Ako úspešne pestovať čučoriedky?

maybe888
13. máj 2022

žienky, prosím, tie čo úspešne pestujete čučoriedky, že vám aj pekne rodia, dajte prosím tipy, ako na to. Sadiť do substrátu na kyslomilné rastliny, to viem, ale substrát sa mieša s bežnou pôdou? alebo rašelinou? alebo čisto len substrát na to určený a nič iné?
Keď vykopem jamu, dám tam iba ten vhodný substrát, alebo počula som aj o možnosti odizolovať zospodu nejakou fóliou, aby sa pôda nemiešala?
Načo ešte nezabudnúť? čo považujete za dôležité, čo je tajomstvo vášho úspechu?Prosím len praktické overené tipy. Vopred vďaka za námahu písať a podeliť sa o skúsenosti 🙂

simsalabim
13. máj 2022

@maybe888 vo vegetacnom obdobi hnojim kazde 2 tyzdne (hnojivo+okyslovac). Poriadne zacnu vsak rodut az po par rokoch.

jaroe
13. máj 2022

@maybe888 vhodný substrát, ja som dávala rasselinu aj hrabanku z lesa. A určite odizolovať, možno by to pár rokov vydržalo, ale neskôr by bol problém.

diamond007
13. máj 2022

@simsalabim
@jaroe
Koľko vám rodí jeden ker za sezónu?
My sme teraz sadili, stalo to dosť peňazí a muž sa mi smeje že to nikdy neurobí ani na náklady 😅 čítala som že z jedného Keru aj 3kg rodia potom, je to pravda?
Čo je hrabanka z lesa prosím ťa? Rastlinu zvlášť na substrát čučoriedok? My sme dali piliny a na to substrát,ov desať mechov ale ešte 1-2 musíme dokúpiť nech to je vo výške trávy a nespojí sa to časom

viestta
13. máj 2022

Najlepšie je kúpiť dve rôzne odrody aby sa navzájom opelovali, čučoriedky sú cudzosprasne. Substrát špeciálny na čučoriedky, pri najhoršom rododendrony, určite nie čistá rašelina. Najjednoduchšie je kúpiť 50, 60 litrové maltovniky, odrezať im dno, vykopať jamu aby do nej vošli, na spodok položiť netkanu textíliu, do jamy maltovnik a do neho posadiť čučoriedky. V horúčavách dat pozor aby nepreschol substrát. Okrem toho polievať, hnojit od marca do augusta hnojivom pre cucoriedky a keď budu mat plody natiahnuť sieť aby ich vtáky neozobali

cecilia29
13. máj 2022

Substrát, rašelina, hlina spod borovic, borovicové píliny, odizolovat . Často polievať keďže substrát rýchlo vyschne. Používať hnojivo a okyslicovač pravidelne

simsalabim
13. máj 2022

@diamond007 neviem, kazdy rok inak a dozrievaju postupne, takze ich vyjedame niekolko tyzdnov. Musime ich oblalovat do sieti, inak by nam ich pozrali drozdy.

diamond007
13. máj 2022

@simsalabim ďakujem

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
euka210
13. máj 2022

@maybe888 izolacia nejaky mech, folia, jama tusim 50x50 a hlbka ani neviem. Substrat na cucoriedku. Pridavam hnojivo neskor. Je dobre mat 2 rozne odrody v rovnakom case kvitnutia. Na jesen okolo kra davam suche ihlicie na pokrutie pody a prekyslenie. Prve roky slabo rodi. Na jar treba orezat.

euka210
13. máj 2022

Este su take mykorhizne huby ci ako na podporu korenov a zadrziavanis vlahy, 1.rok skusame tento zazrak...ale treb zistit ci moze aj cuco, lebo k niecomu sa nedavaju

maybe888
autor
14. máj 2022

@cecilia29 okysľovač sa dá bežne kúpiť? Ešte som o tom nepočula. Ďakujem 🙂

cecilia29
14. máj 2022

@maybe888 áno,áno. To je pri hnojivach vždy

maybe888
autor
14. máj 2022

@cecilia29 a ešte prosím akou vodou sa polievajú? Vraj by to nemala byť voda z vodovodu?

cecilia29
14. máj 2022

@maybe888 to už neviem , teda mi polievame buď dažďovou alebo studnovou vodou. Ale všeobecne je lepšia dažďová , nechlorovana studnova voda.

maybe888
autor
14. máj 2022

@euka210
@mb2021

@simsalabim
@viestta
A čím prosím polievate? Pýtala som sa vyššie a neviem, či by teda bol problém obyčajná voda z vodovodu? Nezbierame dažďovú vodu, ani studňu nemáme… Ďakujem veľmi pekne za odpovede 🙂
@jaroe

simsalabim
14. máj 2022

@maybe888 polievam vodou zo studne. Kazde 2t dam do nej okyslovac s hnojivom.

viestta
14. máj 2022

@maybe888 my máme našťastie vodu z rybníka v záhradkárskom vodovodné, takže je mäkká, nezavapnuje substrát ako vodovodná alebo studnicna

luccija
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
14. máj 2022

A polievam zo studne

euka210
14. máj 2022

@maybe888 studnovou vodou polievame.
Ked mate zahradu, tak zber dazdovej vody by sa zisiel. Inak odstata voda z vodovodu by tiez mohla...chlor sa odpari

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kulumulu123
14. máj 2022

@maybe888 ja som roky kupovala cucoriedky vzdy vykapali ale tento rok som im dala poslednu sancu kupila som 90l maltivnik na dno vyvrtala diery zasadila do cucoriedkoveho substratu navrch pridala kvalitnu mulcovaciu koru a denne ppkievam studnovou vodou. Kupila som sadenice v obi dve rozne odrody a vyzera ze bude plodov ozaj vela uz tento rok 👍... Mam ich na priamom slnku ocividne im to neprekaza aspon zatial v oripade potteby sa daju lahko preniest inde 😊