Nosič alebo šatka - poraďte

danica_rajec
Moderátor
19. jan 2018

Mamy vyplašené srny nemožno podceňovať. Každý deň nosia svoje mláďatá najbližšie, ako sa len dá, bez ohľadu na to, či vážia tri alebo trinásť kíl. Nosenie je predsa skvelé! A je úplne jedno, či nosíte iba vonku počas prechádzok alebo doma pri uspávaní, prípadne nonstop, ak si to dieťatko vyžiada.

Otázka znie, čo by ste poradili začínajúcim nosniciam – šatku alebo nosič? Šatka netlačí a skvele sa prispôsobí vášmu telu aj potrebám malého nosenca. Je však trochu náročná na uskladnenie a hovorí sa, že niektoré deti proces doťahovania šatky vyslovene neznášajú 🙂 Nosič máte naopak zapnutý raz dva a preferuje ho väčšina oteckov, čo poznám. Môže však tlačiť a rezať, pokiaľ nenájdete taký, ktorý vám presne sadne na bedrách i na pleciach... Čo vyhráva u vás a prečo? Napíšte! 🙂

sabusik321
19. jan 2018

U nás satkovy nosič 🙂 rýchlejšie a pre mna ľahšie 🙂

nellita
19. jan 2018

Ja nie som.zastancom satiek podla mna hlavne pre malicke babatka je nevhodny ked vidim ako su tie deti skrcene,hlava nabok,chrbtica trpi, ľutujem ich,kedysi sa takto deti nenosili davali sa do perinuek kde maju hlavu,chrbticu rovno,pevne ich drzite,tato dnesba moda je neskutočná a potom sa divime ze maju problemy zdravotné

danica_rajec
autorModerátor
19. jan 2018

@nellita prezradim ze nosili uz nase prababicky🙂

nellita
19. jan 2018

@danica_rajec nosili vidim ale len.na pole co dnesnej dobe neexistuje ani vid skúsenosti mojej babky a prababky ,ako píšem je na rozhodnuti kazdeho ja som to nepouzivala,pre mna bolo dôležité hlavne dobry vyvoj do 1-roka

katrin69
19. jan 2018

Som jednoznačne za šatku. Je to síce drahšia investícia, ale o dosť lepšia. Pokiaľ to vie mamina poriadne zviazať, nebude ju tak bolieť chrbát ako pri nosiči. Mám jeden nosič doma a keby ho niekto chcel, predám 😉 Ja mám šatku požičanú a som spokojná. Ale teším sa, keď začne dieťa moje chodiť, aby som ju mohla ťahať za sebou a nie mať na sebe 🙂

katka.bn
19. jan 2018

Ja mám aj šatku aj nosič, nosič je na rýchle, pohotové nosenie, napr. na parkovisku vystúpim z auta, rýchlo naložím dieťa (so šatkou v daždi pri aute nad mokrou zablatenou zemou rýchlo naviazať neviem) a ideme na nákup. Šatku používam na dlhšie nosenie, na viac hodín, napr. na túru, kde musím mať dieťa aj 6 hodín na sebe, a mám sa cítiť pohodlne aj ja aj dieťa, na to je lepšia šatka. Teda striedam podľa potrieb. Tak nám to vyhovovalo pri všetkých deťoch.

anita718
19. jan 2018

U nas satka 😍😍❤❤

lavieenrose
19. jan 2018

na zaciatok satka,to je jasne ...a zvasty o nezdravosti nosenia 😂...moje dieta ma donutilo nosit ..inac by som tiez nenosila .ale ked tam bola spokojna nemohla som jej to odopriet..

@katka.bn dvojkriz si neskusala ?

lavieenrose
19. jan 2018

@nellita ked si to nepouzivala a prd sa do toho vyznas naco si otvarala tuto temu hm ? asi aby si iba nastvala zeny ,ktore vedia ze svojmu dietatu neublizuju,poznaju vyvoj chrbtice aj bedrovych klbov

petrag25
19. jan 2018

Ja mam dva nosice na satku som si netrufla ale pri dalsom babu ak niekedy bude sa dam urcite na satky 🙂

nellita
19. jan 2018

@lavieenrose je sloboda slova,ja som vyjadrila iba svoj nazor,nikoho som neskritizovala,je na kazdeho rozhodnuti ako som písala,nikoho ani nekritizujem,tema bola dana do plena nie iba pre tych co satky používajú. Okrem toho nevieš ake vzdelanie mam nato aby si pisala o prd. Svedci to o tvojej inteligencii.

lavieenrose
19. jan 2018

@nellita si ortoped alebo fizioterapeut ? to ze tie deti lutujes mi uplne staci...

ivanapetrasova
19. jan 2018

@nellita tema bola dana do plena - "nosic alebo satka? Co vyhrava u vas a preco?" Nebola to otazka - "nosit alebo nenosit?vyjadrite svoj nazor na nosenie." Takze si zial vobec nereagovala k danej teme. Druha vec, vravis ze nekritizujes... Tvoj prvy prispevok je ciste odsudenie a kritika nosenia deti.

A k teme. Za mna prve mesiace satka a ked uz dieta beha tak kludne nosic. Ale treba skusat a najst ten pravy 😍

elka7
19. jan 2018

Máme šatku i nosiče. Využite sú viac nosiče práve kvôli rýchlemu zapnutiu, odopnutiu kdekoľvek. Vecsie dieťatko si chce pobehat, potom nevládze tak sa vypýta hore a pokračuje sa v turistike 😊 Na tatinkovi 💞

jaska_c
19. jan 2018

aj my šatkujeme

myjusiatko
19. jan 2018

Na miminko satku, na vacsie mame nosic. 🙂

erikaah
19. jan 2018

Za mňa zatiaľ jednoznačne nosič, hlavne pre jeho praktickosť. Chytím, vytiahnem, dám dieťa, zapnem 🙂

julajlatvar
19. jan 2018

na zaciatku som mala satku, no ja som si ju asi nevedela zaviazat, alebo bola proste zla_rezala ma aj pri malom babatku. teraz mam perfektny isara nosic a zamilovala som sa aj ja, aj dieta a dokonca aj manzel zacal nosenie 'uznavat' 🙂

smoulinka1505
19. jan 2018

@nellita chrbtica je v prirodzenej polohe ako bolo babatko v brusku.hlavicku treba zafixovat a nebude nabok.
Praveze nasa generacia ma vela zdravotnych problemov.hlavne chrbtice,klby,nohy.a teda nosena som nebola.
Len strasiaky z minulosti su este stale aj v dnesnej dobe.behak,pevna obuv,ortopedicke papucky uz skoro od narodenia...
Treba si veci nastudovat a potom som Vam to nebude mozno zdat take hrozne
Ale kazda mama robi najlepsie ako vie a aby to vyhovovalo jej aj dietatku😊

smoulinka1505
19. jan 2018

U nas viac vyhovuje nosic.mala uz je vacsia tak to musi byt rychlo.
Ale ked bola mimi tak satka
Milujeme nosenie❤
(starsia fotka😀)

meluela
19. jan 2018

@danica_rajec ak sa da, tak oboje 🙂 ja som vyuzila dve satky aj manducu, lebo nosenie bol dlhe mesiace jediny sposob ako utisit a uspat refluxove babatko. na zaciatok je lepsia satka, neskor ked uz babo chce ist hore-dolu tak na kratsie nosenia nosic. na dlhsie mi bola pohodlnesia satka ked som si ju dobre uviazala. manduca mi bola pohodlna az ked som si dcerku vedela v nej supnut na chrbat. potom sa s nou dala robit aj lahsia turistika ... s prichodom tejto zimy som asi definitivne skoncila, predala bundu, satky dala na predaj lebo naobliekana v bunde by som to uz v takmer 2r nedala .. ale ked sa otepli, mozno este vyrazime v manduce a mikine von 🙂

meluela
19. jan 2018

@nellita dost som si o tom zistovala a nasla som nazor popredneho starsieho ortopeda, ktory spravnu polohu v kvalitnom ergonomickom nosici ci satke (nozky do w, podsadeny zadocek) uznava ako prevenciu proti problemom s klbikmi, ma to taky ucinok ako nosenie postoliek. A prave to vyvazovanie noziciek narovno do perinky a lezanie na brusku naopak problemy s klbikmi sposobuje. A co sa tyka vyvoja ... ak by si mala niekedy satku/nosic niekedy dlhsie na sebe, tak by si vedela, ze kazda matka pokial nie je uplny masochista nosi len tolko co je nevyhnutne na presnuny a ukludnenie babatka a je veeelmi rada ak sa babo chvilu vie zabavit same v postielke/na podlozke a ani ju nenapadne supnut ho do satky v takom pripade. Lebo ono je to ciastocne aj prijemne, ale odtial potial a najma v lete 😀 Aj trenovany chrbat trpi po niekolkych hodinach nosenia a mat detsku grcku permanentne vo vystrihu a premocene spotene tricko nie je to co si predstavujeme pod prijemnym travenim casu ...

efy
19. jan 2018

Vyskusali sme latkovy nosic, co je vyborna vec!ale nakoniec predsa som kupila nosic.
Neolutovala som zatial,aj ked nenosime velmi casto .

robinka84
19. jan 2018

Za mna nosic,ale je pravda,ze satku som neskusala.skratka nebol dovod,s nosicom.sme si sadli.pre mna velky pomocnik.a ked ma nosic pauzu tak sa nosi maco 😅

olifcek
19. jan 2018

Ergonomicky nosic. Mam i satku, ale v nej neviem vybrat prso a dat papat... V manduce nemusim nic, vytiahnem a je to 😉

cleona
19. jan 2018

Pri prvej dcerke sme pouzivali Manducu. Tuzila som aj po satke ale bala som sa, ci zvladnem viazanie. Teraz cakame druhe babo, takze budem nosit ovela viac, aby som sa vedela venovat aj starsej dcerke. Odhodlala som sa a kupili sme satku - hlavne na zaciatok. Potom v pripade potreby Manduca.

danica_rajec
autorModerátor
19. jan 2018

Ja som si s nosičom nesadla a šatky som sa strašne bála, ale ochotné baby ma naučili viazať🙂 Dnes má dcérka 18mesiacov, je to riaden chodec a nosím ju takmer denne. Ako prišla zima, odmieta mi totiž vonku chodiť :D Akurát čakám kým čosi zje a pôjdem si ju našatkovať na prechádzku kým je svetlo 🙂

Fotka je z tohtoročného výletu s našimi kamošmi, šatkujú obaja rodičia a je to naozaj super pomocník na cesty 🙂

cleona
19. jan 2018

Ako taky bonus, som dala aj svojej dcerke (4,5 roka) usit nosic pre babiku. Lebp je strasne vnimava a ked bude mama nosit, bude chciet aj ona. Tak jej chystam prekvapenie - nosic pre babiky ;)

opica_skorica
19. jan 2018

@danica_rajec Kazdemu vyhovuje insie, ale jednej veci nerozumiem, ked vidim mamicku, ktora ma dietatko otocene od seba, teda ze na neho nevidi ☹

opica_skorica
19. jan 2018

@robinka84 Podareny 🙂😉