Výber plemena psa

kikuska202
13. aug 2024

Ahojte všetci psičkari a psičkarky, nedávno mi umrela jedna čivava 😔 a teraz som sa rozhodla kúpiť nejake vacsie plemeno. Rozhodujem sa medzi zlatym retrieverom a huskim. Co z toho by ste mi odporucali? Sme rodinka s deťmi, mame velky dvor a psikovi mozeme poskytnut pravidelne vychádzky. Mate nejake skúsenosti?
Dakujem

katkaseiner
13. aug 2024

zlateho retrievera mozem jedine odporucat... hoci teda mame labradorku, (charakteristika je velmi podobna), rozhodovali sme sa medzi zlatym retrieverom a labradorom. Su to velmi ucenlive psy, a uzasne... nasa je sice zatial neriadena strela ale naucime aj ju.
Sibirskeho husky-ho sme zvazovali este ked som bola dieta - tito psi potrebuju veli vela pohybu, casto ak ho nemaju tak utekaju ... a to nemyslim len pohyb na dvore/v zahrade, ale cieleny pohyb, pracu.

madeincssr
13. aug 2024

@kikuska202 a urobit si najprv vylet do utulku/utulkov, ci nevznikne "laska na prvy pohlad"? Tie opustene duse mozno prave vas cakaju.

anjelicek26
13. aug 2024

Husky je strašne tvrdohlave svojské plemeno a chce človeka,co vie byť dominantný q intenzívne sa mu venovať.. zrovna k rodine s deťmi,co ma milión iných starosti podľa nna nie.

zuzubb007
13. aug 2024

Zlatý retríver z tohto jednoznačne, husky je síce pekný ale má tendenciu utekať, rozkopavat záhradku a zavija v noci,a tvrdohlavý robí si po svojom tiež som chcela ale nakoniec reku určite kvôli tomuto nie, nakoniec máme amerického staforda úplný milovník rodiny, deti a maznos rodiny, aj keď vyzorovo by to človek nepovedal za mňa naj plemeno

kikuska202
autor
13. aug 2024

Tak teda zlatý retriever

enmery
13. aug 2024

Husky je pracovné plemeno. Jemu nebude stačiť veľký dvor. Potrebuje dlhé prechádzky kilometrové, prácu, inak zvykne dosť veľa utekať a ťažšie sa cvičí. Zato retriever, labrador sa učia rýchlo, sú skvelí parťaci k deťom.

zalka
13. aug 2024

@kikuska202 aj retriever potrebuje svoje... Od susedov uteká, ďalší známy sa sťažoval na rozhryzenu búdu a co je horšie začal im strhávat fasadu teda okusuje a ťahá preč sieťku aj zateplenie...

biba_18
13. aug 2024

husky nie, z rôznych dôvodov ... ale retriever dnu do bytu, čo ja viem, sú to dosť nemotorné psy aby chodili medzi nábytkom 🙂 a tie ožužlané topánky ... nie je to pes do domu...

biba_18
13. aug 2024

čo ja viem či nejdete na to hupom - od čivavky k retrievovi ... čo tak niečo medzi najprv? niečo vhodné do domu?

kikuska202
autor
13. aug 2024

@zalka ja som zatiaľ počula aj na nete citala len ze sú to velmi priatelske a inteligentné psiky, toto ma fakt prekvapilo

kikuska202
autor
13. aug 2024

@biba_18 ved mame zahradu, nechodil by vždy len dnu medzi nabytkom, praveze by sa zdržiaval viac vonku

zalka
13. aug 2024

@kikuska202 suuu... Ale od susedov uteká skoro stále... A ten známy dal psíka preč lebo fakt sa mu snažil rozobrať dom... Pamätám si to lebo obdivoval akého mi mame kludneho...
Ja len upozorniť som chcela aby ste ho vychovávali a venovali sa mu aby nezačal ničiť..

kikuska202
autor
13. aug 2024

@biba_18 ked som bola na strednej tak sme mali labradora, mam skusenosti aj s väčšími plemenami

mamickalisticka
13. aug 2024

@kikuska202 hlavne veľa sa venovať akémukoľvek veľkému psovi. Ak ZR v priebehu dňa dostatočne vyčerpate niekoľko km prechádzkou, druhu polku dňa prespí. Husky je náročné plemeno, jemu treba maximálne veľký pohyb, dlhé až nekonečné prechádzky a poriadnu výchovu. Ja by som tiež išla najskôr do stredne velkeho psa.

biba_18
13. aug 2024

@kikuska202 sú priateľské aj inteligentné, ale boli vyšlachtené ako pracovné psy - musia sa počas dňa unaviť ... a dosť fest plznú .. ale ak by mal byť vonku, ja si to neviem predstaviť mať psa a nebyť s ním ... vieš si to prestaviť? alebo tvoje deti? poviete aaronovi dobrú noc a idete dnu? a on ostane von? 🙂

biba_18
13. aug 2024

@kikuska202 tak keď máš vybrať z tých 2, tak retriever no ...

kikuska202
autor
13. aug 2024

@biba_18 spat bude dnu, ale myslim cez den by bol vacsinou von, ked deti prídu zo školy aj tak sú skoro furt von

kikuska202
autor
13. aug 2024

A myslite ze labrador by bol lepsi jak zr?

nenne27
13. aug 2024

@biba_18 nas pes presne takto funguje.je to strážny ovciarsky pes.v noci strazi, rano sa pohrame a cez den spi v kuchyni do cca 16.00hod.potom ide na 1-2hod na dvor a ptm ideme na 2-3hod von - les, rieka, polia...v zime je dnu minimalne, nevydrzi v teple, pyta sa von

enmery
13. aug 2024

@kikuska202 Labradorov aj cvičia ako psov asistentov pre slepých ľudí napr. To už asi samo o sebe niečo hovorí.

nuci616
13. aug 2024

Labrador je úžasný pes, má dobrú povahu, vie sa naučiť všetko. Ak prichádza do úvahy, tak ja by som z týchto možností, čo si napísala vybrala práve jeho 🙂

kikuska202
autor
13. aug 2024

Tak asi to nakoniec bude labrador 🙃

biba_18
13. aug 2024

@nenne27 no veď, ja by som chcela mať psa doma pri sebe... 🙂

vkatush
13. aug 2024

Ja mám labradorskú retrieverku a potom jej kríženca s nemeckým ovčiakom (šmyklo sa 🙈).
A sú úžasné, k deťom dokonalé, najlepšie parťáčky s mojim malým. A ten im teda dáva zabrať.
Ak sa im venuješ, veľmi učenlivé, poslušné (aj keď ja som zanedbala kus výchovu, takže počúvajú povely tak na 75% 😁).

Ale áno. Začiatky boli katastrofálne, ak pomedzi to pracuješ, máš malé dieťa a nemáš na tak energického psa 24/7. Zabudni na pekný trávnik/dvor, čo sa dá, to rozkuše, záhradu rozhrabe.
Och a tie chlpy chlpy chlpy.
Naše dnu nemôžu, to si neviem predstaviť.

jumama
13. aug 2024

Vymenujem ti ako sa to nema 🙂

Moj ujo mal asi 3 husky psov za sebou. Ja si pamatam najlepsie prveho, bola som asi 12 rocne decko aj som sa vtedy trochu bala psov, ale on bol strasne dobry, ich milacik, tak povediac miesto vnucata, ktoreho sa nedockali. Mal vsetko dovolene, sedeli sme v zahrade, skakal po nas, mali sme na stole malinovku v poharoch on skocil labami na stol a vychlipal mi malinovku, podhrabaval sa susedom a podrhol im sliepky a zajace, ked sa to stalo druhy raz, tak meter do zeme betonovy plot davali. Oplotili mu polku zahrady, spravili mu taky velky vybeh, lebo oni ho iba na prechadzke vyvencili, ale inak ziadna vychova, cvicenie. Mali velky dom a dovolili mu spavat v takej chodbicke vedla garaze, kde nik nechodil, on tam zozazdu zahrdy mal pristup, lebo v bude byt nechcel. Neskutocne to tam bolo citit psom. On bol pre nich ako rodinu velky mojkac. Ale nedajboh iny pes nablizku. To by bol ako tie sliepky a zajace instinktivne zabil.

A potom skusenosti sidliskoveho psickara - my mame maleho teriera. Raz vencila pani huskyho a ten sa bez priciny za nasim rozbehol, boli sme asi 20 m od ich vchodu, len co vysli von, on nasho zacitil, mozno mu predtym precural znacky, neviem. Ona ho skoro neudrzala, bola taka utla a on ju strasne tahal. Ja som nasho rychlo za voditko hodila za mna, inac by uz bolo po nom. Odvtedy nas strsne steka do toho huskyho, radsej sa im zdialky vyhybam a kvoli tomu nasmu sa toho huskyho bojim, bojim sa o svojho psa, na ludi by urcite zly nebol. Od inych psickarov viem, ze ten ich husky nema dobre vztahy skoro s nikjakym psom. Nejakeho mensieho aj zabil. Je tu aj druhy husky a aj ten zabil susede yorkshira. Mozno na chybe bola ona, lebo pan ho mal na vodiku a ona svojho navolno. Lenze casto takyto ludia vodia tych husky na flexine, a to neudrzia, ten pes sa im rozbehne rychlo a oni tak rychlo nezareaguju. Obaja tito u nas vodia husky psov na flexine. Husky maju velmi silny lovecky pud. Nemozno ich vinit za to. Stane sa. Musia byt ale spravne vedeni, vychovavani.

tundra
13. aug 2024

@kikuska202 pri vybere psa je dôlezite si uvedomit,co od toho ocakavas.Chces sa venovat vystavam,vycviku,uchovnit psa/fenku alebo to bude clen rodiny,ktory bude s vami zdielat domacnost.Je to tvoje rozhodnutie,alebo rozhodnutie,pod tlakom deti,lebo, je to teraz cool mat psa.Pes potrebuje minimalne tolko casu na zaciatku,ako dieta,mas kapacitu, sa mu venovat?Deti to môze bavit,kym bude male,zlate steniatko,pride psia puberta a ked vyrastie ako samorast, bude neovladatelny a bude trhat fasadu,robit diery v zahrade,nikoho nebude posluchat- problemovy pes.Od zaciatku by malo byt jasne,kto bude psa cvicit,budes to ty,manzel alebo najstarsi syn?To, ze sa labradory pouzivaju,ako aj vodiace psy, je pravda,nezabudni vsak,ze vyber takehoto steniatka, je podmieneny genetickymi predpokladmi,jeho rodicov a samotnymi vlastnostami steniatka.Pouzivaju sa aj aj na vyhladavanie vybusnin,drog,ako polovny pes alebo pes zachranar.
Ja osobne, som sa rozhodol,pre labradorov,ale len kvôli srsti,povahovo su velmi podobny.
Co sa tyka plemena,pozri este stredneho bradaca.
https://www.spokojnypes.sk/stredny-bradac/
Prajem stastnu ruku pri vybere,nech to je akekolvek plemeno a vela trpezlivosti a casu pri vycviku.
Nezabudni,je to rozhodnutie na dalsich 15 rokov a psika nevies odlozit a povedat si:"Dnes sa mi nechce."😉❤️

betulinka1
13. aug 2024

@kikuska202 husky urcite nie. Hlavne ak si mala pred tym civavku. Podla mna je jeden z 1000 normalny. Na cvicaku som ich videla kopec a teda dobre sa s nimi trapili. Jediny normalny bol ten, co panko s nim chodil denne 20km ma biku a bol pre neho ako dieta. Kedze nemal rodinu a venoval sa mu 100%.

babababka
13. aug 2024

Labrador.

jumama
13. aug 2024

Este ma napadlo - tuto su take dobre charakteristiky psov - ze mas tam aj ako plzne, slinta, aky je to stekac, ako vychadza s inymi psami... mne sa take hodnotenie pacilo viac ako rozne clanky 🙂 Prislo mi pravdivejsie 🙂 https://www.akc.org/ v menu si pozri Breeds...