Stravovanie psa

25. júl 2024

Ako odnaučiť psa od vareného jedla na granule? Kúpila som už viacero druhov, každé len ovoňal, ani neochutnal a počkal kým mu dám mäso. Ako vyhrať tento boj s tvrdohlavým psom?

trema
25. júl 2024

No nic, stale mu ponukat len granule. Pes od hladu dobrovolne nezomrie. Mozno mu na granule este streknut lososovy olej..

akvi
25. júl 2024

Pes má jesť mäso, ideálne surové, plus čerstvé ovocie a zeleninu. Tak sa nečuduj, že pes zvyknutý na mäso, odmieta granule.

autor
25. júl 2024

@trema vyskušam, ten olej mi nenapadol, ďakujem🙂

autor
25. júl 2024

@akvi ďakujem, ale to že sa nemám čudovať neberiem za radu 😁

akvi
25. júl 2024

Hej, je mi jasné, že moj komentár nie je rada, ale nedalo mi. 😅 Prečo chceš prejsť na granule?

autor
25. júl 2024

@akvi psík ma pravidelne problémy s trávením a hnačky, preto by som chcela prejsť aspoň na čas na granule a odsledovať, či sa mu stav nezlepší.

betulinka1
25. júl 2024

Poloz misku s granulami ak nezačne jest zober ju za 5 minut. Pocas dna nic nedas ani pamlsok. Druhy den to iste. Na treti den vyzerie vsetko co mu das. Inak nas ma rad namočené granule.

akvi
25. júl 2024

Nemôže byť alergický na nejaký druh mäsa? Na cvicaku sme mali psa, ktorý nemohol hydinu. Majitelia kým na to prišli, tiež skúšali možné aj nemožné.

xux
25. júl 2024

Preco by mal jest granule ked vie ze pride nieco lepsie? Rano mu daj misku s granulami, ak po par minutach nezje, tak ju zober. Pocas dna ziadne pamlsky, proste nic. Vecer skus znova. Ak sa to zopakuje, rano to iste. Viac ako den/dva to trvat nebude. Pes dobrovolne na hlad neumrie. Ked pochopi, ze ine nedostane tak sa potesi aj granuliam.

xux
25. júl 2024

@akvi to by ale nemal problem to zjest, “len” by mu to sposobovalo zdravotne problemy

xux
25. júl 2024

A hlavne, ked granule, tak kvalitne. Hlavne nic zo supermarketu

autor
25. júl 2024

@betulinka1
@xux dakujem, vyskusam to takto, naposledy som kupila Farmina granule tak budem skusat tieto, je to jahnacie maso, tekvica a cucoriedky

@akvi nevylucujem to ale nemyslim si, striedali sme po tyzdnoch rozne druhy masa a problemy pretrvavali

xux
25. júl 2024

Skus. A este, netreba granule striedat prilis casto. Je dobre sa drzat jednej znacky, a iba rotovat receptury, tak po mesiaci/dvoch aby mal psik prijem roznych druhov bielkovin, roznych druhov masa, kazde ma totiz ine prospesne latky.

aweramina
25. júl 2024

nasa ma nejake drahe anti granule tiez grcala krv a kakala tiez znicene travenie od ciganov kde zila rpedtym, je dobre ze chces prejst na granule, porposi vetosa nech ti nastavi my mame nejake hypoaelrgenne talianske

aweramina
25. júl 2024

este dodam vsetky hpo ktore sme davalo boli rybacie na hydinu obzvlast maju psy alergie, nemaju enzymi v zaludku an to...ty mu ale nekupuj hala bala, prad sa s niekym kto ma na to prax a skoly, zaludok a travenie je gro celeho zdravia

buberova
25. júl 2024

Možno ťa obohatí najnovšia epizóda podcastu zveromachri.. presne tam riešili stravu pre psov...

ktochytavzite
25. júl 2024

Násyp mu granule a nic ine nerob,neboj sa od hladu nezdochne,za tri dni bude po granuliach.

hankab
25. júl 2024

Aj naši sú fajnovky a čisté granule nechcú, až kým nejdú zomrieť od hladu. Miesam im ich preto vždy s masovou konzervou a nefrflu, ani z toho nemajú tráviace problémy. Občas som im skúšala dávať aj varené jedlo - napr. cestoviny s lososom, ale jeden z nich vždy aj pri malej jednorazovej zmene stravy hnackuje, preto to už nerobím.

rozculena
25. júl 2024

u veterinára si bola? Odsledovala si,po čom má hnačku?

colsami
25. júl 2024

@ktochytavzite aj @trema Ti pisu dobre.
Storoznujem sa plne... Len granule a vydrzat.

Mimochodom ked Ti pes na mase hnackuje, je to preto ze je to cisty protein a nie vsetky psy to zvladaju. Laicky: ked ma pes prilis vysoky prijem bielkovin, crevo to nezvladne a ide hned do hnacky. Navyse vela proteinu zbytocne zatazuje oblicky a pecen, aj poskodzuje.

Co sa tyka Tvojho vyberu granul - farmina OK, ale isto by som (a najma u Tvojho psa) volila radu s obilovinou. To co Ty si kupila - tekvica - je len nahrada obiloviny, a to niektorym nestaci. Mnohe psy z toho proste budu hnackovat. Takze nabuduce (alebo ak bude problem) radsej zvol radu Adult Lamb alebo Chicken, ale Ancestral Grain.
Pes potrebuje obilovinu - v spravnej kvalite a spravnom mnozstve. Nie je to ziaden vlk ani cisty masozravec, proste najde sa len malo psov, ktore nebudu mat problem na mase.
Tyka sa to najma strednych a vacsich plemien, male psy to obecne zvladaju trochu lepsie, ale to je len vo vseobecnosti vzate.

PS: inak dobry krok, neviem ci je tento pokus o zmenu nova vedomost alebo praktickost ale varene jedlo ma pre psa nizku vyzivovu hodnotu, takze prejst na kvalitne granule je dobra volba pre toho psa.

Len nepolavit a nedat nic ine, keby aj tyzden nechce jest. Pes sa nevyhladuje na smrt, neboj sa. Uplne idealne NIC do tych granul nemiesat, konzervicky olejceky atd... proste suche a bodka. Ale ak polavis, nikdy ho na to nenaucis, a bude cim dalej tym "prespekulovanejsi" v tomto 🙃

aweramina
26. júl 2024

@colsami si s tym v pohode aby niekto tak vaznu vec preberal na fore? nemala by to riesit s veterinarom, ktory pozna zdrav. stav jej psa?

colsami
26. júl 2024

@aweramina ja sa vyjadrujem k zakladnym faktom co sa tyka krmenia varenou stravou a granulami - konkretnymi granulami co vybrala, a k zlemu menezmentu krmenia.
Nevyjadrujem sa k zdravotnemu stavu konkretneho psa, ktoreho nikto nevidime

aweramina
26. júl 2024

@colsami preto sa pytam ci si ako veterianr v pohode aby niekto tak vaznu vec preberal na fore? nemala by to riesit s veterinarom, ktory pozna zdrav. stav jej psa?

akvi
26. júl 2024

@colsami 1x počujem, že granule sú lepšia strava pre psa. Lepšia, ako čo prosím ťa? My máme psa na surovej strave celý život, snažíme sa o vyváženú stravu, čiže aj ovocie, zelenina, obilniny atd. Keď má náhodou hnačku, dám viac ryže, mrkvy, ako u človeka. Náš pes ale v podstate nikdy chorý nebol. Je väčší a má 10 rokov, je v perfektnej kondícii. Mne granule logicky prídu ako každá spracovaná potravina, ani ľuďom by si neodporucila jesť spracované potraviny. Preto mi je fakt divná táto doba, že veterinár odporúča granule. Granule sú akurát tak pohodlné, to je celá ich výhoda.

zuzubb007
26. júl 2024

Akože neverím, že dáš mu granule a počkáš dva dni ani sa ich nedotkne? To je ako s deťmi, nedaj mu nič iné zje to nakoniec, to je len tvoja pevna vola

alabama0011
26. júl 2024

Tu len vytrvat s tymi granulkami. Neponukat nic ine, pes vydrzi bez jedla 3 az 5 dni. Do dvoch dni ich zacne jest s nadsenim 🙂

autor
26. júl 2024

@aweramina ja tu neriesim ci mam psa krmit granulami alebo nie, u veterinara sme xy krat pri hnackach boli a odporucil nam prejst na granule. Tu som sa prisla len poradit ako postupovat, ak ten moj psik jednoducho granule len ovonia a odide, mozno mal niekto podobnu skusenost a poradi mi nejaky trik. Netreba vsetko prilis analyzovat a hladat problem tam kde nie je 🙂

colsami
26. júl 2024

@akvi zle citas, pisala som ze kvalitne granule su lepsia strava ako VARENA 😉 a za tym si stojim. A pokial mas zakladne info o varenej strave (predpokladam ze mas, lebo vidim ze mas prehlad), co realne varena strava psovi "prinasa", tak urcite suhlasis 🙂
A ano, aj co sa tyka BARFu tak zial casto na veterinach mame uplakanych majitelov ktori barfovanim pocas rastu stenata zbytocne zavinili rastove deformity ci metabolicke problemy. Tie rastove deformity su najcastejsie. A to uz je pre psa defekt ktory nevratis nazad.
Takze aj o tom by sa dalo polemizovat. BARF nie je pre kazdeho, nie kazdy na to ma (vedomostne ci logisticky), a nie vzdy je na to vhodny cas, takze ano, v mnohych pripadoch su kvalitne granule ta najlepsia moznost, a za tym si aj ako veterinar stojim (aj ked je to vzdy palba zo strany zanietenych barfistovz treba si uvedomit ze svet nie je ciernobiely).

@aweramina zdravotny stav psa nech kludne s veterinarom riesi. Ja som sa vyjadrila ku faktom ohladom stravovania psa, managementu a zakladnych info, ktore si vie dohladat v hocijakej literature, ak ma majitel zaujem. Pripadne sa radit s vyzivarom (vedia ohladom toho viac nez veterinari). Nevyjadrujem sa k zdravotnemu stavu psa.

akvi
26. júl 2024

@colsami ja sa práve preto pýtam, že lepšie, ako čo. A v princípe súhlasím, čo píšeš. A fakt nie som ortodoxná barfistka, ani náhodou. Len mi vadí to presadzovanie granúl od odborníkov., pretože drvivá väčšina ľudí bohužiaľ siahne po najlacnejších granuliach zo supermarketu. Ja rozumiem, že je iste lepšie dávať kvalitné granule, ako tescové alebo ako odflaknuty barf. Ale proste nespracoana potravina vs spracovaná, tam sa fakt nie je o čom baviť.

colsami
26. júl 2024

@akvi no moj osobny nazor, ze nic lepsie psovi nemozes dat na zranie ako BARF - dobre robeny. A toto je kamen urazu vsetkeho, ze dobre robit BARF vie realne podla mna tak 5% majitelov, cize povedzme 1 z 20 majitelov je toho schopny po vsetkych strankach. A pretoze sa stretavam s tymi "paskvilami" akozebarfovanim, a vidim tie nasledky na zvieratach, preto nie som jeho velky fanusik a radsej ho vseobecne neodporucam, lebo proste vacsina ludi na to nema. (Nemaju na to prostriedky, vedomosti alebo chtic, robit to dobre).

A tak ako som povedala, radsej je na mieste kvalitna granulova strava, co je pri vsetkych krmivarskych vymyslaninach majitelov najbezpecnejsie a pre psa najlepsie v tychto pripadoch. 👌
Tak ako aj tu, opakujem, ovela lepsie nez spominana varena strava.