Pivné mýty alebo Všetko, čo ste chceli vedieť o pive a radleroch (ale báli ste sa opýtať)

matus_bazant
9. máj 2017

O pive koluje kopec mýtov. Niektoré sa zakladajú na pravde, iné sú skôr čistá fikcia... Možno len zvedavé a zaujíma vás ako veci fungujú, ako sa vyrábajú. 😉 Spolu s @nikola_bazant sa vam pokusíme v priebehu najbližších dní priblížiť, čo to zo zákulisia varenia piva a výroby radlerov.

Ako a z čoho sa pivo výraba?
A ako sa výraba radler?
Priberá sa z piva? Koľko má pivo vlastne kalórií?
Ako sa vám podarilo spraviť Radler 0,0% Light s menej cukrom? Sú v ňom umelé sladidlá?
Čo znamenajú stupne alebo percentá na pive?
Existujú zásadité pivá?
Je nealkoholické pivo naozaj nealkoholické?
Ako si správne vychutnať pivo a radlery?

Alebo vás zaujímajú nejaké iné otázky? Smelo sa pýtajte. Pokúsime sa vám na ne zodpovedať!

dominika6
9. máj 2017

@matus_bazant naozaj rastú z piva prsia ? 😀

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@dominika6 Čakal som túto otázku... 😀 😀 V tomto prípade však môžem len povedať, že vedecky to dokázané nie je... Pivo však obsahuje bielkoviny, sacharidy, vitamíny i rôzne stopové prvky, ktoré sú pre zdravie prospešné. 🙂

dominika6
9. máj 2017

@matus_bazant ok a nebolo by možné aby teda namiesto brucha sa to posunulo vyššie a rásli by iné partie? 😀
nejaká zázračná ingrediencia? 😀

anka2103
9. máj 2017

@dominika6 to by tiez nebolo velmi dobre. Milujem radler citron a keby mi este viac rastli kozy -nieee pomoooc 😂

dominika6
9. máj 2017

@anka2103
😀..niektorým chlapom z piva rastie aj brucho aj cecky 😀..

gabriela93
9. máj 2017

@dominika6 a zenam rastie z piva iba brucho 🙂 🙂 🙂

dominika6
9. máj 2017

@gabriela93 nespravodlivé ...😀

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@dominika6 To, že z piva rastie brucho je tiež mýtus. Klasický ležiak (Zlatý Bažant 73) má 44 kcal na 100 ml (teda polliter má 220 kcal), ale taký panák vodky má skoro 100 kcal. Priberá sa skôr z toho, čo chlapi "na pive" pojedia - klobásky, krídelka, nakladaný hermelín, kolienko a podobne 🙂 🙂 Takže piť pivo je fajn, len sa treba aj trochu hýbať 🙂 😀

gabriela93
9. máj 2017

@matus_bazant to fakt?Ale zas ked si niekto da 3 piva kazdy vecer a to ani nemusi zajedat,tak to urcite na bruchu stopy zanecha 😂😂😂

dominika6
9. máj 2017

@matus_bazant ved toto...prídu z piva a vybielia chladničku 😀..
alebo na grilovačke sú hody ako pre armádu a popri tom sa popíja pivko..
chcem sa opýtať či bude ten radler light aj vo fľaši..

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@gabriela93 To určite, ale nie je to až tak vina piva ako toho nedostatku pohybu 🙂

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@dominika6 Plechovka je aktuálne najpopulárnejšie balenie pre radlery, potom je dlho dlho nič až nasleduje PET fľaška a posledné je sklo. Preto novinky idú vždy ako prvé do plechovky a potom sa uvidí.. Všetko závisí od dopytu zákazníkov 😉

dominika6
9. máj 2017

@matus_bazant a čo klasické nealko light? to by tiež šlo vymyslieť..?

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@dominika6 Myslíš nealko pivo? Zlatý Bažant nealko má len 17 kcal na 100 ml a len 1,64 g cukru (85 kcal na polliter). Takže je to celkom nízkoenergetická alternatíva. Radler úplne bez cukru sa bohužiaľ vyrobiť nedá.

dominika6
9. máj 2017

@matus_bazant naozaj tak málo? tak potom super..
jasné že nemusí byť všetko úplne bez cukru,kalorii,chuti 😀...ked to vyrovnáme aj tak jedlom 😀..
a chválim reklamu s modelkami...je TOP😀

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@dominika6 Áno, nealkoholické pivá majú v rámci pív najnižšiu energetickú hodnotu. 👍

Chcel som len vysvetliť, že vyrobiť chutný Radler "ZERO" je podstatne ťažšie (ak nie úplne nemožné) než vyrobiť light verziu koly alebo iného sladeného nápoja - mnohé z nich sú totiž len voda, farbivo, umelé sladidlo a aróma. Radler je 100% prírodný produkt z dvoch zložiek - z piva a z limonády, takže bez kalórií tu úplne nejde 🙂

nikola_bazant
9. máj 2017

@dominika6 Musím len súhlasiť a neskromne priznať, že reklama sa naozaj podarila 🙂

dominika6
9. máj 2017

@matus_bazant ako píšem vyššie,podľa mňa ani nieje potrebné ísť do maxima aby to bolo bez cuktru,bez farbív,bez tuku,kalorii a bez všetkého..
je to stále pivko,ktroé chutí stále v každom počasí,či príležitosti,takže light je super nápad asi ozaj pre tie modelky 😀..mne osobne tých pár kalorii nevadí

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@dominika6 Podľa mňa je super, keď má spotrebiteľ na výber - nechceme nikomu hovoriť čo má piť a čo má jesť, ale je dobré keď si môže vybrať medzi Radlerom 0,0% s plnou dávkou cukru a menej sladkým Radlerom 0,0% Light, ktorému sme toho cukru ubrali až 30%. 🙂

dominika6
9. máj 2017

@matus_bazant ešte som ho nemala neviem ako chutí,či je ten rozdiel ,,cítiť,,🙂

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@dominika6 Vyskúšaj a uvidíš. 😎

dominika6
9. máj 2017

@matus_bazant pošli vyskúšam 😀

cilkajanka
9. máj 2017

Prečo som aj z nealko piva mierne "oťapená"? 😀

peta131
9. máj 2017

@matus_bazant
@nikola_bazant ja sa chcem spytat, som pocula, ze nealko Radlery su bezlepkove a mozu ich celiatici, je to pravda? lebo v zlozeni je jasne, slad, co celiatici nemozu ale vraj je ho tam len nejake male mnozstvo, do 20mg...aka je pravda? lebo niekde citam, ze ano radler zlaty bazant celiatici mozu a niekde zase, ze nie 😀

svetlana_pristasova
9. máj 2017

@matus_bazant
Je naozaj pivo také "močopudné"? Kamoš ma naučil takú teóriu, že keď vydržím ísť až po 3ťom, tak potom budem chodiť menej :D ale nejako sa mi to nezdá :D

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@cilkajanka Zaujímavé. Podľa legislatívy sa v nealkoholickom pive môže nachádzať max.
0,5% alkoholu (klasický ležiak 12% má medzi 4,5% a 5% alkoholu). Takže oťapená z alkoholu by si byť nemala... 🙂

O chmeli, ktorý sa používa pri výrobe piva, sa však hovorí, že ma upokojujúce účinky a kedysi sa výluh z chmelových šišiek používal ako sedatívum... 😴

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@peta131 Toto je trošku ťažšia problematika... Áno, pivo sa vyrába z jačmenného sladu, ktorý obsahuje lepok, preto ho aj v zložení vyznačujeme ako alergén. V procese varenia piva sa bielkoviny (medzi nimi aj spomínaný lepok) vyzrážajú a následne sa z mladiny odstránia v tzv. vírivej kadi. Po kvasení a ležaní sa pivo ešte filtruje, pričom filtrácia odstráni z piva jemné zákaly spôsobené pivovarskými kvasnicami či už spomínanými bielkovinami. Vďaka tomu by väčšina pív a radlerov mala byť bezpečná aj pre ľudí, ktorí dodržiavajú bezlepkovú diétu. Vždy je vhodné sa najprv o tom poradiť so svojim lekárom a začať v malých dávkach...

Hodnota 20 mg na kg je hraničnou hodnotou pre bezlepkové potraviny, 100 mg na kg je hodnota pre potraviny "s nízkym obsahom lepku".

Tieto týždne riešime s našim Oddelením kontroly kvality v pivovare a s externým laboratóriom komplexnú analýzu všetkých pív a radlerov Zlatý Bažant zameranú na zistenie presných hodnôť obsahu lepku - aby v tom bol poriadok a aby sme pre celiatikov a ľudí s intoleranciou na lepok mali čo najpresnejšie informácie. Výsledky by sme mali mať koncom mája, resp. v prvej polovici júna.

Ďakujem za trpezlivosť. 🙂

monikazam
9. máj 2017

Veru mna tiez "zlozi" aj nealko. Ale tak prijemne. A zlaty bazant je top v radleroch bol to skvely napad. A od kedy manzel zistil ze brucho nerastie z piva tak ma hned menej vycitiek kedze si ho dava ku kazdej veceri bud ciste nealko alebo radler...

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@svetlana_pristasova Pivo je močopudné, ale na tom nič zlé nie je... 🙂 Mierna konzumácia piva (s dôrazom na slovo "mierna" 😎) môže posôbiť ako prevencia pred vznikom obličkových kameňov.

peta131
9. máj 2017

@matus_bazant co sa nachadzam aj na FB v bezlepkovych skupinach, tak vela celiatikov pije prave zlaty bazant radlery, ze po nich nemaju ziadne problemy aj ti najcitlivejsi celiatici ho vraj uplne v pohode toleruju...ja som tiez celiaticka ale ja mozem zjest lepok a problemy nemam, cize neviem si to odsledovat, ci mi robi problem ale nie, preto sa radsej riadim vzdy tym, ci je na danom vyrobku napisane , ze je bezlepkovy alebo neobsahuje lepok...
ale velmi si ma potesil, ze to riesite, velmi som zvedava na vysledok a dufam, ze bude kladny a ja budem moct cele leto ficat na radleroch 😎