VÝMENA RECEPTOV + SÚŤAŽ: Pivo v kuchyni

matus_bazant
18. máj 2017

Pivo v kuchyni - áno alebo nie? Myslíme tým, samozrejme, jeho využitie pri príprave jedál, nie pre osvieženie kuchára. 🙂 Už ste niekedy pri varení použili pivo? Pochváľte sa nám nejakým vašim receptom s využitím piva a päť z vás odmeníme pivným balíčkom s produktami podľa vlastného výberu.

matus_bazant
autor
18. máj 2017

Chili con carne je ideálnym jedlom pre prípad, že sa rozhodnete pohostiť partiu priateľov alebo ak potrebujete trochu. Chili je nenáročné na prípravu, pričom väčšinu surovín pravdepodobne nájdete vo svojej špajzi. Príjemným zistením je, že ohriate na druhý deň chutí ešte lepšie než čerstvé. Chili tiež veľmi dobre znáša zamrazenie, takže v prípade núdze môže poslúžit ako rýchla, chutná a sýta večera.

Môj variant s cícerom vychádza z receptu, ktorý som pred rokmi objavil na stránkach časopisu BBC Good Food a chili odvtedy nevarím inak.

Chilli con carne

4 porcie, jedna na večeru, druhá zajtra na obed, zvyšok do mrazničky na horšie časy
V zozname ingrediencií možno prekvapí tabuľka horkej čokolády, no použitie kakaa a čokolády je v mexickej kuchyni, najmä pri príprave omáčok k mäsu, tzv. mole, úplne bežné. Hoväzdí vývar som však nahradil tmavým pivom - v mojom prípade Zlatý Bažant Tmavé Nealko.

Potrebujeme:
1 polievková lyžica oleja
1 veľká cibuľa
1 červená paprika
1 čili paprička
2 strúčiky cesnaku, ošúpané
2 čajové lyžičky kajenského korenia, podľa chuti
1 čajová lyžička mletej červenej papriky
1 čajová lyžička mletej rasce
pol čajovej lyžičky majoránu
500 g mletého hovädzieho mäsa
1 polievková lyžica worcestrovej omáčky Lea & Perrins
300 ml tmavého piva Zlatý Bažant Tmavé (Nealko)
400 g konzerva drvených rajčín vo vlastnej šťave
2 polievkové lyžice rajčinového pretlaku
1 väčšia kocka horkej čokolády
400 g konzerva cíceru

Postup:
Začnite zeleninou. Cibuľu nakrájajte na drobné kocky. Papriku prekrojte na polovicu, vyberte z nej jadrovníky a nakrájajte ju na kocky. Čili papričku prekrojte a vyberte z nej jadierka (tie totiž pália najviac, ak však máte radi ostré, nechajte ich tak) a nakrájajte ju na drobné kúsky. Rovnako najkrájajte aj očistený cesnak.

Do veľkého hrnca nalejte olej a nechajte ho rozohriať pri stredne silnom plameni. Do oleja pridajte nakrájanú cibuľu. Cibuľu duste asi 5 minút, až kým nezmäkne. Neskôr pridajte cesnak, červenú papriku, čili papričky a koreneniny — kajenské korenie, mletú papriku a mletú rascu. Za občasného miešania duste ďalších približne 5 minút.

Zvýšte teplotu a do hrnca pridajte mleté hovädzie mäso. Pomocou varechy ho rozbite na menšie kúsky a opekajte ho dovtedy, kým nechytí trochu farby. Nezabudnite sa presvediť, že hrniec je dostatočne horúci — mäso sa musí sprudka opiecť, nesmie sa začať dusiť.
Pivo prilejte k mäsu, pridajte drvené rajčiny, worcestrovú omáčku, sušený majorán a väčšiu kocku horkej čokolády. Dochuťte soľou a mletým čiernym korením. Pridajte 2 poliekové lyžice paradajkového pretlaku. Zamiešajte.

Priveďte do varu a zakryte. Zoslabte plameň a nechajte zmes jemne bublať asi tak 20 minút. Príležitostne premiešajte, aby sa chili nepripálilo. V prípade, že sa vám zdá chili suché, zoslabte plameň a pridajte do hrnca niekoľko polievkových lyžíc vlažnej vody. Zmes by mala byť hustá a šťavnatá, nie suchá.

Zceďte cícer a opláchnite ho pod tečúcou vodou. Zamiešajte ju k mäsu a bez pokrievky varte ďalších približne 10 minút, aby sa cícer trochu prehrial. Ochutnajte a podľa potreby dochuťte soľou a korením. Chili zakryte a pred podávaním ho nechajte aspoň 10 minút odpočinúť, aby sa chute rozvinuli. Najlepšie aj tak bude na druhý deň zohriate.

Podávajte v miskách s dlhozrnnou ryžou (alebo s tortilovými lupienkami) a veľkou lyžicou hustej kyslej smotany, prípadne s trochou nastrúhaného syra cheddar. Ja mám rád aj kúsok koriandrovej vňate - avšak koriander je pre mnohých kontroverznou bylinkou. Niektorým chutí ako mydlo, ja ju však milujem!

erikakosice
18. máj 2017

No samozrejme do gulasu- tmave pivo. Recept je jednoduchy- klasika gulas: maso, zemiaky, cibula, leco, bravcova mast, korenie. Mnozstvo- vsetko podla chuti :D a samozrejme tmave pivo. A uz len varit a miesat v kotliku.Dobru chut.

sperka
18. máj 2017

keďže je čas grilovačiek robievame marinádu: čierne pivo, oliv. olej, gril. korenie, cesnak (ingrediencie podľa, toho koľko máme mäsa, musí byť zakriyé) nechať odležať min. 12 hodín. Robievame takto kuracie stehná, bravč. krkovičku alebo lopatku. Dobrú chuť!

matus_bazant
autor
18. máj 2017

Inak skúšal už niekto spraviť z radlerov nanuky alebo zmrzlinu? Podľa mňa by to mohlo super fungovať... 🙂 Akurát nemám formičky na nanuky! ☹ 😢

sperka
18. máj 2017

@matus_bazant tak to je dobrý nápad, ja mám pivo aj formičky, vyskúšam!

kvetinka75
18. máj 2017

ja som raz do marinády, ktorú som pred tým kúpila v obchode, dala trochu piva.
Namočila mäso, nechala cez noc odležať a grilovali sme. Celkom nám to chutilo ale keďže vždy sa nájde pri grilovačke nejaký šofér a nechceli to pre istotu jesť, tak odvtedy pivo už iba ako prílohu pre toho, kto si môže dať.

matus_bazant
autor
18. máj 2017

@kvetinka75 Toho by som sa vôbec nebál - vysoká teplota grilu všetok alkohol odparí. Etanol má bod varu už 78,3 °C, teda nižší ako voda...

venija
18. máj 2017

Nam chutia vyprážané rezne v cestíčku , pripravene z vajicka, hladkej muky, piva a korenia. Kedysi som robila aj zapekane spekacky v ciernom pive. Aj bravčové mäso pri pečeni občas podlievam čiernym pivom.

matus_bazant
autor
18. máj 2017

@sperka Tak to by bolo perfektné! 😉 Možno aj s kúskami ovocia. 🙂 Ak sa ti podaria, tak nám ich nezabudni vyfotiť - peknú fotku vymeníme za balíček osvieženia 🙂

jance333
18. máj 2017

dusené hovädzie na tmavom pive.
jednoduchá príprava - na oleji alebo masti orestovať cibuľu, pridať na väčšie kocky nakrájané hovädzie mäso, nechať zatiahnúť, okoreniť mletým čiernym korením, pridať trochu plnotučnej horčice, chvíľu ešte opekať. podliať čiernym pivom a prikryté dusiť do zmäknutia. podľa potreby podlievať pivom. osoliť, okoreniť podľa chuti. šťava sa podľa originál receptu zahusťuje ku koncu dusenia striedkou bieleho chleba, ale môže sa aj troškou múky rozhabarkovanej vo vode alebo (trochu skôr) nastrúhaným zemiakom alebo vôbec. príprava jednoduchá, čakanie dlhéééé, chuť geniálna 😉

kvetinka75
18. máj 2017

@matus_bazant super nápad, toto vyskúšam, formičky mám , Radler síce vypitý ale dokúpi sa, že ma toto nenapadlo a to robievame všelijaké nanuky

matus_bazant
autor
18. máj 2017

@kvetinka75 Z alko radlerov pre dospelých a z nealkoholických Radlerov 0,0% pre všetkých 😉

lenca13
18. máj 2017

Spekacky na pive.Cibulu nakrajame na drobno.Pridame kecup,cierne pivo a vsetko spolu zmiesame.Dame do zapekacej misy.Spekacky prekrojime na polovicu a nakrajame z nich jezkov.Poukladame na pripravenu zmes a dame zapiect do truby.K tomu cerstvy chlieb a vecera je pripravena.

anka2103
18. máj 2017

Hovädzie na šťave môj manžel miluje a navyše nič zložité.
Večer pred si nakrájame mäsko na malé kúsky a napacujeme.
Na druhý deñ si ho na cibuľke a cesnaku orestujeme,pridáme zeleninku-akúkoľvek a podlejeme troškou červeného vína a pol pohárom čierneho piva. Po vyparení dolejeme vodou a dodusìme.
Ako príloha je naj ryža. 😉

s1m.one
18. máj 2017

ahoj, pivo som este v kuchyni nepoužila,ale napadlo ma, ze sa vzdy smejeme ako ujo zamladi 🙂)) si pivom "tužidloval" vlsay 🙂 vraj najlepsie tužidlo, neviem však, či to nebolo aj cítit 🙂)))

matus_bazant
autor
18. máj 2017

@s1m.one To je celkom netradičné použitie... Viem, že existuje ale pivná kozmetiky a rôzne šamóny... A myslím, že aj @nikola_bazant ma s pivom túto skúsenosť 🙂

s1m.one
18. máj 2017

@matus_bazant fakt? tak to si vyhladam tu kozmetiku, znie to netradicne a teda lakavo 🙂

moni244
18. máj 2017

@matus_bazant jasne, pivo v kuchyni na maso je super, ja si nakrajam hocijake maso (kuracie, morcacie alebo panenku), dam do dozy, pridam cibulu (alebo cibulku) podla chuti, 2 struciky cesnaku, trocha oleja, deci, az dva cierneho piva, solamyl, 2 vajicka, sol, cierne mlete korenie, cervenu papriku a niekedy aj korenie na cinu, alebo grilovacie korenie, kari, zamiesam, nech sa vytvori zmes, ktora sa da naberat lyzicou a dam na den do chladnicky. Na druhy den urobim na oleji v panvici. Priloha moze byt, co chcete, zemiakova kasa, tortilly, cinske rezance v cine kupene, do toustoveho chleba zapiect, ako hamburger, alebo len tak, s pecivom a zeleninou. Mnozstvo a ingrediencie si clovek uz prisposobi chutiam a mnozstvu masa

erikaemkina
18. máj 2017

Kura s medom na Pive , jednoduché a fajne

1 ks
kura
1,5 dl
pivo tmavé
1 PL
med
1 PL
horčica
soľ
cesnak
údená
slanina
zemiaky

Umyté kurča rozkrojíme, osolíme a potrieme rozpučeným cesnakom.Ja som robila len pre dvoch z 2 kuracích stehien aby sa to aj spapalo Do pekáča alebo zapekacej misky položíme plátky údenej slaninky a na ňu rozložíme časti kurčaťa.Pečieme 20min.

Pridáme osolené zemiaky pokrájané na štvrtky- Pečieme 10 min.
Pripravíme si marinádu z piva , horčice a medu
Zemiaky pomiešame a polejeme kura aj zemiaky pripravenou marinádou. Dáme piecť. Polievame každých 10 min až kým nie je mäsko mäkké a všetko pekne červené.Chuť medu s cesnakom a tmavým pivom je vynikajúca.
Dobru chut

pekkka
18. máj 2017

@matus_bazant super napad, hned vyskusam 🙂 formicky na nanuky mám len 4 druhy :-P

pekkka
18. máj 2017

Cibuľu očistíme a nakrájame na mesiačiky,uložíme na dno pekáča hrubú vrstvu.Platí,že koľko špekáčkov,toľko cibule-čiže ak budete robiť z pol kila špekáčkov,tak pol kila cibule atď. Na cibuľu uložíme špekáčky,ktoré sme narezali na hrebienky z oboch strán.Špekáčky bohato polejem kečupom a celé to zalejem pivom aby boli ponorené tak do polovice.Zakryjem a dám piecť.Keď to začína chytať chrumkavú kôrku,tak otočím na druhú stranu a nechám odokryté ešte dopiecť.Papáme s chlebom a najlepšia na tom všetkom je tá omáčka s cibuľou. Ako príloha je super čerstvý šalát, paradajky a cibuľka zo záhradky.
PS: špekáčiky,nie safalátky alebo iný nejedlý humus, ktorý nám predávaju supermarkety...

martinusik91
18. máj 2017

Obrátené rezne na čiernom pive =D Bravčové rezne naklepeme a okoreníme. Obalíme v strúhanke a vo vajíčku potom opražíme na panvici. Naukladáme ich na plech a podlejeme pivom. pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňov na 45 min.😍 vynikajúce sú s ryžou a čerstvým zeleninovým šalátom alebo kyslými uhorkami. Joooj ale som si narobila chute 😂

matus_bazant
autor
18. máj 2017

@s1m.one Taká jedna česká značka to má - začína na M.... 🙂

sperka
18. máj 2017

@matus_bazant zatiaľ takto, zajtrá finálny produkt+ochutnávka ;)

matus_bazant
autor
18. máj 2017

@sperka Špica, som zvedavý! 🙂

s1m.one
18. máj 2017

@matus_bazant Dakujem, nasla som ju 🙂 vyzera velmi dobre a dakujem, konecne mam darcek k narodeninam pre velmi doleziteho cloveka v mojom zivote 🙂 mojho deduska, ktoreho velmi lubim!🙂

marecek1
19. máj 2017

Ja robievam kuracinu na pive.
Recept: používam kuracie stehná, cesnak, cibuľa, mleté čierne korenie, soľ, mletú červenú papriku, rascu, maslo a pivo.
a postup: mäso umyjem, osolím, do panvice dám maslo a na ne mäso položím. ošúpem cibuľu, prekrojím na 1/4-ky, uložím pomedzi mäso, podlejem a zakryté dusím. Keď je takmer mäkké, odkryjem ho a dám piecť do dobre vyhriatej rúry, občas podlejem. Pred dokončením pridám posekaný cesnak, rascu, korenie, papriku, a všetko polejem pivom. dopečiem do chrumkava.

maryon1
19. máj 2017

Manžel má rád bravčové mäso na pive,
robievam ho takto: bravčové mäsko nakrájam na pásiky, osolím, opečiem v hlbokej panvici z oboch strán /sprudka/, vyberiem,
do panvice dám cibuľku a slaninku, opražím, prilejem pivo, pridám horčicu, bazalku a med, vrátim na panvicu mäso, dusím do mäkka.

Dá sa použiť aj kuracie mäsko, a prílohu podľa chuti - jedávame s ryžou, alebo aj zemiakmi.

kupcovci
19. máj 2017

Zdravim.kedze sa v pracujem.v gastronomii pridavam.recept na kuracie stehna v pivovej omacke :
Pripravíme si marinádu z vajec, múky, solamylu, sójovej omáčky, horčice, piva a osolíme, okoreníme podľa chuti. Treba pridať trocha viac soli, lebo mäso nesolíme. Marinádu zmiešame.
Vykostené kuracie stehná bez kože umyjeme a osušíme. Vložíme ich do marinády a odložíme do chladničky na štyri hodiny alebo aj cez noc.
Stehná z marinády vyberieme a na rozohriatom oleji vysmažíme. Už neobalujeme, marináda vytvorí obal.🍀🍀🍀

kittyjuliette
19. máj 2017

Joj,lubim masko pecene na pive,taka fajna,ciganska pecienka podlievana pivkom,mnaaaaam☺Ale v poslednych mesiacoch som si zamilovala pecenie domaceho chlebika a fakt uplne najlepsi je pivny chlieb😍Jednoducho sa vacsia cast vody nahradi pivom a chlebik je fakt dokonaly👌jednak vdaka pivu sa krasne nafukne,striedka je vatickovo makka a jednak pre chlapov ako magnet😅kto by odolal pivnemu chlebiku k fajnym,grilovanym dobrotkam?