Sterilizácia mačky - klasicky alebo laparoskopicky

14. máj 2024

Ahojte, moju mačičku čaká sterilizácia a strašne sa toho bojím. Čo je lepšie klasická operácia alebo laparoskopicky? A nezmení sa jej potom povaha alebo teda správanie? Potešia nejaké skúsenosti. Ako sa mám na to pripravit? Hlavne na pooperačny stav. Mam niečo dokúpiť, alebo mi všetko dajú? Viem že niektoré majú golier alebo obväz na bruchu, proste aby si to neskrabala. Poraďte alebo zdieľajte skúsenosti 😊

maca1984
14. máj 2024

Ak sa dá, daj jej urobiť vnútorné vstrebateľné stehy.
Nebudeš s ňou musieť ísť na vyťahovanie.
Naša tak mala, ani golier jej nebolo teda treba.
Pár hod.bola oťapená, potom urazená, ale večer toho dňa už behala.

angeli121212
14. máj 2024

Určite laparoskopicky my sme davali našu takto a ranka bola maličká aj sa lepšie hojila. Celkovo je to pre mačičku príjemnejšie.

angeli121212
14. máj 2024

@maca1984 ano presn vstrebateľné stehy mala aj naša, naša nemala golier ale také akoby overalik z obväzu, trčali jej z neho nohy ruky hlava.

colsami
14. máj 2024

Niektori macke laparo kastraciu ani nespravia, je to od urcitej velkosti.
Nie je pravda ze je to vzdy najlepsie. Niekedy je vacsia trauma ze pri laparo sa macka nafukne ako balon, v porovnani s rychlou klasickou ktoru tiez dokazete urobit za 20min prace a mate max 2-3cm ranku. 😉
Aj take ze vytahovanie stehov, ved to je zalezitost 30 sekund a navyse 99% maciek si do rany ani nejde, takze my napr golier ani nedavame plosne, realne ho potrebuje 1 z 50 maciek.

Takze riesila by som proste dobreho operatera/kliniku, sposob akym by bola kastrovana by mi asi bol jedno. Osobne mam vsetky moje zvierata kastrovane klasicky, a pritom robime aj laparo. 🙃

A hlavne, velakrat je zviera uplne v pohode so vsetkym, ale majitel sam seba tak vystrasi a riesi aj to co fakt nie je problem alebo nie je treba, a sam seba potom stresuje a je to zbytocne (pre majitela) len horsie... 🙂

Drzim palce, zvladnete.

p.j.jacky
14. máj 2024

@maca1984 naša mala vstrebatelne dva stehy ale jedne sa nevstrebal a robil sarapatu nakoniec musela vet vytiahnuť .

katkaseiner
14. máj 2024

@colsami ja sa v teme zveziem, hoci sa jedna o sterilizaciu fenky labradorky. Nemali sme stres ani obavy, skor mozno z toho ci sa na nas nebude hnevat. Ona ale hned po operacii zomrela. Sam lekar nevie co sa stalo. Srdce bilo, nadychla sa 2x a viac uz nie. Neviem co mám robit, stalo sa to vcera a som s toho cela znicena aj s mojou rodinou. Porad prosím. Neviem co od teba popravde cskam ale vidi sa mi ze sa rozumies

mikasa_ackerman
14. máj 2024

@katkaseiner čítala som si tvoj príspevok na profile, po prvé vyjadrujem úprimnú sústrasť a posielam objatie💔 po druhé, písala si, že psík prišiel od neznáma, neviete aký bol majiteľ, rodičia atď. Predpokladám teda, že bola zachránená od nejakých množiteľov, tam býva naozaj veľmi bežné, že psíci/mačky majú vrodené choroby a je to len otázka času, kedy sa prejavia. Nič si nevyčítaj, urobili ste naozaj všetko správne.

kiki68
14. máj 2024

@katkaseiner a bola inhalacna narkoza a predoperacne vysetrenia spravene?

katkaseiner
14. máj 2024

@kiki68 uspal ju pred nami, len do labky dostala niečo a lahla...osobne si myslim ze predoperacne jej neboli robene, ja ako laik by som cakala ze je to normalne, nie ze sa toho musim dozadovat

katkaseiner
14. máj 2024

@mikasa_ackerman ďakujem

colsami
14. máj 2024

@katkaseiner je mi to luto...
Nespravis asi nic, nikto... 😔
Aj keby boli robene komplexne predoperacne vysetrenia, aj keby bola v inhalacke a vsetko toto co tu pisu ostatne, nic nezaruci ze psik to zvladne a prezije. Ano, mas sice informaciu ze oblicka, pecen, srdce, atd atd vsetko funguje OK, i tak to nie je garancia ze zviera zvladne zakrok.
Je to proste zivy organizmus a vzdy kazda anesteza nesie rizika, aj ked by to bol 1 z 1000 psikov/maciek ze nepreziju alebo sa vyskytne nejaka paradoxna reakcia, vzdy to to jedno zvieratko raz za cas bude, stane sa...
Takze niekedy sa naozaj taky pripad vyskytne, aj keby bol zdravy pes, vysetreny a ked majitel aj veterinar robi vsetko spravne.

Ps: predoperacne nie su samozrejmost (kedze sa za ne plati navyse samozrejme a to bohuzial velka vacsina majitelov odmieta a ani to velakrat nie je velka ciastka) hoc ponuknut ich by malo byt samozrejme a majitel by mal byt oboznameny s rizikami.

missviolet
14. máj 2024

dve moje macicky podstupili a nezmenila sa im povaha 🙂 obe v ramci toho dna do vecera uz behali 😅

autor
14. máj 2024

@missviolet a mali klasickú či laparku?

aurinia
14. máj 2024

@katkaseiner pred operáciou sa robi EKG a RTG pluc....ale mladym psom to možno nerobia....moju operovali v 9rokoch, v 11 a v 12 rokoch.... Vzdy robili RTG, ked bola staršia tak aj EKG
K sterilizacii, teraz mam mačičku doma ktoru v pondelok sterilizovali. Krasne to zvladla. Operovali obycajne, nie laparo.