Kde všade ste (nečakane) našli laktózu?

janette_tesco
23. feb 2016

Laktóza v klobáse a v paštéte? Neuverili by ste, ale áno! 🙂 Kde ste ju všade nečakane našli vy? Napíšte nám, nech vieme, kde všade sa jej vyvarovať.

pekkka
23. feb 2016

Šunky, klobásky, rastlinné maslá,slané tyčinky,chipsy ,ale najhoršia je laktóza v podobe farbiva, alebo zvýraznovača chuti. Laktózu ako alergén už krásne zvýraznujú na obaloch výrobcovia, bohužiaľ zvýraznovač chuti , ktorý môže obsahovať laktózu výrobcovia nezvýrazňujú. 😖 Takže potom doma trpíme.A koľko nám to trvalo, kým sme zistili, že vôbec aj takéto prísady môžu obsahovať laktózu! Najviac ma šokovala jedna čokoláda, ktorá nám nerobila zle, no jedného dňa zmenili receprúru , bez upozornenia na obale. Ďakujeme firme Mon....z! Celá rodina sme mali problém vďaka nami už dlho overenej čokoladke Figa.. na varenie. Nehovoriac o tom, že to bolo pred vianocami a nakúpili sme do zásoby veľmi veľa ! ( Veď Tesco malo akciu 😀) MM nezvláda ani stopové prvky, takže si treba dať pozor aj na tzv.BEZLAKTÓZOVĚ VÝROBKY!. Obsahuju malé množstvo laktózy! Takáto legislatíva by sa mala zakázať ! Ak je niečo bez laktózy tak to má byť úplne bez laktózy a nie s nejakým hoc aj malým množstvom. Nech sa to volá malolaktózový výrobok! Naopak ak je niečo označené ako Vegan - máme len dobré skúsenosti a naozaj laktózu neobsahujú.
Tesco musím veľmi pochváliť za zriadenie osobitného regalu pre ,,naše" výrobky. Máme všetko po kope a stále rozširuje výrobky z radu A..ro.Taktiež kvality týchto výrobkov je rovnaká ako zo zahraničia.No tá cena za napr. velký jogurt je na zamyslenie. Oproti Nemecku je rozdiel v cene obrovský a naše platy podstatne nižšie . Cena za velky jogurt ochutený
3,49€ u nas v Kauf...e v Nemecku 1,79€ a neochutený u nas 2,99€ a v Nemecku 1,5€

Dalšia kategória prekvapenia je pečivo ... okrem iných výrobcov aj Tesco klasické rožky. Vačšie ako v iných predajniach, za nižšiu cenu ... no nekúp to ! No nekúpime, už nikdy viac! Žiadne označenie, že obyčajný (vodový)pekárenský rožok v Tescu obsahuje laktózu. Na to bohužiaľ musíme prísť bolesťami hlavy a vyrážkami.... a pritom by stačlo upozornenie, aby si ich citlivé brušká nekupovali.

Na vianoce som kupovala údené masko. Okrem laktózy a kopy Eciek som nasla V Tescu aj ,, kvalitné " údené masko. Iba, maso, voda, sol a jedno Ecko - cuduj sa svete ecko nevhodne pre deti!

Každopádne Tesco ma u mňa jedno veľké + za snahu, za rozširovanie ponuky, za uľahčenie vyhľadávania správneho produktu jeho označeniea označenie ragálu a keďze má aj največší výber, znova tam nakupujeme.
Mínus dávam Tescu za ceny ( aj keď rozumiem, že biznis , je biznis) a navrhujem označovať dôkladnejšie a viditeľnejšie potraviny, ktoré môžu spôsobovať problémy deťom, alebo alergikom. Neoznačujme potraviny vhodné pre deti. Označujme červeno tie nevhodné pre deti!!! že to by bolo veľa práce a nikto by tie potraviny nekupoval? Nepotrebujeme 2 regále s maslom. Nám mamičkám stačí 1/2 regála s kvalitnými značkami bez ečiek a zlých prísad.

Sem to neparí, ale keď už píšem.... mm sa vyhádže aj z kupovaných paradajok! Z domácich, alebo niektoré cherry kupované ,alebo bio mu tažkosti nerobia. takže to nie je paradajkou, ale nejakým hnojivom, postrekom, zložkou ....

a o farbivách a ochucovadlách ... môžeme viesť novú tému...

Rečnícka otázka: A TOTO DÁVAME NAŠIM DEŤOM ???!!!! A to sa nehambíte predávať a vyrábať?

Zhrniem to vetou: Ďakujem Tescu za snahu a tovar dostupný aj pre alergikov, no nakupujem len s appkou, ktorá mi ukáže (ne)vhodnosť Ečiek a produktu pre moju rodinu. Nerada zisťujem vhodbosť potraviny na mojom tele. Hlavne nakupujúci ,ale aj veľké obchodné reťazce dokážu zmeniť ,,chemickú" výrobu toho čo jeme.

prajem pekný deň a dobrú chuť 😀

qwertxy
23. feb 2016

nie je to necakane, ale vzdy ma pobavi, ked na krabici mlieka najdem info: obsahuje alergen mlieko 😀 to si vzdy poviem: no ale to snad nie 😀

lenka_tesco
23. feb 2016

@pekkka ďakujeme za tento príspevok! Veľmi nás mrzia tieto ťažkosti, ktoré spôsoboujú rôzne potraviny a zložky v nich vám a vašej rodine. Snažíme sa rozširovať našu ponuku, aby sme uľahčili výber potravín všetkým. Skúšali ste našu radu potravín Tesco Organic? Nájdete tam potraviny, ktoré sú biopotraviny pochádzajúce z tuzemských i zahraničných ekofariem. 🙂 Akú aplikáciu používate na tieto Ečka? Znie to super 🙂

lenka_tesco
23. feb 2016

@qwertxy 😀 😀 to je prekvapenie!

pekkka
23. feb 2016

@lenka_tesco skúšame a čítame všetky aj drobné písmenka a potom testujeme . ako píšem, aj keď na obale nepíšu laktózu ako alergén, može stopové prvky obsahovať , čo pri intolerancii nemusí byť problém ale pri silnej môže a je 🙂 appka je v češtine a mam ich viac napr.: Éčka, Databáze éček,Éčka +
na app store je ich viac.
Každopádne je pre mňa dôležité , či moje dieťa konzumuje Éčko (ne)vhodné pre deti, alebo či je látka (ne)vhodná pre alergikov. Zistili sme, že aj látka , ktorá je ,, bezpečná" pre bežného človeka, môže pre alergika predstavovať problém.
Databáza éčiek je môj skvelý pomocník. Verím že ľudia nie su alergický na napr.: mlieko, ale na chémiu, ktorá sa do mlieka dostáva.

No a pozabudla som na nákup v lekárni 🙂 samá laktóza v liekoch .... Občas mám pocit, že nemáme čo jesť 😝

lenka_tesco
23. feb 2016

@pekkka VĎaka, skúsim si ich pozrieť aj ja 🙂 je dobré, takto kontrolovať Ečka, predsa nie všade sa dá zohnať BIO kvalita.

Laktózu v liekoch som si všimla už aj ja. Našťastie, nemám alergiu, ale iba intoleranciu, no aj tak sledujem zloženia všetkého a je to zaujímavé, keď v bežných liekoch nájde človek všade laktózu. Ako to potom riešite v týchto prípadoch, keď máte doma alergika a potrebuje nejaké lieky?

janette_tesco
autor
23. feb 2016

Skutočne je to problém, vedeli ste, že dokonca môže byť v koreninových zmesiach 🙂
jediné riešenie mať oči na stopkách resp. na etiketách 🙂

pekkka
23. feb 2016

@lenka_tesco niekedy existuje náhrada, niekedy laktazan a niekedy mm tie lieky jednoducho neberie

janette_tesco
autor
23. feb 2016

@pekkka máš úplnú pravdu 🙂 v prípade hlavne skrytej laktózy, resp. liekoch, ktoré sú nutné existujú enzymatické prípravky, ktoré napomáhajú metabolizácií 🙂 výhoda enzymoterapie je v tom, že je prakticky bez vedľajších účinkov

dreamer8
23. feb 2016

@pekkka v Amerike by sa dali za neuvedeny alergen vysudit aj miliony, s dobrym pravnikom uz mozno aj v EU...

oslo1
23. feb 2016

myslim, ze lactose je aj v asmatickom sprayi. Kolegina mala alergiu na lactozu, prejavovalo sa to prave asmatickym zachvatom. Tak si vstrekla spray a zachvat sa jej este zhorsil. Potom sa k tomu nejak dopatrala a spray prestala uzivat.

abbey1
23. feb 2016

@oslo1 Bohužiaľ, laktóza je v mnohých liekoch, naozaj treba byť opatrný ešte pred začatím užívania. Mňa pobavila jedna Dr, ktorá sa ma spýtala, či mi tak maličké množstvo laktózy v maličkom lieku fakt až tak ublíži. Nuž, ja by som radšej znova rodila, ako mala znova tie stavy po skonzumovaní laktózy. 😉

prasiatko30
23. feb 2016

Clovek pokial nema skusenost s intoleranciami alebo alergiami tak si neuvedomi kde vsade co cpu - laktoza aj gluten sa mozu najst prakticky vsade - korenia, farbiva potravinove, pastiky, klobasy, sunky, etc

cecil36
23. feb 2016

no mna prekvapila v popradskom ovocnom caji, ale mozno to ponali na anglicky sposob ako caj s mliekom 😀

bielavila
23. feb 2016

ja som baby malemu kupila sojove a ovsene susene mliecko, ze teda nemoze nic kravske tak kupim rastlinne a si predstavte aj tam bola 😀

pekkka
24. feb 2016

@dreamer8 to urcite ano, no u nas to vidim na dlhé roky a ziaden vysledok 😒

pekkka
24. feb 2016

@abbey1 my máme skúsenosť s reakciou lekárky: Veď to má teraz každý druhý , to Vás nezabije .... Nie nezabije, len je človek vyradený na celý týždeň ☹

pekkka
24. feb 2016

@janette_tesco čo sa týka enzymoterapie, z vlastnej skúsenosti , mám pocit, že čím viac liekov berieme, tým je naše telo lenivšie a stav sa zhoršuje. MM začal s jahodovou tabletkou a teraz musi zobrať 2 tbl. extra silne pri rovnakom jedle . Ja lieky neberiem a zvladam rovnake mnozstvo ako pred rokom. Stravujeme sa rovnako. No faktom je, že každe telo je iné .... nemôžem obviňovať, je super, že lieky su k dispozicii. No podla nasej skusenosti s liekmi na laktozu radsej opatrne.

O stravovani sa ,, vonku" a svadbách, ochote a informovanosti čašníkov, môžeme zaviesť novú tému 😀 ( len tak v skratke - ako ozdoba polievky kusok smotany na vrchu, co nebolo v jedalnom listku - vymenime - tak, ze smotanu z polievky len odobrali 😅 to boli bolesti!. Ďalší čašník, - Bez masla a mlieka sa variť dobre nedá ! 🙂 ... a perličiek by bolo viac 🙂

janette_tesco
autor
24. feb 2016

@pekkka absolútne s tebou súhlasím 🙂 patrím tiež k vyznavačom holistického prístupu 🙂
enzymoterapia je založená len na enzýmoch, ktoré sú vlastné nášmu telu, vytvárame si ho sami poprípade nám pomáhajú správne probiotické kultúry v čreve 🙂
Je to zaujímavé v každej bunke nášho tela je okolo 1300 rôznych enzýmov a zabezpečujú nielen živiny, ale aj prísun energie a jej tvorbu. Vlastne by bez nich bunkový život ani neexistoval 🙂
Takže prajem kopec energie na nechápajúcich čašníkov 🙂

dreamer8
24. feb 2016

@pekkka mozno taka hromadna zaloba, sudne poplatky a platba obhajcovi by sa rozdelila medzi mnoho ludi, samozrejme by ta skupina asi nevysudila tak vela, ale aspon by sa potrestal vinnik.

Este ma napada podnet na SOI, uz som tam pisal a zaoberali sa mojimi podnetmi, staci cez pocitac, pri tak jasnom pripade by z toho mohlo nieco byt, su plateni z nasich dani, su povinni nas chranit!

butterfly22
25. feb 2016

my sme s dcerkou alergici, veganky, takže stravu a potraviny riešim velmi... žiaľ, musím povedať, že asi skor vymenujem potraviny, kde laktóza nie je...

ale nebudem negatívna 🙂 za posledné roky sa už vyrába toho pre nás naozaj viac a ja som veľmi rada...

jedna otázočka...v tescu máte sortiment goody foody...ale len vegetarianske verzie... od výrobcu viem, že existuje aj vegan verzia...nemáte v pláne ju predávať?? ak áno, ja vam na našich vege stránkach spravím také promo, že nebudete stíhať objednávať 😀 verte mi 🙂 🙂

pekkka
25. feb 2016

vegan budeme nakupovať aj my 🙂 a už vôbec nebudu stihať objednavať 🙂

kim_rossi_stuard
25. feb 2016

v liekoch, ale potesilo aspon varovanie ze tam je....

pekkka
25. feb 2016

pozabudla som aj na pudingovy prašok - pokiaľ nemá označenie bezlepkový môže - teda aj obsahuje stopy laktózy .

stanusa89
25. feb 2016
Používateľ stanusa89 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od stanusa89.

je lepsie ked su potreviny oznacene ze obsahuju laktozu 🙂

butterfly22
25. feb 2016

@pekkka presne,v pudingu ma to nastvalo tusim najviac 😁

dreamer8
25. feb 2016

Mna by zaujimalo, ako je to s tym upozornenim, ze "moze obsahovat stopove mnozstvo (mlieka, laktozy, vajec...)", lebo toto je uz prakticky vsade, niekde to vobec nedava zmysel a mam pocit ze casto to uvadzaju len preventivne, aby ich nemohli zalovat ak sa tam take stopove mnozstvo alergenov najde. Takze ako vazne to treba brat a kde je to skor vynimka a kde to naopak znamena ze sa male mnozstvo nachadza casto?

janette_tesco
autor
25. feb 2016

@dreamer8 veľmi často to súvisí so spracovaním, jednotlivé múky a výrobky sa spracovávajú na tých istých strojoch. V prípade celiakie sa dokonca v niektorých prípadoch musia používať aj extra riady a nože

evkafekete
25. feb 2016
Používateľ evkafekete je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od evkafekete.

len pri pudingu myslim ze sa to dalo ckat .)

pekkka
25. feb 2016

@dreamer8 ak by ti aj stopove prvky sposobovali tazkosti, pochopil by si .... ak je to tam napisane, použivaju nejake farbivo,štartovaciu kulturu alebo niečo, čo laktozu obsahuje ... bolo by ti zle ...môže obsahovať znamena bude nam zle 😀 na 99,9%