Žltačka typu A a kontakt s novorodencom

minneli27
30. sep 2017

ahojte. mame doma 2 mesacne babatko. mali sme navstevu, blizku osobu ktora si ho ponosila na ruke a tak, po tyzdni sa vsak u nej prjavila zltacka typu A. stretli ste sa uz niekto stym- ze bolo babatko v kontakte s niekym so zltackou? co sa moze stat? dozvedeli sme sa to teraz, nechcem utekat s nim k DR, zavolala by som nasmu vpondelok ale dovtedy ma asi porazi :(

ukulela
30. sep 2017

virus sa vyluci stolicou a musi sa do tela dostat ustami. preto sa to vola choroba spinavych ruk ... ten chory ju mohol dostat tak, ze niekto nakazeny nedodrziaval hygienu a spinavymi rukami chytal vozik v obchode,alebo madlo v autobuse ... a uz to mal vas pribuzny na rukach a odtial je do ust kratka cesta ... pokial on pred tym, ako bol pri babatku, si poriadne vyumyval ruky , je to podla mna bez rizika nakazy .... je to neprijemna situacia, ale ak dodrziavate hygienu a umyvate si pred jedenim ruky, tak by to malo byt OK. ten nakazeny za to nemoze ... v nasom okrese je ackova zltacka v jednom meste v osade uz dlhsie, ked je pripad, ockuju vsetkych z okolia - neviem, ako sa to riesi pri tak malom babatku. ale ako som pisala, ak sa k babatku chodi zasadne s umytymi rukami, tak sa neboj. (ja pri kazdej navsteve k babtku po vyzuti sa pytam do kupelne napr. mam taky zvyk a basta. )