Výživové doplnky a tehotenstvo. Áno či nie?

janka_naturamed
18. apr 2017

Výživové doplnky sú dnes bežnou súčasťou zdravých stravovacích návykov. Užívate alebo užívali ste výživové doplnky počas tehotenstva? Ak áno, ktoré?

janka_naturamed
autor
18. apr 2017

Milé maminy, podeľte sa s nami o vaše skúsenosti s výživovými doplnkami počas tehotenstva. Teším sa na vaše osobné skúsenosti.

ulicnik92
18. apr 2017

Mne lekár odporučil užívať kyselinu listovú. Ale niekde som čítala, že pre zdravý vývoj bábätka je dobrý aj vitamín K2. Čo je na tom pravdy?

janka_naturamed
autor
18. apr 2017

@ulicnik92 Áno je to tak. Vitamín K je životne dôležitý pri tvorbe niektorých bielkovín a normálne zrážanie krvi a dieťaťu ho treba podať hneď po narodení ako prevenciu krvácavej choroby novorodencov a dojčiat. Pediatri podávajú 1 kvapku vitamínu K deťom po narodení najneskôr do 12 hodín. U zdravých dojčiat, ktoré sú dojčené, nie je podávanie vitamínu K potrebné, pretože ho dostávajú od matky z materského mlieka

karolin2
18. apr 2017

Áno užívala som pri obidvoch tehotenstvách, + ešte železo, z toho som mala poriadny úbytok.

mily7
18. apr 2017

Doplnky som užívala, dieťatko si totiž od maminy berie výživu a niekedy to mame chyba. Ja som mala problém s klbami,kosťami,chýbal mi vápnik,rovnako ako aj po pôrode pri dlhodobom dojčení. Nie som zástanca liekov,ale niekedy je to nevyhnutne. Nebrala som doplnky cely cas a telo sa samé ozvalo ak bol problém. Tiež som okrem vapnika brávala omega mastné kyseliny.

janka_naturamed
autor
18. apr 2017

@mily7 Chválim takéto rozmýšľanie. 😀 Vápnik a omega 3 mastné kyseliny sú naozaj počas tehotenstva a aj v období dojčenia veľmi dôležité. Aby sa však vápnik dostal tam kam má - teda do kostí, je potrebné aj dostatočné množstvo vitamínu K. Spoločnosť Naturamed má výborný vitamín K2, ale tiež OmegaMarinForte+ - omega 3 mastné kyseliny s vitamínom D3. Všetky potrebné informácie o daných produktoch, ale aj ostatných, ktoré spoločnosť ponúka, nájdete na www.naturamed.sk.

jabucko
18. apr 2017

Magnezium. To som brala vo forme vyzivoveho doplnku. Inak nie. Snazila som sa pri oboch tehotenstvacb vela vela zeleniny a tym zabezpecit dostatok zivin sebe a babatkam. Vratane milovanej cvikle. Nemala dom zoadne problemy, dokonca ani zelezo som.nemusela brat vo forme kapsul.

evittam
18. apr 2017

@janka_naturamed Ziadne. Pestra strava. Teda okrem zeleza-bola anemicka na zac.3.trimestra.

evittam
18. apr 2017

*bola som

tomaskova
18. apr 2017

Ja som uzivala kyselinu listovu, magnezium a po porode zelezo.

janka_naturamed
autor
18. apr 2017

@jabucko šťastná to žena 😀 najlepšie je keď je všetko v poriadku. Ver mi, ani ja nie som za zbytočné "dopovanie sa ". No ak mám toho veľa ( stres v práci, veľa práce a s tým spojené aj ponocovanie, málo spánku, väčšiu fyzickú námahu - športujem), vždy sa snažím dopĺňať si potrebné vitamíny a minerály, aby moje telo nešlo do deficitu. To, že mne nič nie je ešte neznamená, že mi nič nechýba. V jednej zaujímavej štúdii, ktorú som robila (50 klientov a z toho 25 psoriatikov s nadváhou a 25 ľudí s nadváhou), som zistila, že aj ak mali ľudia pestrú stravu a nič im nebolo, pri krvných rozboroch sa im často zistili nedostatky niektorých minerálov a vitamínov. Preto naozaj pri bežnom fungovaní a dobrej strave je to OK, no pri námahe a záťaží na organizmus ( kde ja radím aj tehotenstvo a dojčenie) je dobré si dopĺňať potrebné vitamíny a minerály

jabucko
18. apr 2017

@janka_naturamed ano.mala som pocas tehotenstiev stastie. Ale je pravda ... obdobie kojenia je fyzicky aj psychicky namahave. Pri prvom synovi som skolabovala. A veru, vdaka za pripomenutie, musim tomu predist aj tento raz (synko ma 3 mesiace) a zacat doplnat mineraly a vitaminy.

tuusfatum
18. apr 2017

@janka_naturamed ahoj dobrá práca. 🙂 Zaujali ma výsledky tvojej spomínanej štúdie A chcela by som vedieť o aký deficit minerálov a vitamínov sa najčastejšie jednako.? Teda pokial to mozem vediet? Predpokladám že to bol selén, zinok, jod ci vápnik a kyseliny listova

janka_naturamed
autor
19. apr 2017

@tuusfatum ahoj. Trafila si sa, okrem toho to boli aj vitamíny C,D,K. Deficit bol veľmi individuálny, u niekoho to boli skôr vitamíny, u iného minerály

tuusfatum
19. apr 2017

Ďakujem. Dobré vedieť 😉

timea4845
3. dec 2021

@janka_naturamed používala som komplex vitamínov, minerálov, stopových prvkov, karotenoidov, flavonoidov a antioxidantov s 95% vstrebateľnosťou. Bola som chudokrvna mesiac po používaní boli dobre výsledky lekárka nechápala. Pýtala sa ma čo sa zmenilo vravela som jej tak vravela len že mám v tom pokračovať a opýtala sa či viem takto pomôcť aj iným čakateľkam a ženám samozrejme že som pomohla a stala sa na základe svojej skúsenosti pravidelným zákazníkom 🙂 Čo má však zarazilo bol test niekoľkých vraj kvalitných Omega 3 kde v priebehu 48h vyžrali v polystyréne dieru samozrejme tie moje nie 🙏 odporúčam si spraviť takýto test vo vlastnom záujme každému stačí vytlačiť Omegu na kúsok tvrdeného polystyrénu (ružový, modrý) a pozrieť to po 48h ak tam bude diera porozmýšľať čo to spraví v tele