Bojazlivosť morčiatok

aqualiquin
11. jan 2024

Včera sme si kúpili dve morčiatka (samčekovia toho istého vrhu, majú cca 2 mesiace) už keď sme ich priniesli domov okamžite si zaliezli do domčeka a nikdy nevychádzajú len keď nie sme s frajerom v byte. Je to bežné? A po akej dobe sa tak oťukajú že sa budú cítiť pohodlne vo vlastnej klietke? Pokiaľ máte nejaké typy ako im pomôcť zo strachom tak by som bola veľmi rada.

slavomira236
11. jan 2024

@aqualiquin ako prve vyber domcek..skor si zvyknu

aqualiquin
autor
11. jan 2024

@slavomira236 Tým si nie som práve istá keďže všetci okolo mi hovoria že by som to robiť nemala

virivka
11. jan 2024

Nase morciatko ma tiez domcek v klietke. Nemala som to srdce vziat mu ho, je to pren ukryt a asi su morciatka od prirody bojazlive. Aj to nase, no teraz uz vylezie aj na domcek a na nom drieme, pripadne pozera na nas. Pohladkat sa dobrovolne neda, len ked mi nestihne ujst.

tina505
11. jan 2024

@aqualiquin určite treba rátať 1-2 týždne kým sa trošku oťukajú, obzvlášť ak sa jedná o mláďatá. Netreba ich do ničoho tlačiť všetko príde samo. Domček by som im ponechala, je to ich bezpečná zóna. Ako sa vraví, láska ide cez žalúdok a u morčiat to platí desaťnásobne ☺️ takže odsledovať si čo majú veľmi radi, ako uhorku, paradajku, papriku, brokolicu, ľadový šalát a každý deň im ponúkať k senu a jadru. Pri podávaní jedla postupne ak pribehnú, nechať si oňuchať ruku, neskôr pohladkať a postupne skúšať brať aj na ruky.. všetko chce len čas, ale morčiatka si zvykajú pomerne rýchlo. Postupne keď prídete domov alebo otvoríte chladničku vám budú vypiskovať, že aj oni chcú dačo fajné 😁

aqualiquin
autor
11. jan 2024

@tina505 Celkom mi odľahlo keď som si to prečítala, snažíme sa postupovať opatrne keďže sú to naše prvé morčiatka. Keď sme ich mali na sebe zo začiatku tak vyzerali, že sú zvedavé, keď priateľ pripravoval klietku a ja som ich mala pri sebe, jedno si na mňa vyliezlo a vyzeralo pokojne (dokonca si aj zatvoril očká), ale akonáhle sme ich dali do klietky tak vyzerali neskutočne vystrašene. Dúfam, že sa aspoň cez noc napijú a napapajú. Už sme veľmi rýchlo zistili že obľubujú mrkvičku.

dianka3
11. jan 2024

@aqualiquin neboj to je len z nového prostredia ja som tak kúpila mužovi 3 týždňovú štuplinku a jej sme ani domček nedali lebo som ju chcela stále vidieť a aj ona nech sa rozkuká v novom prostredí a 3 dní len ticho bola na štvrtý deň presne večer si už začala pískať 😄teraz ma už rok aj 3 mesiace a tú všetko zaujíma, nebojí sa nič môžeme ju hladkať aj nám papá z ruky. Pred ňou sme mali 2 mesačného chlapčeka ten začal písať už na druhý deň ale po pol roku zomrel bo sa zadusil s pilinami od vtedy len peletky dávam.

aqualiquin
autor
11. jan 2024

@dianka3 My máme hobliny, peletky sme nebrali, lebo sestriným morčiatkam sa robili otlaky.

aqualiquin
autor
11. jan 2024

@dianka3 Jedno je dokonca dlhosrsté a viem, že by sa mali aj česať tak neviem či ho chytať po klietke alebo ako

hipuska
11. jan 2024

Domček preč. Vyriešiť sa to da s uterákom prehodené cez klietku alebo takým akoby stolom bez bokov. A treba si ich naozaj kupovať cez jedlo. Dávať napríklad zeleninu vždy na rukách. Brat ich každý deň. Ak sa nedajú odchytit jemne zahnať do kúta, zakryť malou dekou a tak zdvihnúť. Ale, treba si uvedomiť, že morča je celkovo nie mazliace zvieratko. Nie je ako mačka alebo pes. Co sa týka postieľky skúste koberčeky. Na fb je par super skupín.

larinka552
11. jan 2024

Mám 4 morčiatka a odchovala som aj 3 vrhy mláďat 😊
Áno, je to úplne bežné a prirodzené že sa boja v novom prostredí. Morčiatka sú od prírody veľmi plaché zvieratká (v prírode slúžia ako korisť) a prítulné ako psy nebudú nikdy. Na to žiaľ nemajú ani mentálnu kapacitu, pri všetke mojej úcte a obľube k nim 🤭
Čo však môžeš urobiť je naučiť ich, že sa ťa nemusia báť a od teba im nebezpečenstvo nehrozí.
Získať si ich dôveru ale nebude úplne ľahké a niekedy to môže trvať aj mesiace...

Super, že ste si obstarali bratov, mať spoločnosť svojho druhu morčiatku prospieva 🙂
Domy či prístrešky im neber, to im dodáva pocit bezpečia. Oni sa časom budú cítiť bezpečne aj mimo domu 🙂
Najlepšie je ich navykať na ruku v klietke, keď im dávš potravu do klietky a potom ich naučiť aj papať priamo z ruky. Uvidia, že ruka im neublíži ale donesie im jedlo 😃
Takisto je dobré často ich vyberať z klietky na ruky, hladkať a pritom im dať vždy nejakú pochúťku.
Ja som väčšinou dávala morčací vitamín C v malých peletkách. Za tým sa idú zadrhnúť 😃Môžeš ich brať aj oboch naraz aby sa cítili istejší 😉
Len pozor aby ťa neocikali, majú malú výdrž, max 15 minút 😃 Alebo rovno na podlžke zobrať.
Cesta do morčacieho srdiečka vedie jednoznačne cez potravu ❤️😉😃

aqualiquin
autor
11. jan 2024

@larinka552 Som si vedomá toho, že sú to bojazlivé zvieratká, mala som len skôr strach aby sa nebáli piť a jesť keď tu budeme lebo zatiaľ sa k tomu moc nemajú

larinka552
11. jan 2024

Neboj určite sa napapajú, minimálne v noci 😉 Alebo im mrkvu daj priamo pod nos do domu a rano uvidis ci z nej ubudlo 😃
Moja mala prvé dni panický strach, teraz sa vždy nechá pohladkať v klietke a niekedy sa nebráni ani keď ide na ruky 😊

tina505
11. jan 2024

Ideálny substrát na trhu pre kožušinové zvieratká žiaľ neexistuje. Všetky majú svoje pre aj proti. Hobliny môžu spôsobovať zápaly očí, alebo krvavé výtoky z nosa či zápaly dýchacieho systému. Pelety žiaľ otlaky. Niekedy na pelety pomôže hrubšia vrstva sena alebo chovať len na sene, čo vyžaduje častejšiu výmenu podstielky. Daktorí ľudia chovajú na handričkách alebo savých podložkach, každý si už musí nájsť systém, ktorý jemu a zvieratku vyhovuje. Ja som chovala veľa morčiat a som aj veterinárna lekárka, preto viem aké problémy chovatelia riešia ☺️ čo sa týka dĺžky srsti, dá sa morčiatka naučiť na česanie ale je to veľmi individuálne, skôr mu to samozrejme nevyhovuje. Závisí o aké plemeno sa jedná, česanie môžte skúsiť ale ak už bude na vás plne navyknuté. Pokiaľ nwbude chcieť a srsť bude veľmi dlhá, treba ju určite skrátiť buď vami, v salóne pre zvieratá, poprípade u vášho veterinárneho lekára. Určite bude treba pravidelne strihať aj pazuriky, nech sa prsty nezačnú deformovať. A ako písala larinka552 morčiatka musia dostávať vitamín C, nakoľko si ho podobne ako my nedokážu vytvárať.

aqualiquin
autor
11. jan 2024

@larinka552 Keď im dám mrkvičku tak si ju dajú ale krmivo im nejak nešmakuje keď sme s nimi v izbe (mimo toho sa do neho pustia)

aqualiquin
autor
11. jan 2024

@tina505 To s vitamínom C som vedela, máme aj krmivo s vitamínom C aj kvapky

larinka552
11. jan 2024

Necítia sa bezpečne ale to prejde 🙂 Možno v noci budú jesť. Veď uvidíte koľko zjedli 😉 Hlavne aby mali stále dosť sena a čerstvú vodu 🙂

zuzitko74
11. jan 2024

My chováme morčiatka na asane. Nie je prašný ako hobliny a je mäkký.

tykat
12. jan 2024

@aqualiquin su aj papierove peletky, makke. Dobre saju.

miriam11
12. jan 2024

@aqualiquin o rok budu možno prístupnejšie

larinka552
14. jan 2024

Ako sa majú morčiatka? 😊

hipuska
14. jan 2024

My inak naše.mame 4 mesiace, akože zoberú si jedo z ruky ale to len tak, že vystrcia nufak z domčeka. Su sttasne bojazlive aj ked, uz si celkom zvykli na denny ruch a behaju po klietke aj ked sme tam. Ale neprídu ku mrezi si zobtat.jedlo. Mame z chovnej stanice (ani nejdem písať koľko stali). A som sklamaná. Mali prísť vymazlene, zvyknuté na ruky