Dve autosedačky v aute a v strede 11-ročné dievča

27. júl 2022

Máme auto Skoda fabia combi 1, rok vyroby 2001,ide o to,ze mame vzadu 3sedadla,po bokoch klasicke bezpecnostne pasy,v strede len okolo pasu(brucha)..ideme dalej cestovat,na kraje chceme dat 2autosedacky,a v strede by sedelo 11rocne dieta s vyskou 158cm,tak sa chcem spytat,ci to je zo zakona a v ramci bezpecnosti v poriadku?Dakujem za kazdu rozumnu radu..

luliu
27. júl 2022

Samozrejme, že je. Také dieťa nepotrebuje autosedačku vzadu a od 12r môže pri tej výške sedieť aj vpredu podľa zakona

brembo
27. júl 2022

ked je osoba vzadu priputaná predpísaným bezpečnostným pásom,nehrá rolu,kde sedí-teda okrem sedadla spolujazca-vekový limit a výška.

autor
27. júl 2022

@brembo ale vzadu by bolo to dieta priputane len pasom okolo brucha co je...nie ten cez hrud.Tam su dva a tie budu drzat autosedacky,vzadu budu tri deti

patka06
27. júl 2022

Je to v poriadku, bude pripútané pásom aký tam je.
Predpokladám, že miesto vedľa vodiča bude obsadené.

luliu
27. júl 2022

Je to v poriadku

autor
27. júl 2022

@patka06 ano spravne

brembo
27. júl 2022

to je uplne v poriadku,na to tam ten pás je. Ked ho tam výrobca namontoval,može sa používat

svetlonos
27. júl 2022

Mna by skôr ako zakon zaujimala bezpecnost… A ta mi s tym pasom cez brucho len nepride dostatocna.

luliu
27. júl 2022

@svetlonos 158 cm dieťa sa do sedačky už nezmesti, takže aj zákon aj bezpečnosť. Či myslíš, že má ísť vlakom?

tncka
27. júl 2022

Mne nepride bezpecne hlavne to auto na dlhsie trasy🤷

evaachesa
27. júl 2022

O takom páse som ešte nepočula. Si si istá že nemáte klasický pás? Alebo teda je kompletný? Možno sa pýtam hlúposť, no fakt toto 1x počujem. 💁

evaachesa
27. júl 2022

@svetlonos tiež mi to príde dosť nebezpečné....skôr by som riešila bezpečnosť ako zákon. 🤔

guiseppinka
27. júl 2022

@tncka otazka by sa dala polozit aj tak, ze co sa povazuje za dlhsiu trasu... Pretoze pre mna dlhsia trasa je tak 400 a viac km... Pre niekoho to moze byt uz aj 100...

luliu
27. júl 2022

@tncka
@evaachesa áno je to bežné, niektoré autá majú len taký stredový pás. Nepríde mi normálne stresovať tu niekoho týmto spôsobom. Otázka bola zodpovedana, je to v rámci zákona. Snáď si nemyslite, že teraz pôjdu kúpiť nové auto

evaachesa
27. júl 2022

@luliu nestresujem, pýtala som sa keďže do dnešného dňa som o niečom podobnom nepočula. A to sme mali predtým 2 staršie autá (škoda a Opel) no v oboch boli klasické pásy. 😏

autor
28. júl 2022

@tncka preco auto?

autor
28. júl 2022

@evaachesa taky tam je..nic nezvycajne

autor
28. júl 2022

@guiseppinka 2h cesty,nie po dialnici

svetlonos
30. júl 2022

@luliu Ahoj,
neviem najst tu simulaciu na youtube. Pustali nam to v autoskole. V tom lepsom pripade utrpi to dieta takto priputane velmi vazne zranenia, ktorym by normalny pas vedel zabranit. Teda keby sa nedaj boh stala nehoda. Ja by som v takom pripade takto necestovala. Nie je to bezpecne. A podla toho, ci by to bolo realne, mozno by som aj volila tu cestu vlakom, pre celu rodinu.

mimi3008
3. aug 2022

A neda sa dat 1 sedacka do stredu, 1 na kraj? A slecna na druhy kraj?

luliu
3. aug 2022

@mimi3008 a ako sedačku priputas pásom okolo pása? Nie to sa určite nedá .....

mimi3008
3. aug 2022

@luliu myslela som, ci isofix nie je aj v strede, v niektorych autach je aj v strede, hoc je pravda, ze asi v tych novsich

beronsche
3. aug 2022

viem, ze rada zozente bezpecnejsie auto je naozaj odveci, ale fakt by som zvazila, ci pojdem na dlhu cestu vyse 20 autom, ktore nema ani len plnohodnotny pas vzadu..
V pripade kolizie ste ohrozenejsi ako posadka novsieho auta, riziko, ze to dopadne zle je velke..

ayanamirei
3. aug 2022

za mna nie - zakon moze hovorit,ze pouzi aky pas je, ale proste je to nebezpecne,nedala by som tam dieta. Ak uz by inak neslo, ja by som isla dozadu a dieta na prednu sedacku.

beronsche
3. aug 2022

@mimi3008 predpokladam, ze v 20r fabii nie je ziaden izofix. Tam este aj ine bezpecnostne prvky su "len v plienkach"...

evaachesa
3. aug 2022

Inak manželovi som teraz spomenula ten pás a tiež o tom ešte nepočul ..a to mal aj fakt staré autá predtým. Takže asi to nie je až také nezvyčajné. 🤷

mimi3008
3. aug 2022

@beronsche ano, abo, mas uplnu pravdu