nevybehnes len tak niekam do mesta/na kavu/za kulturou. Sukromie tiez nic moc, kedze pozemky su male a v tych radovkach si ludia doslova vidia do okien. Zahradka fajn a kym su deti male, tak super, lenze potom skola kruzky…vsade ich treba vozit. Obcianska vybavenost je tiez velakrat neuspokojiva ak si zvyknuta v BA.
Ja by som sa mimo dosahu mhd nikdy neprestahovala. Vyriesili sme to bytom s predzahratkou v BA. Skolku mame kusok, vyborna zakladna skola na peso atd.

alenka58
24. jún 2024

dnes prevaha detí chce zážitky, cestovať, chodiť na výlety, krúžky, medzi deti na ihriská, keď je byt vyhovujúci a v dobrej vyhovujúcej lokalite pre deti je to lepšie a rodičov jednoduchšie ako dom v satelite, my máme celoročne obytnú chalupu v mestskej časti v BA, čo sme si mysleli že tam budeme väčšinou, ale opak je pravdou

louise
24. jún 2024

Ja som panelákové dieťa, aj s manželom sme bývali 15 rokov v paneláku. Celý život žijem v Bratislave. Pred 4 rokmi sme sa presťahovali do domu, podmienkou bola Bratislava. Sme zvyknutí všade dôjsť peši či MHD, nie vyčkávať na spojenia. Auto máme jedno, na výlety a veľké nákupy. Prioritou pre nás bolo, aby deti mohli byť samostatné čo najskôr. Obaja majú v Bratislave krúžky, kamarátov. Len zavolajú, kam idú, netreba ich rozvážať. Záhrada ich bavila veľmi, tak 2 roky. Teraz idú radšej na kolobežkách po okolí s kamarátmi, či na pumptrack na bicykli, alebo ostanú na školskom dvore hrať basket. My neľutujeme, hoci dom v Bratislave bola drahšia voľba. Treba zvážiť, čo obaja do budúcna chcete pre seba aj deti, ak satelit tak tiež sú rôzne možnosti s výhodami aj nevýhodami.