Mačka mi ocikáva matrac a periny

23. júl 2024

Ahojte mám problém, už neviem ako ho zvládnuť. Bývam v byte, kúpili sme britskú modrú, má rok a pól od malička je s nami. Kým bola mačiatko nebol žiadny problém. Po roku sa všetko zmenilo. Je iba vo vnútri. Keď mala cez jeden rok zobrali sme ju vyvenčiť von na vodítku a o pár dní začala mňaučať. Prešlo opakovalo sa to pár krát no jasné, že hľadala kocúrov. Behom dvoch mesiacov mi začala ocikávať postel, paplon v noci keď sme spali, keď boli otvorené dvere do spálne, nakoniec som ju zobrala vykastrovať, ale ona to robí naďalej a ja už mám toho dosť. Matrac možem vyhodiť. Aj teraz. Stiahla som na vypratie posteľ má 160cm všetko som poprala, vydezinfikovala, a zatiaľ mi ošťala čistý matrac znova. Záchod má čistý a pravidelne menený. Vsmetko je zničené všetko čo kúpim ide do koša. Nové závesy dodriapané, dvojročný kozmený gauč dodriapaný, matrac ošťatý, je to britská modrá a že vraj samotárka a kľudné mačky toto neviem čo je zač ale už mi to dobre ide na nervy. Jednoducho poradte. Inak je zlata, mila, pritulna, pradie, papa ako má. Ale odtiaľ pototiaľ veď to neni normálne.

mk1111111111
23. júl 2024

Skuste veterinara, ci nema zdravotny problem

alickapusinka
23. júl 2024

mačku by som dala von z izby pokiaľ sa nenauči a nie mačka do spálne nepatri .

martinka13
23. júl 2024

Na balkón, alebo.... darovať niekomu na dvor? Toto by som teda netrpela

vyrovnanaosoba
23. júl 2024

Ja som toho názoru, že mačka ma byt bud dnu alebo von. Nie kombinácia. Mala som britskú modrú od mačiatka do 7rokov a nikdy nič neznicila, ani neocikala, neliezla na stôl ani do spálne, aj keď bola otvorená, aj keď sme jedli, nikdy nám nešla do tanierov. V tom prípade ju treba naučiť, že nemá liezť na posteľ, kúpiť jej škrabadlo, keď nepomôže, proste vyháňať, učiť. Môžete použiť sprej na odpudzovanie. Spálnu zatvárať.

liusa82
23. júl 2024

my máme kombináciu že chodí aj von, teraz cez leto je stále vonku lebo chce ale akonáhle príde jeseň,zima je hlavne vnútri.Ale my nemáme britskú.Obyčajnú čiernu.Ale podla mňa má nejaký zdravotný problém ak toto robí..čím skôr k veterinárovi vyšetriť

minesasubu
23. júl 2024

strihate jej pazuriky?
naša mačka keď mala nabeh že niečo poškriabe strekla som ju rozprašovačom ,nikdy mi nič nedoškriabala stačilo par krát streknúť a ptm stačilo len ukazať a už sa pratala preč
od začiatku sme mali nastavene hranice na škriabanie veci
myslim že 2x sa mi pocikala do postele premiestnila som jej zachod na ,,sukromnejsie,, miesto v byte a bol pokoj už to nespravila
cikanie do postele ma 2 pričiny - stres a zdravotné problemy

autor
23. júl 2024

No ja už neviem davam jej posledný mesiac, ale vypracem ju z bytu, ved to je otras, zachod ma rohový v kute kde nikto nechodi okolo, u veterinara sme boli minuly tyzden, ano stres, ale aky, nikto doma nekriči, nič čo by sa bolo zmenilo, zachod je na svojom mieste, nabytok tiež, ono to zacalo presne tym jej zvolavanim kocurov, mozno len potrebuje cas dlhsi po kastracii, ja uz fakt neviem nie som taka ze kupim zviera a potom ju odpracem , ale to uz je vrchol, odhanam ju zo vsade ale veru ten sprej ci ci nemam

veselo_neveselo
23. júl 2024

Nenudi sa? Ma.zabavu cez den? Nemoze jej byt smutno?
Ma dost miest, ktore su jej - ma sa kam zlozit na viacerych miestach?

Nezmenila si jej piesok v zachodiku? Ine zradlo? Co veterinar, zdrava je?

Inac rok a pol, nemoze to byt puberta?

Ja by som sa zamerala na vylucenie chorob, pozriet mocove cesty, zuby...skuste najst veterinara co je preskoleny na pain management, nech ju pozrie ci nemaskuje bolest.

A druhu lajnu by som zabezpecila doma poriadnu zabavu, nove hracky, nahanacky, lopticky, rozne pierka -vtaciky, ale aj hracie "veze" kde musi riesit hlavolamy za odmenu, treba vyskusat rozne. Ak sa da, spravit doma aj nejake "preliezky", aby sa mohla vyskriabat hore, preskocit, prebehnut, pridajte rozne skrabadla, z roznych materialov aby si mohla vyskusat...toto vsetko pre pripad, ze sa proste nudi.

isis234
23. júl 2024

Už s ňou nechodíte von? Možno sa hnevá na to, že je len vnútri. Závesy doškriabe asi preto, že chce ísť von. Hľadá otvor. Okno zatvorené. Dajte ju na parapet a na okno sieťku.
Ako píše vyššie, hračky s pierkom, malú loptičku, škrabadlo...
Mali sme mačky dnu, behali i po vonku. Mali záchodík. Nikdy neocikali.
Raz mi dala sestra mačku z dvora. Ona ich nemá v dome. Tu plakala v noci a ocikala paplon. Musela som ju dať sestre na dvor. Pre ňu to boli len 4 steny- uzatvorený priestor.

autor
24. júl 2024

@isis234 nechodíme, my sme boli len pár krát vonku, ale ako náhle chcela zdrhať von čo len dvere som otvorila, alebo vetračku na okne tak neboli sme. Doma má škrabadla, hračky od výˇyslu sveta, loptičky, pierka, pelech aj ten som kúpila cez 60€ a oštievala mi ho vo vnútry, znova vyhodene peniaze na to som aj zabudla už tam je na skrini hore položené, krásne tigrované malkučke s bunkrom, ona tam chodila cikať, takze tak, máme maltezaka od mala sú spolu, ziadny problem nebol nieje, takze nahanacky maju pravidelne, nie len on ju ale aj ona jeho, vybehá sa, nie je nuda, má aj výhľad škrabadlo veľké, sedí aj na parapete, zachod v sukromi, nič ju neruší cez den lebo pes ku nej nema pristup. Este pokaˇ chvilu ci to nebude sa prelinat s tou kastraciou este nepresiel dlhy cas a predsa to potrebuje cas, spolieham sa na to, ak nie budem musieť nájsť lepší domov.

libusak
24. júl 2024

Asi by som cicusku niekomu dala/predala. Nemozes sa psychicky znicit pre zvieratko. Chapem, som zvieratkomil ale zasa odtial-potial

isis234
24. júl 2024

veterinárovi, či nemá problém s obličkami... Ona sa na niečo hnevá.. Je to po kastrácii?
Ona nemusela mraučať, že hľadala kocúrov, ale nemá kontakt s prírodou. Oni radi voňajú trávu, aj na nej ležia, tiež kríky, kvety voňajú. Ak máš balkon, daj do väčšieho koflíka hlinu a posaď trávu. Ona tma bude ležať. Môžeš i nejakú malú kvetinku posadiť

michaela329
24. júl 2024

Nám toto robil psík - od jedu. Skúste ju bravať vonku, nech má teda to, čo jej chýba. My sme nechceli mačky na stole, alebo linke - behala som s rozprašovačom a v miskách sme mali tie granulky, čo im smrdia, oducili sam spálne by som zatvárala, záchod sme mali na záchode a na noc pelech v chodbe s prístupom na wc.

marianeta
24. júl 2024

Skúste pridať wc navyše na jednu mačku by mali byť dva záchody. Niektoré si vystačia s jedným niektoré nie. Chyba bola brat ju von. Ja som urobila takú istú.. Som síce v RD mačku nemám značkovú, ale chcela som aby bola iba dnu.. Nuž tiež sme ju vzali do záhrady na voditku a vtedy to začalo.. Neocikavala mi nič ale sústavne mravcala pri dverách, driaapla nábytok , žalúzie. Tak som ju po chvíľach púšťala a na noc len dnu kým nešla na sterilizáciu. Od cca januára som si začala všímať ,že vôbec už nepoužíva wc.. Nuž stala sa z nej prevažne vonkajšia mačka ,a mňa to dosť štve.. Možno to že vám cika kade tade je známka toho že chce ísť von a takto na to upozorňuje, alebo jej vadí niečo iné pre čo to robí ( deti, pes, nejaký pach). Ak máte balkón dajte tam sieť a nech tam chodí na vzduch. Ak sa to nezlepší ani pridaním wc navyše+ po zdravotnej stránke bude v poriadku tak asi lepšie nájsť jej nový domov kde bude mať aj mačacieho parťáka. Zvieratá milujem ,ale toto by bolo pre mňa tiež neúnosné, do nemoty prať matrace. Poprípade skúste popozerať videá od Jacksona Galaxyho, alebo takej česky (neviem ako sa volá nejde mi to na myseľ), tá sa tiež venuje riešeniu problémov s mačkami.

marianeta
24. júl 2024

Klára Nevečeřalová sa volá..Nájdeš kopec videii na YT.

autor
24. júl 2024

@michaela329 prosim aky je to rozprasovac a granule? 😁
@marianeta hmm keby sa dalo ze som v dome tak je iba vonka s moznostou do vnutra ale teraz sa druapala a bolo to pred kastraciou uz ocikavala presne v tom case ked psovi otrcala zadok a valala sa po zemi, tak predpokladam ze to je suvis lebo nejastrovane macky to zvyknu , no len mna uz ide vychytit, hmmm… skusim pridat zachod, pristup bude mat chodba a wcko + obyvacka, a spalnu detsku zatvorim. Aj trava a priestor na balkone skusim inak urobit aby sa tam vyvalovala a uvidime. Dakujem😊

autor
24. júl 2024

@marianeta pozriem dakujem

michaela329
24. júl 2024

Normálny na vodu, prskla som a už bežali od linky. V zoohite alebo inom obchode pytaj prostriedky na odpudenie mačiek - ja som mala také hnedé granulky.

jankaovecka
24. júl 2024

Neviem necitala som vsetko, kupte velku prestavaciu plachtu/plachty a sup s nimi cez periny na postel! Vsetko co ostala a je tam pach osti znova, treba naj savom/domestosom..
Po kastracii to prestane.
Dalej jej obmedzte pristup v dome, dvere zatvarat. Ked ju pustite do spalne, sledovat a vcas zakrocit. Ten rozprasovac tu bol spomenuty, je fajn. Ak bola kastrovana a nebude uz nikde citit pach mocu, tak to prejde. Je to starost, no😀
Pevne nervy!

dariaaa
24. júl 2024

Prave teraz mam doma kocura na 3 tyzdne.Majitelia išli na dovolenku.Kocur pol casu byval vonku a po dnu.Tu je zatvoreny v byte a maximalne spokojný. Ja sa len čudujem,že ked to to stale robi,prečo ju tam stale pustas do tej izby.To,ze papa a oradie nie je ospravedlnenie toho,ze ti znicila nieco,co ta stalo dost penazi a stále to robi.Ona ti ukazuje,ze je panom domu a tymto ti dava najavo ze sa jej nieco nepaci.Tresta ta.Von z izby kým nezacne pouzivat jej zachod

lauricka
24. júl 2024

Zmeňte typ záchodu, má uzavretý? Možno jej nevyhovuje...

lauricka
24. júl 2024

@libusak predala niekomu? Aby ošťávala matrac inde, hej? Najlepšie nepovedať, čo si kúpili, nie? :D

dariaaa
24. júl 2024

A ked to robi len na tvoj matrac a nikde inde,tak ide konkretne o teba.Ona sa msti tebe.Keby mala zdravotne problemy alebo bola v strese,robila by to hocikde.Robi to len na tvojom pelisku. Skus ju tam na tyzden nepustit.Kam bude curat.

lenkakravcova
24. júl 2024

Ona je ako náš kocúr. Raz sa vyšťal na paplón a chce to robiť znovu. Zopakovalo sa to asi 2-3x a odvtedy ma zákaz vstupu do izby, do domu. Nám to naopak nerobí mačka, ale robí to kocúr. S niektorými jedincami si inak neporadis, len vyložiť von z izby nech si ští vonku kde si zmyslí.

jamidea
24. júl 2024

Presne pre toto som sa rozhodla nemat macku, hoci jw to mile,male,hrave a chlpate. Macky su "svine" v tom najhorsom zmysle. Sebecke zviera, ktore ak sa mu znepaci tvoj strih vladov ( to prehanam) tak zacne ostiavat a nicit. Kamoska, zachranuje macky, a dokonca aj jej dlhorocna macka jej kvoli niecomu ocurala vsetko, dokonca plny kufor, otvoreny po dovolenke.
K veci, nieco sa jej nepaci, ale co, ani srnka netusi. Mas to tazke a drzim palce, za seba, toto by som nedala.

sense
24. júl 2024

Pre tri miesta kde oxurava alkoholom. Takisto môžte skúsiť iný záchod na iné miesto, iny piesok resp výplň do zachoda

jana0412
24. júl 2024

Nechce sa mi to všetko čítať, tak neviem či Vám niekto poradil. Buď ju dajte strerilizovať alebo to môžu byť aj ľadviny.

dariaaa
24. júl 2024

@jana0412 to ma za sebou a keby to boli ladviny,cura vsade,nielen na jej matrac.To je osobné😊

vierkainka
24. júl 2024

Mas len jedno zdravie,jedny nervy.Nepotrebujes si privodiť zdravotné problémy ( stres,depresiu) kvôli mačke.To čo opisujes,by som nedokázala vydržať.Aj ja som zvieratkomil,ale toto nie.Daruj macku do dobrých Niekomu,koho určite oboznámis s tym čo robí a bude ochotný pátrať po príčine, navštevovať veterinu atd atd.....Neviem no....ja ked som citala tvoj príspevok,bolo mi ta ľúto ako človeka .Prajem,aby si to vyriešila všetko co najlepšie.Drz sa.🙏

nat_alia
24. júl 2024

Zbavit sa macky
Tu ide aj o zdravie
A celkovo macka v spalni fuj