Jíte s dětmi zdravě?

lidka_hipp
2. nov 2015

Věřím tomu, že když se miminko naučí jíst dobře a zdravě, dostane do své budoucnosti velký vklad. Bude brát ovoce, zeleninu, různé druhy masa, včetně ryb, ale třeba i luštěniny nebo různé obiloviny jako něco „normálního“ a nebude mít tak velkou potřebu vrhat se na chipsy a kolu, a za pár let bojovat s obezitou. Od malička jsem Aničce nabízela opravdu pestrou stavu, aby ochutnala různé kombinace chutí. Celkem brzy ale u nás vyhrály všechny příkrmy HiPP s masem a Aničce láska k masu zůstala doteď 😀 Jak je to u vás? Je pro vás důležité, aby miminko jedlo co možná nejlépe? Jdete sami svým stravováním příkladem? Změnil se u vás jídelníček po narození dětí?

jarnicka
2. nov 2015

Dobré ráno áno snažíme sa byť dobrým príkladom pre deti ale nielen rodina ale aj vplyv okolia niekedy ničí naše snaženie. 🙂

foolie
2. nov 2015

Nas paposko ma najradsej zeleninovu polievocku s krupicovymi haluskami a masko na sladke velmi nie je aj cajik pije nesladeny a sladke vody a ovocne stavy este vobec nepil a ani sa nechystam mu ich davat myslim ze tie co predavaju nie su az tak velmi zdrave ako ich prezentuju. Odkedy mame drobca je pravda ze sme zacali jedavat viac zeleniny a ovocia aj drobcovi robim zeleninku a masko na pare a velmi mu chuti aj rybky. Vyprazane jedla jeme ale to iba obcas a malemu som este nic vyprazane nedavala. A sladke ako palacinky buchty to mi nechcem papat takze mame doma tiez milovnika maska.

kupcovci
2. nov 2015

Áno snažíme sa jest zdravu, pestrú a vyváženú stravu veľa ovocia, zeleniny,masa ,strukovín atď. Aj keď niekedy ai doprajeme aj niečo nezdrave napr. pizzu.Ale musím povedať že nás starsi je dobrý jedak a neprebera a spapa všetko čo mu dáme 🙂

mawka
2. nov 2015

my sme vsezravci 🙂 syn je spekulant, dcera zje vsetko, co nezje ju. ale dbam o to, aby mali pravidelnu a pestru stravu. prikrmy sme zacali davat zavcasu. alebo takto, pri synovi ani nie, tam sme ficali na UM dlho, kedze som nekojila a nie je zvyknuty na rozne chute. malu som zacala prikrmovat velmi pestro hned ako to slo a naozaj nema problem s jedenim, asi jedine co nezje su hriby. ale aj maly, chvalabohu, po 11 rokoch konecne zacina jest normalne. dovtedy cista katastrofa. myslim si, ze zvykat deti na rozne chute je dolezite. potom nespekuluju neskor.

lidka_hipp
autor
2. nov 2015

@jarnicka Vy jste ten hlavní vzor, který děti sledují. Věřím tomu, že když se doma naučí dobře jíst, vliv okolí sice pocítí, ne nebude tak silný.

@foolie Já jsem Aničku naučila, že na žízeň je čistá voda, případně neslazený čaj. Džusy a ovocné šťávy brala jako něco "na chuť" a jsem ráda, že jí to zůstalo. Jinak máte plus za to, že malému dáváte i ryby. Mimochodem, o příkrmy HiPP s rybou právě soutěžíme: https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-hipp-4/soutez-o-menu-hipp-s-rybou/

@kupcovci Myslím, že pizza nemusí být nutně nezdravá, záleží na tom, co je na ní 😉 Je velký rozdíl mezi tím, jestli dítě dostane pizzu s rajčaty a další zeleninou, k tomu kvalitní šunka od kosti, nebo pizzu s kečupem a lacinou uzeninou, která moc masa neobsahuje.

@mawka Určitě máte pravdu v tom, že si děti mají zvykat na různé chutě už od malička 🙂 Těžko se děti ve škole naučí jíst zeleninu, když jí z domova neznají 😉

alienka000
2. nov 2015

U nás sa mení všetko od príchodu mimi. Nielen, že jej sa snažíme dávať čo najlepšiu stravu ale aj my sa učíme stravovať zdravšie, stravovať pravidelne a samozrejme aj cvičiť. Ja som už za pár mesiacov čo to aj schudla, manžel sa pridal a chceme naše dieťa naučiť zdravému životnému štýlu 🙂 Ale samozrejme ochutná aj sladkosti a chipsy, všetko však musí byť s mierou 😎

siska53
2. nov 2015

@lidka_hipp ano,snazim sa o to,najma kym boli uplne malicki,tak to bolo dost striktne - pestra,ale zdrava strava.
Jedalnicek sa nammobohatil o potraviny ktore sme dovtedy nepoznali alebo pouzivali zriedka -,pseno,pohanka,amarant,quinoy,kukuricna kasa...
Dbali sme vzdy aj na vyber masa.
Teraz su uz starsi,takze sladkostiam sa uplne nevyhneme,no kupujeme a pecieme aj zdravsie - z alternativnych muk,pouzivam trstinovy cukor,menej cukru a pod. Ale do 2r. To bolo maximalne o piskote z casu na cas. Nemam rada pojedanie medzi jedlami,ak maly dostal,tak macimalne nesolene chrumky,dcerka nejavila velmi o take veci zaujem,takze tam som.to ani neriesila.

lidka_hipp
autor
2. nov 2015

@alienka000 Máte plus, že u vás doma jdete příkladem 🙂

@siska53 Určitě není problém, když dítě občas sní i něco sladkého, jen i tady platí všeho s mírou 🙂 Já beru, že si Anička dá sladkost, ale vedle toho jsem jí přihlásila na karate, takže má 3x týdne intenzivní trénink, a také ji podporuju v tom, aby se hodně hýbala venku s kamarády.

siska53
2. nov 2015

@lidka_hipp Tak na pohyb ich nemusim prehovarat,to su stale. 🙂

igiana
2. nov 2015

Snazime sa jest zdravo a pestro, ale pocas sviatkov a oslav sa to vzdy "zvrhne" 😉 No a starke sa staraju o to, aby deti nemali deficit cukru a tym padom o moj nizky tlak, aby som ho mala vyrovnany 😀

macopka
2. nov 2015

Snazim sa Rebeka davat pestru stravu a aj zdravu. A to co papa ona jem aj ja. Len momentalne kedze cakam druhe babo, tak tie chute su vseliake a musisim sa niekedy pred malou schovavat, aby ma nevidela co jem a vecer 🙂

cukricek12
2. nov 2015

Stotožnujem sa s heslom "ste to, čo jete". Strava má veľký vplyv na náš život,preto sa snažím malému dávať dosť zeleniny aj ovocia.Ochutené nápoje nepijeme doma,tak dúfam,že drobec si bude brať príklad. Musím sa priznať,že s priateľom si raz za čas doprajeme aj také typické nezdravé veci. 😉

lidka_hipp
autor
2. nov 2015

@igiana Babičky jsou od toho, aby rozmazlovaly 😀

@macopka Jako maminka, co má v těle další miminko, máte nárok na dostatek živin 🙂

@cukricek12 Nejde dítě držet v izolaci před vším "nezdravým", jde jen o to, aby poznalo, co má tvořit základ stravy a co je jen někdy "na chuť" 🙂

ifrit
2. nov 2015

ja musím napísať, že u nás je to opačne....celé tehotenstvo mi bolo zle a nemohla som skoro nič jesť...a po narodení Ivanky zas bolelo ju bruško a keďže plne dojčím, tak som sa musela vzdať mnohých obľúbených vecí....stal sa zo mňa nedobrovoľne vegetarián, vôbec nesladím, takmer nesolím a musela som vzdať hlavne čokolády....tak som zvedavá, aké to bude, keď začneme prikrmovať

minulin
2. nov 2015

ano, odkedy mame drobca, papame vsetci zdravo.... aj ked obcas zhresime ;)

kupcovci
2. nov 2015

@lidka_hipp áno uznávam že sa dá aj zdravu variantu zvolit 🙂

oskvarka
2. nov 2015

@ifrit to s tou cokoladou som mala aj ja .. maly sa nemohol vobec vykakat ..najkritickejsie boli vianoce v jeho 4 mesiacoch.. to si trozku odtrpel chudiatko lebo velmi tazko sa odolavalo nstraham

katka708
2. nov 2015

Ja sa snažím dlhé roky o zdravú vyváženú stravu (aj keď mi to manžel kazí a ide si vlastnou cestou) ale odkedy máme syna idem aj jemu príkladom. raňajky a obedy máme so synom spoločné. snažím sa aby boli pestré, takmer všetko ovocie a zeleninu máme z vlastnej záhradky. mäso okrem rýb máme takisto domáce. Večere máme rozdelené, syn má skôr svoju obilnú kašu s ovocím a my neskôr s manželom nejakú polievku (a kvôli nemu) niečo sýte a väčšinou nezdravé 😀 Syn má 2 roky a ochutnal snáď už všetko. Aj keď mi zje takmer všetko ovocie, zeleninu jedine varenú :( ale keď vidí hranolky a čipsy (asi tak raz za 2mesiace) je ako odtrhnutý z reťaze 😀 bohužiaľ. Uvidíme čo bude o pár rokov, či sa mi podarí tú zdravú stravu udržať aj nadalej v našom jedálničku

haidi
2. nov 2015

Pri dcerke sa snazime cela rodinka jest zdravo odkedy zacala papat svoje prve prikrmy ,co navarim na obed pre dcerku jeme cela rodinka 😉 na ranajky jogurt a ovocie ,alebo daka kasa ,na obed nieco lahke a zdrave hlavne zeleninka 😉
Vecera kasa alebo pecivo s masielkom a zeleninkou 😉

dadka_bb
2. nov 2015

U nas sa po prichode dcerky zmenilo vela. Ja nestiham (akoze) varit, tak muz si vari sam,a ja mu to vsetko zjem,a ja sa hlavne snazim varit malej. Teraz nedavno sme zavadzali prikrmy, tak uz aj sem tam nieco zdrave zjem. . Inak sme s mojim drahym boli velmi máskovi. Gulas,mäsko pecene,varene,omacky, slangnka,knedle, cibulka, svieckova... a potom STOPKA. Dcerka mala reflux,plus alergiu na mliecne,takze prveho polroka som jedla len mrkvu, zemiaky,suche rozky,sunku za odmenu 😀 a pecene kura za odmenu. A vsetko bez soli. Ale uz je to lepsie 🙂 bola sezona ovocia a zeleniny. Tak som spoznala aj hokaido hah, pred tym to bola pre mna tekvica. Batat som nikdy nejedla, my normalni jeme zemiaky 😀 a tak. No ale mam krasnych 50kg takze si nestazujem. Vdaka malej som spät vo forme od tehotenstva.
A hmmm zatial je mala papkac velky!!! Najradsej ma uhorky, a kase kde je hokaido,cvikla a spenat. Ale myslim si ze urcite mi za 5rokov zahlasi ze chce narodeninovu oslavu v mekaci 🙂 tomu sa uz asi v dnesnej dobe nevyhneme

kim_rossi_stuard
2. nov 2015

ano nas jedalnicek je plny ovocia, zeleniny, kedze mame zahradu a zdroje domace, mame na pol roka zaruceny zdroj overeny kvalitou, a ked je zima snazime sa doplnovat citrusmi, bananmi. Nasa dcerkka je velka milovnicka ovocia, viacere mamicky nam uz povedali ze by chceli aby aj ich deti boli taky papkaci ovocia,jej chuti jablko, hruska, hrozno aj mandarinky ci banany 🙂 orechy miluje, a my sme spokojni ze jej chuti. A syncekovia su papkaci, ti skor tahaju k jedlam hlavnym ale ani dobrou polievockou nepohrdnu. Snazim sa pouzivat menej korenia a soli, preferujem korenia od firmy Davidkovo koreni- bez glutamanov a soli, z prirodne zdroje vody, ziadne umeliny, a nekupujeme ani balene sytene napoje 😅 skusame im ist prikladom, ved minule som citala mudre slova- deti netreba ucit, treba im ist prikladom 😀 😀 😀

lidka_hipp
autor
2. nov 2015

@ifrit Mrzí mě, že je pro vás kojení tak náročné ☹ Jinak nesolené, neslazené a zeleninové první příkrmy obvykle bývají, tedy aspoň u příkrmů HiPP to platí, tak snad to zvládnete dobře 🙂

@minulin Bez hříchu by byl život až moc dokonalý 😉

@katka708 Máte plus, že se snažíte být pro syna vzorem. Mimochodem, hranolky se dají celkem dobře upéct v troubě 😉

@haidi Máte ukázkový jídelníček 🙂

@dadka_bb Díky za připomínku dýně! To je super zelenina, která se dá navíc "propašovat" do spousty jídel 😉 Jinak u nás doma Anička o fastfoody nejevila zájem, neb jsem jí tam prostě nebrala, ale v okamžiku, kdy jeden dával figury Mimoňů bylo jasno 😀 Naštěstí velmi rychle její zájem opadl ve chvíli, kdy získala vytoužené potvůrky 🙂

@kim_rossi_stuard Děti jsou jako opičky a umí velmi dobře odkoukat, co dělají rodiče 🙂 Takže jste super 🙂

katka708
2. nov 2015

@lidka_hipp ak ich máme doma, tak jedine v rúre. skúšala som aj tie ospevované zelerové ale tie nechutili ani mne 🙂 ale synovi aj manželovi najviac chutia v McDonalde 😀 našťastie tam chodíme len 2-3x do roka

jabucko
3. nov 2015

Pestrosť jedálnička je U nás základ. Snažíme sa, aby nás MaxiK mal rôzne chute. Nielen pre spoznávanie nových chutí, ale aj živín. Má rád mäso, zeleninku. Kaki S jabĺčkom obľubuje 🙂. Ja som po pôrode zmenila drasticky jedalnicek, lebo ho všetko takmer naduvalo A mával koliku, tým, že som ho len kojila, iné nedostaval. Postupne som začala pridávať I sebe pestrosť V strave. Zelenina, viac druhov mias, aj strukoviny. Popri dobrej papanici je Maxik este dojceny, tak niektoré potraviny ešte obmedzujem. Ale časom prejde všetko 🙂

renaatka
3. nov 2015

@lidka_hipp Dobrý deň prajem 🙂 Paťkovi sa snažím dávať či syry, jogurty, ovocie i zeleninku. Raz som mu skúsila dát rybku a plakaaal ale strašne po nej tak odvtedy ešte nebola,skúsim znovu neskôr 🙂 jasne že dostane aj tie nie zdravé vecí ako trošku čokolády či parok, pizzu ale to ozaj málokedy. Vlasy sa mi ježili, keď mi ho nukali paštekou, ale konečne pochopili, že to mu dávať nechcem a už ani neponuknu 🙂

dadka_bb
3. nov 2015

Ja som dnes malej varila spenat,cestovinku,cuketu, a takto krasne zababrala tricko. Uz papa pekne ,riskla som to bez podbradnika,a nieco ju zaujalo a s plnou pusou OTVORENOU sa kukla dolu, vsetko razom vytieklo na nove biele bodicko 😀 urcite mi to nezide pranim,ako zatial vsetky prikrmy,drzia o dušu 🙂 ale potesilo ma aspon to,ze je to ♡ !!! Budem tvrdit ze som to take kupila. Ze je to moderna batika 😀

dadka_bb
3. nov 2015

@jabucko pri citani tvojho prispevku si mi pripomenula moje zaciatky 🙂 moju naduval este aj dvojmesacny chlieb haha. Fakt, kamoska jedla pizzu,chleba,kapustu,kadejake omacky polievky ,vsetko mi to fotila asi naschval hah.a ja doma jedla mrkvu, zemiaky,a suche rozky. Nesolila som, nejedla sladke. Uplne bez energie,bez jedla 😀 z mliecnych vyrobkov mi grckala prudom meter na postel,takze som to vylucila.teraz ma 9 mes.a konecne papam aspon zhruba normalne 🙂 fakt sa tesim ked dokojim,aj ked chcem co najdlhsie, ze sa napraskam stiplavych,zduvacich,slanych,kyslich ,nezdravych jedal a skocim aj na mekaca 🙂

vtacatko3
3. nov 2015

Manžel išiel s drobcom von a konečne mám kúsok času aj pre seba a môžem si čítať rady a príspevky (a aj zasúťažiť). V poslednom polroku som nahradila olej kokosovým olejom, zaradila som chia semiačka hádam do každého jedla, používame už len trstinový cukor a sladkosti sme nahradili sušeným ovocím. V rodine sa vyskytlo onkologické ochorenie a to bol akýsi zdvihnutý prst, aby sme sa zamysleli nad tým, čo bdávame do svojich úst. Aj keď nie je to vždy len o jedle. Úsmev a optimizmus by mal tiež patriť k zdravenmú životnému štýlu.
Len máme akosi problém naučiť na toto aj staré mamy. Naposledy keď sme nechali drobca u svokry, tak mu namiesto obeda dala slaninové sušienky Tuc. Jáááj...

linuus77
5. nov 2015

my sa snazíme jest zdravo, kupujeme celozrnne alebo grahamové pečivo, robime si smoothie ktoré jeme všetci spolu, na desiatu si nosime ovocie a zeleninu, k jedlu nám nesmie chýbať šalát, pijeme čistú vodu, nepoužívam margaríny a biely cukor, máme rozne alternatívne sladidlá a kokosový olej. samozrejme ze si obcas dáme aj zákusok z cukrárne, halušky so slaninou, klobásu ale všetko s mierou 🙂 a tiež čitam zloženie vsetkého čo kupujem.

dadka_bb
5. nov 2015

Kocky ako ohrievate prikrmy
@lidka_hipp prosim Vas o radu,ako prihrievat prikrmy, ked nechcem v mikrovlnke. Ja to robim tak ze dam do rajnice vodu,do toho misku s prikrmom. Lenze ked to zacne vret tak to buble, vyskakuje mi ta voda do prikrmu, plus je ta miska taka horuca ze ju neviem vybrat 😀 no komedia so mnou 😀