Ako oznámiť vlastníkovi bytu graviditu?

15. apr 2022

Pekné sviatky prajem, s partnerom sme pracovali v zahraničí ja som sa vrátila kvôli tehotnosti a musela tu žiaľ ostať tak sme si vybrali byt to som už bola v 9-10 týždni ale majiteľom sme to nepovedali keďže sme ten byt potrebovali, sme slušní a čistotní obaja takže nemáme žiaden problém.. No keďže už bruško začína vykúkať som v 16 týždni už teraz.. Tak by sme to radi oznámili majiteľom lenže mám stres, strach z toho že som to na začiatku zamlčala... Neviem ako im to oznámiť.. Pýtali sa na začiatku prečo som ja ostala na SK a partner v NL povedali sme iný dôvod.. S platením sme zatiaľ problém nemali, navrhli sme majiteľom že zaplatíme aj viac, čo sa aj stalo, teraz tiež máme pripravené peniaze za dva najmy dopredu nie za jeden ako je v zmluve.. Ale chcem poradiť ako to oznámiť majiteľom.. Ako to povedať a vysvetliť celé... Pred tým som už bola dva x tehotná a prišli sme o to v 10 týždni a 21 týždni.. Takže sme z časti boli sami v napätí ako to dopadne.. Sme ochotní nerobiť problémy i keď máme zmluvu na rok, sme ochotní odstúpiť a nájsť si nieoc iné, s nikým nechceme byť za zlé a robiť problémy.

zuzanockamt
15. apr 2022

My tiež dávame do podnájmu byt. Manžel si na toto dáva veľký pozor, aby sme tam nemali žiadne deti. Bral by to ako podraz a klamstvo. A zmluvu by určite nepredĺžil a prúser by bol pri oneskorených platbách. A nájom by po pôrode išiel vyššie, keďže náklady sa zvyšujú, keď je v domácnosti malé dieťa.

basska_b
15. apr 2022

Oznamit sa to musi kvoli odvozu smeti az ked sa narodi 😃 bude to na majitelovi - bud zmluvu predlzi alebo nie. Ja osobne som s tehotnou podnajomnickou nemala problem - drobec sa narodil, no zistili, ze v 1izb. byte im nestaci miesto a presunuli sa do vacsieho

abbey1
15. apr 2022

Prenajímame a mne sa to zdá nefér. Vyberám si ppdnajomnikov podľa určitých podmienok. Zažili sme super dlhoročných i extrémne konplikacie.
Na akú dobu máte nájomnú zmluvu?

kristina350
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sissy27
15. apr 2022

Normálne, žiadne divadielko okolo toho. Nemusíš mu oznamovať v ktorom si týždni, takže s tým, že si to nepovedala na začiatku, si hlavu nelám. Normálne mu zavolaj / napíš, povedz že teda si tehotná a uvedomuješ si, že to môže byť preňho problém, preto by si ho chcela poprosiť o jeho stanovisko, či môžete v byte zostať a za akých podmienok, alebo si máte hľadať niečo nové. Rieš to teraz, nie tesne pred pôrodom alebo s novorodencom na rukách.

luccija
15. apr 2022

Normálne by som mu to povedala.Ma právo povedať, že s dieťaťom tam rodinu nechce a vy sa zariadite.My, keď sme prenajímali obe rodiny mali časom dieťa a išli do väčšieho, ale odchádzali už s dietatom.Nemyslim, že Ťa bude vypočúvať v kolkom si týždni a prečo...uvidíš ako sa rozhodne.
Povedz, že chápeš, ak sa rozhodne Vás poslať preč, ale platíte načas a, keď sa tak rozhodne tak rešpektujes.Nic viac aj tak nemôžeš spraviť.

sense
15. apr 2022

Normálne mu to povedz, nemusíš vravieť v kt tyzdni si. Treba rátať alr aj s tým ze ak ma v podmienkach ze bez deti, že sa budete musieť obzerať po inom najme

vroni
15. apr 2022

To akože vážne? Co je majiteľa bytu do tvojho tehotenstva???? Susedov sa pýtať nemusíte, kedy smiete mat deti? Mate zmluvu na rok, netýka sa vás ani jeho náhradné ubytovanie, fakt si neviem predstaviť diskutovať s najomcom/nájomníkom o plánovaní tehotenstva.

adriannasvk
15. apr 2022

@vroni zial,vela majitelov bytov ma v podmienkach ci akceptuje dieta ci domace zviera a podobne....

zuzanockamt
15. apr 2022

@vroni Ak majiteľ deti v byte nechce, dával im zmluvu s týmto vedomím (býva to aj v zmluve - žiadne deti, zvieratá a fajčiari), oni s tým súhlasili, tak veru majiteľa do toho niečo je.

zuzanaete
15. apr 2022

@vroni V zmluve byva stanovene, ze kolko ludi moze v byte byvat. Takze, ak pribudne dieta, tak to treba riesit. A aj z dovodu zmeny poplatkov.

zuzanockamt
15. apr 2022

@vroni Aj my sme raz mali chalana v byte, prišla k nemu po čase bývať frajerka, musel to nahlásiť a zvýšilo sa mu nájomné. Môj manžel chodieva raz za čas na ohlásené kontroly do bytu. Je to aj v zmluve.

vroni
15. apr 2022

@adriannasvk, @zuzanockamt, lenže v tom prípade by sa jednalo o porušenie zmluvy zo strany nájomcu a akékoľvek oznamovanie je bezpredmetné. Ale náramne by ma zaujímalo, ako by pred súdom obstála zmluva, ktora by zakazovala tehotenstvo. A vlastne aj dieťa. Počet osôb je samozrejmy, ten sa na hlasuje predsa aj v prípade, že je to môj vlastný byt.

zuzuliennka1
15. apr 2022

a mali ste v zmluve nieco v zmysle “neprenajima byt ludom so zvieratami, a bez deti”?

zuzanockamt
15. apr 2022

@vroni prenajímateľ si stanovuje podmienky, keď to podpíšeš, tak logicky s tým súhlasíš. Tehotenstvo nie je prekážka, až keď sa dieťa narodí.

melanta
15. apr 2022

@vroni nikto tu nerieši tehotenstvo. Rieši sa tu dieťa. Ak majiteľ má v zmluve 2 osoby bez detí, tak tehotenstvo nie je problém. Vysťahovať sa musia keď sa dieťa narodí. Pred súdom by to obstálo.

sense
15. apr 2022

@vroni žiaľ ono na svk sú prenajímateľa dosť v nevýhode co sa ochrany týka, tak sa nečudujem ze nechcú Rodíny s deťmi a podla toho si robia zmluvu ze nechcú deti v byte atď. Ale napr aj vo Švajčiarsku máš vo veľa zmluvách uvedené že musíš suce nie oznámiť tehotenstvo ale keď porodila pretože to je už ďalšia osoba v byte.
A keby mu povie hneď že je tehotná možno im byť ani ne prenájme alebo povedzme prenájme napr len na 9 mesiacov.

zuzanaete
15. apr 2022

@vroni Oznamenim tehotenstva sa vyhne tomu, ze ak by prenajimatela postavili pred hotovu vec, ze babo je na svete, mozu to byt zbytocne koplikacie tesne po porode. Mozno s babom nebude mat prenajimatel problem a ked sa babo narodi, tak sa cez dodatoj k zmluve zmeni pocet osob.

vroni
15. apr 2022

@zuzanockamt, nie. Nemôžeš súhlasiť s podmienkami, ktoré odporuju/obmedzujú zákon alebo sa prieči dobrým mravom. A obávam sa, že podmienka žiadne deti by práve tam spadala. Nemôžeš napríklad podpísať zmluvu, že nájomné budeš spacat vždy k piatemu spoločnou nocou. Teda, môžeš, ale na súde by to neobstalo.

melanta
15. apr 2022

Normálne to oznám, že si zistila že si tehotná. Nemusíš mu hovoriť, ktorý týždeň si. A ostatné uvidíš resp. podľa zmluvy.

zuzanockamt
15. apr 2022

@vroni keď myslíš...prenajímame už dlhodobo, riešili sme množstvo problémov, aj vysťahovanie, aj výmenu zámky za asistencie polície atď...záujem je obrovský, takže si môžeme vyberať ľudí a rodiny s deťmi to teda nie sú

karola987
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
melanta
15. apr 2022

@vroni aký zákon a konkrétny paragraf v SR zakazuje mne ako majiteľovi prenajať byt iba ľuďom bez detí? V profile máš Rakúsko, tak si možno pletieš rakúske a slovenské zákony.

zuzanockamt
15. apr 2022

@vroni ešte raz, majiteľ si stanovuje podmienky, koho tam ubytuje

vroni
15. apr 2022

@melanta, ak by to dieťa zatajili, tak ano. Ak sa narodí a oni to oznámia, tak ma majiteľ smolu.
@zuzanaete, to áno, to oznámiť musia. Keď sú slušní, tak skôr, ale zmeniť počet osôb je otázka par minút, takže to netreba riešiť hneď v prvom trimestri.
@melanta, môžeš si vybrať ľudí bez deti. Ale nemôžes im zakázať mať deti alebo zakomponovať do zmluvy, že je to porušenie zmluvy. Smiešnu náhodou mam na Slovensku byt a prenajímam ho.

vroni
15. apr 2022

@zuzanockamt, áno. Ale nemôže zmluvou ubytovaneho obmedziť nad zákonný rámec.

melanta
15. apr 2022

@vroni ale veď im nikto nezakazuje mať deti. Môžu ich mať. Ale v inom byte ak tento majiteľ nechce v byte deti. To, že prenajímaš byt v SR v tvojom prípade evidentne neznamená, že ovládaš problematiku. Nebudem sa viac dohadovať s niekým, kto píše odveci.

zuzanockamt
15. apr 2022

@vroni dá im zmluvu na rok a potom nepredĺži a vyberie si takých, ktorí deti nemajú

zuzanockamt
15. apr 2022

@vroni Môžeš napísať konkrétne zákony, resp.paragrafy, zdroje, kde sa to dočítame.
Nikdy ani pred políciou problém nebol.

vroni
15. apr 2022

@zuzanockamt, presne tak. Čiže je úplne fuk, či mu to oznámi teraz alebo až o mesiac. Keď majiteľ nechce, zmluvu nepredlží a sú vonku.