Mačka chodí mimo WC

1. feb 2024

Ahojte, máme mačku, kocúra, 7 rokov vykastrovaný. Posledné 3 dni mi každú jednu malú potrebu robi mimo toalety a vždy na jedno a to isté miesto. Nechápem čo to má znamenať, prečo to robí. Doteraz sme takéto problémy nemali 😓

cyberk
1. feb 2024

Ak by tu nik neporadil, skus sa pridat do skupiny We love cats, tam isto poradia 🙂 drzim palce

marianarem
1. feb 2024

Nesmrdi mu jeho zachod? Skusila by som ho cely vycistit a komplet vymenit podstielku.
Pripadne ak je zachod so strieskou, tak ju dat dole, nasa od isteho casu zacala mat problem so strieskou a chodila vedla. Ono to pod nou asi viac smrdi.

zuzanazu85
1. feb 2024

A dá sa presunúť ten záchod kocurikovi tam,kde chodí teraz? Asi mu to tam viac vyhovuje. Samozrejme,ak to nie je kuchyňa,či spálňa 😏

deedol
1. feb 2024

okrem vyssie spomenutych rad poriadne vycistit dane miesto a aspon na nejaky cas mu zabranit tam chodit, uz ked tam bol "parkrat", tak tam bude chciet chodit "stale".

refly
1. feb 2024

Ak má záchod čistý a nestali sa poslednou dobou nejaké stresy, tak je to asi zdravotného pôvodu.
Mačky majú hrozné problémy s obličkami a drvivá väčšina mačiek aj na obličky zomrie. Často mávajú močové kryštáliky, čo spôsobuje bolesť pri cikaní a vtedy chodia mimo wc. Kocúry tým trpia EXTRÉMNE často a často krát sa im to upchá úplne (nervozita, chodenie na WC každých pár minút a nič urobené) vtedy treba utekať veterinárovi okamžite, lebo každá hodina sú viac a viac poškodené obličky a eventuálne mu praskne močový mechúr. Ja som mala dvoch kocúrov a obidvaja to mali, takže je to vážne super časté. U prvého sme to museli riešiť operačne a u druhého zafungovala zmena stravy aby sa mu upravilo ph moču a prestalo sa to tam tvoriť.
Ak to nie sú kryštáliky, môže to byť obyčajný zápal a runda antibiotík ho vyrieši.
Každopádne, toto je na veterinára. Mačky toto nerobia len tak, zo srandy.

refly
1. feb 2024

Respektíve, ďalšie možnosti s ktorými som sa stretla bola starecká demencia (tiež to majú mačičky pomerne často :( ) a keď odchádzali obličky, ale na obidve mi príde ešte mladý.

nika523
1. feb 2024

@refly presne tak súhlasím, treba ísť k veterinárovi, mačky toto robia keď majú zdravotný problém a 7 rokov je vek kedy už začínajú problémy s obličkami, čím skôr treba ísť kým poškodenie nie je ešte také vážne a možno bude len treba upraviť stravu, sú na to špeciálne diéty granule aj kapsičky

domi2425
1. feb 2024

ako uz je vyssie napisane, je velka pravdepodobnost ze to bude zdravotneho povodu.. macicky nam nevedia povedat ze ich nieco boli a takto to davaju najavo a putaju pozornost tym ze robia nieco co nemaju… nechcem ta strasit ale u nas sa toto tiez stalo, macka bola preliecena ATB so zaverom zapal priedusiek a do mesiaca mala nafuknute naliate brusko - tekutinou a zomrela na FIP v priebehu par dni

natalis1998
2. feb 2024

A čo je to za miesto? Naša mačka robila toto tiež. 2 roky pekne do záchoda a potom začala inde. Našej vadili rohozky malé koberceky a podsedaky na stoličke na balkóne 😂 keď sme to dali preč tak už chodila len tam kde má.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
2. feb 2024

No teraz ste mi dali 😔 budem dnes teda volať veterinárovi a poradím sa s ním, čo ďalej.
Presunúť záchod mu tam neviem, robí to presne vedľa vchodových dverí. Nie je tam ani rohož, nič, len dlažba. Aj by som si najprv myslela, že sú značkuje, lebo vonku máme tiež mačky a keď otvorím dvere, automaticky strčia hlavy dnu, ale je vykastrovaný, tak mi to nejako nesedí

autor
2. feb 2024

Ešte dodám, on na veľkú potrebu chodí do WC, takže tam asi nebude problém s tým, že by mu vadila toaleta. Podstielku mu dávame úplne čistú raz za týždeň.
Muž si myslí, že on robí zle, lebo žiarli. Máme bábo, lenže dcéra už bude mať 8 mesiacov o pár dní, tak neviem či by zrazu po toľkom čase mohol začať žiarliť. On je brutálny flegmatik, neznáša sa hladkať, keď sa s ním chcem hrať, baví ho to 5 minút a potom ma má v paži. Ešte ďalšia možnosť, ktorú sme preberali je, že chce ísť von. Lebo celé dni, pokiaľ nespí, sedí na okne a pozerá do záhrady. Nikdy sme ho von nepúšťali a on sa nikdy ani nepýtal, mohla som aj dvere nechať dokorán, nevyšiel von. Tak preto neviem, či by to mohlo byť toto 😓

kacena4
2. feb 2024

nasa to tiez robila, ked vymenime wc, vycistime preslo to popr. ho presun na dane miesto kde moci

refly
2. feb 2024

Píšete že Vám tak kukajú vonkajšie mačky.. teoreticky to môže byť stres a pocit ohrozenia, že mu tam lezú cudzí. Aj vtedy mačky ocikávajú. Treba sledovať či je nervózny, či sa pozerá na vtáčiky vonku, alebo sleduje "votrelcov". Či kľudne pozerá, alebo či sťahuje uši a krčí sa keď vidí inú mačku.
Nepredpokladám že sa takto pýta von. Ak by chcel ísť von, tak by mňaukal pri dverách, ťapal ich packami. To nebude ono.
V prvom rade treba zistiť či je zdravotne ok. Ja som fakt ešte nemala kocúra v rokoch, ktorý by nemal problémy tohto typu. Kocúri majú hrozne blbú anatómiu a veci nefungujú tak, ako by mali :/

refly
2. feb 2024

Alebo či sú tie vonkajšie mačky nová vec. Ak tam chodili vždy a vždy to bolo ok, tak to nebude ono.

autor
2. feb 2024

@kacena4 neviem mu dať toaletu na to miesto, sú tam dvere.

@refly on má 7 rokov, pred 3 rokmi sme sa presťahovali do vlastného a vtedy muž priniesol ďalšie vonku von. Čiže sú to už roky. On aj keď na tom okno sedí a kuká von, tak pôsobí tak znudene 😕 proste nevyzerá, že by nejako sa bál alebo niečo. Keď minule jeden kocúrik zvonku vbehol dnu, tak ho hneď začal očuchávať, nebál sa ho.

autor
2. feb 2024

@refly ešte dodám, že zvykne na okno packami búchať, keď na ňom sedí

veronkaxxx
2. feb 2024

Moja mačka to robila keď sa rozhodla že má malý záchod a museli sme jej kúpiť nový inak by neprestala

autor
2. feb 2024

@veronkaxxx záchod má už teraz na pol chodby 😂 dala som mu dole striešky, či to pomôže.
Vet povedal, že obličky to asi nebudú, lebo keď chodí vyslovene na jedno a to isté miesto, tak to bude skôr niečo so psychikou 🙄 každopádne, máme prísť, ale keďže muž je na opačnej strane Slovenska, tak to musím nechať na pondelok.

veronkaxxx
2. feb 2024

tak potom neviem 😄 mačky sú citlivé asi to bude tá psychika. Snáď zistíte kde je problém 🙂

zuzanazu85
2. feb 2024

A neznačkuje si len miesto? Sú to vchodové dvere? Či z druhej strany neocikavanu iné mačky a tak sa ako keby snaží prebiť iný pach-konkurencia. Je kastrovany?

zuzanazu85
2. feb 2024

Označiť teritórium,hranice 😉. Nás kocúr to robí tiež,ale z vonkajšej strany. Možno sa naozaj len snaží označiť si teritórium. A keď často pozerá von oknom, možno aj preto to tak robí. Vidí, cíti iných kocúrov.

zuzanazu85
2. feb 2024

Čítam,prehliadla,že je kastrovaný, pardon. Ale aj tak to mu nebráni sa tak chovať, pretože to možno bude naozaj len tým,že cíti iné pachy od iných mačiek-kocurov.