Zápal mozgových blán a následky tejto choroby

mitchelstown
4. nov 2011

Ahojte baby. Mate niektora skusenost so zapalom mozgovych blan u skolaka (14)? Vyliecili sa vase deti alebo im ostali nejake nasledky? Moj synovec je momentalne v nemocnici. Tyzden mal teploty a po tyzdi ho hospitalizovali a dali ATB, ale este stale nevedia aky virus to zapricinil. Stale ho velmi boli hlava a sija a je dost ospaly. Dufame ze nebude mat ziadne trvale nasledky. Dakujem za kazdu odpoved.

gubcikova
4. nov 2011

moja neter ako 7 ročná prekonala zápal mozgových blán.boli asi 5 týždnov na infekčnom.ona to dostala z ovčích kiahni,ktoré sa jej nespravili na tele,ale zostali pod kožov.následky boli oslabená imunita nič viac.

aadulik2110
4. nov 2011

@mitchelstown môj brat prekonal ako 4 ročný zápal mozgových blán a zostal mentálne postihnutý, ale podotýkam, že sa písal rok 1978 a lekári to brali len ako bolesť hlavy...

titkovamiriam
4. nov 2011

@mitchelstown aj som vahala ci odpoved napisat-mne 1986 zomrela nane kamaratka spoluziacka akurat sme z deviny isli na strednu,stale mala bolesti hlavy a teploty až skoncila v nemocnici no už jej nedokazali pomoct 😢 ,tak držím palce aby vsetko dopadlo lebo toto je svinská choroba a nikdy nik nevie ako to može skončiť

katus193
4. nov 2011

@mitchelstown tak mojeje sestry dcerka to prekovala presne pred dvomi rokmi mala len tri roky:A prebehlo to dost kriticky a strasne rychlo z vecera do rana.Mala zacala bluzdnit a mala po tele velke cervene fliaky ktore isli uz do modra.Okamzite s nou letela do nemocnice a tam lezala na jiske ☹ mala uz otravu krvi.Dali nam 48 hodin cakat ci vobec prezije:takze my sme sa len modlili aby prezila ci s nasledkami alebo bez nich, je to nase slniecko.Mala sa dostala z toho akoby zazrakom a dokonca bez nejakych nasledkou,dokonca lekari boli prekvapeny ako sa z toho dostala kedze jej zivot vysel na vlasku.Ale ako pises, bola tiez strasne unavena a vycerpana, brala nejake lieky z ktorych dost pribrala ale nevadí , hlavne ze je tu s nami a je zdrava.A musi chodit stale na nejake specialne vysetrenia.A somozrejme treba velmi davat pozor na imunitu, lebo nasa ju mala velmi oslabenu, koly tomu este len ternto rok zacala do skolky chodit.Museli davat pozor aby neochorela.Takze velmi drzim palce, nech je chlapcek v poriadku.Verim ze teraz dr vedia s tym bojovat.

mitchelstown
autor
5. nov 2011

@katus193
@titkovamiriam
@gubcikova
@aadulik2110 Dakujem baby, tak dufam ze sa to da do poriadku. Kazdym dnom sa ma lepsie. Je to uz 5 den, co mu dali ATB a je aj tyzden uz bez teploty. Stale sa stazuje akurat na tu bolest hlavy. Ja som netusila ze je to az taka pliaga. Oni tiez nevedia aky virus to sposobil. Testy na boriliozu budu mat az o 3 tyzdne.

kohutovci
5. nov 2011

@mitchelstown ahoj.. ak dovolis ja tiez prispejem.. meningitidu som prekonala v r. 1983 ked som mala 1,5 roka.. odpadla som pocas hry, mala som vysoke horucky.. asi dva tyzdne ma udrziavali v umelom spanku.. ani nechcem vediet co mamina prezivala..
zostal mi trvaly nasledok porucha sluchu.. na jedno ucho nepocujem vobec a na druhom mam percentualnu poruchu.. nevadi mi to, zijem plnohodnostny zivot a som rada, ze niesom mentalne ani telesne postihnuta.. drzim palce aby bol synovec v poriadku ..

jasekd
5. nov 2011

Prodelala to moje teta, poprve cca v 5ti letech (konec 50.let), malem umrela. Podruhe cca v 35 letech, to snad nemelo tak kriticky prubeh. A je zdrava, nenechalo to na ni zadne nasledky, mozna imunitne neni na tom uplne dobre, ale nic vazneho 🙂 Drzim palce, at to i u vas dopadne dobre a bez nasledku.

rafica
7. dec 2011

Ahojte, mne lekarka povedala, ze mam nabeh na zapal mozgovych blan vlastne doteraz ani neviem co to je a co to obnasa, mam strasne bolesti hlavy a stale som ospala ale nedokazem zaspat nechuti mi ani jest ale citim hlad. Ako sa da predist nejakm nasledkam ? a ake dalsie priznaky to moze mat ?? opakuje sa toto ochorenie aj viac krat ?

corvetka
13. dec 2011

Tak toto už FAKT nemôže byť náhoda... práve som dopísala príspevok v inej diskusii na MK, kde prekonal chlapec zápal mozgových blán - myslím 5.11. mu ho diagnostikovali . Ja som sa akurát dnes vrátila z hospitalizácie so synom a hneď som začala hľadať na nete info o zápale mozgových blán a natrafila som na túto diskusiu ako druhú v poradí na MK....Môjho syna - 10 ročný, hospitalizovali tiež v nedeľu 4.11. s podozrením na zápal pľúc a do pondelka 5.11. to malo taký rýchly klinický priebeh, že mu hneď robili lumbálku, lebo sa to zvrtlo na podozrenie zo zápalu mozgových blán. Začalo to úplne nevinne, takým slabým pokašliavaním. Tak som mu pre istotu dávala mukolitický sirup asi 4 dni. Potom však dostal v piatok teplotu, tak sme boli u detskej lekárky, ktorá fakt nič nezanedbala. Nakoľko bol predtým v kontakte so susedom so zápalom pľúc /to sme samozrejme nevedeli-len pokašliaval/, tak ho poslala pre istotu na RTG, lebo posluchovo bol čistý. Snímok bol negatívny, tak mu ešte urobila z krvičky rýchle CRP vyšetrenie na zápalove ukazovatele. To mal len veľmi mierne zvýšene a celé to teda uzavrela ako virózu. Teda sme domov prišli s Brufenom a vitamínmi. Lenže cez sobotu som nestíhala zrážať teploty, striedala som po 4 hodinách Paralen a Brufen. Mal však najviac 38,8, teda žiadne štyridsiatky. Ale čo bolo divné, že stále spal, prespal celú sobotu a nedeľu doobeda. Pobolievala ho trošku hlavička, ale nič tragické a krk mal celý čas voľný. To spanie ma však strašne znervózňovalo, tak som zavolala na pohotovosť a kázali nám prísť sa ukázať.Odtiaľ nás hneď poobede hospitalizovali a posluchovo sa už zdal zápal pľúc na jednej strane, tak mu nasadili ATB do žily, aby rýchlo zabrali. No a ráno na vizite sa už primár vyjadril, že sa mu zdá "meningitický"...skoro som odpadla od hrôzy - zlatá nevedomosť....Už ho bolela šija , ale len vtedy, keď mu ňou manipulovali. Tiež sa nemohol v sede predkloniť a podobne, ale hlavička ho vôbec nebolela /tieto príznaky však môžu byť aj pri teplotách/. Robili mu hneď potom lumbálnu punkciu a rozbor likvoru poukazoval na určité hodnoty pri meningitíde, našťastie nie bakteriálnu formu ale len vírusovú. Hneď dostal iné ATB. Ale to nebolo všetko. Malý mal v lete na ruke kliešťa, našli sme ho okamžite, nebol ešte ani nasatý a miesto nebolo začervenané. Dokonca sme ho šli vybrať k lekárke - pre istotu. Takže teraz je v hre aj to, či ten zápal nespôsobil ten kliešť a či sa nejedná o Boreliózu-ktorá ho mohla vlastne vyvolať. Teraz čakáme na výsledky z Banskej Bystrice, ktoré by to mali potvrdiť, resp. vyvrátiť. Dnes nás po 10 dňoch z nemocnice prepustili /bola som s ním-u nás to je možné/, malý bol po pár dňoch fit, dnes mu absolútne nič nie je - žiadne bolesti, problémy...joj musím zaklopať, až to nezarieknem...Celý čas mal v ruke kanylu a dostával ATB priamo do žily - vraj pre istotu kôli podozreniu z tej Boreliózy a odo dnes máme tabletky. Je to hrôza, keď si predstavíte, že z obyčajnej virózy sa môže vyvinúť niečo takéto...Ja fakt neviem z čoho to mohol mať, zvláštne je, že bol asi pred dvoma týždňami očkovaný na čierny kašeľ. Keď tu čítam tie skúsenosti a negatívne názory na očkovanie, tak začínam mať vážne pochybnosti, či to spolu nesúviselo...A ešte niečo, našli mu v prínosných dutinách dáky PNEMO bacil/zabudla som názov/ a pritom som ho dala pred 3 rokmi zaočkovať proti pneumokokom. No nič, držím nám všetkým palce do budúcna...pevne verím, že ostaneme bez následkov! Ale som šoknutá, že to je už tretie dieťa s vírusovým zápalom mozgových blán v ten istý deň....nie je to podozrivé? Nemôže byť v ovzduší momentálne tento vírus rozšírený? A ktovie koľkým deťom na Slovensku ho v tomto čase diagnostikovali tiež?! S nami ležal v nemocnici 8 ročný chlapec, ktorý ho mal tiež, akurát o štyri dni skôr....A ešte ktovie koľko detí ho má a prechodia ho.... / u niekoho sa to ani nezistí , pokiaľ je vírusového pôvodu/, resp. sú liečené na inú diagnózu?!

corvetka
13. dec 2011

@mitchelstown ešte je v nemocnici? Ak nie, tak užíva aj dáke ATB na doma? My máme od dnes 1x denne Suprax tabletky.

katecameron
14. dec 2011

mojej znamej syn prekonal zapal mb a ma nasledky mentalan zaostalost a epilepticke zachvaty nic moc

mitchelstown
autor
14. dec 2011

@corvetka Ahoj, dakujem pekne Janka za spravu a vlastne aj vsetkym zienkam co prispeli. Musim povedat, ze synovec je uz doma. Robili mu vsetko co aj tvojmu Janka. Tiez sme cakali ze co to bude, ale nebolo to ziadne s tych infekcnych ochoreni. Doktor povedal, ze to mohlo byt zo zle umyteho ovocia. Dostal vela vitaminov a nejake lieky na epilepsiu. Po sone hlavy mu zistili nalezisko kde byva epilepsia. Radsej mu preventivne predpisali lieky, aby sa neprejavila. Inak je v poriadku, co sme velmi radi. My sem zo Ziliny a synovec hovoril ze po tyzdni tam priviezli tiez chlapca so zapalom mozgovych blan. Tak veru bolo to podozrive. Ten chlapec tam uz lezal pred tym, ale po tyzdni sa mu to vratilo. Veru, clovek ostane doma, mysli si ze ma iba chripku a taka pliaga sa z toho vykluje.

corvetka
14. dec 2011

Nás síce len včera prepustili, ale nepredpísali nám žiadne vitamíny a neboli sme ani na sono hlavičky. Jeden pán na inej diskusii mi písal, že to môže byť následok na očkovanie - čierny kašeľ, ktoré sme absolvovali asi dva týždne pred vypuknutím choroby. My sme 30 km od Žiliny a je to teda štvrtý prípad v ten istý čas /dva u nás a dva u vás - o ktorých viem...ale hádam to niekto sleduje, nie? /Tak prajem nám všetkým skoré uzdravenie. Jana

ingrid16
14. dec 2011

no, mna po porode navstivil lekar a oznamil mi, ze maly ma asi zapal mozgovych blan, otravu krvi, a bolo tam este nieco, ale v tom soku som to zabudla. maleho hned zobrali na vysetrenia, na ktore sme cakali 2 dni. potom nam oznamil, ze otrvu ani to druhe nema, ale ze ma nabeh alebo ze ma slaby zapal moz. blan. ja som myslela, ze v tej porodnici asi neprezijem. vela som o tej chorobe nevedela, len som vedela, ze moze mat hrozne nasledky. malemu hned po porode nasadili antibiotika do zil, dvakrat denne sme chodili do nemocnice na injekcie. pocas vianoc. strasne som sa bala. ale maly ma 4 roky a nastastie je zdravy.

corvetka
14. dec 2011

Pardón, pomýlila som sa, to očkovanie bolo na MMB /mups, rubeola a osýpky/ !!!!! a reakcia po cca 2 týždňoch

mitchelstown
autor
14. dec 2011

@ingrid16 prosim ta a to je ako mozne aby sa dieta narodilo so zapalom mozgovych blan? Tomu vazne nechapem.

corvetka
14. dec 2011

@mitchelstown je to možné, dokonca o jednej viem. Vraj príčinou bola toxoplazmóza u matky....ale je z nej už 15 ročná slečna a úplne v poriadku. Len neviem, či malo bakteriálny, alebo vírusový ZMB

ingrid16
15. dec 2011

@mitchelstown no, ani ja tomu nechapem, ale pocas porodu mi zistili nejaku infekciu a porod bol velmi komplikovany a nakoniec skoncil cisarskym rezom. kedze som rodila v UK a po porode som bola uplne mino, normalne nadrogovana mnozstvom liekov, opytat sa na konkretne veci som ani nemyslela, bola som rada, ze ja aj maly sme boli nakoniec v poriadku.

mitchelstown
autor
15. dec 2011

@ingrid16 ved to je jasne, hlavne ze ste boli v poriadku. Janka (corvetka) dufam ze sa tvoj drobcek rychlo zotavi a neostanu ziadne nasledky.

corvetka
15. dec 2011

@mitchelstown ďakujem, stále ho pozorujem, odkedy sme doma z nemocnice, už som asi paranoidná, ale po takejto skúsenosti človek stratí všetky istoty...dnes večer sa sťažoval, že ho bolí hlavička, uvidím zajtra. Ale fakt je, že sa doma nudí a vešľa času strávi pri pc a telke. Je naučený žiť veľmi aktívne a teraz až do nového roka žiadne tréningy, behanie okolo domu.... tak dúfam, že to bolo len z únavy - kiež by.... Zajtra mu obmedzím dosť výrazne telku s pc, tak uvidím. V tejto neistote asi zotrváme dlhšie.

corvetka
15. dec 2011

@ingrid16 V UK rodila moja sestra 4 x a viem, že tam "vedu" z tehotenstva a pôrodu nerobia, čo je však veľa krát na škodu veci...u nás je v tomto ohľade zdravotníctvo podstatne veľkorysejšie /gyn. prehliadky v tehu a pod./

mitchelstown
autor
16. dec 2011

@corvetka ja pisem ze drobec a on ma 10 rokov 🙂 Ja mam 6. mesacnu dcerku, tak pre mna je vsetko drobec teraz. Inak s tou bolestou hlavy a TV, PC mas pravdu. Urcite musi obmedzit telku. Nasim to povedali v nemocnici. A kazali mu ist hned domov zo skoly ak by ho zacala boliet hlava. Veru raz aj prisiel. A odpocivat,odpocivat, odpocivat. Kludne sa to moze kedykolvek vratit, ak sa to dobre neprelieci.

corvetka
16. dec 2011

No, ono to drobec bude navždy, keďže je mladší.....🙂...si ma teraz riadne vystrašila, ja som si myslela, že to máme definitívne za sebou....☹...a do školy pôjde až po vianociach. Aj nás na to upozorňovali, dnes sme to obmedzili, ale bol to krvavý boj...

mitchelstown
autor
16. dec 2011

@corvetka jooj, to som nechcela. Ale vela som si o tom hladala, urcite aj ty. Len to, ze momentalne je velmi oslabeny imunitny system a netreba ho zatazovat. Ani citanim, rozmyslanim. Viem ze to musi byt hrozne pre deti, lebo vlastne nemozu nic. Ziadne sluchadka do usi, hlasna hudba, TV. Ale druha vec, ze je maldy a ma silny organizmus. Nas ked prisiel do skoly, dostal hned nejake jednotky z predmetov, co sa v skole az divili ako je to mozne ked tam mesiac nebol. Sestra hovorila, ze je taky odpocinuty, respektivne resetoval mozog 🙂 . Takze neboj, kedze liecba zabrala, syncek je v poriadku, uz bude len dobre, ale nic nepodcenovat.

corvetka
17. dec 2011

hm, ja práve silne zvažujem, že uprosím našu alergologičku /imunologičku/, či by nás nevzala skôr. Termín máme až na apríl a dovtedy by bolo po tejto chorobe snáď vhodné trošku tú imunity poskladať späť. A s tým pozitívnym resetom mozgu , to by bola super vec, keby to malo i na nášho taký účinok.. 🙂)))...lenže naše životné skúsenosti hovoria o opaku, kde sa tvrdí, že pravdepodobne...u nás je výsledok vždy tá nepravdepodobná menšina...☹..ale keby sa karta obrátila, veľmi by som to uvítala, hlavne čo sa malého týka. Pekný víkend prajem