Ako sadiť jahody?

zarka2020
20. júl 2020

Čaute žienky.. 1x si idem sadiť jahody, kazali mi ich sadiť teraz aby sa korene lepšie prichytili a aby na rok už bola úroda... Ale ako to mam sadiť? Mam si urobiť kopce a tak do nich? Bude mi treba dávať aj igelit? Ďakujem za rady 🙂

vikusjk
20. júl 2020

@zarka2020 da sa sadit aj do vyvysenych hriadkov, ale ja mam len tak v zemi. Na zaciatku je fajn poliat obcas krystalonom na jahody, prip. do jamky mozes dat nejake hnojivo pri sadeni. Jahody maju radi prevzdusnenu, lahsiu podu, ja okopavam. Moje dva pokusy pestovat ich na folii skoncili tak, ze som pod fóliou mala stale kopec buriny, tak som sa na to uz vykaslala. Ale vraj je fajn dat pod nich slamu, drzi vlhko aj teplo a jahodky mas ciste. U nas stale dost fuka, tak ja by som mala slamu vsade. A potom su dobre odrody staleplodiace, tam mas jahodky od juna do oktobra (postupne su plody mensie, ale su 🙂 ). Drzim palce 😉

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vikusjk
20. júl 2020

@viestta hnojivo do jamky pri sadeni davam vzdy a jahodky mam krasne ;) Krystalonom polievam poviem pravdu neviem kedy, ci je to tyzden po vysadbe, ci dva... ked sa uz trochu "preberu" Ale inak jahodky su nezmar, mne sa potiahli same az k plotu, kde mam travu a tam rastu ako dive, este viac, ako tie na svojom stanovisku :D

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eliska13
20. júl 2020

@zarka2020 sadim úplne normálne žiadne kopce, slamu...kúpila by som stalo rodiace my máme aj koncom septembra jahody.Tiez som minulý rok dávala nové sadenice, ale úroda nič moc.Kupujem viac druhov pre chuť

zarka2020
autor
20. júl 2020

@eliska13 a dávate pri sadeni hnojivo do jamiek ako tu vyššie písala pani ci nie?

zarka2020
autor
20. júl 2020

@vikusjk aké hnojivo dávate do jamiek?

eliska13
20. júl 2020

@zarka2020 ja nedavam, ale z času na čas okopem, ale hnojivom nič nepokazis

vikusjk
20. júl 2020

@zarka2020 ja mam take granulovane, konsky, alebo kravsky hnoj, kedy co. Ono sa to rozpusta postupne pri zalievani. Super je aj domaci kompost. Inak jahodky som polievala vzdy len po sadeni chvilu, mozno mesiac, ale bezne jahody nepolievam, napríklad v tomto obdobi uz nepolievam jahodky, len papriku, rajciny trochu korenovu zeleninu, ked je moc sucho.
Sadila som jahodky uz aj na jar, tak zaciatkom aprila a v dany rok aj rodili 🙂 Bola to odroda Diamant, maju krasne velke plody. Ale inak sa sadia v auguste, to je take lepsie pre ne. Drzim palce 🙂