Ahojte baby, co je vhodne dat dietatu 10r na zacinajuci vlhky kasel? Bez lekarskeho predpisu
Mucosolvan napríklad, veľa tekutín k tomu. ..
Calcium urcite nestačí. Na výber je toho veľa, najlepšie je sa opýtať v lekárni. Tak ako písala alobalka, hlavne veľa tekutín, aby nevznikol hustý hlien. ktorý sa ťažko vykašliava. Vykašliavať pomáhajú aj čaje, napr. lipový, skorocelový, slezový... A z liekov napr. Mucosolvan, Ambrobene, Flavamed, Robitussin expectorans, ACC long, Hedelix, Bromhexin, Bronchipret, OlynMuco, Prospan, Hedelix, Solmucol...Je toho dosť.
Hedelix
- Solmucol je perfektný , ale nesmieš ho kombinovať s paralenom , lebo ich účinky sa navzájom rušia (N-acetylcysteín je antidótom pre paracetamol)
- doplnkovo by som podala antihistaminiká, aby sa sekréty, hlien netvorili - napr. Cezera, Zodac, ... jednoducho lieky proti alergii, ak na ne nie je alergický
- Mucosolvan by som nikdy nepodala (okrem toho, že zrieďuje hlien, robí to, že podporuje produkciu ďalšieho hlienu, a tým pádom ho môže viac dusiť)
Hedelix je okay 🙂
ak ma suchy kasel tak Stoptussin, Tussin, ktore maju tmiaci ucinok na kasel a ak ma vlhky co zvykne byt ked suchy uz prechadza do vlhkeho tak Solmucol, ktory podporuje vykasliavanie. Hedelix je prirodny, nasa doktorka hovori, ze to ani netreba davat.
Pises, ze ma vlhky tak na to je fakt dobry Solmucol
Dik baby, takze solmucol?
Prepac, ale dievčatá tu trepú dve na tri. Robím v lekárni a mám VŠ farmáciu za sebou. Tým sa však nechcem povyšovať avšak len poukázať na dôveryhodnosť odpovedí....
1. Stoptussin (obsahuje butamirát a guajfenezín) nie je len na suchý kašeľ,ale skôr na kašeľ zmiešaný, to znamená, ak je dráždivý, suchý, ale sem tam sa objavia aj hlieny.
Tussin (obsahuje len butamirát) je na kašeľ suchý. Všetky ostatné ktoré som vypísala vyššie sú vyložene na kašeľ vlhký, obsahujú najčastejšie guajfenezín, ambroxol, N´acetyl-L-cystein.
2. Nie je pravda, že Mucosolvan (obsahuje ambroxol, rovnako ako Ambrobene, Flavamed atď. je "zlý". Zlepšuje tvorbu pľúcneho surfaktantu čím uľahčuje pohyb a transport hlienu. Netreba si to zamieňať s tým, že zvyšuje tvorbu hlienu...Jeho výhodou je, že ak ho súčasne podávate s antibiotikami ako amoxicilín (Amoksiklav, Augmentin, Duomox...) alebo cefuroxim (Zinnat, Xorimax) tak zvyšuje ich koncentráciu v hliene (logicky majú lepši účinok pri zápaloch dýchacích ciest).
2. Antihistaminiká v prípade vírusovej alebo bakteriálnej choroby nemajú význam. Zaužívané to je, hlavne u starších lekárov, no zbytočné. Ako z názvu vyplýva, blokujú účinok histamínu. Ten sa však vylučuje pri alergiách, anafylaktických šokoch a pod. Čiže áno, môžu znižovať sekréciu hlienu, ale LEN ak je vyvolaná alergiou. V prípade ak ide o infekčné ochorenie je ich podanie neopodstatnené.
3. Nie je pravda, že solmucol (n´acetylcystein) nemôžeš podať s paralenom (paracetamol). Je pravda, že v prípade otravy paracetamolom je antidótum, no na úplne inej úrovni, s účinkom na kašeľ to nemá nič spoločné. V jednoduchosti - paracetamol je toxický pre pečeň v prípade predávkovania (70 kg človek - cca 20 tabliet paralenu 500). Paracetamol je v pečeni metabolizovaný na toxický derivát, ktorý ale v TERAPEUTICKCH DAVKACH NIE JE škodlivý, pretože sa hneď odbúra glutatiónom v pečeni. Avšak problém nastáva pri otrave - glutatión ho nestíha inaktivovať a dochádza ku poškodeniu pečeňových buniek. Vtedy sa podáva Nacetylcystein ako antidótum - pretože pôsobí ako "nahrada" glutatiónu, ktorý sa nestihol pri vysokej dávke paracetamolu obnoviť.
ˇučinok nacetylcysteinu (solmucol) spočíva doslova v rozpúšťaní hlienu - čiže z hustého vzniká redší, ktorý menej dráždi a je ho možné ľahšie vykašľať ako hlien hustý.
Trošku vyčerpávajúca odpoveď, no ja už som "alergická" na desinformácie na internete. Niekto niečo počuje, vysvetlí si to po svojom a potom to šíri ďalej. Preto je najlepšie zavolať lekárke alebo isť si dať poradiť do lekárne (v tom prípade je lepšie sa opýtať na viac druhov, lekárnik by nemal vybra´t len jeden produkt a neinformovať vás o ďalších -hoc v praxi to tak častokrát je, ak potrebujú dopredať veľké zásoby 🙂...)
Snáď som pomohla..čiže je to na tebe, každemu vyhovuje niečo iné, takže ak máš dobré skusenosti so solmucolom, tak podávaj solmucol.
Táto stránka je veľmi dobrá ak potrebuješ narýchlo poradiť.
http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/dieta/ochoren...
A citujem "Poznámka: Pri vlhkom kašli (nealergického pôvodu) nepodávame anhistimaniká (Fenistil, Dithiaden, Zodac), pretože zahusťujú hlieny a tak môžu skomplikovať vykašliavanie."
čiže antihistaminiká ešte urobia viac škody a bez úžitku.
Antihistaminiká II.generácie (Zodac) nemajú vplyv na kašeľ, preto nespôsobujú hromadenie hlienov. Či pri vlhkom kašli podávať alebo nepodávať antihistaminiká - názory sú rôzne, citácia jednej lekárnickej stránky nie je Biblia (nič v zlom). XY ďalších zdrojov (aj lekárskych) podotýkam práve naopak, pojednávajú o vhodnosti podávania antihistaminík, takže asi čo štúdia, to iný názor. Každému v mojom okolí antihistaminiká pomohli, znížili až zastavili tvorbu hlienu - podotýkam nealergického, i keď to v popise adc.sk nie je, ľudia si nedokážu vsugerovať redukciu hlienu.
- na detskom oddelení v KE dokonca ani lieky na rozpúšťanie hlienu nedoporučujú u detí, lebo poškodzujú ciliárny aparát, skôr sú za tekutiny, ...
-podporujú však podávanie antitusík pri suchom a dráždivom kašli... ale povedzme si, ktorá z nás by nedala dieťaťu lieky na rozpustenie hlienov, keď vidíme, ako sa trápi a nemôže poriadne dýchať a spať
Antihistaminika o.i znižujú drazdenie na kašeľ a znižujú opuch sliznic, čím ulahcuju dýchanie. Preto sa niekedy a niektorym pridávajú k liečbe.
@lavanille dakujem za informacie! Velmi mi pomohli. Velakrat neviem co mam nasadit, ale po tvojej odpovedi mi to je uz jasne. Dakujem!!!
@lavanille mozem sa spytat ked bere 4,5 rocna amoksiklav od vcera, lebo uz sme skusali sirupy, kvapky do nosa no zial sme sa nevyhli atb. Moze v kombinacii solmucol? Lebo ten hlien je a nevie ho dostat von. Odsavanim nejde nic. Dakujem
calcium chloratum lyzicky max dve denne