Jak se připravujete na Velikonoce?

lidka_hipp
30. mar 2015

Nevím, jak u vás, ale tady je hrozná zima a dokonce má i chumelit, a tak to vůbec nevypadá, že Velikonoce jsou za pár dní 😕 Jak se na ně připravujete? Uklízíte? Zdobíte byt? Nakupujete dobroty a pečete domácí koláče a moučníky? Budu moc ráda, když se s námi podělíte o své zaručené velikonoční recepty 🙂

bubloska135
30. mar 2015

ja som si cez vikend upratala, vyzdobila velkonocne celu domacnost a od stvrtka budeme s rodinou. Napecieme spolu s maminou dobroty. Moj syncek uz druhy den trenuje korbac 🙂 a velmi sa na sviatky tesim lebo budeme vsetci spolu, ci uz bude teplo alebo uprsano a zimno ako teraz 🙂

lidka_hipp
autor
30. mar 2015

@bubloska135 Koukám, že jste vzala velikonoční přípravy opravdu pořádně 🙂 Můžu se zeptat, co je korbáč? Je to pomlázka? Nejsem si slovenštinou vždy jistá, tak se radši ptám 😉

moni244
30. mar 2015

@lidka_hipp ja nastastie nemusim chystat nic, ja robim, velku noc neoslavujem, manzel berie dcerku zo sebou k jeho rodicom na vychod, kde jej chce ukazat ich zvyky a oslavu velkej noci, ja som chcela umyt okna, ale zase nic z toho, cize len pracovne stravim tieto sviatky

bubloska135
30. mar 2015

@lidka_hipp ano ano je to pomlazka 🙂 minuly rok bol syncek este maly, vedel ho drzat ale nie co s nim robit, tento rok ma skoro 2 roky a stacilo mu raz ukazat ako sibat a pekne opakuje a tesi sa z toho 🙂

tenerifka
30. mar 2015

My Velku noc oslavujeme tym ze je v skole cely tyzden volno, takze nic nerobime, oddychujeme,mame slnecno a teplo a chodime na plaz. Nijake pecenie sa nekona a varenie len take ako vo vsedny den....Velkonocny pondelok tu je normalny pracovny den

fazulka17
30. mar 2015

ja som cez víkend popratala celý byt a konečne aj okná mám umyté 🙂 po obede sme celá rodina zdobili vajíčka aj keď dcérke sa viac páčilo ich pučiť ( má 19 mesiac ) ale niečo predsa zostalo 😀 takže už máme aj byt vyzdobený a piecť budeme až v sobotu (ale ešte nevieme čo)

lidka_hipp
autor
30. mar 2015

@moni244 Mrzí mě, že musíte pracovat ☹ Jaké zvyky se dodržují na východě Slovenska? To by mě docela zajímalo...

@bubloska135 Pomlázka baví asi všechny děti, ne? 🙂

@tenerifka Kde žijete, že můžete o Velikonocích chodit na pláž? To by se mi moc líbilo 🙂

@fazulka17 Co se peče na Slovensku? U nás je to mazanec, perníčky a někdy i různé koláče s mákem, tvarohem nebo povidly.

bandurka1979
30. mar 2015

Upratane uz ako tak máme. vyzdobené tiež tak jemne,takze nas čaka už len to najprijemnejsie pečenie

moni244
30. mar 2015

@lidka_hipp oni mavaju napr. v nedelu na ranajky sunku, vajicka a tak, ale najprv to musia dat do kostola posvatit ci co, ja robim dobrovolne

tenerifka
30. mar 2015

@lidka_hipp Kanarske ostrovy-Fuerteventura, 4 a pol hod.letu 😉
Ale voda je teraz na jar dost studena, ja sa najskor okupem tak v juni

zuzin78
30. mar 2015

@lidka_hipp velku noc nemusim, nebudeme doma 🙂
Akurat teraz som dozdobila stol , deti a budu tesit ked to uvidia .

rachel123
30. mar 2015

Na východnom Slovensku to bola „žolta hrudka“, sirek z vajec a mlieka, pretože pravoslávni a gréckokatolícki veriaci počas pôstu nekonzumovali mlieko, ani mliečne výrobky. Na východnom Slovensku to bol špeciálny veľkonočný obradový koláč - paska. „Vo všeobecnosti mali obradové koláče okrúhly tvar ako symbol slnka a nového života – je to taký pozostatok ešte z predkresťanských čias. Rodina si symbolicky rozdelila jedno vajíčko, ako symbol súdržnosti a vzájomnej lásky“,

zijem na vychodnom slovensku manzela mam z vychodneho slovenska aj svokru zosvokrom takze taketo jedla robia pravidelne kazdy rok
ja zvyknem na Velku Noc piect chleba,vianocku, zemiakovy salat ,udene meso, kopec vajiciek , ozdobujeme vajicka ,metrovy kolac, slane pecivo domaca palenka, vino

lidka_hipp
autor
30. mar 2015

@bandurka1979 Co budete péct? Ráda se inspiruji 🙂

@moni244 Svěcení jídla je moc hezký zvyk. Mám pravoslavného manžela, takže ho znám, i když v Česku se už moc nedodržuje ☹

@tenerifka Tak to pozdravujte slunce a teplo 🙂

@zuzin78 Já mám doma dvě kočky, takže jakákoliv výzdoba by jim posloužila jako super hračka 😉 Ale už mám připravené zásoby pro koledníky a těším se, až upeču mrkvový dort, ten mám moc ráda, i když to není žádná tradice 😉

@rachel123 Moc děkuji za vysvětlení tradic! Je to pravdu zajímavé. Jak pečete metrový koláč? Vejde se do trouby?

rachel123
30. mar 2015

@lidka_hipp metrovy kolac najprv si upecem vo forme blede cesto a potom hned tmave cesto vychladnute potom spajam plnkou nic tazke

tichanska1
30. mar 2015

My nerobíme nič špeciálne. So synčekom pobeháme rodinu, vyšibeme, popolievame a pôjdeme domov oddychovať 🙂

fazulka17
30. mar 2015

@lidka_hipp my pekávame zo sladkého veľkonočného baránka, drobné čajové pečivo a náš najobľúbenejší - veľhory no a zoslaného syrovú roládu .

irenaliza
30. mar 2015

Dobrý deň, na veľkú noc sa teším aj mám obavy ako to zvládneme, dcérky budú mať v škole prázdniny, takže nás doma bude dos´t a k tomu by mali prísť babka s dedkom z východného Slovenska a keďže máme 2 izbový byt, síce väčší, ale aj tak... Ale ako sa hovorí dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Ja s manželom pochádzame s východného Slovenska, síce už viac rokov sme na opačnom konci, ale dodržiavame jedlá a zvyky od nás. Budeme mať šunku, cviklu, chren, tvaroh s maslom, varené vajíčka, klobásku a hrudku/robí sa z vajíčok a mlieka,a soli spolu sa to povarí , dá sa odkvapkať v gáze zatočí sa to do takej hrudky/. Pečieme barančeka a zajačika. V sobotu budeme s dcérkami maľovať vajíčka, najstaršia prišla, že tento rok , ale budeme maľovať prírodne- takže máme nachystané šupky z cibule, červenú repu a špenát, už sa teším 🙂 Už som umyla okná, povysávala, prach utrela, ale veľmi som to nepreháňala, ani sa nedá pri dcérkach, výzdobku sme urobili spolu, všade samé kuriatka, zajačikovia, vajíčka, dcérka obľubujú vyzdobovať a vymýšľať, vystrihli zajačikov aj z papiera.
Veľkonočný pondelok nemám rada, ani dievčatá, ale tento rok sa teším, síce manžel bude v práci, ale dcérka bude mať 7 rokov a ďaľšia má tento deň meninky, aj babka sa tak volá, takže bude oslava, upečieme tortu a dievčatká sa nevedia dočkať darčekov a smiali sa, že konečne aj dievčatá niečo dostanú na veľkonočný pondelok, lebo doteraz stále museli dať chlapcom čo ich prišli pooblievať a nepáčilo sa im to. Takže super, aspoň to je krásne na tomto pondelku. Prajem aj Vám pekné sviatky a s ničím to nepreháňajte. teším sa na celý tento týždeň, trochu prídeme pri HIPP týždni na iné myšlienky a teším sa možno sa pošťastí aj nejaká výhra. Prajem super aj keď dosť chladný deň. 🙂 🙂

bubelko
30. mar 2015

nechystam nic velkolepe. velkonocne upratovanie nepraktizujem uz roky (ani vianocne a ani ine ziadne velke podla sezony). na velky piatok sa aj tak nesmie robit hluk a bordel, takze budeme asi oddychovat alebo ak bude pekne pojdeme na vylet. v sobotu upeciem kacku a urobim knedlu na nedelu a asi upeciem nejak kolac... no a potom mame 2 tyzdne prazdnin, tak mozno zbehnem s detmi este polyzovat. nemam ponatia.
a jaj v sobotu vecer poskovavam detom na terase vajicka a zajace a poslem ich v nedelu hladat a pozbierat 😉

lidka_hipp
autor
30. mar 2015

@rachel123 O metrovém koláči jsem nikdy neslyšela, ale takhle to vypadá celkem jednoduše 🙂

@tichanska1 Odpočinek o Velikonocích je dobrá prevence jarní únavy 😉

@fazulka17 Co to jsou veľhory? 🙂

@irenaliza Koukám, že vás čeká opravdu veliká oslava! My jsme loni malovaly vajíčka s dcerou a jak byla nadšená, že se barvy krásné míchají a mění, tak vznikla vajíčka s vojenským maskováním 😀

@bubelko Dva týdny prázdnin bych si nechala líbit 🙂

luchajda
30. mar 2015

No my sme si asi pred týždňom urobili plány na naše prvé výlety s blškou... turistika, troška kultúry... ale ako tak pozeráme predpovede počasia, vyzerá to tak že budem musieť pogoogliť nejaké nové aktivity na doma :(

babatkoo
30. mar 2015

My budeme skladat nabytok v nasom novom byte ;) velkonocne sviatky u nas nie su ziadne sviatky. Akurat sa tesime z volna

marianna2104
30. mar 2015

@rachel123 ahoj rachel, ja cesto rozdelím na 3 časti: biele, do druhej tretiny dám kakao a do tretej mleté orechy, t.j. pečiem v troch formách (srnčí chrbát) a ďalší postup je asi identický s tvojím🙂

vroni
30. mar 2015

Ja zdobim a peciem za sirokej podpory vsetkych kamaratok mojej dcery. Rodicia su mi vdacni, ze maju cez prazdniny kam odlozit deti a este dostanu kolace a ja sa vytesujem, ze sa mozem vysantit v kuchyni a mam istou, ze ked budem potrebovat "odlozit" moje deti, tak mam cely zoznam zaujemcov 😉
Vajicka zdobia len deti (nenavidim zdobenie vajicok. Zle kreslim a moje vajicka vyzeraju vzdy hnusne), upratovat neupratujem nijako zvlast, takze pre mna velmi fajn obdobie. Na Velku Noc sa tu nesibe (nastastie), v nedelu sa hladaju vajicka, byva pri tom kopec srandy, inak sa len stretavaju priatelia ci rodiny.
Peciem cajove pecivo, roladu, citronove rezy a medovniky (vlastne pecu deti a ja len kontrolujem 😉) a potom uz naozaj (nakoniec) frankfurtsky veniec (ten zbodneme my + navstevy u nas doma). A babovku (tu obvykle peciem dvakrat, ta prva zvykne "sublimovat" po prvych ranajkach)
Inak, mame tiez dva tyzdne prazdnin.

tenerifka
30. mar 2015

@bubelko
@vroni
Baby zavidim vam tie 2 tyzdne, u nas len tyzden a to sa neda ani nikam cestovat, lebo letenky su 3 x drahsie a vsade natresk ludi.....

katka708
30. mar 2015

Toto bude prvá Veľká Noc kedy bude chodiť šibat aj synček. Rozhodla som sa ze pôjdem po rodine spolu s ním a s manželom a porobim par fotiek. Okná som umyla už pred 2t. V sobotu klasicky uprace, dám ceresnove a vrbove vetvičky do vázy, pripravím sladkosti a upečiem domáce klobásky a žĺtkov rezy. Keďže doma budem až poobede, tak si toľko starosti nerobím. Najviac sa teším na malých šibačov. Asi im upečiem domácich burumikov a pripravím pre nich pekne balíčky. (výživky, nejaké sušienky, tých brumikov,...) čoko vajcia dávam len dospelým a starším deťom.

vroni
30. mar 2015

@tenerifka, u nas sa tiez nikam neda cestovat, lebo ceny su trojnasobne, o plazi mozeme len snivat a vonku prsi bez prestavky, pri zurivych 8 stupnoch... Na letne aktivity zima, na zimne teplo. Nie som si celkom ista, ci je to zavideniahodne 😉

strociatka
30. mar 2015

Aaaaacho, joj, Velka noc! No musim sa na to pripravit hlavne psychicky, kedze ju nikdy netravime doma a tak nikdy som nepocitila, ze su to sviatky.
Na objasnenie. MM je zavisly na tom, aby sme na Velku noc boli u rodicov. Ako keby sme tam nemohli ist kedykolvek inokedy! Nie, my sa tam musime trepat prave na Velku noc! Dotrepe sa tam aj jeho starsi brat s rodinou a troma detmi, mladsi brat s dietatom, my s detmi a je nas tam v jednom dome 7 dospelych a 6 deti od 17 po 2 roky, opakujem v jednom dome a cele sviatky!!! Jedna super malinka kuchynka, tie panelakove su zarucene vacsie! Jedna funkcna kupelna a tolko ludi. To je len prva vec, druha, ze kazdy osobnost! Ten najstarsi pubertiak si tam uplne vzdy privedie este aj kamarata, aby nebol sam 🙂 Do tohto chaosu sa tam zacne schadzat aj ostatna rodina a vsetci sa tam chodia prestravovat, schadzaju sa bratranec s rodinou a jeho rodicmi, ostatne sesternice aj s detmi a rodicmi. Tak sa tam vsetci prekracujeme, obchadzame, preskakujeme kufre a mne z toho preskakuje este aj mesiac po tom.

Cela zmes temperamentov, osobnosti, problemov, nezhod, uprednostnovani, dokazovani, posudzovani, porovnavani, ohovarani, predchadzani, komentarov, hadok.... Mala by som si ist dat do predu predpisat Lexaurin, sviatky su tu!

bubelko
30. mar 2015

@tenerifka no hej, ale v lete mame len 5 tyzdnov 😖

fazulka17
30. mar 2015

@lidka_hipp to sú také rezy z odpalovaného cesta a sú plnené karamelovou plnkou. Výborné určite odporúčam

tunylyk
30. mar 2015

Hmmm,aj by som povedala,ze upratovanim,no to robime priebezne,varenie a vypekanie nas este len caka,no ozdobky pre tento rok mame nove,vlastnorucne vyrobene 🙂