Beh so psom

6. aug 2024

Ahojte, ako začatm behať so psom? Treba kúpiť niečo špeciálne? Od akéhi veku môžeme začať? Neboli by to na začiatok nejaké diaľky, ja som tak isto začiatočník.

colsami
6. aug 2024

Realne je vhodne zatazovat psa az od 12 mes, ked uz je cca ukonceny rast kosti a klbov. Aj ked to nebudu nejake extreme dialky. Dovtedy (do toho roka) neodporucam nejaku vacsiu zataz.

modrykolibrik
6. aug 2024

@autorka zalezi od veku psa a plemena. Ja mam BK a do 4 mesiacov mal problem vydrzat na vychadzke dlhsie ako 5 minut. Postupne sme predlzovali trasy. Teraz ma 4 mesiace a taha ma na cajgli, beham s nim raz za den 4km. Staci ti dobre voditko a postroj. Moj uz je nauceny bezat popri mne takze ho mam pusteneho

gab1sol
6. aug 2024

Okrem vyššie spomenutého, na začiatok nekupuj nič, vyskúšaj, či bude vôbec ochotný behať s tebou. My máme labradora, ktorý pri behu po nás skáče, lebo si myslí, že sa naháňame a chce sa hrať (lebo sa s ním tak hrávame). Ale je pravda, že ani sme ho nechceli k behaniu a tomu nášmu viac vyhovuje pomalá prechádzka, kedy môže nuchať, hľadať, stopovať všetko, čo zacíti.

sandra49
6. aug 2024

@colsami prosím ta, a agility a dlhé prechádzky par km sú vhodné do roka? Mam ochvilu 4 mesačnú a vydrží v pohode 2-3 km na prechádzke a chceme kúpiť nejakú agility súpravu lebo vylezie úplne všade ako mačka 🤣🙈

colsami
6. aug 2024

@sandra49 agility su ok vramci treningu ako hry. A nie skocky. Skocky sa vzdy skacu az po tom 1r.
Ano prechadzky su ok, ved normalne fungovanie musi byt a je dolezite kvoli svalstvu aj unaveniu psika, ale vsetku zataz pomimo toho je dobre si do 12 mes odpustit. 👍

lalenka33
6. aug 2024

@modrykolibrik 4 mesačné šteňa ťa ťahá správne chápem na bicykli? A denne s ním beháš 4 km?

lujza123
7. aug 2024

Bežecky postroj pre teba a aj psa. Záleží od plemena, veľkosti psa, od toho či chceš aby ta aj tahal alebo nie.
Ja mám stavača, postroj ma Hurta, dá sa zapnúť aj zpredu aby neťahal (pri behu je naučený netahat, ale je to veľký a silný pes takže preistotu ked bežíme dole prudkým kopcom ) https://www.hafkonaut.sk/hurtta-venture-postroj...

Ja mám okolo pása úplne základný postroj, podstatne je aby tam bola guma na voditku a pri behu s tebou pes netrhal
https://www.sportisimo.sk/trixie/running-belt-w...

Co sa týka kedy začať, najskôr treba zvládnuť klasické venčenie na voditku, aby neťahal, nemotal sa popod nohy, nekusal vodítko atd . Potom môžete začať s behom

Pri dlhších trasách v lete pozor, ono sa to nezdá ale co sa týka vytrvalého behu človek je na túto disciplínu stvorený lepšie. Pes sa rýchlo prehreje, takže treba behať ked je chladnejšie, zvoliť trasu v tieni a s dostatkom vody - ideálne cez les a nájsť nejakú kaluž, potôčik kde sa pes môže napiť

Po asfalte nebehaj, skôr traily

Ak si naozaj aktívny bežec tak treba psíkovi prispôsobiť stravu, dať mu viac jedla, ak kupujete granule tak kúpiť tie pre psy s aktívnym režimom

lujza123
7. aug 2024

Hlavne trpezlivost zo začiatku, u psov platí ako si naučíš tak máš. S mojim napríklad zozaciatku tých 500 m iba kráčam aby si poošťával co potrebuje, vyprázdnil sa a až potom sa rozbehneme. On už je zvyknutý ze sa treba vyvencit aby sme sa rozbehli tak si to vybaví rychlo.
Dlho trvalo kým sa naučil ze nesmie z ničoho nic zastať uprostred behu, lebo on niečo zanuchal a zastal a ja rozbehnutá som sa o neho potkla a preletela cez neho 🤦‍♀️

autor
7. aug 2024

@lujza123 Ďakujem za info. No ako som písala, ja som tiež začiatočník v behu 😄

sandra49
7. aug 2024

@colsami áno v rámci hry to chceme lebo sa dožaduje náročnejšie hry ako s hračkami. Ďakujem pekne za odpoveď 🩷

modrykolibrik
7. aug 2024

@lalenka33 no on este normalne nevie ist. Zacali sme s tym pretoze stekaval na ludi okolo a skakal do nich. Neboli sme uz dlhooo. Na prechadzky chodime lebo sa na nich potrebuje vybehat a vysantit

lalenka33
7. aug 2024

@modrykolibrik áno, BK potrebuje v kuse zamestnať len pri 4 mesačnom šteňati fakt pozor na kĺby

modrykolibrik
8. aug 2024

@lalenka33 to zas ho nepretazujeme. Ma aj vyzivu na klby dokial nedospeje