Riadite sa tabuľkou?

1. okt 2024

Je dobre sa podľa tejto tabuľky riadiť? Alebo odporúčate niečo iné? Viac km? Ďakujem.

luccija
1. okt 2024

@colsami je odbornicka

colsami
1. okt 2024

Ahoj,
Vo vseobecnosti odporucam prisposobit zataz konkretnemu psikovi, plemenu, aj kondicii. Kazdy pes ma inu vydrz - a je velky rozdiel co je zataz pre napr maleho psa v 7 mes (kedy uz ma cca defacto ukonceny rast) a velke plemeno (co ma v 7 mes najhorsi vek - tj. rychly intenzivny rast, je vtedy najcitlivejsie na urcite zmeny a zataz atd). Je velky rozdiel ci mas jorksira, kavaliera alebo rotvajlera ci dogu. Ale kilometrami sa to merat fakt neda. Zlate pravidlo do 12.mesiaca veku psa je vzdy ky = menej je viac.

A co sa tyka samotnej tabulky, ked teda na to pozrieme, ak max p/d znamena maximum per day tj denne, tak je to divne a pride mi to nejak malo, zas nevidim dovod do roka chodit so psom 4.kilometre denne. Len zataz staci prisposobit aj tempom, rozlozenim tych km a pod.

spanielka44
1. okt 2024

Ahoj my sme o takejto tabuľke v živote nepočuli, zobrali sme si z útulku 10 mesačného psika a vyšiel s mami kráľovu hoľu bez akýchkoľvek problémov 🤷🏽‍♀️ aj na choč sme vyšli vobec sme sa neriadili podľa tabuliek

rozculena
1. okt 2024

@spanielka44 tie problémy na kĺboch sa ukážu neskôr...

colsami
1. okt 2024

Ano tak 10 mesacneho psika vziat na Kralovu holu je presne to pretazovanie rastuceho zvierata, co naozaj nie je odporucane a moze to viest k problemom. Tu nejde o to ze ten pes to nevyjde. Vyjde, ale moze mu to naozaj uskodit.

Takze @autorka ani na zahrade nemusime sediet, ale rozhodne Kralovky a Choce si nechavam az po 12 mes veku psa, ked mam zrengenovane a viem ze je vsetko OK, uz psika "nesetrim" 🙃

autor
1. okt 2024

@colsami ďakujem za super vysvetlenie 🙏🏻 dosť pomohlo

spanielka44
1. okt 2024

@colsami no ako vravím absolútne sme nevedeli o tom že by psíky počas rastu nemali chodiť na take dlhé túry. Keby mame takéto informácie nebrali by sme ho 🙂