Zápcha u 2,5 ročnej - bludný kruh

kllamarka
7. feb 2019

Ahojte zienky,
mam taky komplexnejsi problem s 2,5 dcerkou. Mava dlhodobo zapchu.
Nie je odplienkovana, zatial si to neviem este s nou ani predstavit.
Ma silny vzdor, komplikuje nam to velmi jednak stravu a jednak aj samotne odplienkovanie.
Co asi logicky vyustuje do zapchy a bludneho kruhu.
Samozrejme ako prve pri zapche je uprava stravy. Avsak s jej vzdorom a odmietanim, je aj minimalna zmena nekonecny uspech.
Absolutne odmieta surovu zeleninu, ovocie je ochotna jest iba jablko a hrozno (nie vzdy a nie velke mnozstva).
Odmieta jest chlieb a s tym spojeny jedalnicek, typu natierky, zeleninka atd.
Zje jogurty. Viem, ze aj probioticke jogurty vedia zapekat (ako mliecne celkovo), a asi to aj bude jej pripad, lebo co jogurt = to zapcha (kupujem len Aktivia).
Obedy zje viac menej normalne (cez tyzden v skolke), samozrejme bez salatov.
Snazim sa jej varit aspon polievky take..kde je vela vlakniny...hokaido, brokolica, strukoviny. Ale stale odmieta zpestrit stravu a tak to moc situaciu neriesi.
Pije len cistu vodu, tiez odmieta sladke dzusy, caje. Pije menej asi ako rovesnici, viac do nej nedostanem - presviedcame pit vkuse.
Nocnik odmieta - ako inak tvrdohlavo. Skusili sme uz vsetky druhy motivacie na nocnik.
Cikanie sa raz za cas da presvedcit. Kakanie ani omylom. Na nocnik ju netlacime...iba sa jej snazime tu moznost ponukat.
Do plienky sa vykaka raz za 3-4 dni. Pocas tych 3-4 dni spini zatlacenym hovienkom plienku jednu za druhou, lebo bud zadrziava, alebo je stolica tvrda...alebo oboje naraz.
Uz som zufala... velmi rada by som jej zmenila jedalnicek, ale je este velmi svojska a odmietava.
Rozmyslam, ze jej budem podavat slivkovy dzus striekackou (nasilu)..alebo som sa docitala, ze pomaha Fruktolax.
Mate niekto skusenosti, s podobnym typom dietata? 😖 V prvom rade urcite chcem vyriesit to kakanie ASPON do plienky...nocnik je este hudba buducnosti.
Dakujem. 🙏😨

deti95060810
7. feb 2019

skús šaraticu....a ak ani to nie, tak nech ti lekár predpíše DUPHALAC....nám to véééľmi pomohlo.

pribinak
7. feb 2019

Actvia jogurty su otras. Kup Sabi, tatranský, banovecky, selciansky
Netreba jej to ukazovať, ale primiešaj jej do jedla lanové semiačka. Su super. Mizes ich dat cele ale aj pomlete.

Nic nedávaj nasilu. Vsak to nie je jemná hus. Pozvite sa na čerstvú stavu v nejakom obchodnom centre, napr hruškovo-jablkova, to tiez zmäkčuje stolicu

Ak pije len cistu vodu - co je super, je prirodzene, ze pije menej, lebo sladké vody spôsobia smäd a dieta zas pije sladkú vodu. Je to tiez začarovaný kruh. Piju sladké co velmi zaťažuje obličky.

Skus nejaky pozitívny system, vykaka sa, dame nálepku, prstienky, ....

kllamarka
autor
7. feb 2019

@pribinak my uz mame vsetko za sebou co sa tyka pozitivneho systemu ..olepeny nocnik, tlieskanie, tesenie, povzdbudzovanie, a ani darceky a cukriky nezabrali.
Semiacka mozem skusit - predavaju ich aj pomlete uz? V celku ked ich tam zaciti...koncime. 🙂
Ked vidi farebnu tekutinu - aj stavu cerstvu - odmietne absolutne a ked aj ochutnala v nepriehladnom pohari, tak si cucla cez slamku ze fuj 🙂
Tazko s tou nasou...

janulla1
7. feb 2019

@kllamarka ahoj a probiotika ste skúšali? My sme mali taky istý problém so synom, keď kakal až plakal a ja sním, mali sme od lekárky duphaston, kúpili sme probiotika, ktoré užíval dlhodobo a to nám pomohlo

kllamarka
autor
7. feb 2019

@janulla1 Mali..Jamieson a este Probio Fix. Nepomohlo ani jedno. Skusili sme aj ked nam v lekarni povedali, ze viac ako pol roka by sa to nemalo uzivat.

sense
7. feb 2019

S tym pitim.ju zial.nutte, aj stolica bude mäksia...okrem toho.problrmy so zapchou.mozu viest k urologickym problemom, rovnako aj nedostatok tekutin.

sense
7. feb 2019

Takisto mozre skusit este benefibru rozpustna vlaknina ale treba vela pit, activiu nekupuj staci biely.jogurt cisty, susene slivky,kamilkovy caj pit

pribinak
7. feb 2019

@kllamarka pomlete nepredávajú, resp. nevidela som
Upec zemiaky a spolu posypte, alebo upec pagaciky. Alebo upecie doma rožky a tam primiesaj semiačka.
Pomlete mozes kdekolvek dat.

Nedávaj pit nasilu. Este som nepocula, ze by to z dlhodobého hľadiska malo pozitívny dopad.
Skor ju prirodzene vysmaduj, cvičte doma spolu, skočte, tancujete, robte proste nejaku fyzickú aktivitu, aby prirodzene vysmadla.

kuravesele
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
susily
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kllamarka
autor
7. feb 2019

@kuravesele to s tym jogurtom a vlockami idem vyskusat 🙂 ...uvidime ci bude akceptovat "inu" chut jogurtu. S tym pitim dzusu..resp stavy som skusala vselico. Ano ona si rada cinka pohare....ale vypije len s vodou. 🙄

tretiedieta
7. feb 2019

prečo nutit pit? U nas pomohlo motivovat napriklad som si naliala do stamperlika,aj malej a strngali sme si,alebo pili kto skor vypije,nam to velmi pomohlo,spravne motivovat,nie nutit,alebo postrasit infuziami a nemocnicou a pomohli aj videa africkych vychudnutych deti ako zomieraju od smadu a hladu,nech vie že jedlo nie je samozrejmost,ale vymozenost.

sono2
7. feb 2019

@kllamarka a iné polievky? Klasické zeleninove ? Vývar? Atd atd? Chleba pri zápche nieje dobrý. Stredné ovocie je že vhodné. Sladké? Čokoláda?
Žiaľ od začiatku zle stravovacie návyky. Deti väčšinou jedia/nejedia čo dospelý. Kopírujú. Moja má vločky na raňajky od 8 mesiaca čo 3 deň aj jazdy deň. Klasické varené v mlieku plus presnidavka do toho pre chuť. Ani moja nepapa nejako zeleninu zato všetko ostatné. Nikdy nemala tuhu stolicu má 26 mesiacov

kllamarka
autor
8. feb 2019

@tretiedieta ona ešte nechápe žiadnym "vyhrážkam" 🙂 ešte nie je na takej úrovni komunikacie+vzdor. To s afrikou som aplikovala na staršiu (keď mala 4r)

kllamarka
autor
8. feb 2019

@sono2 prislo obdobie asi cca 10mes keď sekla a odmietala jesť čo už aj predtým jedla. Odvtedy sme sa trapili ju znova navyknut aspoň na väčšinu pôvodného jedálnička. Nie sú všetky deti rovnaké..niektoré sa proste fakt presvedčiť nedajú. Momentálne zje väčšinu vareneho, ale surové vôbec. Jogurty sa snažíme, skúsim do nich miešať vločky alebo semiacka..Uvidíme 🙂

eliska13
8. feb 2019

@kllamarka prežili sme si ťažké chvíle kvôli zápche.A vlastne celé roky sa to zvykne vrátiť, ak nedodržiavam aspoň, že do polievky dám ovsené vločky, alebo pšeno, alebo tie ľanové semiačka,, môžešiť pravidelne sušené slivky zaliať vodou a po kúskoch dať do jogurtov,alebo aspoň tú vodu do pitia zatiaľ top čo sme vyskúšali a nebolo toho málo je vláknina nám už hrozila aj nemocnica od Nestlé optifibre stojí síce 18 eur, ale je to obrovská krabica bez chuti, bez vzhľadu dáš jej to do pitia dlhodobo.. .vydrží veľmi dlho
Podľa mňa nemá zlý jedálniček sú deti, ktoré veľa zjedia chlebu a kakaju denne to je aj psychika, sama píšeš, že zadržiava
Keď píšeš, že po dobrom nepomáha možno je načase ju vylakať, že sa jej budú deti smiať, že má okakane gaťky,l....

eliska13
8. feb 2019

@kllamarka ak Ti zje polievky a dobre pije to je výborné
Do polievky vieš "ukryť" všetko hlavne šošovicu, cícer je dobry

sono2
8. feb 2019

@kllamarka veď áno. Potom nechápem prečo zápcha, lebo ani moja surové nepapa. Problém bude, že drží stolicu, ináč zápchu mať nemôže, keď papa, to čo píšeš. A sladké by som úplne vyhodila, nepíšeš či papa čokoládu

eliska13
8. feb 2019

@sono2 mne povedal chirurg na Kramaroch, že vôbec sa nemám riadiť ako často chodí na stolicu, ale či je mäkká a nie bobkovita
Že sú ľudia, ktorí chodia raz za 3 dni a všetko je ok
Aj povaha prežívanie to dosť ovplyvňuje cholerici chodia aj 2x za deň ľudia kľudni pohodlní chodia menej.Aj pohyb je dôležitý a , keď to trvá dlho črevo môže zleniviet, takže je narušená perilstatika

eliska13
8. feb 2019

@kllamarka a probiotiká jej dávaj dlhodobo
Keď už veľa dní nekaká je dobré dať cipok glycerinovy či prehanadlo

kllamarka
autor
8. feb 2019

@sono2 juj coko vôbec. Zo sladkého sa nevyhneme jedine gumenym medvedikom. Nemá ich každý deň a vždy zopár. To nebude koreň problému. Ako píšeš psychika...Nemá zrovna úplne makku stilicu, ale zas ani úplne tvrdu. Bobkovitu ano. Ma ju trošku hustejsiu a nechce ju vytlačiť von...po pár dnoch už jej vyjde sama...všimla som si, že sama ju nechce tlačiť. Čakáme x dni Kým jej strava netlačí sama črevá. Ale trvá to pár dní ...A medzitým kopec zadržiavanie

kllamarka
autor
8. feb 2019

@eliska13 no do polievok som neskušala dať vločky. Môžem ich rozmixovat a tým zahustit? Či je lepšie ich celé tam dať? Vďaka

eliska13
8. feb 2019

@kllamarka ja som ich zaliala vrelou vodou a potom dala do polievky sú aj také jemné zomlete to môžeš aj ukryť do jogurtu ci do strúhaných jabĺk, ak Ti zje.Neviem ja som ich nemixovala.Ale tá vláknina od Nestlé je dobrá je to drobný prášok bez chuti a to najviac pomohlo a to si nemyslím, že má málo vlákniny.Ano stačí, že ju boli zadok a ona sa zatne a zadržiava to je bludný kruh

kllamarka
autor
8. feb 2019

Dakujem vsetkym za rady 🙂 Vcera som kupila Fruktolax (je cisto prirodny), dnes robim jogurty s varenym ovocim/chinoa, dufam, ze vecer zachutia a uz ma nachystanu polievku s vlockami.
Snad sa pohneme 🙂

sono2
8. feb 2019

@kllamarka Tak držím palce. Ináč celkom vidím u ľudí že aj genetika. Že ako má rodič má aj dieťa vyprázdnovanie. Nebude podobne u vás? Samozrejme, keď by sme nemysleli na to zadržiavanie.

kllamarka
autor
8. feb 2019

@sono2 Jj ja mám s tym problém, určite po mne...len ja si dokážem ten jedálniček upraviť. No uvidíme či pomôžu semiacka- dnes ich zjedla v jogurte večer 🙂 a dostane aj Fruktolax

janaszaboova80
8. feb 2019

Ahoj, podobný problém sme mali aj my - dcérka 3r.. Veľkou náhodou sme sa dostali k známym, ktorí podobný problém už vyriešili a doporučili mi nasadiť Probiotickú vlákninu od VALOUSUN. Je to prášok, ktorý sa primieša do jogurtíka či kaše, mliečka - má jemne sladkastú chuť. NÁM TO ZABRALO NA 100%. Po krátkom čase sa dcérka oslobodila od stresu z kakania a dnes vlákninu užívam len ja / preventívne v tehotenstve/. ...myslím, že za vyskúšanie stojí. Držím päste a verím, že pomôže!

sono2
8. feb 2019

@kllamarka ja by som fakt až po dohode s lekárom ten lax. To sú hrozné návykové veci.

kllamarka
autor
9. feb 2019

@sono2 Fruktolax konkrétne je čisto prírodná vláknina..žiadne prehanadlo "lax". Zato vyskúšame. Je to sirup z fíg a sliviek

kllamarka
autor
9. feb 2019

@janaszaboova80 skúsim, ďakujem🙂