Zápal stredného ucha u 3-mesačného bábätka

zaanaa
8. jan 2020

Maminky máte niektorá skúsenosť zo zápalom stredného ucha u bábätka? Žiaľ moja malička už prekonala, bojím sa ako do budúcna, ci nebudú problémy či sa to nebude opakovať. Opakovalo sa to u niekoho? Nemôže mat z toho nejake následky? Ma len tri mesiace :( očkovanie proti tomu bude až teraz. Ona mala nádchu a žiaľ vrazilo jej to to tých ušiek ;( teraz už dobre..Dakujem vopred za kazdu jednu radu a skúsenosť

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sapetka
8. jan 2020

@zaanaa ockovanie na to nie je. A kludne sa to moze opakovat. Treba odsavat sople ked ma. Nas maly ako 1,5r mal zapal ucha.dala by som urobit aj kontrolne vytery

ukulela
8. jan 2020

@zaanaa proti zapalu str. ucha sa neockuje. deti maju kratku eustachovu trubicu, preto im zapal lahko prejde z nosa do usi. starsi mal niekolko krat, skoncilo to az vyberom nosnej mandle, to vyrazne pomohlo. ziadne nasledky, sluch ok. mladsi - 1r - uz mal tiez. bezala som pri prvych priznakoch. a doma drzim otipax kvoli tomu, ak by sa to dakedy vratilo, nech mam prvu pomoc. a pri kazdom sopliku - odsavat, odsavat, odsavat.

catherine1989
8. jan 2020

u babatka neviem, moj to mal/ma teraz - tiez zo zatecenych soplov, ale CRP mal pod 8, tak ani atb nemal, len nurofen od bolesti a on obsahuje aj nejaku protizapalovu zlozku. o ockovani specialne proti zapalom uska som este nepocula, ale mne doktorka povedala,ze ak sa objavia sople, HNED treba odsavat, resp .dat nieco na odhlienenie (kaloba, sinupret....) prave preto, ze sa to zvykne vratit

zaanaa
autor
8. jan 2020

@ptmt1011 očkovanie v troch mesiacoch proti pneumokokom tak som myslela že chráni potom pred chorobami ako je aj zápal stredného ucha zle som to napísala

bellovag
8. jan 2020

Môj mladší to mal ako 8 mesačný mal z toho 40 teploty až z nich upadol do bezvedomia...skončili sme v nemocnici kde mu uško prepichli, vytiekol hnis a dali atb...strašiii nás že to bude mať opakovane a navrhovali mu dať do uška takú trubičku na odtekanie hnisu...nedali sme mu to a vďaka Bohu už sa mu to nezopakovalo..má teraz 3 roky 🙂 ako ročná sa naučil krásne smrkať a to pomohlo...

zaanaa
autor
8. jan 2020

@ukulela otipax sú nejake kvapky? Nám dali vtedy otobacid a celkove antibiotiká :( už je ok a soplíky sme odsavali žiaľ dostala aj tak ;(

zaanaa
autor
8. jan 2020

@bellovag ju tak chvalabohu že sa Vám to nezopakovalo, snáď sa ani nám nezopakuje, nám hnis sám vytiekol tak som to vlastne zistila ona nemala ani neploty ani bolesti bola dobrucka sem tam sa chytila za usko, inak neplakala a za tri dni na kontrole povedal dr. Že výrazne zlepšenie, len sa bojím ozaj keď je taká malička ci už nebudú problémy teraz s uškami stále :( a som z toho nešťastná

zaanaa
autor
8. jan 2020

@catherine1989 sinupred dávam aj teraz ma takú zadnú nádchu ale soplíky nemá len v hrdle chrapci nad ranom, noštek čistim ráno a vecer sterimarom

ukulela
8. jan 2020

@zaanaa otipax su kvapky s lidokainom. ked maju diet zapal, zvacsa sa to prejavi v noci velkou bolestou - lekarne zavrete ... otipax stiahne hned bolest. niekedy tomu nezabranis, ked maju tu trubicu kratucku zapal je tam hned ... ale je to bezne detske ochorenie, nerob paniku. ak zbadas soplik, aj preventivne do nosa strekni libenar, ci inu morsku vodu. ja som si toho pri starsom uzila -na orla do troch rokov hadam castejsie ako u pediatricky. ale v pohode, vyzera, ze z toho vyrastol.

zaanaa
autor
8. jan 2020

@sapetka dakujem spýtam sa na tie vytery doktorky

jana_eyre_2
8. jan 2020

Baby, neockuje sa proti zápalom usi, ale proti bakteriam ktoré to zvyčajne sposobuju..

Môj najmladší syn mal dva krát za sebou, streptokok pneumoniae zistené vyterom.. bol už ockovany jednou dávkou.. pretrhlo mu to az bubienok, vytiekol hnis, bubienok neskôr zrastol.. mal prvykrat okolo pol roka a potom okolo 7mesiacov.. oba krát atb, prvý krát len celkové, neskôr mal aj celkove aj lokálne.. veľmi, veľmi plakal, tak som ešte žiadne dieťa nepočula.. potom sa mu ucho zapálilo až keď mal okolo 2rokov, ale bubienok už ostal celý, mal uz len lokálne atb.. následky žiadne..

Chodievali sme na ORL, sluch mal znížený len prechodne, inak je ok.. je inak alergik a má nábeh na astmu.. teraz má 3r..

kittykat22
8. jan 2020

@zaanaa aby si predisla zapalom ucha, musis predist nadche. Dietatko musi nosit ciapky = vzdy - aj v lete. A mat schovane usi. Po kupani jemne ofenuj teplym vzduchom aby preschli vlasky. Mozes bud na zavesene zvieratko, alebo na mantinel natriet salviovy cisty olej alebo levandulovy olej (od Nobilis) a ako to bude rozvoniat tak sa pustia sopliky. Aj ked dietatko natieras kremom tak si kvapni 1 kvapku lev. oleja alebo salvie a natres bejby - ale musis zohnat v bio kvalite - bud Just alebo Nobilis. Mozes pouzit trochu aj tymianovej masti od justu - zoberies len super malinko na prst = a roztries hore kde prechadzaju vlasky na celo. Ak dieta trpi na zapal usi, musis venovat viac energie prevencii.

jana_eyre_2
8. jan 2020

@kittykat22 to s tými čiapkami mi vyvrátila samotná ORL, zápaly uši sú z baktérií ktoré sa do tela dostanú akokoľvek, nie z toho či má zakryté uši..

kittykat22
8. jan 2020

@jana_eyre_2 ale zapal usi je z nadchy. Takze ciapkou predchadzas nadche. Zapal usi nie je pricina, je to dosledok.

zaanaa
autor
8. jan 2020

@ukulela jej dakujem, si ma povzbudila, a je to len na predpis? Môžu teda aj maličké bábätka užívať ak by bol problém? Dúfam že nebude ale dobre je mat niečo doma..

jana_eyre_2
8. jan 2020

@kittykat22 ako myslíš 😉.. nádcha je z vírusu a ten sa do tela dostane akolkovek..

zaanaa
autor
8. jan 2020

@jana_eyre_2 na ušné Vám kázali chodiť preventívne na kontroly? Lebo mne povedali že len podľa potreby ale radšej by som chodila preventívne častejšie i keď u nás je to problém strašne plno vždy majú a nechajú čakať aj s bábätkom :(

zaanaa
autor
8. jan 2020

@jana_eyre_2 áno aj moja mala z vyrusu, obliekam samozrejme teplo a aj ciapocku dávať tenucku aj doma

kittykat22
8. jan 2020

@zaanaa mali sme s tym velke problemy 5 rokov. Najskor nadcha a uz to islo - tahanie za ucho a rev. Tak sme robili co som ti pisala, No a do ucha sme neskor kvapkali bez predpisu Ottic Solution - a to pekne uvolnilo vsetko, a zapal sa zastavil. Ale riesili sme to vsetko hned. Akonahle reval, nenechavali sme to rozbehnut a vzdy sa nam to podarilo zastavit.

jana_eyre_2
8. jan 2020

@zaanaa vždy po chorobe sme sa dohodli na ďalšej kontrole, tú prvú sme ani nestihli keďže sme tam boli zase kvôli ďalšiemu zápalu.. (čiapky samozrejme nosil keďže bol marec) potom nám dala kontrolu o 3m, potom o 6m a potom o rok.. aj u nás je hrozne plno.. ale zase chodiť na kontroly tiež nie je výhra, pretože tam v čakárni je plno chorôb.. teraz v tomto období sa vyhýbajte preplneným kolektívom, dbaj na dobrú hygienu nosa, skús bábätko jemne otuzovat, buďte veľa vonku.. u tretieho syna mi síce nič z toho nepomohlo, ale on takmer prvé tri roky zdravý nebol, mal iný problém a z toho vznikali ostatné choroby..

zaanaa
autor
8. jan 2020

@kittykat22 samozrejme čiapočky nosí aj vlasky susime ;) ona to mala vyrusove neviem síce kde sa mohla nakaziť ;( možno aj na poradni keď sme šli alebo neviem fakt ono je taraz take najhoršie obdobie, chránila som ju ako najviac viem a takáto malička už mala taký vážny problém ;(

kittykat22
8. jan 2020

@zaanaa to vies, je zima, bakterie idu prvu ligu. Neboj, to bude v poriadku.

zaanaa
autor
8. jan 2020

@kittykat22 to je na predpis ci kúpim normálne?

kittykat22
8. jan 2020

@zaanaa ten ottic normalne - ale neviem od akeho je to veku = pozri pribalovy.

zaanaa
autor
8. jan 2020

@jana_eyre_2 áno však aj to sa bojím strašne plno ľudí kašlú tam a oni majú na háku nechali by ma čakať aj hodinu keby im dva krát po sebe furt nepripominam že tu cakam s babom a ešte boli aj urazené že ostatní sú objednaní a ja nie ;( takáto je doba ;( dakujem vyskúšam tvoje rady , von chodíme , naobliekana je vždy dobre, nenastevujem s nou ani obchody a miesta kde je vela ľudí len čerstvý vzduch a doma

zaanaa
autor
8. jan 2020

@kittykat22 dakujem 🙂

sapetka
8. jan 2020

@zaanaa to je jedno aj ked bude ockovane proti pneumokokom aj tak moze dostat opakovane zapal ucha. Treba odsavat sople vzdy ked su, lebo velmi lahko zatecu.

zaanaa
autor
8. jan 2020

@sapetka dakujem, myslela som si, odsavame snáď už to nedostane :(

sapetka
8. jan 2020

@zaanaa ale nie len rano a vecer😁niekolkokrat za den a streknut predtym morsku sol do nosa👍