Pôvod mlieka v Danonino

meluela
24. feb 2014

Dobrý deň danonino_lucia. Mala by som štyri otázky:

1. Na stránke danone sa píše, že spolupracujete s českými farmármi. Je mlieko použité na výrobu danonino výlučne z českých fariem, alebo časť pochádza aj z iných zdrojov?
2. Akým krmivom sú kŕmené kravy, z ktorých pochádza mlieko z ktorého sa vyrába danonino? Môžete na 100% zaručiť, že sa nejedná o GMO krmivo (ktoré je bežne a vo veľkom rozsahu používané aj v čr a sr)?
3. Aký pôvod majú ostatné suroviny - napr. jahodová zložka? Nejedná sa o koncentráty z číny?
4. Akú výhodu má podávanie danonina ročnému dieťaťu ktoré ešte nepreferuje sladké a zafarbené veci oproti tomu, keď si ho od začiatku naučím na domáce jogurtovo-tvarohové dezerty?

Ďakujem vopred za odpoveď.

mikys1
24. feb 2014

@meluela Prepáč, ale píšeš, že dávaš domáce jogurtovo-tvarohové dezerty, to máš svoju kravu? Nechcem rýpať , ale zdá sa mi to čo píšeš až moc prehnané , ak by si chcela yájsť ešte ďalej tak ak máš kravu tak kde ju pasieš a čo pije aj dážď škodí nie ? Mne osobne danonimo nič nehovorí , lebo to nepovažujem za nutné dávať , ale zas také extrémy čo sa pýtaš....
A teraz všetky do mňa
😠 😉

sissy27
24. feb 2014

@mikys1 podľa mňa sa nepýta až také extrémy, ale len čiste z toho pohľadu, že sa danonino prezentuje ako super skvelá vec pre deti, ale napr. nikde som na stránke nenašla reálne zloženie týchto zázrakov - koľko % mlieka (ak vôbec nejaké), Ečok, škrobov, stabilizátorov, konzervantov a kadečoho... skrátka deluxe balenie chémie tváriace sa ako tvarohová či mliečna vec... nie som nejaký znalec týchto vecí, ale 13g cukru v 100g výrobku sa mi zdá aj dosť, nie? 😉

mikys1
24. feb 2014

@sissy27 to hej , ale o tom je komercia a aj výber toho čo si vyberieš 😅

sissy27
24. feb 2014

@mikys1 jasné 🙂 ale mne tá otázka napríklad prišla celkom vhodná, nie z hľadiska výživy, ale z hľadiska nejakého marketingu a reklamy... som zvedavá či na ňu aj @danonino_lucia narovinu odpovie, alebo to bude len také nejaké zahmlievanie... lebo teda myslím, že všetkým nám je jasné, že tieto výrobky majú ozajstné mlieko akurát tak v reklame 😅

ivuska027
24. feb 2014

moji dvaja synovia maju taku brutalnu potravinovu alergiu na cokolvek z danone, ze nekupila by som to, ani zadarmo 😖

meluela
autor
24. feb 2014

@sissy27 pýtam sa, lebo nemám rada marketingové oblby. Za rovnakú cenu si kúsok za hranicou kúpim v bio kvalite, co je z definície bez gmo krmiv. Je samozrejme otazka spolahlivosti certifikatov, ale sanca kupit neskodnu vec je vacsia. Naucit si rocne dieta na presladenu vec s aromami plnu tuku je dost nerozumne a neviem preco to tato krajina vobec dovoluje.

sissy27
24. feb 2014

@meluela mne sa náhodou tvoja otázka páči 😉 a som zvedavá, či dostaneš aj úprimnú odpoveď...
asi sa im tie "zdravé" umeliny veľmi nepredávajú, keď musia takúto strašnú kampaň robiť.. ale teda tú babu, čo sa na to dala, už dopredu ľutujem, asi si pôjde sadnúť na oddelenie k tej, čo sa tu prednedávnom pokúšala presviedčať o tom, že billa je super obchod s kvalitnými a čerstvými potravinami 😀 😀 😀

zita19
24. feb 2014

@meluela Plne suhlasim s tvojim nazorom na presladene aromatizovane detske potraviny ale sme demokraticka krajina. Kazdy moze obchodovat s cim chce, pokial predmeto obchodu nie je momo zakon. Kazdy sa moze rozhodnut co kupi alebo nekupi. Je na zodpovednosti obidvoch stran, co budu deti jest. Ale najvacsia zodpovednost je aj tak na rodicoch. Ci podlahnu marketingu alebo nie je uz vecou ich vyzretosti v mysleni a zodpovednosti za zverene osoby.
Takze, nejake zakony co sa tyka potravin platia. Pokial ich vyrobca neporusuje, je zbytocne to riesit.
Podotykam, nie som v ziadnom spojeni s akoukolvek potravinarskou firmou, ani nie som predajca cohokolvek. Som obycajny zakaznik, ktory nakupuje (s co najcastejsim pouzitim obsahu mozgovne)..

meluela
autor
24. feb 2014

@zita19 No chyba je v tom, ze tie zakony su nastavene zle. V USA kvoli lobbingu, u nas kvoli totalnemu nezaujmu politikov o taketo zalezitosti, takze sa firmy ani s lobbingom nemusia unuvat. A nie je to len o slobodnej volbe, lebo akonahle je nieco povolene tak to s radostou naserviruju mojmu dietatu v skolkovej ci skolskej jedalni ... a sice tam akoze nemusim svoje dieta dat, ale potom mozem hladat nejaku sukromnu skolu kde bude mozno trosku lepsia strava a dat na to celu vyplatu. Takto by slobodna volba nemala vyzerat. Nehovoriac o tom, ze na to, aby sa clovek mohol slobodnou volbou rozhnodnut dobre potrebuje mat relevantne informacie a kriticke myslenie. A oboje je v populacii, kde sa cita hlavne novy cas dost zriedkave. K tomu este vselijake ezotericko-konspiracne skupiny pomätenych ludi ktore mainstream len utvrdia v tom, ze netreba nic riesit a vsetko je v poriadku.

babatkoling
24. feb 2014

ak v state neexistuje vladou garantovana definicia, co je 'bio', 'organic' a podobne plus zakon, ktory hovori ze na kazdom vyrobku musi byt uvedene jeho zlozenie v poradi od najvacsieho zastupenia po najmensie (% nemusia byt uvedene), tak sa nikdy nedozviete pravdu.
Otazky od @meluela su postavene uplne super a napriek tomu, ze ja nie som nutne 'bio' mamina, tak ich plne chapem.
Ak sa ludia nezacnu pytat, co v potravinach je a dozadovat, aby boli o zlozeni transparentne informovani, nikto neda ziadnu zaruku a pochybnosti su na mieste.
Ako mamina som rezolutne proti umelo prisladenym a zafarbenym potravinam pre take malicke deti. Chcu sladke - ovocie ho ma dost.
Opravte ma ak sa mylim - na ktore trhy prenikla znacka danone? Tu v anglicku ju nemame ☹ Ale mame vyssie uvedenu definiciu organic a zakon o povinnosti uvadzat zlozenie vyrobkov, ako som ho popisala vyssie...
Je na kazdom, ci sa bude pytat alebo nie...

zita19
24. feb 2014

@meluela Tak zacni bojovat za zmenu zakonov. Za zmenu stravovacich noriem v skolskych zariadeniach. Ale tam kde to ma zmysel.

veriiii
24. feb 2014

matylda je bio,ale ci je GMO koser,?snad hej..teda dufam..

veriiii
24. feb 2014

@babatkoling ale Danone v Britanii je.napr actimel, activia...

babatkoling
24. feb 2014

@veriiii dakujem, preto som napisala opravte ma 🙂 Az taky prehlad v ochutenych mliecnych vyrobkoch nemam, my kupujeme len organicke (bio) mlieko a yogurty...
Stale plati, ze kazdy actimel a activia maju presne zlozenie vypisane na kybliku.

sisi1503
24. feb 2014

Mne osobne vsetky vyrobky od danone pridu take nejake umele,ked tak jogurt tak kupujem detom smotanove,alebo si doma robime tvaroh+kysla smotana+ prichut aku chces ci ovocie,alebo cokolada... 🙂

meluela
autor
24. feb 2014

@zita19 praveze aj tu to ma zmysel sirit informacie .. ked potom stretnem na rodicovskom rovnako v problematike zorientovanych rodicov tak aj spolu nieco mozeme zmenit ... ked sa ozvem sama tak to skonci volnym prechodom debaty do zavaznejsej problematiky o stratenom toaletaku a prezuvkach

meluela
autor
24. feb 2014

@veriiii keze je bio, tak podla eu pravidiel aj bez gmo (resp. gmo krmiva). Druha vec je, nakolko mozno verit certifikacii, ale dufam ze sa ako-tak da. Rakuskej ako-tak verim, ceskej a slovenskej trosku menej, pri taliansku mam uz dost obavy a cinania mi mozu aj desat certifikatov vystavit a neverim im. Tiez pri krmive nie su take prisne regulacie a zviera nemusi byt cely zivot krmene bez gmo, su tam stanovene minimalne obdobia v dlzke mesiacov pocas ktorych uz moze mat iba bez gmo stravu.
EU ma jasne definicie bio, bez ktorych nemoze byt vyrobok oznaceny za bio: http://ec.europa.eu/agriculture/organic/organic...
Kontroluju to vsak certifikacne organy v ramci clenskych krajin, co su sukromne firmy ktore na to ziskali opravnenie.
Normy EU co sa tyka bio sa niektorym nezdaju dost prisne, vzniklo preto vela inych certifikacnych autorit (napr. demeter) ktore maju prisnejsie kriteria vela vyrobkov sa snazi ziskat aj tieto prisnejsie certifikaty.

katy1979
25. feb 2014

ja neviem ci zle hladam ale nikde na nete som nenasla zlozenie danonina, celkom by ma to aj zaujimalo 🙂

kvetinqa
25. feb 2014

@katy1979

danonino_lucia renatka100
Zloženie Danonina vanilkového je odtučnený tvaroh 53%, smotana 24,5%, vanilková zložka 15% (voda, cukor, oligofruktózový sirup, glukózový-fruktózový sirup, prírodná vanilková aróma, prírodná aróma, vitamín D3 cholekalciferol), cukor a mliečne bielkoviny.
Dni s Danonino • Včera o 16:58 • Odpovedz • Páči sa mi to • •

zuzkat1
25. feb 2014

Taketo "jogurty" by som do 2rokov nedala...potom mozno obcas...najviac ma udivuje (naozaj tym nechcem danone luciu urazit) ako lahko sa ludia zapredaju... Vystupuju tu ako zastancovia super zdravej vyzivy a propaguju umeliny... My kupujeme smotanove a casto si robime domaci jogurt.

anuskaaprazko
25. feb 2014

@zuzkat1 nas maly zboznuje (pretoze este nie je skazeny kadecim inym sladkym) obycko zvolensky smotanovy biely a do toho ovocie, banan, alebo kludne aj cisty 🙂

zuzkat1
25. feb 2014

@anuskaaprazko aj u nas fici zvolensky🙂 a do domaceho davame ovocie... Mala ma 4roky tak obcas zhresime aj s pribinakom (cista umelina ja viem) ale moc toho nezje...este nikdy nezjedla celeho ani toho maleho.

anuskaaprazko
25. feb 2014

@zuzkat1 pribinak nie je umelina (precitaj si zlozenie), smotana, tvaroh, cukor, ochutenie (kakao, vanilka, relativne OK) + potravinarska zelatina, nic hrozne 🙂

anuskaaprazko
25. feb 2014

@zuzkat1 na pribinakoch zas ficim ja odkedy dojcim 😀

zuzkat1
25. feb 2014

@anuskaaprazko mne pribinak nechuti,takze ked mala nedoje ide do kosa😝

meluela
autor
25. feb 2014

@zuzkat1 @anuskaaprazko
My tiez fungujeme na bielom jogurte s musli, ovocim atd. Raz si v 2.5r obchode dieta vypytalo sladenu blbost s prichutami, kupila som nech ochutna a po jednej lyzicke sa zatvaril velmi znechutene 🙂 Netreba kazit chute tym nasim detickam, oni vedia co je dobre kym ich zakerny marketing s veselymi obrazkami a popleteni rovesnici nepokazia ...

Mna este zaraza ze tento a podobne vyrobky /aj od inych aj slovenskych vyrobcov/ su dotovane zo skolskeho mliecneho programu ktory je financovany z europskych=verejnych penazi=dani obcanov, aj nasich. Clenske staty si mozu stanovit kriteria na zlozenie dotovanych vyrobkov, namiesto presladenych blbosti by tak mohli byt dotovane kvalitne (nie tavene) syry, ale nie, u nas sa dotuju presladene farebne kriklave vyrobky. Skolsky mliecny program sa tyka aj jasli a materskych skolok. Preco Slovensko dovolilo podporu tychto produktov? Preco sa nas rodicov nikto nespytal?

mikys1
25. feb 2014

@kvetinqa Ďalšia otázka prečo odtučnený tvaroh?Už to je vysoká chémia 🙄

kvetinqa
25. feb 2014

@mikys1 to sa mna nepytaj 😉 len som skopirovala zlozenie