Zavčasu zrastená fontanela

20. sep 2024

skoro zrastená fontanela v 4mesiacoch
prave sme sa vratili z poradne. malemu zaostava rast hlavicky o cca 1 cm. vraj ma uz aj skoro uzatvorenu fontanelu.. prosim, mate s tym skusenost ? dr povedala len ze menej davat vitamin D (ten viac nedavam ako davam, takze som ho isto nepredavkovala). a treba merat hlavicku a sledovat rast... velmi ma to vystrasilo. samozrejme som googlila a nasla prispevky o operaciach, postihnutiach,....... :(

7lenka11
20. sep 2024

Riešili sme to pri prvej dcére. Bol to zbytočný stres. Nič sa jej nestalo, vyvíjala sa normálne a dnes je z nej 20m slečna. Zároveň to riešime i pri druhej dcére, ktorá sa nedávno narodila. Ona mala fontanelu maličkú už pri narodení. Je sledovaná nateraz..

autor
20. sep 2024

@7lenka11 Ďakujem... sú nejaké opatrenia, či len čakať ? veľmi vám držím palce. je to pre mňa riadny stres.:(

evkamotka
20. sep 2024

Syn to mal. Nic mu nie je. Len mu vzdy merala hlavicku

kacena4
20. sep 2024

no o operaciach je viacero clankov o postihnutiach si nepamatam ani jeden a teda my sme mali zrastele lebecne svi od narodenia a etremne deformovanu hlavku a operovali nas...
neboj, ak ma 1cm je to ok, niektorym detickam pomalicky zarasta od 6-12m velka fontanela, maju na hlave este dalsie o ktorych asi ani nevies ze ich maju. ak vam kazala merat hlavicku nech vas posle na neurologiu ktory sa tymto zaoberaju a tam vas poslu ak sa im to nebude pozdavat na odborne merania specialnymi pristrojmi (nespomeniem si teraz na nazov oddelenia) meria sa hlavicka nie len po obvode ale aj sirka vyska dlzka... vsetky smery. a podla toho sa vyhodnocuje ci je mimo tabuliek alebo este v sirnej norme. kludne mozete mat takyto stav az do roka a nic sa riesit nebude. neboj pravidelna kontrola (my sme chodili kazde 3 mesiace) a uvidite ako sa stav meni (nemeni) drzim palceky

zuzanockamt
20. sep 2024

Mám skúsenosť. V 4.mesiaci bola už len štrbinovitá, v 7.mesiaci zrastená úplne. Hlava ale rástla normálne.

jajanka31
20. sep 2024

Nas bol narodeny cisarskym rezom v 33 tt. Boli sme na jiske 30 dni a uz tam mal v sprave naposane od neurologicky ze zrastena fontanela. Teraz ma 2 a pol roka. Stale sledovany neurologickou pre predcasniatka ale tu fontanelku nikdy specialne neriesili. Teda len tak ze merali hlavicku aj pediatricka aj neurologicka..inak operaciu sme nemali a jedine co tak mame oneskorenu rec. Teda rozprava strasne vela ale nerozumieme mu.

lenka188
20. sep 2024

Obom dceram sa velmi skoro zrastala fontanela. Pri prvej ma to vyplasilo, tiez som si pozrela clanky a skoro ma vystrelo. Nas lekarka poslala k neurologovi, tam spravili sono hlavicky. U oboch mi povedali, ze sice fontanela zrasta, ale na hlavicke je medzi svami este dost miesta a hlava bude mat kde rast. Dievcata maju teraz 9 a 4 a nic im nie je.