Podsedák v aute

didiana13
26. júl 2022

Ahojte, nie.s.sinist výkladom zákona o sedení na lodsedaku. Od akého veku už dieťa nemusí používať podsedak. Je to od jeho výšky či veku? Vzadu. Dakujem

avanka
26. júl 2022

@didiana13 vzadu od výšku,musí mať 150 cm a viac

Vpredu musí mať nad 12 rokov

zlostitko
26. júl 2022

@avanka to sa mi nezda. V predu mu staci vyska viac ako 150 cm. 12 rokov mat nemusi.

zlostitko
26. júl 2022

@didiana13 podsedak sa pouziva u deti ktore nemaju hmotnost nad 36 kg a vysku nad 150 cm

pribinak
26. júl 2022

@avanka Nie. V predu stačí výška 150 cm aj bez podsedaku. To je jedno koľko má rokov. Podstatná je výška min. 150 cm. Podsedsk nepotrebuje

Vzadu môže na podsedsku sedieť aj 3rocne dieťa

patka06
26. júl 2022

Je jedno či vpredu alebo vzadu, na podsedáku môže byť dieťa od 15 - 36 kg, do výšky 150 cm bez ohľadu na vek, 150+ cm už nepotrebuje nič.
Podstatné je, aby bezpečnostný pás išiel cez hrudník a nie krk dieťaťa. To sa dá upraviť aj výškovo nastaviteľným pásom auta.

maciatkolulu
26. júl 2022

@patka06 skus to vysvetliť rakúskym policajtom, najmä tie výškovo nastaviteľné pasy👍ja inak úprimne nerozumiem, prečo sa niektorí rodičia tak prudko snažia vyhnúť sedačka, dcéry dokedy vyliezli dovtedy boli vo "veľkých cybexoch" a bez rečí. Podsedak na presun niekym cudzím.

patka06
26. júl 2022

@maciatkolulu myslím, že autorka sa pýtala ako je to na Slovensku
Aký problém je s výškovo nastaviteľným pásom? Veď nastavím, aby dieťaťu išiel tak ako má a nikto to ďalej nerieši.

maciatkolulu
26. júl 2022

@patka06 neviem, pridáš vyhlášku, kde je napísané, že v prípade výškovo nastaviteľných.... Každému je jasné, že pri podsedaku sa jedná iba o pas, ale keď sa ma jednať o celkovú bezpečnosť, tak je to fraška. A ešte ideál dávať pas pod pazuchou.

zuzanockamt
26. júl 2022

@didiana13 Podsedák je do 36 kg, takže ak dosiahne túto váhu a pás mu nejde cez krk, ide bez podsedáka. Vpredu stačí výška nad 150 cm.

patka06
26. júl 2022

@maciatkolulu netreba pridávať žiadnu vyhlášku, veď výškovo nastaviteľné pásy rovnako využívajú aj dospelí, aby šli správne cez hrudník - presne na to ich v aute vymysleli, pre bezpečnosť.
Je na zvážení každého rodiča ako bude dieťa voziť, z hľadiska bezpečnosti môže autosedačka, či bezpečnostný pás zachrániť život, ale môžu byť aj nebezpečné aj keď sú správne použité.

betulinka1
26. júl 2022

@didiana13 niekedy tu nejde ani o pravne predpisy ale o reálnu bezpečnosť. V meste podsedak OK ale na dlhe trasy davame vzdy autosedacky detom. Kupovali sme do 36 kg. Obaja maju nad 120 cm, cize by im stačili podsedaky ale mame za to, ze bezpečnosť vieme posudit aj bez právnych predpisov.

luliu
26. júl 2022

@avanka blbosť, také dieťa už nemusí používať nic

avanka
26. júl 2022

@luliu
@zlostitko baby, ja som bola v tom, že dieťa vpredu musí mať nad 12 rokov..neviem prečo..beriem späť
môj syn je bez sedačky od 13, je drobnejší. ja by som podsedák nedávala, radšj by som ho nechala v sedačke čo najdlhšie, kým treba..je určite bezpečnejšia

patka06
26. júl 2022

@palicka
dve drobné chybičky v článku:
1./ na Slovensku sa nepredáva certifikovaný podsedák nad 36 kg, ktorý má údajne použiť osoba pod 150 cm - teoreticky aj dospelý človek
2./ Taxislužba /podľa § 7, nariadenie vlády č. 554/2006 Z.z /v rámci príležitostnej prepravy nepoužíva aotosedačku ani podsedák, ale!
a. musí ísť o dieťa staršie ako 3 roky
b. dieťa musí byť vzadu pripútané bezpečnostným pásom
c. musí ísť o prepravu v rámci obce