Zlé pečeňové testy trojročného dieťaťa

cherry1981
21. apr 2015

Dobry den prosim stretli ste sa s tymto u vasich deti? Dcerka bude mat teraz 3 roky . Od narodenia ma zvysene pecenove testy, ale teraz za posledne obdobie sa jej to zhorsuJe. Tolerancia je 0,60 sa mi zda ast hodnoty a ona ma 2,10 dneska sme absolvovali sono pecene a vysledky ze l
pecen je hranicnej velkosti. Kazali na gastre drzat dietu ale pritom dcerka nieje jedak zlej stravy . Neje vyprazane mastne, sladkosti ...papa neztle jogurty polievky zemiaciky aj to len dietne upravene

liebling98
21. apr 2015

@cherry1981 môj syn keď mal zvýšené pečeňové testy, dr mu robila odbery na cytomegalovírus a infekčnú mononukleózu. Zistilo sa, že prekonal tú mononukleózu, bez príznakov.

cherry1981
autor
21. apr 2015

@liebling98 ano to zistili aj mojej tiez prekonala mononukleozu a potom sa to upravilo?

moni244
21. apr 2015

Musi drzat dietu, moja sestra tiez prekonala mononukleozu, drzala dietu 3 mesiace, kym sa jej pecen a testy nedali do normalu, ona brala aj vyzivovy doplnok hliva ustricova

bubelko
21. apr 2015

@cherry1981 najdi si dietu pri zltacke na nete - ja slm ju musela drzat pri mononukleoze az kym som nemala vysledky v poriadku a este mesiac potom.

maaaria3
21. apr 2015

Aj moj malý mal zlé pečeňové, vtedy som ešte kojila, neviem ako je to teraz, aj začínam mať obavy, vtedy som si niekde prečítala, že to može byť tým kojením... ale to asi nebude váš prípad?
Téma ma zaujala, som tiež zvedavá

cherry1981
autor
21. apr 2015

@maaaria3 nie ja ju uz davno nekojim

alexanotbad
21. apr 2015

@cherry1981 preto ma drzat tu pecenovu dietu, kvoli infekcnej mononukleoze. potom sa jej to upravi. 🙂 ale musite ju naozaj prisne dodrziavat. treba sa aj vyhybat zvysenej fyzickej namahe. s pecenou nie su ziadne zarty 😉 ale to vam urcite vsetko povedali doktori.

liebling98
21. apr 2015

@cherry1981 Áno, pri poslednej kontrole mal pečeňové testy v norme.

cherry1981
autor
22. apr 2015

@liebling98 a tiez mu kazali drzat dietu? Po akej dobe robili kontrolny odber? My ideme zase o dva mesiace na krv

liebling98
22. apr 2015

Jemu vyšli zvýšené hepatalky (ale len trochu nad normu, tuším mal 1,3), prisudzovali sme to nejakej črevnej viróze, lebo asi 2-3 týždne pred tým trochu zvracal a hnačkoval (ale nič dramatické). O štyri mesiace sme boli na kontrole, tam mu brala krv aj na cytomegalovírus a infekčnú mononukleózu. Hepatalky už boli v norme, len sa zistili protilátky proti EBV (vírus mononukleózy), čiže z toho dr usúdila, že predtým asi pol rokom prekonal ľahkú formu mononukleózy.
Kým sa dajú hodnoty do normálu, nejaký čas to trvá. A čím sú vyššie, tým to trvá dlhšie. Dôležitá je diéta, kludovy režim (pri malom dieťati ťažko - ale väčšinou stačí, ak nebude cielene vyhľadávať náročné pohybové aktivity). Keďže u neho sa na to prišlo vlastne až po, keď už mal testy v norme, tak nejakú dramatickú diétu nám držať nekazali. Akurát nič vyprážané, žiadne hranolky, chlieb vo vajci, zemiakové placky a pod. Ale ja toho aj tak robím málo. Dr mi vravela, že mala mamičku, ktorá dávala na večeru chlieb vo vajci 3x do týždňa. A ešte sa divila, že čo je na tom zlé.
Sú aj rôzne čaje na podporu funkcie pečene (Ostropestrec mariánsky sa tuším volá tá bylinka), ale neviem, či to môžu malé deti, skôr si myslím, že nie.
@cherry1981

cherry1981
autor
22. apr 2015

Jaj no moja ich má zle od narodenia ale vždy keď jej to kontrolujú sú horšie už sú vyše 2 no ved ked som pozerala diétu tak moja nič také neje žiadne sladkosť, žiadne vyprážané,mastné tak neviem ☹

liebling98
22. apr 2015

@cherry1981 ak ich má zlé od narodenia, tak tam bude aj nejaká iná príčina, tá mononukleóza to zrejme len zhoršila. Asi by bolo dobre nenechať sa odbiť, že to je z mononukleózy, ale pátrať aj po iných príčinách.

ciko99
2. sep 2019

@cherry1981 ahoj, prosím ta, viem,že je to stara téma,ale chcela by som vediet ako ste dopadli nakoniec s tými pečenovými testami,lebo prave riešime podobný problém...velmi by mi to pomohlo, dakujem