Zápcha u 17 mesačného dieťaťa. Ako pomôcť?

gurybka
10. júl 2014

Ahojte maminky. Už ste mi tu viackrát pomohli, tak sa na Vás obraciam opäť s prosbou o pomoc. Moja 17 mes. dcéra má v posledných 2 týždňoch zápchu.
Potrebujem ale poradiť v tom smere, ktoré potraviny jej môžu pomôcť a ktoré je dobré vynechať, pretože môžu situáciu ešte zhoršiť. Za každú dobrú radu
a postreh Vám vopred ďakujem.

ellca123
10. júl 2014

asi najlepsie by bolo ist k lekarovi 2 tyzdne je uz vela
odporucam probiotika na brusko
ked mam zapchu ja tak si varim caj z lekarne SENNA-mozno ak by ste uvarili slabucky ...

veve39
10. júl 2014

@gurybka my sme mali so zapchou zial bohate skusenosti..teraz je sezonne ovocie a zelenina - marhule, broskyne, ceresne, melon, paradajky...zacinaju slivky...nech ho co najviac konzumuje, tieto druhy maju velmi dobry ucinok na crevnu peristaltiku
ovsene vlocky do jogurtu, alebo ovsena kasa na ranajky...kyslomliecne vyrobky, strukoviny
co najviac tekutin...ak sa uz stane, ze napr. 2dni nebola stolica, necakat, ale podat prehanaci sirup na baze lactulozy, volne predajny v lekarni, aby sa zabranilo problemom pri vyprazdnovani...na kratky cas sa vobec netreba tohto laxativa bat, uzivaju ho v pripade potreby aj babatka a pokial sa neberie dlhodobo nie je navykovy...
ak by bola zapcha dlhodoba napriek dobremu stravovaciemu rezimu, urcite absolvovat vysetrenie - gastro, na zaciatku sa zameriavaju na potrav. intolerancie (kravske mlieko, lepok), riesi sa to krvnym odberom

sense
10. júl 2014

vynechat ryzu,, mrkvu, banany, viac slivky, marhule, tekvica, fenikel, atd....probioticke jogurty, malo cukru , nukat viac tekutin, probiotika, a zvysit prijem vlakniny napr. paprika obsahuje vela vlakniny, ovsene vlocky su dobre na zmakcenie stolice, hrozno, ceresne - pozor niekoho moze prave hrozno naduvat....ak dva tyzdne nekakala a ma bolesti tak k lekarovi....aj figy su dobre proti zapche...

gurybka
autor
10. júl 2014

@ellca123
@veve39
@sense ďakujem baby, ja som tie 2 týždne myslela celkove. Viac krát sme použili Easylax aby mala stolicu.
Len je mi to také čudné, pretože doteraz nikdy nemala so stolicou problém. Skúsim ešte trochu upraviť stravu, aj keď väčšinu toho, čo ste napísali ako vhodné, ona naozaj papá. Jediná vec, kde je to horšie je pitný režim. Možno to je problém, skúsim sa zamerať na ten.

veve39
10. júl 2014

@gurybka velmi dobry je aj vyvar z lanoveho semiacka....povaris par minut vo vode lan (presne pomery si uz nepamatam, da sa to najst na nete), nechas vychladnut a vznikne taka "slizovita" cira tekutina (bez chuti), to sa da lahko pridat a "zamaskovat" do nejakej kase, ak to papa, je to take neskodne, prirodne mierne laxativum...neviem ake pije mlieko, ak UM, tak to nam poradila este davno pediatricka zarabat v slabom kamilkovom caji (ak nezareaguje hned nejakym vysypom, netreba sa tiez bat alergie)...toto vsetko len ako prechodne opatrenia, kym sa stolica neupravi...a ako tu bolo spominane, susene figy a datle su velmi prospesne...v DM sa daju kupit v bio kvalite (bez upravy siricitanmi)...ja som dcerke par datli povarila, zmixovala a pridavala na ranajky do ovsenej kase...

sense
10. júl 2014

@gurybka u nas doma to vyzera tak ze ma asi v piatich poharikoch pitie na vsetkych moznych miestach ,niekedy si vezme sama inokedy nukame a vzdy ked pije niekto doma ponuka aj jej....inak ak susene slivky oplachnes a povaris ten odvar jej mozes dat vypit chuti to ako slivkova stava....a slivky rozvarene pomixovat dojogurtu, alebo len tak dat jest....inak mlieko som aj ja zarabala do kamilkoveho caju ucinok zaruceny este lepsi ako odvar z ovsenych vlociek

soniatko
10. júl 2014

nasa to mala tiez zhruba v tom istom veku, museli sme ist nakoniec k dr, lebo ani uprava stravy nepomohla a mala velmi plakala, ked tlacila. dr nam predpisala Duphalac sirup, ale super zabral az glycerinovy cipok. dala som jej ho raz a odvtedy nebol problem.

katarinamarkova
10. júl 2014

ok - u mojich vzdy zabral jablkovy ci hruskovy dzus, vela ovocia, jogurty, zeleniny( pozor ale na varenu mrkvu, ta robi presny opak ako surova )
zle - syry, ryza, varena mrkva, vela peciva atd....

gurybka
autor
11. júl 2014

@sense
@soniatko
@katarinamarkova
Ďakujem za rady, skúsime dávať ešte väčší pozor, snáď to nebude trvať dlho....