Je lepšia vanička či v autosedačka na cestu z pôrodnice?

lummis
16. máj 2013

Ahojte, rada by som sa opytala na vase nazory a skusenosti s cestou z porodnice- ci je lepsie babatko prevazat domov v autosedacke, alebo v perinke vo vanicke z kociarika. V mojom pripade by islo o asi 15 minutovu cestu autom 🙂 Dakujem!

anuskaaprazko
16. máj 2013

Ja osobne by som neriskovala ani sekundu jazdy bez autosedacky 🙂 takze jednoznacne vo vajicku - autosedacke

matrix87
16. máj 2013

ked siel bracho so zenou a malou domov z nemocnice, tak im aj sestricky odporucali autosedacku, lebo je to bezpecnejsie ako vanicka... takze odporucam autosedacku

brumka
16. máj 2013

jedine autosedacka aj ked to je len kusok, mi sme mali hned koliziu par metrov za porodnicou, auto nam spravilo mysicku a mohli sme ist ako chceli ale museli sme prudko zabrzdit, nastastie mala v sedacke nic necitila len mne sa pasi zarezali do rany

linda20111
16. máj 2013

@lummis ahoj my ked sme viezli maleho z porodnice (50km) tak tiez bol v autosedacke-vajicku. aj teraz ked s nim chodim k lekarovi co je asi 200m stale ho davam do autosedacky. nikdy nevies co sa moze stat...a tam je predsa viac v bezpeci.

babulka
16. máj 2013

@lummis zákon a vyhláška jednoznačne hovoria, ako sa majú prevážať deti vo vozidlách (v autosedačke určenej pre konkrétnu hmotnostnú kategóriu) a to bez ohľadu na prevážanú vzdialenosť, tak načo takáto otázka?

sissy27
16. máj 2013

@lummis samozrejme, že v autosedačke... keď vo vaničke, tak aj s kočíkom a pekne pešo...

lummis
autor
16. máj 2013

@babulka Lebo som citala, ze ak mas prepustaciu spravu od lekara, ze ides z porodnice, tak mozes mat babo aj vo vanice, nemusi byt v autosedacke. A myslela som si, ci by to nebolo pre male pohodlnejsie 🙂

eliska07
16. máj 2013

Jednoznačne vo vajíčku. Náš drobček nebol veľmi veľký, mala som pocit, že sa v tom vajíčku stratí, ale ani na sekundu sme neuvažovali, že by sme ho dali len do vaničky. Podľa môjho názoru je to veľmi nebezpečné. Moji rodičia to na mne zažili v realite - keďže vtedy ešte neboli autosedačky - ocino musel prudko zabrzdiť a ja som celá aj s perinkou vletela pod prednú sedačku. Boli tam vtedy také kovové háčiky pod sedačkami - povedali mi, že mi pomohlo len to, že bola zima a bola som naobliekaná a mala som dve čiapky. Ináč by som mala hneď rozbitú hlavu.

Určite by som to nikdy neriskovala. Naozaj nezáleží na dĺžke cesty a ani na trase. Nikdy nevieš, čo Vám vbehne pod auto a ako bude musieť šofér reagovať...

Fotka z odchodu z pôrodnice 🙂

Ja osobne nikdy nepochopím rodičov, ktorí takto ohrozujú svoje vlastné deti a prevážajú ich bez autosedačiek. Či už menšie alebo väčšie.

valy
16. máj 2013

su aj vanicky, co sa mozu pouzit namiesto autosedacky, dieta v nich lezi a je priputane takym sirokym pasom, cela vanicka sa pripina o pasy v aute.

babulka
16. máj 2013

@lummis v žiadnom prípade. Musí to byť jednoznačne autosedačka spĺňajúca normy EÚ, žiadna vanička. Dnešné autosedačky - vajíčka majú špeciálnu vložku pre novorodencov, aby im bolo pohodlne, a koniec koncov sama píšeš, že je to 15 minút, tak ak by si aj nemala takú s vložkou, zvládne to aj bez nej.

moon1979
16. máj 2013

@lummis ja by som bez cerfitikovanej autosedačky určenej na konkrétny vek a váhu dieťaťa neriskovala cestu autom ani po parkovisku, nieto ešte jazdiť "len" 15 minút ... radšej by som išla peši ...

elienka
16. máj 2013

Prežili ten prevoz ostatné detičky, prežije aj to tvoje. Nemyslím, že by vajíčko bolo až tak škodlivé pre dieťatko (samozrejme pomlčím o spávaní detičiek v autosedačke doma) ale ani na takú krátku trasu by som neriskovala dieťa bez autosedačky. Deťom sa v autosedačke dokonca páči, aspoň ja som nadobudla taký dojem. v brušku je bábo pokrčené, to je stále len taký predsudok, že ako sa narodí, tak musí byyť stále na rovnom. Nosila som malú v Manduce a veľa ludí sa čudovalo, prečo ju radšej nevozím v kočíku, že tam si leží krásne rovno a má miesto. Zaujímavé, že sa radšej nosila než vozila vystretá v kočíku.

eliska07
16. máj 2013

@valy Moja sestra mala takú vaničku na kočík, ktorá spĺňala všetky normy a dala sa použiť aj ako autosedačka a sama predavačka v obchode jej povedala, že hoci to normy spĺňa, aj tak to nie je dostatočne bezpečné - z jednoduchého hľadiska. Keď je dieťa v autosedačke, pri prudkom zabrzdení ho mikne, ale v smere brzdenia, t.j. dopredu - dozadu. Ale pri vaničke - ktorá je použitá ako autosedačka - dieťa v nej leží akoby kolmo na smer jazdy a pri zabrzdení ním mikne do boku, čím môže spôsobiť prílišné miknutie hlávkou a krkom.

gretka2
16. máj 2013

15 minut nie je vobec malo. Vies co sa vselico moze stat? Kolko dementov jazdi po cestach....aj na chodniku ta sice moze zrazit 😠 , ale ak chces svoje dieta prevazat bezpcne, tak urcite autosedacku. Uz som tu volakedy davala tento link

https://www.youtube.com/watch?v=cKlxDDqEst0

to ma utvrdilo, ze ani certifikovanu vanicku nie ( a klasicku absoluuuutne nieeeee) Tam nema dietatko fixovanu hlavicku, a pri naraze to moze vyzerat asi takto... 😒

elzu
16. máj 2013

Autosedačka-jiná alternativa by vůbec neměla být zvažována.

katren
16. máj 2013

nechápem ako sa toto môžeš pýtať...ani 3 minúty bez autosedacky....

clari
16. máj 2013

tak ako ti pisu vsetci, jednoznacne autosedacka ! Je pre krpca najbezpečnejšia 😉

prasiatko30
16. máj 2013

teraz by bolo ale asi treba upresnit ci sa jedna o vanicku ktora je homologizovana aj na to aby sluzila ako autosedacka - da sa uchytit v aute na pasy a je vybavena pasom v centre vanicky alebo len tak, taka co na to vybavena nie je.
ak je ta vanicka homologizovana=uznana aj na prepravu autom tak by sa teoreticky dalo ale omnoho bezpecnejsie je vajicko s vlozkou pre novorodenca - takze radsej treba volit to vajicko.

lummis
autor
16. máj 2013

Vdaka za odpovede! Urcite budem volit autosedacku 🙂

ladyzs
16. máj 2013

Jednoznačne vajíčko z niektorých nemocníc ťa bez toho ani neprepustia ! Je to zákon, ktorý platí na celom území či ideš 10min aleb. 10 m od nemocnice to je jedno nikdy nevieš čo sa môže stať !

emakiki
16. máj 2013

@valy my taku mame ale aj tak by som neriskovala, mame to 20 km a nikdy by som malu nedala do vanicky....

emakiki
16. máj 2013

@lummis jednoznačne autosedačku...aj mne uz mudre hlavicky radili do vaničky...ale ved nie to ich dieta, preco by neporadili hovadinu....

xlucia
16. máj 2013

@emakiki homologizovana vanicka s popruhami je v poriadku. ak taku mas...

dionyzka
16. máj 2013

@lummis mozes prevazat aj vo vanicke aj ke homologizovana, urcena na prepravu dietatka v aute. Ak taku nemas, urcite autosedacku - tiez by bolo dobre, keby presla testami.
Moj nazor je, ze je vela kocikov, ktore sice kupis i s autosedackou, ale ta nepresla dostatocnymi testami. Narazam na polske kociky roznych znaciek, ktore o testoch ani nechyrovali. V tomto pripade je asi jedno, ci autosedacka, vanicka alebo dieta drzis na rukach. Bezpecnost zabezpecenu nemas.

emakiki
16. máj 2013

@xlucia ano taku mam, ale aj tak autosedacka je bezpecnejsia... a pokial ide o to ze je tam babatko skrcene...tak v bruchu je ako poskladane? je to prirodzene pre babatko... takze tych par minut vo vajicku mu nemoze ublizit a je tam viac v bezpeci...podla mna... ale ved nech si kazdy vozi ako uzna za vhodne... ja budem s malou jazdit vacsinou sama a neviem si ju predstavit mat v zadu vo vanicke...

xlucia
16. máj 2013

@emakiki ja osobne tiez uprednostnujem vajicko, hodi mam aj taku vanicku. porovnanie co bolo v bruchu je irelevantne. v bruchu nema ziadne dieta reflux a nie je kojene...

simca06022011
16. máj 2013

@gretka2 no neviem, my sme mali fixovanu hlavicku vo vanicke ;) a v tom videu to vobec nie je pripevnene tak ako naozaj... kde ten pas ide okolo celej vanicky + babatko je pripevnene sirokym pasom ku vanicke a okolo hlavy ma rovnaku vystuhu ako vo vajicku... aj dieta vo vajicku pri silnom naraze vyleti dopredu a vrati sa na povodne miesto, nebude tam ako prillepene... pozri si ine videa... cize moze utrpiet zranenia chrbtice...

Tym ale nechcem povedat ze dieta ma chodit vo vanicke alebo dokonca len tak v aute... vsetko ma svoje + a - a treba si to zhodnotit, podla trasy a schopnosti a moznosti... malu sme niesli 40km domov z porodnice vo vanicke, inak si to ani neviem predstavit.. vo vajci sedela parkrat za zivot, nie som tyran aby som tam svoje dlhe dieta skladala, hned ako to bolo mozne isla do vacsej sedacky... jasne, dlhsie trasy ku starkym isla vo vajicku (cca 4-6 mesacna) inak sme nikam necestovali s nou... NIKAM 🙂 cize nebolo treba riesit dilemu.. u nas v rodine je proste pravidlo ze male dieta ma byt doma a nie sa terigat kade-tade. Na vylety sme isli ked mala skoro 1,5 roka v lete.. autom s autosedackou poriadnou a nie nejakym srandovnym vajcom v ktorom je dieta skrutene, ked zaspi padne jej hlava dobreze nie na kolena... ble... o upevnovanie ani nevravim. A to sa teda nebojim havarii a inych veci, mame riadne auto a aj riadneho sofera, bohuzial ostatnych co dostanu vodicak ako darcek neovplyvnim... keby som jazdila s malou sama asi by som volila vajicko pred vanickou, aj kvoli vyhladu atd.. predsa tomu babatku moze prist aj zle atd

warholette
16. máj 2013

@simca06022011 aky tyran? Ved dieta je v bruchu skrutene niekolko mesiacov, vajicko len pripomina polohu, na ktoru je zvyknute 🙂

simca06022011
16. máj 2013

@warholette no to urcite ;) ved nech je pokrutene aj cely zivot, ked je to prirodzene 🙂 preco potom davame pozor na to aby dieta nebolo zhrbene.. cely cas az kym sa nenauci chodit sa trenuju a natahuju a posilnuju urcite svaly, podla mna nie je prirodzene, ked sa dieta po narodeni skruca vo vajicku dlhsie ako je nevyhnutne. Druha vec je aj to ze kosti a klbiky su v bruchu v inom stave vacsinu casu, postupne sa spevnuju.

warholette
16. máj 2013

@simca06022011 to zas nie, jasne ze neskor prichadza cas, kedy je treba chrbticu narovnat. len som chcela povedat, ze to nie je pre dieta az take neprirodzene, ako sa to nam dospelym zda. inak moj stale niekedy spi taky pokruteny, ze sa na to nemozem ani pozerat, hlava vyvratena dozadu, nohy pokrutene, dakedy aj zadok vystrceny dohora 😀 a spi a je mu dobre 😉