Búranie steny, ktorá nie je nosná

veronique_1
31. okt 2022

Chceli by sme vyburat stenu medzi kuchynou a obyvackou - stena nie je nosna. Ake potvrdenie-povolenia na to potrebujeme? Kolko sa caka asi na to povolenie? Kde a ako sa to vybavuje? Sme z Ruzinova.

viestta
31. okt 2022

@veronique_1 vyjadrenie od statika, s nim ideš na správcovská spoločnosť, ktorá ti to môže, nemusí povoliť. S tým ideš na stavebný úrad požiadas o stavebné povolenie, ktoré ti môžu, nemusia vydať.

dadis
31. okt 2022

@veronique_1 My sme mali staticky posudok a iba oznamenie stavebnemu uradu..povolenie nebolo treba, ked to nebola nosna stena..

veronique_1
autor
31. okt 2022

@dadis V ktorom roku ste to robili a mesto? Plati to stale, ze iba oznam?

veronique_1
autor
31. okt 2022

@viestta Spracovska spolocnost, ktora spravuje bytovy dom?

viestta
31. okt 2022

@veronique_1 áno, ta. Ak má na to od spoločenstva delegovane právomoci. Ináč budete musieť mať súhlas od spoločenstva. Správcovská vám povie co a ako.

veronique_1
autor
31. okt 2022

@viestta A to plati aj vtedy, ked to nie je nosna stena? Vy ste mali asi nosnu?

moni73
31. okt 2022

@veronique_1 staticky posudok a ohlaska na stavebny urad.

mamutka
31. okt 2022

@veronique_1 pred rokom v BA sme potrebovali posudok od statika a ten sme priložili k oznámeniu. Druhá vec je, že pôvodná stena bol šunt, ktorý by sa časom vo vode rozpustil, alebo rozpadol pod drsným pohľadom..... my sme posúvali a to co sme o meter ďalej postavili je ovela pevnejšie.

veronique_1
autor
31. okt 2022

@mamutka Aj my tak chceme - zburat priecku a o 3 metre dalej rovnobezne postavit novu.

zuzanka.zuzu
31. okt 2022

@veronique_1 určite by som začala statickým posudkom, ani nie tak kvôli susedom či úradom ale hlavne kvôli sebe, keby budova nedajbože niekedy spadla, aby nezavreli mňa 🙈 a podľa jeho výsledku sa rozhodla čo ďalej

veronique_1
autor
31. okt 2022

@zuzanka.zuzu To je samozrejme, ze najskor staticky posudok 🙂

dadis
1. nov 2022

@veronique_1 Bratislava - a nie oznamenie, ale ohlaska sa to spravne vola, ako uz pisali baby vyssie 🙂 Ak neburas nosne steny alebo nezasahujes do vizualu stavby tak netreba povolenie. K povoleniu by ti trebalo aj suhlas susedov/spravcu..v tomto pripade ti staci statucky posudok k tej ohlaske..ale je pravda, ze po tom, ako sme zacali burat, tak sa aktivna suseda ozvala a volali nam od spravcu a mailom som mu posielala dokumentaciu, co stavebnemu uradu, aby sme mali pokoj od nej.

viestta
1. nov 2022

@veronique_1 meníš dispozíciu, vtedy nestačí ani o hláška a už vôbec to nemôžes robiť bez zaknihovania zmenu do dokumentácie domu

bafka
1. nov 2022

Potrebujete staticky posudok, ktory musi mat v zavere napisane ci suhlasi/nesuhlasi a ci je alebo nie je zasah do nosnej steny. Vela statikov napise omacky, ale konkretny zaver nie. Na stavebny urad sa vypisuje tlacivo - ohlasenie stavebnych/udrziavacich prac- . Treba vypisat vsetko co je v tlacive. Pokial tlacivo nemas, nezabudni napisat stavebnika (vlastnik bytu), miesto prac, cize ulica, vchod, cislo bytu, parcela. Pokial zburas priecku a postavis dalej, treba to vsetko mat spomenute v statickom, sucastou statickeho by mam byt an nejaky vykres podorysu pred a po upravach, vyznacene co sa bude burat a co murovat… robim na stavebnom, keby daco, spytaj sa 🙂

bafka
1. nov 2022

@viestta pokial sa bura priecka napr medzi wc a kupelnou a muruje inde, alebo sa bura priecka medzi izbou a druhou izbou a posuva sa inde, staci ohlasenie. Stavebne povolenie treba ked sa zasahuje do nosnej casti. Alebo ked sa bura priecka medzi izbou a balkonom a chce sa rozsirit izba o ten balkon, vtedy sa posudzuje aj zmena ucelu uz.

bafka
1. nov 2022

@veronique_1 Ak chces, napis mi co konkretne chces robit a odpoviem 🙂 lebo netreba ani suhlas nadpolovicnej vacsiny ani spravcovskej ako pisala pani vyssie. Ale su pripady, kedy treba (napr zmena vzhladu, cize osadenie klimatizacie na fasadu, zmena okna, napr vymena normalneho za francuzske..atd). Pri burani priecky na ohlasku netreba

moni73
1. nov 2022

@bafka dakujem, ze robis osvetu a odbremenujes spravcu. 🙏 Vsetci chcu suhlas od spravcu... Spravca nemoze dat ziadny suhlas. Ako pises, vyzaduje sa suhlas nadpolovicnej vacsiny pri burani nosnej priecky a zasahu do fasady.
@veronique_1 spravcovi daj vediet co ides robit. Vylep oznam na branu.

veronique_1
autor
1. nov 2022

@bafka Priecka je medzi kuchynou a velkou izbou -obyvackou, zburat tu priecku a urobit novu, tak aby vznikla velka kuchynoobyvacka a mala samostatna izba pre syna.

veronique_1
autor
1. nov 2022

@bafka Kolko stoji v BA taky staticky posudok, prosim?

dadis
1. nov 2022

@veronique_1 Ja som pred 4 rokmi cca 90 eur

bafka
1. nov 2022

@veronique_1 tu je problem v tom ze kazda izba musi byt obytna. Musi splnat svetlotechniku, vykurovanie, musi splnat minimalne m2 a vysku atd…podla STN. Co sa tyka samotneho burania a murovania, ako som pisala, staci ohlaska a staticky. Co sa tyka vytvorenia novej detskej izby, tam je to specificke a neda sa to takto narychlo posudit. Ja osobne by som pytala projekt od projektanta na takuto prerabku. Ci nova izba vsetko bude splnat.

bafka
1. nov 2022

@veronique_1 cenu statickeho neviem, to ide mimo nas

danusskaaa
1. nov 2022

@veronique_1 ak meniš dispozíciu bytu, nestačí ohlaška. Robili sme podobne- len vyrezávali vchod do steny v obývačke a muselo to ísť cez stavebný úrad. Na ohlasenie bolo len vymena podláh a radiátorov (to sme ohlasili spravcovskej spoločnosti) ale na výrez sme potrebovali stavebný posudok, ktorý schválili na stavebnom (trvalo to 3 mesiace 🤦‍♀️) potom sme to urobili a zo stavebného uradu prišli aj na kolaudaciu (teta vošla do chodby, podpisali sme papiere a šla- ani nevošla do izby kde sa konala zmena 😂). Ale tieto papierovacky boli des

dadis
1. nov 2022

@danusskaaa Tu velmi zalezi, ci islo o nosnu alebo nenosnu stenu..

danusskaaa
1. nov 2022

@dadis nenosnú, mohla ísť aj celá preč. My sme robili len vstup - trošku viac ako klasické dvere

bafka
1. nov 2022

@danusskaaa na vyrez ste potrebovali staticky posudok a nie stavebny posudok (taky pojem neexistuje). Ak islo o priecku, stacila na to ohlaska (+staticky). Ale su bytovky, kde uz statici povedali, ze nic sa nemoze menit, lebo uz tam nie je vsetko ok. Zial, takymito prerabkami si bytovky nicime a bytovky su uz ako emental. Kazdy pripad je individualny, ale vzdy musi ist v sulade so zakonom. Niekde sa pyta viac, nad ramec, kvoli specifickosti pripadu. Kazdopadne tiez zohrava ulohu konkretny uradnik, nebudeme si klamat🤷🏻‍♀️

veronique_1
autor
1. nov 2022

@bafka tu je problem v tom ze kazda izba musi byt obytna. Musi splnat svetlotechniku, vykurovanie, musi splnat minimalne m2 a vysku atd…podla STN. .......Radiator a okno obyvacky bude v novej izbe, velkost bude cca 10,5m2, radiator a okno kuchyne bude pre kuchynoobyvcaku, ta bude mat vyse 20m2. Kde najdem, prosim, presne podmienky pre izbu..tie STN podmienky.

veronique_1
autor
1. nov 2022

@bafka Ten projekt vie urobit aj bezny stavbar alebo architekt? Mam takych kamaratov - obaja z praxe - jeden stavbar, druhy architekt.

bafka
1. nov 2022

@veronique_1 musia mat peciatku. Pokial maju, ok. A oni by mali tie podmienky pre obytnu izbu vediet 🙂 https://inardex.sk/stn734301-zmeny-2021/ Najlepsie je ked sa pojdete spytat na stavebny urad kam patrite, co vsetko potrebujete a ci to staci na ohlasku. Ale ono je to fakt velmi specificke. Ale ako pisem, ja osobne by som projekt vyzadovala. Podorys pred upravami, co sa bude upravovat, podorys po upravach. Nech je poriadne prepocitana sirka, dlzka izieb, celkovo plocha. Kde bude vidno vyriesene vykurovanie, svetlotechnika (kde je umiestnene okno). Fakt velmi vela udajov do toho vstupuje

danusskaaa
1. nov 2022

@bafka pardón za preklep, statický posudok , ktorý sme podavali na stavebný úrad. Tiež sme si mysleli, že to pôjde ľahšie- nič nosné a teda ani "závažné " nabúranie stavby sme nerobili, ale neobišli sme to.