Bojíte se dětské obezity?

lidka_hipp
3. apr 2015

Ve vyspělých zemích světa, včetně Česka a Slovenska rychle přibývá dětí s nadváhou nebo dokonce obezitou. Tyto děti jsou pak více ohrožené vážnými onemocněními, jako jsou choroby srdce a cév, cukrovka 2. typu nebo třeba problémy s klouby. Napadlo by vás, že to, jak své děti krmíte, když jsou malé, ovlivňuje jejich budoucnost? Co vy samy děláte proto, aby vaše děti neměly nadváhu nebo dokonce nebyly obézní? Hlídáte třeba to, aby děti nejedly moc sladkostí?

bonaqa2013
3. apr 2015

Ja sa bojím detskej obezity. Ani nie pre zdra. problémy, ale mám dcéru vo veku 9 rokov, a bojím sa, že keď príde do toho super veku - puberty, tak potom bude skúšať rôzne zaručené diéty, ktoré majú takmer žiadny efekt. deti skôr učím pohybu a vyváženej strave. A hlavne po 18 hod. sa už neje.

lidka_hipp
autor
3. apr 2015

@bonaqa2013 Mám podobné obavy o svou dcerku. Dost jsem o tom přemýšlela, když si vybírala kroužky ve škole. Nakonec jsme se rozhodli pro karate, u kterého je samozřejmé, že dítě musí dobře jíst, aby mělo dost sil a mohlo být bojovníkem. U baletu jsem měla strach, že budeme muset řešit, že moje "normální" dcera je moc tlustá.

Jinak věřím na vlastní příklad. Když budu dobře jíst já, bude dobře jíst i moje dítě 🙂

fazulka17
3. apr 2015

aj ja som sa bála detskej obezity pretože moja dcérka mala 13 kg ako 10 mesačná no ako začala chodiť tak schudla 4 kg. Teraz chodíme von každý deň, tam si pobehá. TV sleduje len večer aj to len na chvíľku takže je celý deň v pohybe. A čo sa týka stravy myslím si že sa stravujeme zdravo. Sladkosti jej ešte nedávam. Dúfam že to takto bude aj keď bude staršia nakoľko v rodine máme ,,curkrovkárov´´ a bojím sa aby to nezdedila

mircalla
3. apr 2015

Nie, moj maly ma take geny, ze je chudy ako spagetka, vysoky a dlhe nohy...a pritom jest mu chuti...
Nemyslim, ze by mu to hrozilo, ak si zoberiem jeho celkovu stavbu tela a zohladnim aj geny
A snazime sa stravovat rozumne....obcas si da sladkost, to priznavam, ale neje vyprazane, ma dostatok zeleniny, polievok a ovocia. Maso dusime, vacsinou ma rad ryzu, cestoviny.

katka708
3. apr 2015

Zatiaľ sa obezity nebojím. Adam je štíhly po mne a manzelovi. Je len toľko aby nebol hladný. Ani sušienky mu moc nechutia. Zje 1-2denne a viac nechce. Stravuje sa zdravo a je 90%zo dňa v pohybe. Uvidíme ako bude v puberte ale snáď ak bude mať správne návyky....

natalushka
3. apr 2015

Ahojte..co sa tyka obezity..samozrejme,ze clovek ma pred nou respekt,hlavne v dnesnej dobe..moj maly ma 8mes. a skoro 10kg🙂 papka od pol rocka,dnes uz papa vsetko..kedze sme zacinali s prikrmami v zime,domacu zeleninu sme nemali,ficali sme a stale ficime na Hipp prikrmoch..striedame to s mrazenou zeleninou,ale aj tak vacsiu cast jedlnicka tvoria hippky a mamino mliecko🙂 mozno preto je taky tucnucky🙂 myslim,ze zaklad do zivota mu davam co sa stravy tyka dobry,vela zeleninky,masko,ovocie..dufam,ze sa nam trnto trend podari udrzat co najdlhsie🙂 je pravda,ze v genoch obeziu nemame ani ja,ani manzel,takze dufam,ze sa k nej nijako nedopracujeme..a az maly zacne chodit,tak to s tou vahou bude asi zasa lepsie..a ked bude sidlo po manzelovi,tak nam asi obezita ani nehrozi🙂 a co sa tyka sladkosti..my s manzelom nie sme moc na sladke,takze toho u nas doma vela nenajdete..a ani to nemienim menit..jasne,ze az bude vacsi,tak babicky ho asi od dobroty napchaju aj sladkostami,ale myslim,ze raz za cas a malo nemoze uskodit..samozrejme primerane veku..tot moj prispevok,pekny den🙂

lidka_hipp
autor
3. apr 2015

@fazulka17 Nedědí se cukrovka jako taková, ale sklony k ní. Navíc tím, že člověk žije zdravě - má normální hmotnost, jí pestře, hodně se hýbe - může nástup nemoci hodně oddálit nebo se je jí dokonce úplně vyhnout.

@mircalla Občas sladkosti určitě neškodí 😉 Pokud má malý dostatek pohybu a nejí jen sladké, nemusíte se bát 🙂

@katka708 To, co se dítě naučí jako malé, to si nese po celý život. Je super, že se Adam hodně hýbe 🙂

@natalushka Je vidět, že nad jídlem hodně přemýšlíte, což dělá opravdu hodně! Důležité je dítě nepřekrmovat a dopřát mu dostatek pohybu. I babičky můžou dítěti něco podstrčit, pokud jinak jí dobře a vyváženě, nemusíte se ničeho bát 🙂

fazulka17
3. apr 2015

@lidka_hipp viem ale je to aj tak no také bojím sa predsa deti v dnešnej dobe sedia pri počítači alebo televízore a neviem aká bude moja dcéra keď trošku podrastie

adka290
3. apr 2015

Mam syna 10 rocneho a nevazi ani 30 kg. Jest ho doslova musim nutit ale on tvrdi, ze bude jest ked bude hladny. Ma ale vela pohybu, nedokaze obsediet(iba pri pocitaci 😖 ). Dcera ma 8 rokov ale vazi skoro 38 kg. Aj ona ma dost pohybu korculuje, bicykluje ... Rano jej moc jest nechuti, co ale ja nedovolim aby sla do skoly bez ranajok. Zato vecer by v pohode zjedla dve porcie. Neviem si s tym akosi rady. Aspon ze najmladsi syn ma priemernu vahu.

sense
3. apr 2015

nikdy som sa nad tym nezamyslala ci sa bojim detskej obezity, ale pravda je ze odkedy mam dcerku zacala som zdravsie jest....pretoze dieta vela hlavne v malom veku obkuka od rodicov....

jana_eyre
3. apr 2015

@lidka_hipp mame v rodine dieta /moju 9rocnu neter/ ktora je obezna.. endokrinologicka ju odporucila na trojtyzdnove liecenie.. viem, ze to je sposobene zlymi navykmi - najma v pohybe a teraz sa to uz velmi tazko napravuje..
od mala sme si s muzom povedali, ze nasim detom doprajeme najma velmi vela pohybu, co aj uspesne uz tri roky dodrzujeme spolu s detmi.. samozrejme jedia vela zeleniny, ovocia, ziadne vyprazane a tucne jedla.. davam im ale aj nezdrave veci s mierou - ako napr. sladkosti a bielu muku.. obezne ani z daleka nie su..

tichanska1
3. apr 2015

Náš 1 a pol ročný syn sladkosti nejedol, nedávame mu ani povestného brumíka... Na obed papá zleninku a chudé mäsko, na raňajky jogurt a pomedzi výživu. Myslím si, že zatiaľ ideme na to dobre. Uvidíme čo prinesie budúcnosť...

lidka_hipp
autor
3. apr 2015

@fazulka17 Moje dcera začala letos chodit na karate a je úplně nadšená. Jsem moc ráda, že má sport, který ji baví a ona ho nebere jako nepříjemnou povinnost, ale zábavu 🙂

@adka290 Jste starostlivá a pečující maminka 🙂 Anička má kamaráda, který podobně jako váš syn nechce snídat, že prý nemá hlad. Často u nás přespává. Nenutím ho, aby snídal tolik, co moje "hladová" holčička, ale ví, že pár lžiček jogurt nebo sklenici mléka by měl do sebe dostat. Když nesní vůbec nic, je hodně unavený a ve škole se špatně soustředí.

@sense Jojo, děti nás mají za vzor, tak se musíme snažit, abychom jim byli dobrým vzorem 🙂

@jana_eyre Pamatuji si, že když šla Anička do školy, už měla pár "silnějších" vrstevníků a našly se i vyloženě obézní děti. Nejsem odborník na dětskou výživu, ale myslím, že základním pravidlem pro rodiče by měla být rovnováha a to jak mezi různými složkami stravy, tak mezi příjmem a výdejem energie. Proto nemám problém s tím, když si moje dítě dá u babičky řízek, když vím, že celý den běhá po kopcích. Ani mi nevadí, že sní kousek čokolády nebo sušenky, ale každý den procvičuje karate a to dá tělu zabrat 🙂

@tichanska1 Budoucnost je nejistá, ale když dáte dítěti dobré základy, máte šanci na to, že se dítě bude i nadále dobře vyvíjet.

jana_eyre
3. apr 2015

@lidka_hipp jasne aj moje deti jedli par krat v zivote vyprazane a ani raz ma z toho neporazilo, potom som sa s nimi riadne vybehala 😀 😀 len doma to takmer nerobim, lebo z toho smrdi cely dom 😅

inak na karate som chodila par rokov, pamatam si narocnost - prajem jej vela uspechov.. mna to velmi bavilo..

zuxik
3. apr 2015

Ak mozem byt uprimna, o obezite som vobec ani neuvazovala. Asi aj preto ze s manzelom sme chudi a vysoki, napriek tomu velmi radi jeme. Stravujeme sa ale (dufam) vcelku zdravo, sme taky skoro vegetariani. Masko u nas jedava hlavne nas milovany pes 🙂 Ak bude maly po manzelovi, co zatial tak vyzera tak ziadne obavy mat ani nemusim. Manzel je znamy ako cierna diera. Zje za dvoch ale ked sa odvazi tak ma menej ako ked zacal jest 😎
Sen kazdej zeny, co si budeme klamat

vroni
3. apr 2015

nebojim. Obidvaja s muzom mame sklony byt "priestorovo vyrazni", ale makame na sebe a drzime sa v rozumnych medziach. Deti mame obe ako dynama, vytrasu zo seba vsetko (a my ich v tom podporujeme), takze obezity sa fakt nebojim, kym sa neprestanu v puberte hybat (ako ich cteni rodicia), ziadna obezita nehrozi....

hippinka
3. apr 2015

Na obezitu vôbec nemyslím. Žijeme v rodinnom dome a ja aj môj manžel sme dosť akčné tipy takže deti nás nasledujú. Malinká sa učí momentálne chodiť má 10m a starší 6 ročný má tiež dosť pohybu a chodí ešte aj na plávanie. Zjedia len toľko aby neboli hladní. Učím ich papať všetko( samozrejme Kristínka má obmedzenia ) takže nemusím s nimi bojovať že toto nebudem.Ľúbime veľa ovocia a zeleniny akurát čo ja nemusím sú vyprážané jedlá ale občas zvládnem aj to. Tomu staršiemu samozrejme doprajem aj sladkosť ale vždy až po riadnom jedle. Máme také pravidlo. Do troch rokov kým nezačal chodiť do škôlky som mu žiadne sladkosti neponúkala a keďže nebol zvyknutý nechýbalo mu to. A aj do teraz moc čokoládu nemusí. Myslím si že pokiaľ budeme žiť aktívne a zdravo tak sa obezity báť nemusíme. 🙂

slivka3
3. apr 2015

@lidka_hipp Ja sa obezity nebojim,decka sportuju vo velkom,takze to u nas nehrozi a ked nemaju treningy,tak behaju ak to pocasie dovoli stale po vonku,hlane syn,pc sa im snazim obmedzovat,len vecerom ak im vijde cas a celkovo aj my dost chodime na bicykel,korcule,plavanie,prechadzky,takze nemaju cas priberat a to veru sa lubia najest a aj vyprazane,aj sladkosti jedia,ale nie v prehnanom mnozstve.

lidka_hipp
autor
4. apr 2015

@jana_eyre Díky! Anička je teď na soustředění oddílů a na fotkách, které nám trenérka posílá, vypadá vážně šťastně 🙂

@zuxik Je to jen můj laický názor, ale člověk, který přemýšlí nad tím, co jí a taky má dost pohybu, se obezity bát nemusí 🙂 Předpokládám, že jako "dlouhodobí" vegetariáni máte vyřešený i příjem dostatečného množství bílkovin a nic vám nechybí 🙂

@vroni Správně, pravidelný pohyb v dostatečném množství je základ! 🙂 Manžel je na tom podobně, taky by mohl být "prostorově" výrazný, ale pravidelně chodí na box a plavat, takže se o něj nebojím.

@hippinka Kolem domu se zahradou je vždy práce dost a to je často lepší než velká posilovna s tělocvičnou dohromady 🙂

@slivka3 Když děti sportují a mají opravdu velký výdej energie, mají mít také dostatečný příjem 🙂

zuxik
4. apr 2015

@lidka_hipp mame, pretoze nie sme uplne vegetariani, jeme ryby, vajicka a aj vsetky mliecne produkty cize nemame problem 🙂

lidka_hipp
autor
4. apr 2015

@zuxik Je vidět, že máte vše promyšlené 🙂 Myslím, že strava by měla být hlavně pestrá a to splňujete 🙂

namornicka
4. apr 2015

Nebojím ani som sa nebála a to už mám deti školákov. Dôležité je v nich vypestovať správne stravovacie návyky od malička a to na základe príkladu. Čiže čo sa podáva ako jedlo to je pre celu rodinu,aby deti videli ze to jedia aj rodičia, ze je to správne. Veľa zeleniny, na pitie voda, sladkosti obmedzene. Myslím, ze základ som im už vštepila. Minule mi dcéra, ked boli s kamošmi v kine povedala: "mami XY si kúpil do kina colu a cely balík chipsov, fuj, ze mu z toho nebolo zle." Viem, že úlety do McDo občas budú, ale snáď to bude v norme.

fazulka17
4. apr 2015

@lidka_hipp to je super, aj my by sme ju chceli časom dať ne nejaký šport 🙂

janickacrazy
4. apr 2015

@lidka_hipp Ja sa teda detskej obezity nebojím vôbec, my s manželom sme obaja štíhlej postavy a naši synovia sú tiež štíhli a to starší má už 15 rokov, takže nejaká obezita u nás nehrozí. mladší je od malička skor slabší jedák, takže vôbec ho nemusím nejak obmedzovať. Na čo som pyšná je to, že obaja od malička do 3 rokov nejedli vôbec žiadne sladkosti a naučila som ich oboch na čistú vodu a nesladené nápoje, ktoré majú radi dodnes. Majú krásne a zdravé zuby obaja.

nice202
4. apr 2015

nie, nebojim.

lidka_hipp
autor
5. apr 2015

@namornicka Děti jsou jako opičky, když vidí, že jejich rodiče jedí "rozumně", budou se stravovat stejně. Jste pro ně dobrý vzor 🙂

@fazulka17 Sport je super, ale chce to takový, které dítě nebude brát jako povinnost, ale jako něco, co je moc příjemné a zábava 🙂

@janickacrazy Ano, voda (nebo čaj bez cukru) je na pití. Sladké limonády jsou něco, co se pije jen občas a v malém množství. Dcera tu teď měla kamarádku, která na dvouhodinovou návštěvu u nás dostala s sebou litr koly. Anička nechápala (a já taky) 😉

fazulka17
5. apr 2015

@lidka_hipp presne ja ju nechám nech si sama vyberie

keira
5. apr 2015

bojim sa, lebo vsade cihaju nebezpecensta v podobe roznych spracovanych jedlach, v ktorych sa nachadza koec cukru, transtukov a inych kadejakych oblbovakov chuti. Takisto sa bojim nevzdelanych ludi, ktore nimi krmia svoje deti a provokuju to moje 😎 😠 😀 a bojim sa sa stravy v skolke, ktora ma daleko od nutricne vyvazenej stravy!

lidka_hipp
autor
5. apr 2015

@fazulka17 Tak tak, rodiče jsou poradci, konečné rozhodnutí o tom, jaký sport si vybrat, by mělo být na dítěti. My jsme měli štěstí, že jsme se trefili hned napoprvé 🙂

@keira Kolem nás je spoustu nejrůznějšího jídla, je ale na nás, co z něj si vybereme 🙂 To učím i svou dceru a zatím to funguje 🙂

siska53
5. apr 2015

@vroni krasny vyraz - "priestorovo vyrazni"..🙂))
@lidka_hipp zatial sa nebojim, hoci starsi vzdy papaval a i papa dobre,je stihly,vsetko vybeha,este aj ked sedi,mam pocit,ze sa mu hybe kazda bunka tela. Mala je zatial skor horsi papkac. Snazime sa o vyvazenu zdravu stravu, ale jedavame i sladkosti ci kolace. Radsej vsak robim vlastne,lebo davam menej cukru a pouzivam trstinovy ci brezovy cukor(xylitol) a ak bielu muku,tak minimalne pol na pol s nejakou inou. A hlavne,nenutime ich jest nasilu. Nechces? Nemusis.
Zatial su stihli obaja 116cm. 18,2 kg na 5r.prehiadke a malej namerali 92,5 a 12,2kg na 3r.prehliadke a to tesne predtym konecne pribrala to polkilo,o ktore pred viac ako pol rokom prisla ( uraz zubkov,dovolenka,rast zubkov,choroba vratane sopla -u nej vsetko dovody na znizeny apetit). My mame v rodine aj stihlych i silnejsich,no skor to je o tom,co davam do zaludka. Sebe i detom. No a plus pohyb.