Zvýšený reumatoidný faktor po prekonaných chorobách

magde
10. júl 2022

Dobrý deň,
Píšem sem kvôli takmer 5 ročnému synovi, ktorý bol momentálne 3 týždne chorý, najprv nejaká baktéria, zvýšené crp, kašeľ, teploty a zapálene oči. Prišlo to náhle po návšteve kúpaliska. Keď teploty neustupovali 3 dni, zašli sme k doktorke, ta nám nasadila sumamed. Všetky problémy mu na druhý deň prešli, samozrejme kašeľ chvíľku ešte pretrvával, no každý večer počas týždňa mal ešte zvýšenú teplotu do 37.7. Medzičasom dcérka dosniesla zo škôlky 7mu chorobu (ruky nohy ústa, 3 dni vysoké teploty a potom sa vychádzala), pripisovala som to u neho teda domu, že ide hneď z jednej choroby do druhej. Tak to aj bolo. Deň po dobratí antibiotik začal mat teploty 39,5, trvali dva dni, následne sa vychádzal, hrdlo, ruky a nohy - tiež siedma choroba. Teploty skoncili, crp sa znížilo na 9, mysleli sme že problém vyriešený, proste si vybral dve choroby po sebe. Po par dňoch sa mi však zase začal sťažovať na bolesť hrdielka, mal zväčšené Uzliny a opäť sa mu zapálili očká (mierny zelený výtok). Hneď sme išli k doktorke pretože to už sa mi teda vôbec nepáčilo. Spravila mu celkove krvné testy. Crp vyšlo ok, ale sedimentacia krvi 70. Čo ma ale trosku zaskočilo bol zvýšený reumatoidny faktor (latex) normálny je do 14, nemu vyšiel hraničný- 15.7. Doktorka povedala, že je to občas po dlhých chorobách tak, že sa dočasne zvýši. Že kludovy režim, kvapky do očiek, zvyšovať imunitu, vitamíny a kontrola o mesiac, aby sme zistili, či sa to naozaj znížilo alebo to začalo riešiť. Som strasne vyľakala, viem, že je to len mala odchýlka, ale ja už mam samozrejme načítané všetko o detských reumach. Maly je neskutočne športovo nadaný, veľmi šikovný. Keď si predstavím, že by sa mu mohlo udiať niečo take nešťastne, ako zvyšujúci sa reumatoidny faktor a teda následná diagnóza, chce sa mi len plakať.
Musím teraz čakať mesiac na kontrolné testy, dovtedy sa chcem poradiť tuto s vami, či s tým niekto z vás ma skúsenosti? Či sa po prekonaní niekoľkých chorob po sebe aj u vašich deti vyskytol takýto problém, teda mierne zvýšený hraničný RF - latex… ako ste postupovali, čo sa to znížilo časom na normálne, takú odpoved by som smaozrejme počula najradšej, alebo ste to potom museli riešiť ďalej.
Ďakujem veľmi pekne za rady.