Ekzém na pokožke - dá sa ho zbaviť úpravou stravy?

janette_tesco
24. feb 2016

Máte už dlhšie na pokožke ekzém, ktorého sa neviete zbaviť? Žiaľ, ako celé naše telo a pokožka je odrazom našej životosprávy. Podarilo sa vám vyliečiť ekzémy len úpravou stravy? Ktoré potraviny ste vynechali a ktoré naopak nahradili?

natal12
24. feb 2016

Ahoj. Ja som ho mala na rukach kde beru krv v tych jamkach. To.bola hroza isla som koznej predpisala mi zarabanu hormonalnu mast a dalsiu mast lipobase. Kazala mi vynechat cokoladu pikantne jedla kysle veci a moc nekorenit. Asi tak ale povedala ze na jesen a zimu ho.mat nemusim.no.v lete a na jar ano. Atopicky.ekzem ze mam v sebe .aj antibiotika som uzivala.

janette_tesco
autor
24. feb 2016

@natal12 Viem, že tento problém vie byť veľmi nepríjemný . Skutočne eliminácia správne určených potravín môže veľmi výrazne zmierniť nepríjemné kožné prejavy.

jaja1979
24. feb 2016

@janette_tesco Mne sa podarilo "vyliecit " synov atopicky ekzem uplnym vyradenim kravskeho mlieka a vyrobkov z neho. Kozna lekarka len donekonecna predpisovala hormonalne maste a oleje do kupela... Samozrejme, po dobrati liecby sa to este zhorsilo, az som si jedneho dna nasla na nete, ze najcastejsim spustacom ekzemov je kravske mlieko, tak sme vyskusali bezmliecnu dietu a odvtedy je pokoj. Nesmie nic z kravskeho mlieka, nahradila som ho kozim - to kupujem od domaceho chovatela, vyrabam mu z neho syry, jogurty, maslo nahradzujem prazenym maslom ghee, kyslu smotanu nahradzam kozim jogurtom a vobec nema problem.

stanusa89
24. feb 2016
Používateľ stanusa89 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od stanusa89.

myslim si ze urcite ano

janette_tesco
autor
24. feb 2016

@jaja1979 súhlasím s tebou 🙂 tiež mám veľa podobných skúseností z praxe

lucik194
24. feb 2016

moze sa zmenou stravy upravit ale asi 100% vyliecit nie, mensia ma AE, je presne podla tabuliek, ked svieti slnko (jar / leto / jesen) ma kozu len suchu, ziadne mokvajuce rany, pokial je naozaj zima a mrzne, koniec.... ruky na zahyboch v hroznom stave.... zmena stravy nepomohla v nicom....
jedine co jej pomaha je ostrihat nakratko nechty (ked sa skrabe nech si to nezhorsi), ziadne polyesterove materialy, premastovanie potom je v pohode..... a hlavne tato zima jej maximalne vyhovuje, nikde na tele (okrem jednej ruky) nema ziadne rany ani suche flaky.....
vyskusali sme aj vynechat citrusy, aj cokoladu aj lepok aj mliecne vyrobky..... za mna treba sa prestahovat do teplych krajin 🙂 bez mrznutia a snehu

matricia
24. feb 2016

Áno, kamarátkina dcérka dostala diétu od doktorky a mala zakázané niektoré potraviny, napríklad čokoládu, ale bolo tam toho dosť veľa, čo nemohla papať

janette_tesco
autor
24. feb 2016

@lucik194 súhlasím s tebou 🙂 individuálny problém vyžaduje individuálne riešenie, nielen všeobecné zakázanie potravín 🙂

biokozmetika
24. feb 2016

pri AE je uprava stravy zasadny krok a urcite ma velmi dobry vplyv ked sa zisti, ktore alergeny sposobuju recidivu. kedze ide o dedicnu predispoziciu, uplne vyliecit toto ochorenie je velmi tazke ale kozne priznaky sa daju minimalizovat prave upravou zivotospravy (zmena stravy, dostatocny prisun tekutin...), rovnako moze mat vplyv prostredie (vlhkost vzduchu, prach, klima...) a pouzivanie nespravnych pripravkou pri osetrovani koze, kupani sa, kremovani atd... pokozka, ktora je nachylna k tvorbe ekzemu by mala byt minimalne vystavovana roznym chemickym konzervantom, alergenom a vonam ,ktore sa casto aj do detskej kozmetiky pridavaju. treba uprednostovat prirodnu kozmetiku a citat zlozenie detskych kremov, sprchovych gelov atd.

nikenzi
24. feb 2016

Ja sice nemam ekzem no zvykla som sa vyhadzat casto - vsade. Normalne som hladala v dome ploštice a blchy ci naaahodou ma oni nestipu 😀 Viete ako dlho trvalo kym som prisla na to ze som alergicka na mandarinky? No velmi dlho 😀

majba
24. feb 2016

ja som v detstve mala ekzem vsade a vela. vekom sa mi zacal vytracat. potom som mala uz len na lytkach a rukach. teraz sa mi obcas urobi na prstoch na rukach, na nohach a na lytkach ale len v malyckych flakoch. v jeseni a zime je to horsie ale je to skor nahodne lebo niekedy sa mi objavi aj v lete. na alergologii mi nezistili ziadne alergie, len na jahody. na koznom tiez nic nezistili. len kortikoidne maste som dostavala a tie tiez zaberali kedy ako. tak som ich vynechala. stravou sa mi mozno nieco podarilo poriesit ale ak neviem na co sa presne zamerat, tak je to len o skusani a skusani.

janette_tesco
autor
24. feb 2016

@majba na to, aby aj eliminačná diéta zabrala musí byť veľmi presne stanovená. Sú na to laboratórne metódy tzv. suchou krvou 🙂 Nezamieňať s testami na domáce rýchle použitie 🙂

majba
24. feb 2016

@janette_tesco a prosim vas kde mi urobia tuto laboratornu metodu? rada by som skusila nejaku dietu, ktora mi naozaj pomoze. dakujem 🙂

jabucko
24. feb 2016

Ja trpím ekzémom od malého mala. Úprava stravy veľmi pomôže. Ale nie je to všetko. Na vysyp má vplyv hormonálny výkyv ( u žien každý mesiac 🙂 ), stres, únava, pele. .. Mne pomohlo vynechať rafinovaný cukor. Obmedzujem lepok, kravské mlieko. Na základe alergo testov vynechavam A snažím sa minimalizovať potraviny, ktoré má dráždia. A mne sa to okamžite prejaví na koži.

sophielucy
24. feb 2016

Ahojte. My sme bojovali so seberoidnou dermatitídou u mojej dcérky, keď mala 2-4 mesiačiky. Mala ju vo vláskoch, nevedeli sme sa toho zbaviť. Stravu sme upravovať nemohli, lebo bola kojená. Ja som si dávala pozor na všetko a nič nepomáhalo. Až raz nám poradila pani doktorka potierať hlavičku slnečnicovým olejom. A čuduj sa svete, ono to zabralo. Do mesiaca to bolo preč.

nikaa30
24. feb 2016

Ja mám ekzém už od narodenia. V puberte sa mi výrazne zhoršil a potom v tehotenstve som mala asi najhorší počas celého života. Určite to je životosprávou, avšak nie vždy sa dá odolať jedlám, ktoré nemôžem. Čokoláda, paradajky, kapustnica atď. Snažím sa potraviny, ktoré nemôžem vynechávať, ale nie vždy sa mi to darí. Určite treba pevnú vieru, verím, že sa mi podarí úplne vysadiť s jedálnička jedlá, ktoré nemôžem.

korytnacka7
24. feb 2016

@lucik194 Tak tvoja dcera je presne ako ja... len ja mam uz 2 deti a cely zivot ma presviedcali, ze z toho vyrastiem... nevyrastla. Atopicky ekzem sa stravou vyliecit neda, da sa vsak vyrazne zmiernik jeho rozsah a priebeh, ak je prave v rozkvete. Mne velmi pomaha klasicka modra indulona, to je moj celorocny krem na tvar. Ked mokva, pali, stipe- fantasticka je termalna voda v spreji od avene. A samozrejme nejest agresivne jedla ako udeniny, korenene, kyslu kapustu a cokoladu. Na vianoce vyzeram uplne najhorsie z celeho roka- vsetky spomenute dobroty plus mraz sa rovna velka tragedia...

korytnacka7
24. feb 2016

@jaja1979 Tak to bola jednoznacne potravinova alergia- intolerancia na bielkovinu kravskeho mlieka, ale nie ekzem. Ludia to casto zlucuju do jedneho problemu, lebo ma podobne priznaky, ale ine priciny a naslednu liecbu.

minulin
25. feb 2016

Ano u synceka vidime veru na ekzeme zlepsenie ak zlepsujeme kvalitu stravy a vyvazenost...

janette_tesco
autor
26. feb 2016

@minulin som rada, určite v prípade detí je veľmi dôležité aspoň zmiernenie príznakov 🙂