Stará alebo chorá mačička

r.zuzzi
29. aug 2024

Ako sa u vašich mačičiek prejavuje staroba?
Naša má 10 rokov. Doteraz behala aj po dvore, záhrade, po stromoch, po strechách, lovila myšky. No posledné mesiace chce byť len vnútri, alebo na balkóne. Po schodoch ide už pomalšie, ani si netrúfa nikde vyskočiť. Najviac na gauč či posteľ, vyššie nie. Papať jej chutí, no občas jedlo vyvracia. Tak raz za dva týždne. Myslím, že pije trochu viac ako doteraz, no je veľmi teplo. Na záchod chodí bez problémov. Väčšinu času prespí. A občas sa dosť naliehavo umýva a kúše, akoby mala blchy. No nemá. Zubov má už máličko. A už aj málo mňauká. Nevyzerá byť chorá, ale ani zdravá. Tak neviem či je to prejav staroby alebo môže mať alergiu, choré srdiečko či obličky.
Vždy bývala taká neprítulná, no v poslednej dobe sa rada hladká a má rada našu prítomnosť. Aj spáva s nami.

mondolina
29. aug 2024

@r.zuzzi
zober ju k veterinárovi.

martinmmartin
29. aug 2024

moze mat problem s ocami tak sa nepusta do neznama, 10 rokov je nic

modrava
29. aug 2024

moja ma 14,5 -15… neviem presne, brala som ju z ulice. posledne roky ako pises, minimum pohybu, viac spania, casto pije a viac cika, menej zerie a obcas to vyvrati. umyva sa, obcas sa chvilu hra. zuby jej uz nejake chybaju, srst stratila lesk, zle vidi a slabsie pocuje. ma asi artrozu na zadnych nohach.
ale pred tyznom bola u veta na zakroku so zubom, brali jej krv a vsetko ma v norme. aj srdce, pecen, oblicky.

dominikamacakova
29. aug 2024

Treba ísť k veterinárke

r.zuzzi
autor
29. aug 2024

@modrava koľko približne ste platili za vyšetrenie z krvi? Našej zatiaľ robili len RTG a operovali pruh. Tak vôbec neviem koľko to môže stáť.

modrava
29. aug 2024

@r.zuzzi platila som dva typy vysetrenia krvi, trhanie zlomeneho zubu a vyvrtanie zvyskov, cistenie zubneho kamena na vsetkych ostatnych.. 139e.. neviem kolko z toho bola len krv

maria1989
29. aug 2024

@r.zuzzi u nas 60 komplet krv

maria1989
29. aug 2024

@r.zuzzi a 10 rocna macka nie je stara. Macky ziju aj 20 rokov.

mk1111111111
29. aug 2024

Aj nasa ma 10 rokov, ak je teplo, tak sa "rozlieva" po zemi, ale rano, sem tam aj "hopsne", ale mysi tiez uz nenosi. Mozno Tvojej tiez vadi to teplo.
Ak viac pije a je vnutri, tak smer veterinar.

ksenia16
29. aug 2024

10 to nie je stará. Niečo ju trápi.

modrava
29. aug 2024

@r.zuzzi nasla som uctenku.. ober krvi 6e, krv-hematologia 20e, krv-biochemia komplexna 42e

alchemylka2
29. aug 2024

10 ročná mačka by podľa mojich skúseností ešte nemala prejavovať také známky staroby, pokiaľ teda celý život "nemakala" vonku. Ja mám teraz mačičku vo veku 16 rokov a až posledný rok začala prejavovať známky staroby, viac spí, menej behá, horšie vidí a stráca zuby. Určite ju skúste dať prezrieť u veterinára, my za vyšetrenie krvi platíme 30 eur, sú tam aj obličkové parametre. Práve tie obličky bývajú u mačiek zradné, problémy s obličkami sa prejavujú nie len zmenou správania, častým pitím, vracaním ale aj napríklad svrbením celého tela... keď ste spomínali to hryzenie a škrabanie... ale samozrejme to nemusí byť tým.

aandrea9
29. aug 2024

@r.zuzzi ak pije viac ako doteraz, nie je to teplom ale mozu to byt obličky. Naša 11 ročná mala v júli akutne zlyhanie obliciek takže smer veterina. Tiež pila abnormálne veľa vody. A teraz už v pohode vyskočí aj na kuchynskú linku aj vybehne hore schodmi. Ale je čisto bytová.

marianarem
29. aug 2024

@r.zuzzi Presne tak, 10 rokov nie je vela, treba ju dat vysetrit, nieco jej bude. Macky casto trapia oblicky.