4,5-ročná dcéra máva večer záchvaty plaču

sandra49
6. feb 2024

Ahojte🙂 moja 4,5 ročná dcérka máva večer záchvaty plaču, voláme to cirkus. Vždy to začína na ceste do sprchy. Zje večeru, dáme si vitamíny, ideme hore, začnem ju vyzliekať lebo do sprchy, potom sa vycika, ja zatiaľ púšťam vodu, dám ju do vane, spchujem ju, potom utrieť, umyvame zuby a ideme do spálne, natrieť sa a do pyzamka, potom si ľahne, rozpravku jej poviem a zaspí. Takto vyzerá naša večerná rutina. Cirkus začína v ktorejkoľvek časti. Každý deň je to inak. Vždy si zoberie do hlavy niečo a kvôli tomu prereve celý proces a stale opakuje dokola to iste a reve a reve jak tur. Raz sú to kvapky, raz je to kniha, raz je to pes..proste tých veci je toľko, vždy sú to nejaké malickosti ale ona sa toho chytí tak, ze koniec, potom stále opakuje to slovo, je mimo ako keby a potom keď už lezime v posteli tak sa vypne a je kľud. Vždy je spúšťačom niečom iné, takže koreň je niekde za tým a už niekoľko týždňov to neviem rozlusknut. Zacalo to takto intenzivne po Vianociach, keď mala črevnú virozu a vracala, potom ďalšie týždne plakavala kvôli tomu, ze sa bojí, ze bude zase vracať. Priznala to sama. Ale teraz ja už naozaj neviem, ze co to je..takéto cirkusy robieva aj cez deň, vždy sa jeduje, reve, opakuje tu činnosť, alebo slovo alebo vec alebo niečo a potom to za 10 minút prejde. Nepomaha ani krik ani podmienky ani vyhrážky. Uplne ide mimo ňu co vtedy hovorím. Dokonca nepomaha ani polubit, vždy sa jej to spýtam keď sa to cele spustí, no vtedy nechce a keď chce tak je to vždy až po cirkuse. Ako keby si potrebovala odrevat svojich 10 minut nech sa deje co sa deje🙈 Predtým to mávala večer ale nie každý deň, ani cez deň to nemáva každý deň. Občas je to frustrácia zo škôlky, občas ked nieco nedovolim, obcas ani neviem co... možno ma nejakú diagnózu, ale čo som zatiaľ študovala, tak som k ničomu neprišla na co by sa to podobalo. Skúste sa somnou o tom poradiť, možno mi budete vedieť pomôcť . Ďakujem, ze ste to dočítali až sem 🩷

zorkahorka
6. feb 2024

Nie je prilis uz unavena? Bud ju objim, alebo od nej odid a uvidus, co zaberie.

sandra49
autor
6. feb 2024

@zorkahorka myslela som si ze je to únavou, začali sme chodiť skôr spať o pol hodinu, najprv som si myslela ze pomohlo, no nebolo to tak. Objať nechce, to sa jej pýtam po tom co sa spýtam co sa stalo a prečo plače, ci ju niečo boli. Keď odídem bud spustí ešte väčší cirkus alebo okamžite letí za mnou. Občas napríklad nechce ísť na záchod, pritom chodí vždy pre dsprchou, proste sa zasekne a neviem ju na ten záchod dostať, ani posadiť proste povie ze nejde a hotovo, ale keď ju dám teda do vane, že pôjde potom ak jej bude treba, tak je cirkus jak svet. Alebo vyzlečie jej vrch a idem jej dat dole leginy a zrazu sa zasekne a ze nie, a spusti rev jak keby ju drali a nasilu ju musím vyzliekat. Ona je brutal tvrdohlavá. Takže to mame plus problém k tomu celému 🙈 vždy vysvetľujem, 10x poviem kľudne, vypytujem sa prečo nie, čo jej vadí, aký má problém no ona vtedy nekomunikuje slovami len totálne mrnci a nedostanem z nej slovo.

angeli121212
6. feb 2024

@sandra49 príde mi akoby za týmto celým bolo niečo úplne iné, niečo čo ju ťaží, možno niečo nespracované.

katyfely
6. feb 2024

Ahoj, nášmu synovi začali podobné výstupy, keď ho v škôlke nútili 2 hodiny ležať poobede, lebo on už bol nespáč.. a nedalo sa žiadno dohodnúť s učiteľkami, tak tam chodil pol roka, potom sme škôlku zmenili, ale večerné výstupy boli 3 roky, kým začal chodiť do školy.. takže aj vo Vašom prípade bude za tým asi za tým niečo iné, ako písala angeli vyššie..niečo zažité a nespracované alebo niečo také.. držte sa!

angeli121212
6. feb 2024

@katyfely títo drobci sú velmi citliví na takéto veci, náš má len rok ale po vianociach schytal tiež chrípku a na večer sme mu dávali čípky a chudák po chorobe bol z toho celého tak v strese že večernám plakával ked som ho ukladala do postele že ideme spať a to ja pri nom ležím a kojí sa čiže zaspáva pri mne. Normálne sme na pár dní posunuli čas spania lebo jednoducho bol ochotný ísť do spálne až ked bol už vyčerpaný. Mne vtedy dosť pomohloaj ked netuším nakolko to pochopil ale vravela som mu, že nemusí ísť spať ak nechce len sa nakojí a sa pomojkáme takto sa postupne ukludnil ale teda potom ešte další týžden spával medzi nami v posteli a až potom sa s tým akoby vyrovnal a mne to vtedy doplo, že my sme mu tie čípky aj lieky podávali na posteli a on si to chudák spojil a mal strach

katyfely
6. feb 2024

@angeli121212 áno, veľmi prežívajú tieto veci naši drobčekovia.. nám čo najviac pomáhalo, aby nevyvádzal toľko pri kúpaní a všetkom, čo sa týka zaspávania, bolo to, že som sa snažila upriamiť pozornosť na niečo iné, o tom, čo nás čaká cez víkend, či by chcel ísť tam a tam, a ako to bude, keď pôjdeme ku babke, čo si vezme a stále niečo takéto vymýšľať.. celkom to zaberalo, nie vždy samozrejme, ale pomohlo.. boli to zlaté časy pred týmto zážitkom, keď sa sám pýtal spinkať a v pokoji sme išli hajušať 🙂

basska_b
6. feb 2024

To bude nieco zo skolky, oni si potrebuju vybit frustraciu a natlakovane emocie, moja dcera to v tom veku robievala, ked mala za sebou narocny den. Pomahalo len pokojne opakovat ako pokazena platna "ideme sa kupat. Ako kazdy vecer. Ako kazdy vecer, vyzlecieme sa. Robime to takto kazdy vecer, nic sa nezmenilo. Ideme spinkat, oddychnes si". Pripadne pridat, na co sa moze v posteli tesit: kniha, rozpravka z hlavy, premietanie na stenu. Nic nemenit a snazit sa nedat dovody na vreskoty. A stale byt s nou, vsetko ostatne ide bokom. Je super, ze mate tu rutinu, to je taky pevny bod. Ziadne vyhrazky, krik, vtedy nie su na mieste. Dieta nie je zle, nerobi to naschval... ono len nieco reflektuje.

angeli121212
6. feb 2024

@katyfely to verím muselo to byť náročné ja si ako dieťa pamätám ako ma učitelka tiež nutila ležať v postielke v škôlke celé dva roky akože bolo to hrozné čo ti poviem ale ja som našťastie nebola až tak citlivá v tomto smere akože dokázala som to akosi spracovať

evaachesa
6. feb 2024

Ak to robí väčšinou pred uložením do postele, nemôže to súvisieť práve s prípravou na spánok v škôlke? Možno sa niečo v súvislosti s tým stalo v škôlke a ona si to teraz spája s prípravou na spánok doma... prípadne si na to spomenie. 😐 Nemohlo sa niečo udiať v škôlke? Opýtala by som sa učiteľky či si niečo nevšimla. Držím palce aby to skoro prešlo. ❤️

sandra49
autor
6. feb 2024

@angeli121212
@katyfely
@basska_b
@evaachesa ďakujem baby 🩷 ja viem ze je za tým niečo iné len neviem prísť na to, ze co..keď vracala tak to bolo večer a v noci..prvý krát mala takúto virozu..ale tie cirkusy mávala aj predtým, večer občas ale cez deň mávala, stačilo niečo nedovolit..až agresívna vie byť..máva aj nočné desy a nočné mory..všetko to začalo keď nastúpila do škôlky.. velmi ťažký nástup mala, často je chorá..keď chodí do škôlky týždeň tak sa tam teší, vždy mi hovorí zážitky a tak ale vždy keď ma ísť po pár dňoch co je doma je to boj..v škôlke ma dobre učiteľky, aj deti sú v pohode, keď aj niečo bolo tak som to z nej dostala a vysvetlila jej to a potom bolo dobre..ona už od bábätka bola taka náročná, rutina nesmela byť narušená..je veľmi tvrdohlavá a keď sa zatne mame smolu..cez mŕtvoly si ide za svojím. To s tým odvadzanim pozornosti praktizujem, niekedy to pomôže, niekedy nie, niekedy som z toho už taká vyčerpaná ze zase musím vynaložiť posledné kúsky energie do večerného programu aby nebol cirkus.. no posledné týždne to nepomáha.. ja sa skúsim s nou ešte porozprávať o tom ze sa nemusí báť zvracania. Ona dosť rieši všetky veci ohľadne choroby a vypytuje sa do detailov ako funguje naše telo a prečo. Pritom som jej už x krát vysvetľovala ze vracala preto lebo mala virozu a už ju nemá a ze to nedávajú ľudia často..

andreatytler
7. feb 2024

@sandra49 Ako je to teda s tym obednym spankom? Spi dcera bez problemov na obed doma cez vykendy? Nema problem spat v skolke?
Zaujalo ma ze ked odmieta ist na zachod a ty suhlasis ze nemusi ist a pokracujes k dalsiemu kroku na ceste k spanku, tak je este vacsi plac. Ak by jej totiz vadilo to cikanie, tak by sa mala ukludnit ked jej vyhovies a prestanes ju do cikania nutit. Mam dojem ze sa snazi bojkotovat cely ten predspankovy ritual. Asi ti tym chce povedat ze nechce ist spat a hneva sa na teba ze ju do toho nutis. Preto sa nechce polubit, lebo kto sa uz len chce mojkat s niekym na koho je nastvany. Vsetko co jej vravis, ide mimo nu, lebo aj vsetko co ona vravi tebe, ide mimo teba.🙂 Nerozumiete si. Ale je to uzasne ze sa snazis jej porozumiet.
Asi v tom bude skolka. Ked dieta nema dostocne vela moznosti rozhodovat o sebe samom, tak zacne bojkotovat v oblastiach kde ma navrch (spanok, jedlo). Lebo nikto nedokaze prinutit dieta jest ak ono nechce. Akoby si kompenzuje tu chybajucu moznost rozhodovat o svojom zivote. Kym nechodila do skolky, tak mala dost tych moznosti o sebe rozhodovat, ale v skolke musi cely den pocuvat a tak jej to chyba a kompenzuje si to tym ze odmieta spanok. Skus drasticky zvolnit harmonogram co mate po skolke a daj jej co najviac moznosti rozhodovat ako bude travit svoj cas. Co budete robit, co, kedy budete jest, ako sa budete hrat, co si oblecie? Mozes jej dat na vyber z 2-3 moznosti ak sa bojis ze si vyberie nieco sialene, ale ja by som asi nechala uplne cele poobedie v jej rezii. Dbala by som jedine na to aby jedla, lebo hlad jej tiez moze sposobit tie vybuchy placu pre malickosti. Asi sa to nevyriesi hned. Moze trvat urcity cas kym sa to napravi.
Asi by som skratila predspankovy ritual a vyhodila tu sprchu, aby mala menej tych prilezitosti sa na niecom zaseknut.
Ak robi cirkus pocas dna, ked jej nieco zakazes, tak to by som vobec neriesila. Tam ma pravo sa hnevat.