Spánok ročného dieťaťa

editt90
5. feb 2024

Ahojte, mam čerstvo ročného syna🍾😊.. Chcela by som vedieť vaše názory
Ma cez deň 2 spanky, začala som ho budiť 7, aby tie spanky vyšli do večera.
Lenže.. Všeobecne odporúčajú prvý spánok krátky (budiť) druhý dlhší ( nechať koľko potiahne)
Ale my to máme asi naopak, malý by spal prvy spánok dlhšie a potom ten druhy si dá menej (teraz mi zaspal už o pol 10)
Jedna sa mi o ten prvý druhý spánok ako im mam dĺžku nastaviť alebo to nechám na malého ( ci ho môžem nechať spat doobeda koľko chce alebo budiť.)
Za každý názor ďakujem

viestta
5. feb 2024

Nechaj ho spat ako jemu vyhovuje, tomu prisposob svoj denny program.

janababana
5. feb 2024

@editt90 nasa spala rovnako - prvy dlhy a druhy kratsi. Istotne nezasahuj do toho, nasa krqsne spavala aj v noci (druhy spanok jej koncil cca 2 hodky pred nocnym spankom)

enoula
5. feb 2024

Nechaj ho, on vie kolko potrebuje. Kazde dieťa je iné. Na co trapit seba, aj dieta? Onedlho aj tak prejde na 1 spanok a zase to bude ine

editt90
autor
5. feb 2024

@janababana a koľko ma tvoja mala? Môj vydrží pred nocou tie 4 hodiny... Aj vlastne cez deň, medzi spankami

bolarazjedna
5. feb 2024

Môj syn dlho mal doobeda 25-30minutovy spánok v postielke a poobede dlhý (to vonku v kočíku, inak by spal vôbec). A potom samo od seba sa to pretočilo, začal doma doobeda spať 1-2hodiny a poobede v kočíku už len 30minut. A okolo roku prešiel na 1 spánok 2-3hodinovy, tiež som nič neurobila preto, len sa mu predĺžilo ranné budenie, tam pádom išiel spať pred obedom a druhy spánok mu už nevychádzal časovo....
Nechaj to na dieťa, nebuď ho prosím.... Ani tebe by sa nepáčilo, keby ze ta zobudia z toho najlepšie spánku, aj dieťa môže byť potom mrzute niekoľko hodín...

editt90
autor
5. feb 2024

@bolarazjedna áno rozumiem, ved mne to je ľúto keď ho mám budiť a tak krásne spi... Len je to moje prvé dieťa, takže skúšam asi viacej metód, mal pár krát aj jeden spánok cez deň, aj noc bola celkom ok, ale ešte si vie dat aj dva... A teda nemám ho budiť ani ráno? Lebo si vie pospať aj do 9 a potom nevyjdu tie dva spanky, aj keby jeden vyšiel ( stalo sa ze spal za celý deň iba pol hodiny a to je malo ešte) tak preto risiem stále dva spanky 🤔

janababana
5. feb 2024

@editt90 pisala som o rezime ked mala okolo roka +\-. Teraz uz ma rok a pol a to sa jej rezim meni na jeden soanok, ten mava poobede

bolarazjedna
5. feb 2024

@editt90 ono to kľudne môže byť dlhšie obdobie, kým prejde z 2 na 1 spánok, môjmu synovi to trvalo od 10 do 13mesiacov, v tom období striedal 1-2 spanky, a od tých 13.mesiacov ma stabilne 1 spánok. Teraz (19mes) spí 2x za deň jedine vtedy, keď ideme domov od svokrovcov - chodime pondelok skoro ráno, vtedy ma budíček okolo 5:30-6:00, a potom v aute zaspí a prespí celú dvojhodinovu cestu domov (8-10hod). V ten deň spinká ešte aj poobede 1-1,5 hod, ale inak už nie.

Ja na tvojom mieste určite ani ráno nenudím dieťa, keď ráno vstane o 9tej.tak v ten deň bude mať len 1 spánok, nevidím v tom problém. Ale netvrdím, že toto je jediná správna cesta, je to iba môj názor a pohľad....

jaass
5. feb 2024

@editt90 prečo budiš rocne dieta? 🤦‍♀️ ono si už vie nastaviť aj samo čo a ako. Aj ja mám ročného synceka a ani by mi nenapadlo ho budiť. Môj spinka od večera 20.00 do 9.00. V noci sa nebudí ani raz. Cez deň ma už iba jeden spanok. Jemu to takto vyhovuje tak načo mu to meniť?

cookie29
5. feb 2024

vseobecne sa odporuca dieta nebudit pokial to nie je nevyhnutne....

aileen_mt
5. feb 2024

@editt90 moja bude mat o necele dva tyzdne rok a tiez ma vacsinou prvy spanok dlhsi, v podstate to uz je obedny spanok a potom podvecer este predriemne. Ale to uz je aj tazke ju prelozit do postielky, ten druhy spanok je kratsi, lahsi... Je to uz tretie dieta, tak zo skusenosti predpokladam, ze postupne sa bude to vecerne zdriemnutie menit... Ci uz posuvat na neskor alebo obcas vynecha, ked nebude prilis unavena... tak sa to postupne spoji s nocnym spankom do jedneho celku

editt90
autor
5. feb 2024

@jaass vieš prečo? Aby mu vyšli dva spanky cez deň, hore som to písala niekde, že sa nám stalo áno, mal už aj jeden spánok ale dal iba pol hodiny.. A není to malo? A povedala si si ze ho nebudem uspavat keď si sám nepovie, lebo je to boj... A akože bol v pohode celkom ale aj tuším nejak 5 - 6 hodín hore... Až
Ja neviem ja som z toho jeho spánku od samého začiatku vystresovana
A ešte ze takto fungujeme len 5 dní že ho budím, no... Ale teda nebudem nechám to na ňom

jaass
5. feb 2024

@editt90 skús ho nechať a uvidis či sa nastaví. Možno bude spinkat do 8mej, deviatej a poobede možno bude chcieť spinkat iba raz 🙂

anavixy
5. feb 2024

Dolezite je ako spi v noci a kolko spanku ma dokopy. Vseobecne priveľa denneho spanku = zly spanok v noci (tj caste budenie, bdele okna v noci, skore ranne vstavanie) a zaroven malo denneho spanku = zly spanok v noci. Kazde dieta je ine, to uz vieme, kazde dieta ma inu spankovu potrebu, za mna prvy dlhsi a druhy kratsi spanok je ok. Ja teda nie som vobec rezimova, tak asi mnoho mamiciek suhlasit nebude, ale mne pride divne a aj trosku drasticke budit rano rocne dieta, ktore nema nijake povinnosti, nikam nemusi… 🫣

editt90
autor
5. feb 2024

@jaass
@jaass ok... Teraz spal 2.5 hodiny, o 12 sa zobudil.... A toto neviem... Ci ho mam ešte uspať alebo vydrží do večera... On dajme tomu ze bude akože v pohode tak pôjdeme kedy do postieľky... O 19.00? A to ho budem ešte ako dlho uspavat..
Keď mu dám ešte jeden spánok, tak sa posunie večierka

anavixy
5. feb 2024

@editt90 nebudes ho dlho uspavat, lebo nebude nat ten poobedny spanok a tym padom bude unaveny… alebo bude spat poobede sa vam posunie vecierka a nepojde spat o siedmej ale o deviatej, co je na tom? Niekde nie je napisane ze dieta musi o osmej zakonite tvrdo spat. Ale mozne je aj to, ze o siedmej ho uspis a on sa o par hodin zobudi plny zivota, ako by to mal byt len ten druhy spanol, na ktory bol doteraz zvyknuty. Vsetky zmeny v spanku chcu cas, niekedy to ide lahko a niekedy to trva par dni aj tyzdnov, kym sa to ustali. Ty musis vediet podla svojho dietata, ci vydrzi bez druheho spanku, alebo potrebuje aspon slofika (zobudit z druheho spanku, aj ked u nas to nebol dobry napad..)
Ja by som na tvojom mieste urobila toto: nebudila by som urcite rano, nechala by som dieta spat dokedy chce a potrebuje a tym by sa posunul cas denneho spanku, tym padom bude spat mozno do 13-14tej a tym padom nebude musiet mat druhy spanok a vecierka bude v normalnom case, tj ani nie o siedmej ani nie o desiatej… musis sama vediet kolko ti dieta vydrzi, ake bdele okno moze mat (aby zasa nebolo preunavene) a zaroven ake bdele okno musi mat, pretoze ked je uspavanie bol a trva napr hodinu, tak to je podla mna (nemusi byt ale vacsinou je) sposobene tym ze ma dieta vela spanku, nie je dostatocne unavene. V tomto ti mozu pomoct aj tie tabulky u spankovych poradkyn, v akom veku ma mat dieta ake casy BO a spanku, ale nesmies sa riadit len tabulkou ale hlavne svojim dietatom.

pettom19
5. feb 2024

Moj ked mal rok, tak oba spanky spaval cca rovnako dlho. Prvy spanok hodinu, druhy najprv 1,5 hodiny, potom si to postupne skracoval na cca 1 hod. 10 minut. Noci prespal cele, max raz sa zobudil, prelozila som ho z postielky k sebe do postele a spal v pohode dalej.

angeli121212
5. feb 2024

@editt90 ja osobne nie som za zasahovanie do spánkov dieťaťa nechávala som to na malom nebudila som chcela som aby si malý kusok aj sám nastavil a nebol nejaky velky problém napr tiež mám ročného a spí už len raz denne takto mu to vyhovuje a spať chodieva okolo ôsmej tiež sme do toho nezasahovalu

editt90
autor
5. feb 2024

@angeli121212 a jak dlho vydrží byť hore?

angeli121212
5. feb 2024

@editt90 od druhej do ôsmej ako nič tych 5 až 6 hodín

angeli121212
5. feb 2024

@editt90 ale keď je nejaka návšteva tak jasne to aj dlhšie lebo je šťastný keď k nám niekto príde to prižmurujem oči a nechávam ho kus dlhšie

angeli121212
5. feb 2024

@editt90 ja napr iba vtedy uspavam keď vidim že už chce spať je unavený skôr to u nás nemá zmysel a kedže je kojeny uspavam kojenim ale občas zaspí aj tak že sa nakojí a potom pritisne ku mne

ivangeline
5. feb 2024

Pri kazdom som to mala naopak. ;D Postupne sa natiahne cas bdenia rano a ostane ti len jeden. Isty cas sme fungovali,ze kludny vecer/poobedie..lebo nie vzdy zaspalo dieta.. medzi 16 az 19m.. potom uz v pohode davali len jeden.