Zvýšený enzým vo svaloch

ivina28
9. jan 2015

Dobry den.Chcem sa opytat,mam dcerku ktora ma 1,5 roka a chodi po spickach.U pediatricky jej zobrali krv a povedala mi ze ma zvyseny enzym vo svaloch a poslala nas na neurologicke vysetrenie.Prosim vie mi niekto poradit co to moze znamenat?Dakujem

bonaqa2013
9. jan 2015

Aj moja dcéra tiež chodí po špičkách, nebrali nám žiadnu krv, len nás poslali do Trnavy k psychologičke, nech potvrdí, alebo vyvráti autizmus. O žiadnych enzýmoch nebola reč. To ešte akosi žiadneho lekára nenapadlo.

laurika25
10. jan 2015

@ivina28 aj moj chodi po spickach a to ma uz 3,5 roka.Boli sme u ortopeda a zevraj ma syn ploche nohy.Ideme
Skusit ineho ortopeda.

ivina28
autor
10. jan 2015

a skôr ste to neriešili?pediater? my práveže riešime skôr, aby nešpičkovala ☹ každý lekár tvrdí svoje a väčšinou niečo iné ☹ no uvidíme, čo nám povie neurologické vyšetrenie...

laurika25
10. jan 2015

@ivina28 ja som to riesila od 1r??? Ortopedi mi tvrdili,ze do 3r.sa to moc neriesi.Ja ked ho upozornim tak chodi pekne.Z neurologickeho hladiska je syn v poriadku,ked mal 20 mesiacov tak som s nim bola ma neurologii ale ohladom niecoho ineho a vtedy som sa na to nepytala.Syn sa mi tak 'zatriasol' tak som si myslela,ze nejaky zachvat ale vsetko bolo vporiadku aj Eeg mal ciste.Na 3 rocnej prehliadke som to spominala pediatrovi a tiez nas odporucil na neurologiu..ale zabudnul,ze som tam vtedy bola a vsetko bolo ok.Takze mame ploche nohy..Inak pytala som sa na to znamej neurolog.sestricky a povedala,ze u niektorych deti to je zvyk.Moj si uvedomuje,ze tak chodi.Inak kamoskina dcerka 2r.chodi ako baletka a neriesi to.Ona sama zevraj tak dlho chodila.No uvidis,co vam povie neurolog.Nam krv na enzym asi nebrali.

laurika25
10. jan 2015

@ivina28 inak ja som my davala po izbe ortopedicke sandalky a na urcity cas pomohli.

ivina28
autor
10. jan 2015

@laurika25 ďakujem za príspevky..prepáčte - nevedela som, že to riešite od 1.roka 🙂 , nám p. doktorka tvrdila najskôr, že to môže byť ešte tak u ročného dieťatka ok, ale v 16 mesiacoch by sa to už vyskytovať nemalo-tak nám vzala krv a povedala mi, že má zvýšený určitý enzým pre svalstvo, tak nás odporučila na neurológiu-snáď po vyšetrení budeme múdrejší 🙂, tak Vám prajem, aby sa Vám to upravilo-rovnako ako aj nám, pekný deň.

inull5
10. jan 2015

@ivina28 ahoj.ktorý to bol enzym? CK (kreatinkinaza) alebo LD?Aké ste mali hodnoty?je velky rozdiel mierne zvýšenie ktoré môže byť aj z behania pred odberom ci prekonanej choroby alebo zzvýšenie povedzme o viac ako 10 násobok.

ivina28
autor
10. jan 2015

@inull5 ahoj, ďakujem za príspevok, práveže ešte neviem, ktorý je to presne a ako je zvýšený, volala som s lekárkou len po fone a máme prísť v pond. si po kartu zdravotnú a odporučí nás na neurológiu :( tak v pond. budem vedieť viac...môžem sa Ti potom ozvať?ďakujem.

inull5
11. jan 2015

@ivina28 v pohode, ozvi sa.

janickacrazy
12. jan 2015

@ivina28 @laurika25 Nechcem vás strašit, viem, že vela detí chodí po špičkách, ale u nás to tak tiež začalo a syn má svalovú dystrofiu, takže každopádne si to treba dat radšej vyšetrit, no pri našej diagnoze sú tie svalové enzýmy aj 50násobne alebo aj viacnásobne prekročené. Dúfam, že u vás to budú fakt len tie ploché nohy.

ivina28
autor
12. jan 2015

@janickacrazy áno čítala som aj o tom.. a u vás sa to ako začalo prejavovať, len to špičkovanie ste mali??ďakujem.

laurika25
12. jan 2015

@janickacrazy to mi je luto😞tiez som pocula o tom,robili nam odbery ale take preventivne ..neviem,ci tam boli enzymy.Dufam,ze to budu len ploche nohy.Musim to pozistovat.

janickacrazy
12. jan 2015

@ivina28 Veru u nás okrem špičkovania vobec neboli žiadne iné príznaky a ortopéd mi tiež tvrdil, že sú to len ploché nohy. Len ja som mala stále taký divný vnútorný pocit, že niečo nie je ok, samozrejme lekári sa na mna dívali ako na hysterku, že čo si furt vymýšlam. Potom porobili nejaké odbery, zistili trochu zvýšené pečenové testy, ale ozaj len mierne. Pobehali sme viacerých lekárov a nakoniec zistili svalovú dystrofiu, ale trvalo to celé zistovanie neskutočné 3 roky. A to len preto, že malý vyzeral zdravo a nikto mi neveril. Neželám to fakt nikomu zažit.

ivina28
autor
12. jan 2015

@janickacrazy čo obnáša tá liečba?ako sa liečite? to mi je lúto...

ivina28
autor
12. jan 2015

@janickacrazy aký bol synček ako novorodenec? pokojné bábätko, či viac uplakané? ďakujem

janickacrazy
12. jan 2015

@ivina28 No taká normálna liečba prakticky neexistuje, len cvičenie a rehabilitácie, vodoliečba, masáže, kúpele a tak. Tá choroba sa zhoršuje vekom, cvičenie ju len trošku spomalí. No ale nebudem ta tu dopredu deptat, možno u vás fakt o nič také nejde a bude to len nejaká blbost. Niekedy bývajú svalové enzýmy zvýšené aj po chorobe, nebola malá chorá v poslednom čase?

janickacrazy
12. jan 2015

@ivina28 Syn bol skor pokojné bábo, občas mal koliky asi ako 3mesačný, vtedy vedel trochu viac poplakat, ale inak bol skor kludný. Ale s tým to nesúvisí si myslím.

ivina28
autor
12. jan 2015

Ani nie, mala len trošku nádchu...však uvidíme, ako pochodíme 🙂 každopádne ďakujem za príspevky.. veľa zdravia prajem..

janickacrazy
12. jan 2015

@ivina28 Neni zač. Potom daj vediet ako to dopadlo. Dakujeme. 🙂 Nech vám to dobre dopadne.

ivina28
autor
12. jan 2015

@janickacrazy ozvem sa ďakujem pekne...snáď to bude ok...

laurika25
12. jan 2015

@janickacrazy no teraz som trosku vystrasena😞momentalne prezivam takze chvile kvoli dcerke a nechce sa mi ani pomysliet,ze by bolo nieco synovi.

janickacrazy
12. jan 2015

@laurika25 Nechcela som ta vystrašit, len pre pokoj v duši by som si dala na tvojom mieste urobit odbery na svalové enzýmy, ale ozaj to nie je častá choroba, skor vzácna, takže skor to bude niečo iné. Len som to musela spomenút, lebo ludia často ani nevedia, čo si majú u lekára pýtat za vyšetrenie. Ja som tiež nevedela, ale už som sa naučila byt drzá a pýtat si odbery alebo čokolvek, lebo oni sa vždy tvária akoby ti robili neviem akú láskavost. Teda nie všetci samozrejme. 😀

ivina28
autor
12. jan 2015

@laurika25 neboj, aj mne vselico beha myslou, no nemozeme mysliet na najhorsie hned..drzim palce 😉

rena28
12. jan 2015

@ivina28 svalovou dystrofiou trpia iba chlapci zeny a dievcata su len prenasackami.

ivina28
autor
12. jan 2015

@rena28 ďakujem 🙂 akurát mi to manžel hovoril...

knobloska
16. jan 2015

@rena28
@ivina28 to není přesné - jen chlapci mají typ Duchenne - nejtěžší forma. Ale i děvčata mohou mít SMA všech typů (tedy I., II., III). Ze srdce přeji, ať je vše v pořádku.

ivina28
autor
20. jan 2015

takže nám trošku odlahlo, neurologické vyšetrenie dopadlo výborne, p. doktorka to zhodnotila na zlozvyk a odporučila nám ortopedické sandálky 🙂

ivina28
autor
22. jan 2015

a už sme boli aj na ortopédii, p. doktor nám povedal, že chodí pekne, to , že ide po špičkách-je prirodzený vývoj detskej nožičky a tým, že má mierne ploché nôžky sa dáva malá na špičky a formuje sa jej tak klenba...sandálky sú naj z Protetiky s mierne vyvýšenou klenbou, tak sme hneď jedny kúpili.. o 1/2 roka máme prísť na ko, ale že do 3 rokov veku dieťatka by to viac neriešil...tak uvidíme časom 🙂 pekný deň..

evulienka23
31. dec 2022

@janickacrazy ahoj, prosím ťa,vies mi poradiť kde a čo presne žiadať vyšetriť?
Zatiaľ máme len odbery od vs.lekara,kde mal viac krát po sebe zvýšenú hodnotu CK na 6-7, norma je do 3. Po chorobe nebol. Má 1,5r. Najskôr mal hyoertonus teraz hypotoniu a PMV mal oneskorený ale nie veľmi. Z neuro.hladiska je zatiaľ ok,len ten na vyvoj kusok oneskorený. Takže naša dr.na metabolickej mu nariadila nejaké ďalšie odbornejšie vyšetrenia krvi ale neviem či toto postačí,aby sme mali istotu,že nema sv.dystrofiu. prosím ta vieš mi povedať, ako sa dá diagnostika urýchliť a nechodiť zbytočné z dverí do dverí? Ďakujem

janickacrazy
31. dec 2022

@evulienka23 no možno skúste ísť na neurológiu do BA, tam je súkromná, síce sa tam platí niečo, ale sú veľmi ochotní. Pri týchto hodnotách to skôr svalovka nebude. Treba urobiť aj pečeňové testy. Tie tiež bývajú zvýšené. Držím palce.