Andulky na balkóne alebo samé v byte

6. apr 2024

Ahojte, prosim prakticke skusenosti len od tych, co s andulkami skusenosti maju - budem velmi vdacna za tipy. Dakujem za komentare k veci a nie posudzovanie situacie, ked ju celu nepoznate...

Babku vzali do nemocnice a zostalo po nej v byte 5 anduliek. Nijak specialne sa im nevenovala, nie su to vtacky naucene na meno, ruku, lietat po byte atd... nakupila si ich v poslednych tyzdnoch vsetky do 1 klietky. Samozrejme sa teraz nema kto postarat. My na to tiez podmienky nemame, a ani nemame k tomu vztah, no je nam luto vtakov co za situaciu nemozu. Predpoklad je ze babka bude prec cca 3-4 tyzdne.

Mame dve moznosti - chodit tam vymenit vodu, zradlo, vycistit, ale je to hodina cesty tam a hodina nazad takze ako dlho andulky vydrzia same? Je toto realne? Nemame sancu tam denne chodit popri nasej praci, rodine a povinnostiach. Tam nebyva nikto kto by mohol dostat kluce a postaral sa denne.
Vodu maju v napajacke (takze ju nevyleju) a su v klietke vraj 3 krmitka.

Druha moznost je vziat ich k nam ale tiez nemame podmienky a priestor mat ich v byte v meste. Nie sme z toho vobec nadseni. Jedina moznost je dat ich na balkon. Preziju teraz prechod z bytu na vonok? Ziadne postupne zvykanie sa nestihne robit. Tiez, kazdy nam hovori ze velmi skriekaju a robia neporiadok. Podla mna uz to, kolko ich je a v akej klietke je problem, ale toto ja nemozem riesit, uz vobec ze zakladne veci potrebujeme zariadit okolo babky na ktoru sa vsetci blizki vykaslali (nie to andulky co si ona pokupila), je pre nas vyse hlavy momentalne...

majamat
6. apr 2024

uplne ti nedam odpoved,a le podla mna uplne v pohode vydrzia, no presne kolko vydrzia neviem. mali sme kedysi andulky,a kich je viac, zabavia sa spolu, myslim, ze andulky nei su tak anrocne na spolocnost clovka ako neitkore papagaje. co sa tyka zdrala podla man ak ho budu mat dost vydrzia.

ak bude tak dlho prec, mozno by stalo az to skusit im nalozit a o 2-3dni skontrolovat, kolko maju. andulky sme mali, ked som bbola dieta, cize netusim kolko too zjedia a az ake obdobie. takze tuto info ti presne neviem poskytnut, no mozno sa niekto najde, kto to bude vediet.

pribinak
6. apr 2024

Kľudne daj klientku na balkón. Úplne v pohode. My mame klientku vonku od jari do jesene. Navyše je dosť teplo.

Treba im denne čiaru vodu, aj keď je ešte napajatko plne. Mizes im dať teraz aj čerstvé pupavove listy kúsok šalátu či mrkvicky

doriiis
6. apr 2024

Úplne v pohode prežijú u vás na balkóne.Ano,robia hluk a bordel.A hluk je teda značný.4-5 dni samé nevydržia.To by som neriskla

doriiis
6. apr 2024

A keď sa situácia upokojí a bude čas a priestor uvažovať nad niečím iným odporúčam babke buď menej vtacikov,väčšiu klietku alebo ich rozdeliť do viac klientok.

kitycat
6. apr 2024

Ja by som ich na balkon a na dlho hned nedavala teda. Iba ked je ozaj teplo do tiena.
Dva dni v byte same vydrzia, pridala by som ale este jedno napajatko

pribinak
6. apr 2024

@kitycat mam papuchy na balkóne. Nič sa im nestane

traktor
6. apr 2024

Môžu na balkón ale pozor na priame slnko

doriiis
6. apr 2024

@kitycat ....andulky znesú aj mrazy.Staci ich chrániť pred priamym a prudkým vetrom.A vysoké teploty tiež...pochádzajú z Austrálie

luccija
6. apr 2024

Ja by som ich nedala na balkón, ale radšej v byte sú zvyknuté.My máme kanárikov a, keď ich na jar dám von sú vystresované mávajú krídlami a sú utiahnuté po chvíli si zvyknú.ked ich babka nedávala von nechaj ich vo svojom prostredí.Daj im 2 napajacky zradla viac a nemusíš tam chodiť často.Inak k susedom v paneláku bývali na vyššom poschodí priletel dravec a snažil sa dostať dnu.
Ja by som klietku obalila zmrstovacou fóliou do polky klietky, aby si nemala bordel zo zradla a zobrala ich k sebe domov určite nájdeš niekde doma kúsok priestoru na klietku.Za tie 4 t aj tak musíš chodít občas hore dole benzín cas atď...

luccija
6. apr 2024

Moja kamarátka to vyriešila tak, že kúpili mini kameru za 20 eur z Alzy, aby videla či ešte majú vodu tiež boli na druhej strane republiky a potom, keď bolo treba poprosila susedov zase nechcela, aby tam chodili každý druhý deň pozerat

zeldia
6. apr 2024

Andulka v byte zije az 15 rokov pri dobrej starostlivosti. Andulky som mala viackrát, koli praci veľa cestujem aj na viac dni až pol roka.
Ak je klietka veľmi mala bolo by fajn ich dať do dvoch, kde by mali viac krmitok predpokladám že teraz su dve krmitka.
Klietku nechajte tam kde je. Kúpte druhu napájacku aby mali viac vody. Krmitka dosýpat naplno hlad ich naučí a budú vyhadzovať šupky z prosa von, vodu treba zabezpečiť dve napajacky alebo tri stoji to par eur. Pripravte si vysavac a treba ich ísť pozriet raz za tri-štyri dni, kedy povysavate okolo klietky bordel, vymeníte papier v klietke, umyjete napajacky doplníte čistou vodou, vyčistite krmitka a doplníte po okraj. Klietka nesmie byt na priamom slnku (voda je problém). Ja som tak mala tie čo sa dozili 15r párkrát a nic sa nestalo vydrzia den-dva úplne bez jedla bez vody nie. A jedna sa o mesiac dva tak by som to neprežívala.
V žiadnom prípade len tak nevyhodit klietku na balkon ak nie je zabezpečené tienenie kde sa môžu skryť lebo ich upečiete zdochnu ti, prievan je tiež problém. Rušia susedov päť kusov už celkom slušne a samozrejme bordel - za mňa nikam nenosiť nechať kde sú a dvakrát tyzdenne sa ísť postarať.
Najlepšia možnosť dať na ten mesiac dva niekomu do opatery.

zuzanna33
6. apr 2024

Ja som dávala andulky na balkón no škriekali ešte viac neboli zvyknuté a keď prišiel hmyz celé zle ale vždy len na chvíľu pretože záleží na akej strane máš balkón aby neboli ani v prievane ale zase nesmie svietiť moc slnko a ak príde dážď.... najlepšie darovať alebo zobrať k sebe. Potrebujú sa aj preletieť počas dňa

rozculena
6. apr 2024

nechápem,čo chceš vyriešiť tým,že ich dáš na balkón?

autor
6. apr 2024

Dakujem vsetkym za prakticke rady a za vas cas. Tak sa zariadime, aby dobre bolo.

Doriiis - suhlasim. Zial, babka si stale bude robit "co chce", takze odporucania ani pomoc nepomahaju. Aj teraz keby sme pol anduliek darovali tak si nakupi nove ked sa vrati, lebo si ide svoje. Plus psych.diagnoza. Plus podporovana clenmi rodiny v zahranici, co su uplne mimo jej stavu, a nikdy v zivote neriesili problemy, ked nastali (nie raz ju takto odviezli), na to sme dobri len my, to uz niet koho.

Rozculena: chcem vyriesit aby s prepacenim andulky nepokapali same napospas osudu zavrete kdesi v jej byte bez vody a jedla, kedze ich nema kto zobrat a my nemame moznost tam pravidelne chodit hore dole hodinu cesty. A u nas vnutri ich umiestnit nie je mozne, ale to by si pochopila az ked by si videla nase moznosti. Beriem ako obetu vobec to, ze sa s tymi andulkami zapodievame aj ked na to vobec nemame podmienky a ani vztah k tomu, no beriem to ako prenesenu zodpovednost za zive tvory.
Myslim ze som to napisala dost jasne, kazdy co sa doteraz zapojil, to evidentne pochopil.

autor
6. apr 2024

Dnes tam pojdeme, pozrieme ako a kde ich naozaj drzala a nechala a dohodneme situaciu podla vasich odporucani. Ked s nimi budeme narabat (menit im veci v klietke atd), aj ked nie su nijako ochocene a su kupene z obchodu, nemali by byt utocne...?
Dufam ze aspon trochu su zvyknute na ludsku ruku, tiez maju urcite dost vlastnych stresov.

egonsk
6. apr 2024

ja som mal andulku, mala by byt vo vnutri, vonku je velmi chladno, navyse ma rada spolocnost. Andulka sa vie nacit ked sa jej venujes vraj az do 200 slov (moja vedela asi 5, ale zato dokazala napodobnit rozne vtaky s ktorymi si obcas pokecala). Ked su andulky hladne, alebo sa hnevaju, dokazu narobit pekny bordel (vyhadzuju jedlo z klietky), naopak ked su spokojne vedia byt ticho a kludne si podriemkavat, pripadne sa kde-tu zapojit do debaty (take akoby pritakavanie suhlasne) ...

egonsk
6. apr 2024

@zeldia mne andulka ked chcela cerstvu vodu, tak sa naschval vykadila do napajadla, alebo do poharika s vodou, aby som ho musel umyt a dat cerstvu 😁

svokrinjazykmonika
6. apr 2024

Nerozumiem aký je problém si ich zobrať ku sebe. Sú v nejakej mega veľkej voliere? Lebo ak je to obyčajná klietka tak proste nechápem prečo si ich nezoberiete. Na balkóne určite nebudú spokojné, keď na to nie sú zvyknuté. Stačí im každé ráno vymeniť podstielku, vodu a krmivo. Nie sú extrémne hlučné ani neporiadok nerobia ako nejaké kurence. Úplná pohoda, robíš z toho vedu.

kitycat
6. apr 2024

@pribinak
@doriiis
Hej baby, lenze tieto dosli zo zverimexu do bytu. Ale vsak nech da. Vecer sa podchladia a provlem vyrieseny

pribinak
6. apr 2024

@kitycat ale kde sa podchladia? Však v noci je viac ako 10 C

pribinak
6. apr 2024

Nie nebudú útočne. Budú vystrašene poletovať z kúta do kúta. Kľud.

zeldia
6. apr 2024

@svokrinjazykmonika pat anduliek až tak ticho nebudú, a keď ich nechce mať autorka v byte asi ma na to dôvod.