Žltačka u novorodenca

21. mar 2024

Ahojte baby prosím vás odoženie žltačka aj sama u novorodenca alebo je nutné slnenie?

st_277
21. mar 2024

zalezi ake to je štádium, treba davat dietatko spinkat na denne svetlo eeeeextremne to pomaha, ale ak su hodnoty priliz vysoke treba uz ist do nemocnice

autor
21. mar 2024

@st_277 druhé pasmo

anavixy
21. mar 2024

Slnenie nepomoze, take mame info v porodnici, dolezite je aby dietatko dostatocne a pravidelne papalo a tym padom aj kakalo, kedze bi sa vylucuje stolicou, mocom.
Na svetlo ho teda dat mozes, ak ti to da pocit ze mu pomahas (pozor na prehriatie aj v tomto obdobi, nema na neho svietit priamo), ale zaroven nemusis.

anavixy
21. mar 2024

Teda dufam, ze sa bavime o slneni v domacich podmienkach, nie o fototerapii v porodnici 🙂

lienka.7
21. mar 2024

@autorka pravidelne kojiť alebo podávať umelé mlieko. Aj zobudiť ked je potrebné, keďže bábätka sú z toho viac spave. Musi ti veľa kakat a cikat, lebo najmä tým sa vylučuje z tela.

autor
21. mar 2024

@anavixy áno doma

anavixy
21. mar 2024

Este doplnim, lebo nie som spokojna s mojim komentarom 😄🙊
Ono to vystavenie slnku moze pomoct, ale rizika prevysuju benefity. Pri priamom slneni hrozi prehriatie, spalenie pokozky, prenikaju aj skodlive luce. Pri nepriamom slneni zasa hrozi podchladenie, kedze dieta je vyzlecene a termoregulacia nijaka.
Dostatocny prijem mlieka je najzasadnejsia vec v liecbe hyperbilirubinemie, na tom si treba dat zalezat a dieta aj budit, aj v noci minimalne raz. Hladinu bilirubinu by dietatu mal kontrolovat pediater na poradni.
Dnes sa slnenie uz neodporuca (ano, su stale lekari aj porodnice co ho odporucaju, ale tak je to pri vsetkych kontroverznych veciach/metodach). Takze ako som pisala, mozes, velmi opatrne, ale nemusis. 🍀

bluka2
21. mar 2024

Mne dať novorodenca na slnko v lete medzi 9-10 a poobede 16-17 odporučili ešte v r. 2019 a žltačka aj odišla… do nemocnice sme nešli

autor
21. mar 2024

@anavixy maš ss