Starostlivosť o psa veľkého plemena

1. apr 2024

Rada by som sa spytala tych,ktore mate psa velkeho plemena,ako vyzera starostlivost onho pocas bezneho pracovneho dna ked ste v praci,deti v skole,pridete neskoro poobede domov?Mavate ho pusteneho na volno v zahrade?Nie je to riskantne?Alebo chodi sam po dome?Alebo vo voliere?Alebo ako to riesite?Chceme zvazit samozrejme vsetko aby bolo o psika dobre postarane,kym sa finalne rozhodneme.Dakujem

ms_green
1. apr 2024

Ako psíčkar som absolútne alergická na psov bez vodítka vonku. Môj je vycvičený a aj tak by som si nedovolila dať ho na voľno. Môže sa zľaknúť alebo hocičo. Máme nemeckého ovčiaka. Na záhrade býva pustený len keď sme doma. Rátajte ale s tým ak chcete veľkého psa, že potrebuje pohyb, nestačí pustiť na záhradu. Ale aspoň to donúti chodiť von. 🙈

autor
1. apr 2024

@ms_green zahrada sice nie je nejak velka,ale mame to stastie,ze byvame pri prirode kde su skvele moznosti na vybehanie takeho psa hned za plotom.Skor ten cas pocas dna ked bezne ludia pracuju,ten mi robi vrasky.Lebo najrozumnejsia je samozrejme voliera a vecer poriadne vybehat,len mi to pride dlho tych cca 10 hodin.Rada by som sa inspirovala inymi psirkarmi.

erika237
1. apr 2024

Asi nedostanes univerzalnu odpoved. My sme mavali nemeckeho ovciars vo voliere ak nebol vobec nikto doma, to sa stavalo minimalne, pracujem z domu. Nas mal obmedzeny pristup do domu.
Riesila by som hlavne aj to, kolko volneho casu mate aby ste s nim vedeli byt v prirode na prechadzke, aby vypustil energiu a kolko casu mate na vycvik, trening.
Dalsiu by som zvazila finacnu stranku, hlavne u velkeho psa, nielen ide o starvu, veterinarnu starostlivost sle hlavne ak by sa mu nieco stalo ci mate na zaginancovanie hospitalizacie, operacie, atd.
Dalej by som si aj uvazila, ze velky pes dokaze znicit napr travnik, ked bude beht popri plote, a hlavne v obdobi stenata pocitajte so skodamy, rozkusane veci, vyhrabane kvety napr. Treba pocitat s tym, ze bud odpratavat a nechavat iba psie hracky alebo pocitat ze napr metla moze padnut za obet.

klejkaez
1. apr 2024

My i normálne na záhrade. Ibaže riadne zabezpečiť, oplotiť pozemok. I aby tam decka ruky nepchali. A bez problémov. Do voliery iba, pri návštevách, pri výjazde autom von z dvora a podobne 🙂

ms_green
1. apr 2024

Tu asi moc ja neporadím. Manžel robí čisto z domu, max 2x mesačne ide do officu. Deti sa k tomu vracajú zo školy okolo druhej takže on nie je skoro vôbec sám.

colsami
1. apr 2024

Ovela dolezitejsia je povaha/temperament ci danosti a naroky psa, ako jeho velkost. Je vela 60 kilovych psov co su ovela kludnejsi ako 6kg terier. Samotna velkost psa pri tomto fakt nie je najpodstatnejsia.
Takze otazka skor znie, ake plemeno zvazujete?

syslik81
1. apr 2024

ak mas dokonale oploteny plot tak je dobre na volno v zahrde-len v zahrade ... ved pes je na strazenie a vo voliere moc nepostrazi .. ale co sa tyka prechadzok-je jedno aky velky je pozemok za domom na poly etc-pes je lovec a zbada zajaca lesnu zver etc a tie doplatia na tvoju hlupost ... pes na verejnosti ma byt na voditku vzdy a vsade

majlo1234
1. apr 2024

Ake plemeno? Je rozdiel kangal a newfoundland. To su pre mna velke psi, ovciak este je stredne😂
Pokial chces mat psa na dvore, je dobre mat aj volieru s dobre zateplenou budou, kde sa pes vie schovat v pripade zleho pocasia, kde ho vies zavriet ak treba.
Prechadzky a aktivity vramci temperamentu. Ovciak potrebuje ovela viac oproti nejakemu ovciarskemu psovi.
Financie su extrem, je to drahe. Krmivo, zdravotna staroatlivost, aj obojky stoja nasobne viac ako na maleho psika.

muchacici
1. apr 2024

Rodičia majú NO, vždy na voľno behá po záhrade, pozemok je zabezpečený. Na reťaz ide iba ak prídem ja s deťmi alebo sa otvára brána. A je na voľno aj keď je sama, hoci aj celý deň, stráži pozemok 🙂

gab1sol
1. apr 2024

Máme labradora v byte, ak sa dá, muž si ho berie do práce, aby nebol sám. Ale ráno o šiestej dlhá prechádzka (vtedy vstávame, tak aj on je tak naučený), potom obvykle celé doobedie prespí, na obed taká 20-30 minútová prechádzka (ak mám HO, idem ja, alebo muž príde z práce). Okolo štvrtej ideme všetci, aj s deťmi na dlhú prechádzku. Večer okolo ôsmej ide ešte na takých 10-15 minút na krátku prechádzku. A potom počas dňa najmä v lete je veľmi rad na predzáhradke, tam sa vyvalí a je mu dobre. 😉 vonku je vždy na vôdzke, ale máme dlhú flexu, tak si aj pobehá, ale vieme si ho pritiahnuť k sebe, ak treba. 😉 Inak, k spokojnosti mu stačí len to, že je pri nás, alebo teda my v jeho prítomnosti.

simona92101
1. apr 2024

Mame nemeckeho ovciaka,je cely den pusteny na zahrade,na noc chodi spat do voliery do budy.cez vikendy chodi s muzom na dlhe túry,cez zimu taha sanky kvoli zatazi,robime stopy na zamestnanie hlavy.cez leto chodi na prechadzky az neskoro vecer ked nieje taka horucava(je cierny dlhosrsty),ak sa cez tyzden neda,vyjasi sa aspon s detmi na zahrade.

katka2602
1. apr 2024

Mala som Bullmastifa aj Bordeaux dogu, pri byte sme mali obrovské pole takže sa mali kde vyberať. Ale inak oni extra veľa pohybu nepotrebovali. Obaja boli leňoši a ťarboši.. keby som ich mala v dome určite by boli volne pustení a mali by prístup do vnútra. Veľmi záleží od plemená aké chcete.

anjelicek26
1. apr 2024

Otec ma roky nemecké dogy, to sú lenivé tvory a hlavne vo vyššom veku sa im chce všetko,len nie hodiny lietať ako splasene.. Maju dve búdy vonku a vlastne sedačky, pelech pod schodmi a do pivnice ďalší pelech, tam maju pekne teplucko v zime im tam kuri , ja mam pocit, ze to otec občas prehana😅🤣🤣 Do záhrady môžu teda kedykoľvek, plus 3x denne s nimi ide na pole a veľký okruh do lesa za domom...

magimi
1. apr 2024

Máme labradora, má volieru s vybehom. Tam trávi väčšinu času. Niekoľkokrát za týždeň s ním ideme na dlhú prechádzku, občas vypustime do záhrady.
Trošku je to s ním komplikované, lebo ešte je to mláďa 1,5 ročná fenka a strašne skáče od radosti. Deti máme ešte také menšie, tak sa jej boja, lebo tým, že je veľká, tak aj zvalí z nôh. Ale lepší sa to.

zzuunnaa
1. apr 2024

Mame bernskeho salasnickeho psa, normálne je na dvore, vychovali sme ju tak, že bez povolenia z dvora neodijde aj keď je brána otvorená. Mame ešte jedného psa a ten je naučený rovnako. Niekedy ide dnu, väčšinou v lete keď je horúco, tak sa chodí chladiť na chodbu alebo keď je silvester a podobne ale ona je radšej von.. aspoň taký pocit z nej mám 😀 Tohto by som sa nebála, skôr je veľký pes “problém” finančný - veterinár, napr my dáva bravecto proti kliestom, žrádlo (naša prezere tam cca 100€ mesačne) a priestorový keď niekam cestujeme, mame síce kombi ale zaberie 3/4 kufra 😀

o__o
1. apr 2024

Rodičia v praci, my sme boli v skole, retriever bol na dvore, ten cas predrichmal.. mal aj otvorenu volieru, tam si zasiel ked prsalo

gir
1. apr 2024

Mám slovenského čuvača, je voľne na záhrade. Manžel robí 24 ku, takže je dva dni doma. Pes väčšinu dňa predrieme. Vybehneme s ním do lesa. Zabezpečiť aby sa mal kde schovať pred slnkom, dostatok vody a v pohode zvládne celý deň.

nelca84
1. apr 2024

Mame nemeckeho ovciaka, ked sme doma alebo v praci tak je v dome, ked sme von na zahrade, je s nami von. V lete niekedy aj sam zostane von, ale vacsinou ide vzdy za nami. A samozrejme chodi kazdy den aj na prechadzky mimo zahradu, aj ked teraz uz len take kratsie, kedze uz ma 10 rokov...

autor
1. apr 2024

Chceme Velkeho svajciara.

misulka22
1. apr 2024

Mam dvoch pyrenejov ( ca 50kg, pes ma v kohutiku 78cm). Mame pozemok 2400m², mensiu farmu a su pusteni stale.za 1. To nie je pes co by mohol byt zavrety za 2. Mame ich aj na strazenie. Ale mame pastierske plemeno, vo voliere rozhodne byt nemozu. V case volna chodime na turistiku, prechadzky.chodime aj na vystavy,treningy a robime canisterapiu.ked som v praci nemaju s tym problem kedze maju svoju " pracu" tiez

wolf_
1. apr 2024

Správne vychovaný dospelý pes čas keď ste v práci prespí, oddychuje. Kde ho budete chovať a kde sa bude počas vašej neprítomnosti zdržiavať je len na vás. Každý bude obhajovať to svoje.
Najpodstatnejšie však je koľko času a chuti máte mimo práce. Určite každý deň treba minimálne raz mimo dvor na dlhšie, zamestnať telo, zamestnať hlavu, veľký švajčiarsky rád ťahá, takže by bolo fajn nejaké ťažné športy (dogtrekking, canicross, ...), je to v podstate pracovné plemeno a treba k nemu tak aj pristupovať - dvor a nejaká nudná pohodová prechádzka stačiť nebude - potrebuje pracovať.. A hlavne by som si zvážila či a ako budete vedieť vychovať. Nie je nič horšie ako nezvládnutý veľký pes, ktorého majú majitelia problém vôbec udržať. Ak je zvládnutá výchova tak nie je problém ani pes na voľno. Ono v podstate všetko záleží od vás, ako si to nastavíte, tak budete mať. Úplne najlepšie osloviť chovateľské stanice a pokecať s chovateľmi, tí vám povedia najlepšie čo a ako

patus_2
1. apr 2024

Možnosti na vybehanie hneď za plotom... Dúfam, že to nemyslíš tak, že vezmeš psa do lesa/na lúku a pustíš ho. Mňa takto jeden pes napadol, nehovoriac o tom, koľko divých zvierat sa splaší alebo padne za obeť...

autor
1. apr 2024

@wolf_ Velky pes je zodpovednosy.Bez pomoci profesionala na vycvik to nepojde samozrejme.

lakebabe
1. apr 2024

Cez deň volne na dvore s prístupom do jeho izby vo voliere by nevydržal ani hodinu

nana8989
1. apr 2024

My máme anglického pointera.. Pôvodne som chcela dogu, vždy som tých psoch milovala, ale keď vidím co zožerie a následne 💩 ten pointer, tak som rada, ze nemáme dogu, lebo by som musela chovať minimálne kravu, aby sme ju nakŕmili 😂 ale my sme s mužom doma, ja som na RD a on pracuje z domu, takže býva pustený na dvore, keď ideme niekam preč tak ho zatvarame do volieri, lebo keď sme mali par pokusov nechať ho pusteného ked odídeme tak vždy niečo zlé vykonal.. Keď ideme na dovolenku, tak k nám príde môj ocino, aby nebol sám. Švagor je poľovník, tak ho cvičí a berie ho na skúšky a poľovačky, je to pes ktorý potrebuje veľa pohybu..

carolynka
1. apr 2024

Nas ked je doma sam, tak sa moze pohybovat po dome (do dvoch izieb nema pristup ale kuchyna, spalna a obyvacka su ok. Mame v tychto izbach kamery kde ho mozeme hocikedy skontrolovat, a v kuchyni automaticky davkovac jedla, cize na obed sa vzdy naje, napije , da si maly strecing a spat na pohovku. Vacsinou cely den prespi. Nechavame mu pustene radio, a v zime sa mu vzdy pred zotmenim zapne nocna lampa nech nesedi po tme.
V zahrade ho nemozem nechat, stekal by cely den,nahanal vtaky a donicil cely travnik, a ked sa nudi, hrabe. V dome je mu lepsie. Tieto velke plemena maju vyhodu, ze vydrzia aj dlhsie bez toalety, kolkokrat ked pridem z prace domov Sa ani neunuva zdvihnut z pohovky aby ma pozdravil.

jaga18
1. apr 2024

Náš chodí von na dvor len pod dozorom, keď je sám doma, jedine vnútri. Na chodbe má pelech , misku, vodu a k tomu ma pristup do jednej izby , kde má svoj gauč. Zvyšok domu má prístupný iba keď sme doma. Nemá problém zadržať moč aj 10 hodín, nezháňa, nevystrája, spí v pelechu, sem tam vyjde do izby a pozerá von oknom , spí na gauči... Je to bernský salašnícky pes.